Worsten, Strop; 8. twee Worsten, Kuipers; 9. een taai-taaijen Vrijster, Boogetnan; 10. een taai-taaijen Prins, Lutz; 11. een wol len Halsdoek, lloendermaker12. Worst, Schagen; 13. Worst, Sin- nekes; 14. Worst, Penaar; 15. een Klokje, Diependiener16 en 17. elk eeue premie, Smit en Kraft. Kleine Mast: J. Nukoop, een zilveren Horologie, een zilveren Ketting, een Passerdoos en twee Pijpen; G. van Hasselt, een zilve ren Lucifersdoos; P. op't Land, een paar Schoenen en een Bouffante; J. den Hakker, een kistje Sigaren; J. van B'ranjen, een Bouffante; W. Meijer, een l)ito; A. Bruin, een taai-taaijen Pop. BoegsprietloopenJ. Nukoop, een zilveren Tabaksdoos; J.Mooij, een dito Horologie; C. Kraft, een dito Dito; J. II. Lutz, een dito SigarenpijpK. Huis, een dito Ilorologie-KettingT. Herman, een dito PorteinonnaieS. Krul, een paar Laarzen; W. Pa her, een zwart lakensch Vest. Wedloop in zakken, voor vrouwen en meisjes: C. Herwaard, een paar bloèdkoralen Oorbellen, een paars Pakje, een taai-taaijen Pop; A. Ravensiein, een zilveren Knip met beurs, een koperen Ke tel, een taai-taaijen Pop; S. Richard, Flacon met zilveren dop, een Omslagdoek, een koralen Beursje; G. Planjer, Flacon met zilveren dop, een Doofpot, een koralen Beursje; M. Boerdijk, een Flacon met zilveren dop, een lap Orleans, een Bontje of Poesje; Cath. Kwin- kelenberg, een Theeservies, een paar Ondermouwen, een wollen Doek of Bouffante; Joh. Wentel, een PTaeon met zilveren dop, een taai- taaijen Pop, een zwart Bontje. Aan de jl. Dingsdag gehouden optogt te paard, onder leiding van de heereu C. Former en G Spigt, waarvan wij in ons vorig nommer de deelnemers vermeldden, is ons niet opgegeven de heer A. L. van Gelder, die hieraan ook een werkelijk deel heeft genomen. Wij ontvingen jl. Woensdag namiddag reeds onderstaand schrijven van Texel, doch hebben ons gedrongen gezien het, met dankbe tuiging aan onzen correspondent, eerst in dit nommer te kunnen opnemen: „Texel 17 November. -De nationale feesten begonnen hier reeds gisteren morgen. Al vroeg zag men dien dag de schooljeugd uitgedoscht rondloopeu, begeerig verlangende naar den oogeublik dat de deuren der versierde scholen haar geopend zouden worden. Dat oogeublik kwam en vreugde en versnaperingen werden in ruime mate genoten. Wij zeiden in ons schrijven van den 12 dezer, dat de jeugd zou voorgaan om alles in feestelijke stemming te brengen; teregt is dit bewaarheid geworden; onder anderen vatte men aan de Waal het plan op om den onderwijzer dier plaats te verzoeken, de versierselen der school, na afloop van het kinderfeest, te mogen aanwenden tot het optooijen van wagens. Hieraan met alle bereid willigheid voldaan en alles in orde gebragt zijnde, zette de trein waarop nagenoeg de gansche mannelijke bevolking van de Waal en een goed deel der vrouwelijke zich bevond en bestaande uit één' grooten wagen, bespannen met 4 paarden, en eenige kleinere, zich, onder het zingen van volksliederen, in beweging; de trein werd voorafgegaan door een vaandeldrager te paard. Zoo bezocht men al zingende en juichende den Burg en Oosterend, werd op beide plaatsen met gejuich ontvangen, keerde in vrolijke stemming naar de Waal terug en bragt het grootste deel van den avond iu genoe- gelijk zamenzijn in het logement door." Texel 18 November. Reeds in den vroegen morgen van gis teren wapperden uit vele woningen de vaderlandsche vlaggen. Al de feestelijkheden van dien dag te beschrijven is niet wel doenlijk. Door 21 kanonschoten werd de aanvang aangekondigd. Ten 9 ure kwamen eenige muziekanten van den Helder aan, waarna eene op togt te paard door den Burg plaats had door hoeren liefhebbers, met oranjelinten en strikken getooid, voorafgegaan door de muzie kanten; daarna nam het mastklimmen, zakloopen, enz. eeuen aan vang, alles zeer ten genoege der talrijke toeschouwers, van het gansche eiland aan den Burg te zamen gestroomd. In den avond van dien dag werd voor vele huizen, hier en daar zelfs prachtig, geïllumineerd, terwijl er al weder eene optogt te paard, en nu met fakkellicht, door muziek voorafgegaan, plaats had. Vervolgens werd er buiten den Burg een schoon vuurwerk ontsto ken en ten laatste eene voorstelling gegeven door de Rederijkers kamer Tollensbestaande iu een gelegenheidsstuk; Duisternis en Licht," met muziek en zang. De feestrede daarbij werd gehouden door den president der Kamer, den heer W. Brouwer, hoofdonder wijzer aan den Burg. Wij gelooven dat veel hier een vrij goeden indruk heeft teweeg gebragt, en hopen dat de feesten, op dezen dag gegeven, mogen strekken, om den band die Nederland aan Oranje bindt, naauwer toe te halen." Men schrijft ons van liet Oude Schild op Texel, dato 18 Nov.: „Het feest, gisteren alhier gevierd, mag op den naam van natio naal allezins aanspraak maken. Johannes Baas, de 72jarige grijs aard, die in 's vijands aangezigt, nu vijftig jaren geleden, de vader landsche driekleur hel eerst aan onzen torentop deed wapperen, was Maandag avond door het gansche dorp feestelijk ingehaald. Met de stoomboot Texel, voor deze gelegenheid daartoe allerkeurigst met groen en vlaggen versierd, alhier aangekomen, werd hij door eene onafzienbare menigte, die hem aan de haven opwachtte, met dave rende hoera's en het zingen van verschillende volksliederen verwel komd. Naauwelijks aan wal gestapt, overhandigde hem de heer Eckharrl, onder warme bewoordingen, dezelfde vlag, die door hem in 1813 was ontrold, nadat hij over het kerkgebouw den toren van buiten tot de spits toe had heklommen. Nu zette zich den trein in beweging, en nadat men den ouden Baas al jubelende en zin nende langs het dorp had rondgeleid, werd hem namens de leden der sociëteit Neptunus vrije huisvesting aangeboden in het logement „De Zeven Provinciën." Gisteren morgen ten zeven ure ging de wakkere held, onder den toevloed der schare, zijne taak nog eens vervullen, en, o wonder! met veel moeite moest men hem weerhouden van zijn stellig voor nemen, om zijn waagstuk van voor 50 jaren thans op dezelfde wijze, langs fcnzelfden wegte herhalen. Hoewel hij de burgerij er drie maal dringend om verzocht, stond zij het, om mogelijke ongelukken te voorkomen, niet toe, ofschoon niemand der aanwrzigen het be twijfelde, of hij zou er volkomen toe in staat zijn geweest. Gisteren avond hield de sociëteit Neptunes een buitengewone vergadering in de zoogenaamde lluiters-kamer (het vertrek waar de groote vlootvoogd hier steeds zijn verblijf hield). Vele ingezetenen, die ter bijwoning hiervan waren uitgenoodigd, vonden zich niet weinig verrast door de fraaije toepasselijke illuminatie, die enkel uit particuliere bijdragen der leden was daargesteld. Neptumis leverde zoodoende een treffend bewijs, dat men door het algemeene belang te bevorderen, daaraan het bijzondeae niet behoeft op te offeren. Immers had men te Oude Schild zijne bijdragen niet onthouden aan de algemeene feestviering te den Burg, nu bleek het zonneklaar, dat men ook nog een penning kan afstaan, om zijne dorpsgenooten eeueu aangenamen avond te verschaffen, teneinde langs dien weg het nationaal karakter van het feest niet voor een groot deel te doen verloren gaan. Tot de zeldzame uitzonderingen mag wel de omstandigheid worden gerekend, dat onder de aanwezigen ook, behalve Johannes Baas, werden opgemerkt de heer K. S. Kikkert, lid van den gemeenteraad, wiens arm prijkte met het onderscheidings teek™ van 2de luitenant der Schutterij of Landstorm, welke be trekking hij in 1813 had bekleed, alsmede J. Veen en W. Visser, twee van de drie nu nog levende drieëntwintig Texelaars, die des tijds uittrokken als vrijwilligers der Nationale Garde en latei- deelnamen aan de slag van Waterloo. Men schrijft ons van Wleringendato 18 November: „Nadat sedert een paar dagen de vaderlandsche vlag van de open bare gebouwen had gewapperd, werden in den morgen van den 17 dezer ook de meeste woningen met de driekleur getooid, en ver toonde zich niemand dan met oranje opgeschikt. Niet het minst onderscheidde zich daarbij de schooljeugd, daar zij wist, dat ook zij deel zou nemen aan de feestvreugde. In de tegenwoordigheid van HIT. burgemeester en wethouders, werd haar de heugelijke gebeur tenis verhaald, die thans herdacht werd, welk verhaal door gezang werd afgewisseld. Tot een aandenken aan dien dag ontvingen de kinderen een feestplaat, met bijbehoorende toelichting en liedjes. Intusschen hadden zich eenige ingezetenen tot een gecostumeerden optogt vereenigd, zoo te voet als te paard, begeleid door muziek. Eenigen der notabelste ingezetenen werd door hen een aubade gebragt. Des avonds had er in de Hervormde, kerk, daartoe met vlaggen eenigzins opgesierd, eene voorlezing plaats door den secretaris van het Departement Wieringen, der Maatschappij Tot Nut van 't Al gemeen, den heer W. J. Driessen, ten einde de talrijke toehoorders met de geschiedenis der zegenrijke omwenteling beter bekend te maken. Door een aantal jongelieden werd de feestelijke dag met eene vrolijke bijeenkomst in de herberg besloten, die tot diep in den nacht werd voortgezet." Aan een particulier schrijven uit Schagen van 18 Nov. jl. ontleenen wij de volgende bijzonderheden, omtrent de nationale feestviering aldaar „Het feest is, onder begunstiging van goed weder, in de beste orde afgeloopen. Heel Schagen was met vlaggen getooid, die zelfs aan de kleinste, armoedigste huizen niet ontbraken. Een drietal inwoners, die zich hieraan eerst wilden onttrekken, werden nog in tijds tot bezinning gebragt, vóór er ongeregeldheden uit konden voortkomen. Ofschoon des Zondags te voren, zoowel in de Roomsch- Katholijke als in de Hervormde kerk, de godsdienstige viering van dit feest had plaats gevonden, hielden de beide geestelijken het niet voor overbodig, om ook nog op den dag zeiven, in de beide bede huizen, eene toepasselijke rede te houden. Ten half elf ure was het feest voor de schooljeugd, die op chocolade-melk werd onthaald, terwijl aan ieder een plaat met tekstboekje en versjes ten geschenke werd gegeven. Ten 12 ure werd door klokgelui eene aangename uitnoodiging gerigt tot ieder, die behoefte had er gevolg aan te geven, 't Was de uitnoodiging aan armen en mingegoeden, om een zekere hoeveelheid zoete melk, een krentenbrood, -g pond boter, eene hoeveelheid bruine en witte suiker en een flesch rooden wijn ten geschenke te komen ontvangen. Alle boeren hadden 's morgens hunne melk aan het Raadhuis moeten brengen en de kosten van een en ander werden gevonden uit giften, die door den Burgemees ter en de geestelijken van de méergegoeden der bevolking waren ingezameld. Eene groote menigte menschen maakte gebruik van deze goede gelegenheid, om zich van benoodigdheden tot eene fees telijke viering te voorzien. Het feestelijke van dezen dag werd ten toppunt gevoerd door de schoone uitvoering der zangvereenigingen Euterpe en Euphonia, die in plegtige optogt met vlaggen en banieren naar de Groote kerk trokken, om daar, terwijl ieder vrijen toegang had, vaderlandsche liederen te doen hooren. Toen deze feesturc geëindigd was, stond eene eerewacht te paard voor de kerk gereed, om de zangers de gemeente door te geleiden. De paarden waren even zoowel met de geliefde Oranjekleur versierd als hunne berijders, die een sjerp om 't lijf en een lint om den hoed droegen. Bijna werd de optogt soms gestremd door de neerhangende vlaggen van de woningen der ingezetenen. Inmiddels werd door het volk gejubeld en gejuicht en een 300tal exemplaren van volksliedjes bleek niet nutteloos ver spreid. Algemeen wordt aan dit deel der volksvreugde de grootste lof toegezwaaid en ter eere van Schagens ingezetenen moeten wij vermelden, dat alles in de beste orde afliep. Het programma van de uitvoering in de Groote kerk was zamen- gesteld als volgt: 1. Engelenzang, van J. B. van Bree; 2. De Ko ning leed3. fragment uit de Landelijke Avondstond (flink uitge voerd); 4. Engelenzang, tweededeel; 5. Holland boven, van Uurbanus; 6. Volkslied, met orgelbegeleiding. Het 3de vers daarvan werd door de geheele schare medegezongen. De eerewacht bestond uit een cavalcade van 50 personen. 's Avonds werd door de rederijkerskamer de Boos eene buitenge wone vergadering gehouden, die, zeer talrijk bezocht, in hooge mate getuigde van de geestdrift voor Vaderland en Oranje. Het programma

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2