NIEUWEDIEPER COURANT BINNENLAND. M 02. Z O 1> A G IS MOVE M It E K. i«6S, EN hef EE2Ï-EN-TWINTIGSTE ONZE FEESTVIERING. JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 November. HELOERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. v franco per post1.50. Enkele nommers„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentien worden aangenomen tot Zaturdag en "Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de-Laan, II422 ,aan denHelder,ioi\ 1 ure- De prijs van 1 tot, 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel ineer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35- Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETIIOUDEILS der Gemeente HELDER brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door den Raad dezer Gemeente, bij gelegen heid der feestelijke viering van Neerlands Herstelling in 1813, op den l?den November aanstaandeeene som van 500 beschikbaar is gesteld voor eene buitengewone bedeeling in geld aan de armen van de onderscheidene godsdien stige gezindheden, benevens eeue som van f 300 voor feestviering der school jeugd; dat bovendieu in den namiddag en des avonds van voormeldeu dag, op liet West- en Havenplein, eeuige muzijkstukkeu zullen worden uitgevoerd, en door de gemeente, voor zooveel hare gebouwen betreft, deelgenomen wordt in eene gelijkvormige illuminatie, waartoe door de Ingezetenen mogt worden overgegaan. Burgemeester en Wethouders noodigen de ingezetenen uit, zooveel mogelijk, door liet uitsteken van de vaderlandsche vlag, vau huune belangstelling in de heugelijke gebeurtenis te doen blijken. Helderden 10 November 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd STA KM AN BOSSE, Burgemeester. L. YERHEY, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente HELDER herinnert aan het bepaalde bij Art. 15 der Verordening, houdende bepalingen ter voorkoming van brand, luidende aldus „Zonder schriftelijke vergunning van den Burgemeester is bet verboden, „in het bebouwde gedeelte der gemeente met vuurwapenen te schieten, „of «enig vuurwerk af te steken. „Onder het bebouwde .gedeelte der gemeente wordt ook gerekend te „behooren de Havendijk van het Nieawediepalsmede de Zeedijk tot op „honderd ellen ten westen van het zoogenaamde Laudshok." Helderden 10 November 1863. De Burgemeester voornoemd STALMAN BOSSE. 9cn 16 dezer vertrekt de I. Landmail via Op den dag, waarop het nommer dezer Courant in het licht verschijnt, van gen de feestelijkheden ter herinnering aan November 1813 reeds aan met eene godsdienstige viering van dat feest hij onderscheidene gezindheden alhier. Bij de Israëlitische gemeente zal zulks aan den avond van Zondag, ten half zes •ure en bij de Christelijke Afgescheidenen op Woensdag avond plaats hebben. Bovendien heeft de wel-eerw. heer J. H. Sonstral besloten, om zijne gewone historische voordragt op Maandag avond aan het nationaal feest dienstbaar te maken. Wij vertrouwen, dat van de verschillende gelegenheden, om op gods dienstige wijze het voor ons vaderland zoo heugelijk feest te vieren, een getrouw gebruik zal worden gemaakt. Aan gelegenheden tot opwekking der feestvreugde ontbreekt het hier waarlijk niet. De zangv- rceniging Cecilia opent de rei der buitengew one vergaderingen, die. tot dat doel zullen worden gegeven, op morgen (Zondag) avond. Het ge zelschap Ernst en Scherts heeft hare feestviering, waarbij tegelijk het vijfjarig bestaan van het gezelschap zelve werd herdacht, op Maandag avond bepaald. Het departement Helder der Maatschappij Tot Nut van t Algemeen zal op Vrijdag a. s. eene feestelijke vergadering houden. A oorzeker zullen deze vergaderingen door allen, die er aan kunnen deelnemen, ijverig worden bezocht. Tot bevordering der feestvreugde is de Heldersehe jeugd sedert verscheidene dagen reeds ijverig werkzaam geweest. In het oogvallend met Oranje getooid, kleden zij de straten weergalmen van de bestudeerde feestliederen. Zelfs heeft .men dezer dagen liet aloude Sint-Maarten feest in een zoo nat.ionalen zin zien viereu, dat men waarlijk denkon zou, dat dit feest ook met de beroemde Novemberdagen was verwant. De schooljeugd maakt zich gereed, om op a. s. Dingsdag in de verschillende sclioollocaleu binnen deze gemeente feest te vieren. Er zullen eenige versna peringen 'uitgereikt en platen ten geschenke gegeven worden met bijschriften eu versjes. Ongetwijfeld zal dit er veel toe bijdragen, om de feestvreugde door 'de geheele gemeente te verspreiden, maar ook om de kinderen reeds vroeg liefde voor vaderland en koning in te prenten. Wij hebben verder te gewagen van de volksvermakelijkheden, die, onder de Jeiding der Commissie voor plaatselijke feestviering, zullen plaats hebben. Reeds wordt bij den ingang van het Stationsplein eene ecrepoort daargesteld en 't laat zich aanzien, dat, door de goede zorgen vau HH. Commissarissen, ook dit deel der feestvreugde voor beu, die er aan deelnemen, zoowel als voor de toeschou wers, ruimschoots aan de verwachting beantwoorden zal. 's Middags zal door het garnizoen alhier eene groote parade worden gehouden, waardoor bij goed weder voorzeker aanmerkelijk tot bevordering der feestelijk heden zal worden bijgedragen. De avond van den feestdag belooft bijzonder luisterrijk tc zullen zijn. Be halve dat onderscheidene gebouwen, zoo als het Raadhuis en de Gasfabriek, geïllumineerd zullen worden, terwijl aan de Hoofdgracht en in de Dijkstraat illuminatie-lijnen aan de hoornen zullen aangebr; g. worden, zullen er op het West- en Havenplein muziekale uitvoeringen plaats hebben Bovendien bestaat het plan, om een optogt te paard te doen plaats hebben, aan welk plan wij de noodige ondersteuning volgaarne toewenschen. Eindelijk vestigen wij de aan dacht op het plan van eenige varensgezellen, die een voorstelling wensclien te geven van de aankomst des prinsen van Oranje te Scheveningen. Wij verblijden ons in de ondersteuning, daaraan tot heden toe reeds geschonken. Reeds w appert bij onderscheidene ingezetenen de nationale vlag, of de Oranje vlag en maken velen zich gereed, om vóór hunne woningen verlichting aan te brengen. Velen toonen er wat voor over te hebben, om te zorgen, dat deze gemeente ten minste niet bij andere moet achterstaan, waar het er op aan komt, liefde voor het Vaderland en het geliefde Stamhuis van Oranje te openbaren. Wij houden het voor overbodig, om thans nog op te wekken tof deelneming aan de feestvreugde, die ons in deze dagen is bereid; de stemming der inge zetenen, gedurende de laatste dagen, is ons ten waarborg, dat op a. s. Dingsdag algemeene deelneming zal merkbaar zijn. Meer welkom dan eene opwekking tot feestvreugde zal dan ook voorzeker zijn onze gelukwensch aan de lezers met bet voorregt, dat zij genieten, om in rust, vrede en eensgezindheid het gouden feest te vieren van Nederlands herboren volksbestaan. Geluk zij u daarmede gewensebt, ouden van dagen! die den tijd hebt beleefd, welke thans wordt herdacht; die bij ervaring weet, boe blij de juichtoon klonk, die vóór 50 jaar met blijde aandoening door ieder werd ontboezemd: „Oranje boven 1" Geluk zij u daarmede gewcnscht, die bet uit den mond van ouderen van dagen vernaamt, hoe verschrikkelijk de onderdrukking en hoe zegenrijk de verlossing van het dwangjuk was; gij plukt de vruchten van de gelukkige herstelling van uw vaderland, na zooveel smart en wee, als het onder den ijzeren scepter van een dwingeland had geleden. Vieren wij blij en dankbaar het feest, dat thans voor ons aanbreekt, maar vieren wij het zóó, dat, wanneer de toonen der vreugde zijn weggestorven en de viering van het halve eeuwgetijde in het ge schiedboek staat opgeteekend, door de wereld, die het aanstaarde, het getuigenis kan worden gegeven: t) ;/In Nederland heeft, gedurende de dagen der verhef fendste feestvreugde over de verlossing des lands vóór 50 jaren, geene enkele wanklank van ontevredenheid, van naijver en zelfzucht, geen enkele wanklank van ruwheid, ongebondenheid of verdierlijking de harmonie verstoorrd van het gebed tot God, van den juichtoon voor Vaderland en Vorst, van het lied, dat uit volle borst en van de lippen van jong eu oud oprees, om het verledene te verheerlijken, voor het heden te danken, op de toekomst, te hopen!" 1) "Wij ontleenen de volgende woorden aan het Algemeen Weekblad van 11 dezer. De heer Hoobe, te Tilburg, heeft jl. Woensdag avond het wrak met de nog inhebbende lading van het alhier gestrandde schip Amsterdam in publieke veiling gekocht voor 2605. Op voorstel des voorzitters heeft de Tweede Kamer der Staten- Generaal besloten, om in de volgende week eu corps hare opwach ting te maken bij Z. M. den koning, ten einde een bewijs van hulde te brengen, ter gelegenheid van het heugelijk herdenken van Nederlands herstelling en de vernieuwing vau den naauwen band, die Oranje aan het volk van Nederland verbindt. Door tien uitgever A. \Y. Sythoff, te Leiden, is de navolgende circulaire aloin verspreid; „18131863. Geen Nederland zonder Oranje. Nog weiuige dagen, en ge .cel Nederland viert feest! Vijftig jaren geleden herkreeg ons Vaderland een onafhankelijk volksbestaan! Ken monument daarvan in ieder Nedeilaudsch huisgezin, ziedaar de gedachte, die aanleiding geeft 11 bijgaande inschrijving aan te bieden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1