NIEÜWEDIEPER COURANT. M 94. ZOND A 22 RiOVEMBE U. ïttonti EN EEJV-EH-TWmriGSTE <8 JAARGANG. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 November. HiLOERSCHE V fot Deze Courant wordt uitgegeven oy zondag en donderdag, des morgeus ten acht ure, door A. A. BAKKER C'z. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY Dijkstraat tegenoverdeLaan,II 422,aandenHetder,totllure- De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. 'oor icdereu regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35- Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER betuigen hunnen welgemeende» dank aan de Ingezetenen, voor de algemeene medewerking, die van hunne zijde zoo ruimschoots is verleend tot verhooging en opluistering der Feestelijke Viering, op den 17 dezer, van Nederlands onafhankelijkheid en de vereeniging met het huis van Oranje. Het strekt Burgemeester en Wethouders tevens tot bijzonder ge noegen, hulde te mogen brengen aan de goede orde, die gedurende den geheelen dag en des avonds heeft geheerscht en tvaardoor de uitvoering en handhaving der maatregelen van voorzorg en veilig heid zonder stoornis heeft kunnen geschieden en alles, onder gepaste vrolijkheid, in de beste orde is afgeloopen. Helder, den 21 November 1S63. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAR MAN" BOSSE, Burgemeester. L. YERHEY, Secretaris. Het was gisteren avond met volle regt weder eene feesture voor vele ingezetenen van deze gemeente, die toen in het lokaal Tivoli tegenwoordig waren om de feestelijke vergadering van het Depar tement Helder der Maatschappij Tot Nut van t Algemeen bij te wonen. Al aanstonds viel bij het binnentreden der zaal de smaak volle en gepaste versiering in 't oog, die haar in een feestzaal had herschapen. Bovendien zagen wij er prijken de borstbeelden van onze koningen Willem I, Willem II en Willem III, en 't deed ons met een der sprekers van dezen avond regt genoegen, dat de namen van van Hogendorp, van der Duijn van Maasdam, van Limburg Stirum en Kemper aan de wanden prijkten. Onze lezers vragen niet: waarom die busten en die namen van beroemde mannen uit de geschiedenis P Het bestuur van dit departement had zich voorgesteld, om deze buitengewone vergadering te doen strekken om ook in den kring van deze Maatschappij het feest der verlossing van Nederland met blijdschap en vreugde te vieren. Vandaar ook die feesttoonen, die door het orchest, onder directie van den heer F. B. Hillen, werden uitgevoerd. Behalve de volksliederen hoorden wij, ter afwisseling der werkzaamheden, de Iiaydée ou le secret, van Anber; de fan- taisie de 1'op. Jérusalem, van Verdi en de ouverture Stradella, van Fr. von Flottowde uitvoering er van strekte den directeur en den leden van het orchest tot eer. De heer L. V. Ledeboer Az. trad als feestredenaar op en toonde in eene doorwrochte rede aan, hoe de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen door haar oorsprong, door het doel dat zij beoogt, zoo wel als door haar doorgaand echt Nederlandsch karakter, behoefte heeft en gedrongen wordt om in te stemmen met het nationale feest, dat Nederland in de jongste dagen heeft mogen vieren. De heer B. R. de Breuk leverde de eerste bijdrage. Hij schetste in tiksche, levendige trekken, hoeveel in vroeger dagen door de vorsten uit het Stamhuis van Oranje voor Nederland is gedaan en ging daarna over tot eene beschrijving van Frederik Hendrik's grootste wapenfeit: de belegering en inname van het sterke 's Her togenbosch in den jare 1629. De heer Joh. Dyserinelc beklom daarna het spreekgestoelte en leverde op zeer onderhoudende wijze mededeelingen en losse opmer kingen, betreffende de nationale feestviering, die hij jl. Maandag te Amsterdam had bijgewoond. Op de hem eigene, kernachtige wijze, schilderde hij (le verschillende wijzen van feestvieren, zoo als hij die al wandelende langs straat, en gracht, en plein had opgemerkt. Eindelijk vernamen wij den feesttoon der poëzij. De heer van Hattem sloeg dien aan in een Feestzang, waaraan wij gaarne dien naam toekennen. Ja, 't was een hartverheffend feestlied, dat ieder vaderlander zeker goed deed aan 't hart en dat op indrukwekkende wijze besloten werd, toen de gansche vergadering staande zong het lste en 5de couplet van het Volkslied van Tollens. Maar hiermede was deze vergadering nog niet geëindigd. Zij werd met een bal beslotenook werden er nog onderscheidene heildronken ingesteld, als: door den heer Haverschmidt, aan Ko ning en Vaderland; door den heer Bakker Dirks, aan de Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen en ons Departement-, door den heer Dyserinck, op Willem de Vde, in betrekking tot onze Maat schappij door den heer Blok, aan den voorzitter als redenaardoor den Voorzitter, aan de vrouwen en allen, die iets hebben bijgedra gen tot opluistering van dit feestdoor den heer Smit, op de Nederlandsche vlag; door den heer de Breuk, aan vaderl. dichters en in het bijzonder aan den heer Withuijsen eindelijk heeft de voor zitter, bij het sluiten der bijeenkomst, bedankt voor den toast op hem gebragt, hulde doende aan de medewerking van het bestuur en van alle leden van het Departement. Tot vermeerdering der feestvreugde waren van wege het bestuur feestliederen verspreid: het een getiteld Vaderland en Koning (wijze lö vivat), het andere overgenomen uit Withuys' woorden der Feest cantate, met het refreinVivat Oranje, hoezee Door een en ander werd den overigen tijd genoegelijk doorge- bragt. Voorzeker zal deze vergadering een gunstige» indruk hebben achtergelaten, bij wie haar bezochten. Het bestuur heeft lof ver diend voor zijne moeite en zorgen, tot bevordering van deze wel geslaagde feestviering. Omtrent de nationale feestviering op jl. Dingsdag alhier ver melden wij nog, dat door de Feestcommissie des nachts eene serenade is gebragt aan den heer Burgemeester en aan de heeren de Breuk en Zur Muhlen. Naar wij vernemen, zal heden avond weder een optogt met de sloep van het Havenplein naar de Binnenhaven plaats hebben, terwijl de mannen, die zich hierbij hebben verdienstelijk gemaakt, in een der lokalen van de heeren van Veen van der Meulen zullen worden onthaald. Wij waren heden in de gelegenheid, om de sloep te bezigtigen, terwijl de manschappen bezig waren haar op nieuw gereed te maken en hadden geen woorden genoeg, om daarover onzen lof te betuigen Met genoegen vermelden wij nog de namen van hen, die, behalve de reeds genoemde personen, aan den optogt hebben deelgenomen. Trekkers: E. Platvoet, Apelo, L. de Graaf, Laming, W. Kok, Janzen, Speelman, van Es, Doodhagen, J. de Wijn, Peeters, Scheer, Keeman, Vermeulen, J. de Jong, Stein, Dorland, S. Vos, Visser, Delchambre, P. Spaan, Brederode, T. Baak, W. Baak, Mooij, C. Yerberne, S. Yos, H. Janzen, G. Janzen, W. van der Wiele, Roer domp en Wilner. Policie: J. Koningsteiju, commissaris; A. Koop man, C. Platvoet, C. Flens, A. Vos, H. Kapteijn en Eijkema. Joycky's: M. Dijker, K. Janzen, G. Smit en J. Poolman. Ter aanvulling van het Verslag der Feestviering, deelen wij nog mede de namen der overwinnaars en de opgave hunner prijzen, behaald bij de volksfeesten op het Stationsplein alhier, als: Groote mast: lste prijs, een groot zilveren Horologie, Klaas Ruis 2de prijs, een Cylinder-llorologie, van der Heijden; 3de prijs, een zilveren Horologie-Ketting, Dirk Schot; premiën1. een Boezeroen, L. van Oosten2. een Jekker, G. Outhof; 3. een zilveren Sigaren pijpje, London4. een Oliepak, Veringa; 5. een duffelscken Broek, J. Franzen6. een dikke vette Ham, Jan Ruis; 7. zes lekkere

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1