NIEUWEDIEPER COURANT en binnenland! JW.91. DOi\D£ltl)A(i 12 NOVEMBER. i«Ö5. EEN-EN-TWINTIGSTE "Ü6 htt JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 November. HELDERSCHI Deze Courant worJt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgeus ten aclit ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nomniers0.10. Men abouucert tich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Ad VERTE.NTï rN worden aangenomen tot Zaturdag ea Woensdag middag 12 uur, en hij den Heer T. MOOT, Dijkstraat tegenoverdeLaan, II422,aan dailfAder,totllure- De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35- Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door den Raad dezer Gemeente, bij gelegen heid der feestelijke viering van Neêrlands Herstelling in 1813, op den 17den Novemler aanstaande, eene som van 500 beschikbaar is gesteld voor eene buitengewone bedeeling in geld aan de armen van de onderscheidene godsdien stige gezindheden, benevens eene som van 300 voor feestviering der school jeugd; dat bovendien in den namiddag en des avonds van voormeldeu dag, op het West- en Haveuplein, eeuige muzijkstukken zullen worden uitgevoerd, en door de gemeente, voor zooveel hare gebouwen betreft, deelgenomen wordt in eene gelijkvormige illuminatie, 'waartoe door de Ingezetenen mogt worden overgegaan. Burgemeester en Wethouders noodigen de ingezeteneu uit, zooveel mogelijk, door het uitsteken van de vaderlandsche vlag, van liuune belangstelling in de heugelijke gebeurtenis te doen blijken. Helder, den 10 November 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente HELDER herinnert aan het bepaalde bij Art. 15 der Verordening, houdende bepalingen ter voorkoming van brand, luidende aldus „Zonder schriftelijke vergunning van den Burgemeester is het verboden, „in het bebouwde gedeelte der gemeente met vuurwapenen te schieten, „of eenig vuurwerk af te steken. „Onder het bebouwde gedeelte der gemeente wordt ook gerekend te „behooren 3e Havendijk van het Nieimediep, alsmede de Zeedijk tot op „honderd ellen ten westen van het zoogenaamde Landshok. IHélder, den 10 November 1803. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Den 13 dezer vertrekt de WBST-I1SDISCME inail. Aanstaanden Vrijdag13 Nov. e. k.zal door Ds. L. V. Ledeboer Az. de éérste volksvoorlezing in het gebouw in de Nieuw- stad, des avonds ten half acht ure, gehouden worden. In de kerken der Hervormde gemeente alhier is jl. Zondag voorgelezen een brief van de Algemeene Synode, waarbij de gemeente wordt opgewekt tot godsdienstige viering van het halve eeuwfeest «van Nederlands herstelling op Zondag den 15 dezer. Op de werf van de heeren J. Lastdrager en Comp., zullen ten gebruike bij de Nederlandsche Marine worden vervaardigd twee Schokker-vaartuigen, die door genoemde heeren zijn aangeno men te leveren voor eene som van 7550. Gaarne maken wij onze lezers opmerkzaam op de, blijkens hierachter voorkomende advertentie, door de zaugvereeniging Cecilia voorgenomen feestviering, ter herdenking van November 1813. De gunstige bepalingen, daargesteld, om ook zulke ingezetenen, die tot heden toe nog geene leden van deze degelijke vereeniging zijn, in de gelegenheid te stellen een nationalen feestavond in Tivoli te doen doorbrengen, verdient voorzeker algemeene belangstelling en deelne ming. Wij hopen, dat dit doel vau het bestuur der vereeniging een algemeenen bijval vinden moge en dat de vergadering in ruime mate er toe bijdrage, om de viering van ons nationaal feest iu luister te verhoogen. Naar wij vernemen, zullen de leden van het vroegere harmonie- gezelschap Vriendschap en Toonkunst, op a. s. Dingsdag naar Texel vertrekken, om aldaar de feesten op te luisteren door muziekale uitvoeringen. Zr. Ms. stoomschip Ci/cloop, jl. Maandag van hier naar Vlüsingen 'vertrokken, ter overbrenging van eenige manschappen voor Zr. Ms. ikorvet Prins Maurits, is heden middag alhier geretourneerd. Jl. Maandag zijn van hier met passagiers vertrokken, de vol gende schepennaar de Kaap de Goede Hoop, Estafettekapt. C. J. Oepkes, naar Samarang, Willem, Daniël, kapt. H. II. Zeijlstra en naar SurinameTheodora Josina, kapt. Tjakkes. Bij een dezer dagen genomen besluit heeft Z. M. goedgevonden aan de militairen vergunning te verleenen, om, gekleed in dage- lijksch tenu, in het openbaar te rooken. Bij ontmoeting van meerderen, zal het rookvoorwerp uit den mond genomen en in de linkerhand moeten gehouden worden. Naar men verneemt, zal den 17 dezer, op 's konings bevel, in alle garnizoensplaatsen eene groote parade gehouden worden. Zr. Ms. fregat met stooinvermogen Zeeland, onder bevel van den kapitein ter zee G-. C. C. Pels Bijeken, is in den morgen van den 9den dezer van de reede van Vlissingen naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Zuid-Amerika en de Kaap de Goede Hoop. De kapt. der Mariniers H. de Haan Hugenholtz is, wegens ongesteldheid, van Zr. Ms. fregat Zeeland gedebarkeerd en opgeno men in het hospitaal te Willemsoordhet bevel over het detache ment Mariniers op dien bodem is thans opgedragen aan den daarbij dienenden lsten luit. Cramer von Baumgarten. Volgens de door het Departement van Binnenlandsche Zaken voorgedragen begrooting van uitgaven voor den aanleg van spoor wegen, worden de kosten opgegeven tot daarstelling van de lijn AlkmaarKrommenie. De minister verzekert in zijne Memorie van Toelichting, dat, wanneer de Staten-Generaal besluiten kunnen om het cijfer van 10 millioen, dat 's jaarlijks voor den aanleg van spoorwegen op de begrooting behoort gebragt te worden, met 54 millioen te verhoogen, de aanleg van deze sectie in 1S64 reeds zou kunnen worden aanbesteed. In de afdeelingen der Tweede Kamer heeft men, blijkens het voorloopig verslag, daaruit opgemaakt, dat de regering thans bepaaldelijk besloten heeft, om den Noordhol- landschen spoorweg door de Zaanstreek te doen loopen. Men vraagt echter, hoe dan verder de rigting zal zijn en op welke wijze de verbinding met Amsterdam zal worden tot stand gebragtof het zal worden overbrugd, of dat alles onbeslist blijft totdat de zaak van den Amsterdamschen waterweg tot meerdere rijpheid is gekomen? In eene der afdeelingen had men een ander bezwaar. Men herin nerde daar, dat, toen bij de vaststelling der wet van 1S60 de rig ting Amsterdam door de Zaanstreek naar Alkmaar of Haarlem Alkmaar alternatief is gesteld, de toenmalige minister van Binnenl. Zaken uitdrukkelijk verklaard heeft, dat de beslissing tusschen de beide rigtingen aan den wetgever verblijven zou. Thaus echter zou dit niet, althans niet regtstreeks het geval zijn. Wilde de regering door de aanneming der tegenwoordige begrootingswet het punt laten uitmaken, dan behoorde zij zich daaromtrent opzettelijk te verklaren. De staat van den uitslag der najaar-examens in de verschil lende provinciale hoofdsteden gehouden, ter verkrijgiug van acten van bekwaamheid voor de vakken van het lager en voortgezet lager onderwijs, zijn geëxamineerd 1295, toegelaten 801. afgewezen 495 personen. Dc Amst. Ct. bevat in eeuc correspondentie uit Parijs o. a, liet volgende; „Het Kabinet van 's Gravenhage moet heden (Zatur dag 7 November) of uiterlijk morgen, het officieel berigt ontvangen, dat de keizer den koning der Nederlanden uitnoodigen zal deel te nemen aan het te Parijs te houden congres. De heer Bogier, te Brussel, heeft heden uit Parijs dezelfde mededeeling ontvangen." Op last van het departement van oorlog zal in de plaatsen waar feesten worden gevierd ter herdenking aan Neêrlands onaf-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1