NIEUWEDIEPER COURANT M DONDERDAG 20 NOVEMBER 18<jjS. ht BINNENLAND. EN JAARGANG. EEN-EN-TWINTIGSTE HELDER en NIEUWEDIEP, 25 November. 1 5 HILDIRSCHI Vtc; Deze Courant wordt uitgegeven op zon dag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKElt Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties" worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. AIOOV, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denJIelder,tot] 1 ure- De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedere» regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Briefen en Stokken franco aan den Uitgever. Den 38 dezer vertrekt de WEST-INTDI8CIIE mail. Jl. Zaturdag avond heeft alhier een nieuwe optogt plaats gehad, waarbij de aankomst van den prins van Oranje werd voor- gesteld. Een ontelbare menigte menschen was er op de been. Velen, die deze optogt alleen bij dag hadden bezigtigd, verlustigden zich thans in het schouwspel, om zulks te zien bij het licht van flam bouwen. Onderscheidene malen werd door eenige ingezetenen van de Binnenhaven zoowel als van andere deelen der gemeente bengaalsch licht afgestoken en langs den weg, dien de trein nam, vele blijken ondervonden van waardeering. De optogt werd aan de Binnenhaven opgewacht en verder gevolgd door de mannen, die jl. Dingsdag den optogt te paard hebben medegemaakt, thans gingen echter alleen de chefs te paard; door onderscheidene heeren bewoners van de Binnenhaven vergezeld en voorafgegaan door het muziekkorps van het Kon. Inst-, voor de Marine. In een der lokalen van de zeilmakerij van de heeren van Veen J en van der Meulen werden de manschappen na den afloop onthaald. Een hoogst aangename indruk heeft ook deze herhaling van den i optogt bij de ingezetenen achtergelaten. Het concert-gezelschap Apollo opende gisteren avond zijne bijeenkomsten. Het eerste dames-concert was redelijk bezocht. Met de'symphonie No. 4 (B dur) van Niels W. Gade nam het een aanvang. Tot ons genoegen merkten wij op, dat het strijkorehest belangrijk beter was bezet dan op de concerten, ten verleden jare gehouden. Wanneer het bestuur voortgaat met, waar het kan, meerdere krach ten aan 't orchest toe te voegen, zullen wij zeker nog eens tot den dag komen, dat ook ter dezer plaatse eene symphonie naar behooren kan worden uitgevoerd. De ensemble-muziek werd flink afgewerkt. De solisten, de heeren C. Coenen (viool) en J. C. Perrin (piano), kweten zich uitmuntend van hunne respective taak. Het kunstig en liefelijk spel van beide heeren werd herhaaldelijk toegejuicht en bij het laatste optreden werd zoowel de heer Perrin als de heer Coenen teruggeroepen. Ofschoon we volgaarne gclooven, dat beide heeren die eer verdienden, raden wij het publiek, hiermee toch wat minder kwistig te zijn, omdat het anders ligtelijk voor een artist gedistin- gueerd kon worden, niet teruggeroepen te worden. Met de ouverture No. 12 van Kalliwoda, een lief muziekstuk, dat zeer goed is uitgevoerd, werd het concert besloten. Als wij echter tot de directie behoorden, kozen we voor 't laatste stuk steeds een marsch, opdat het publiek onder 't slotnummer des te gemakkelijker zou kunnen afmarcheren. Wel verre van met kunstenaars in te stemmen, die 't beneden hun talent achten in een orchest mee te werken, kregen wij een goeden dunk van den heer Coenen, daar hij, bij al de ensemble- stukken, als eerste viool, zoo bereidwillig en flink voorzat en medewerkte. Op de voordragt van Burgemeester en Wethouders van Am sterdam, voor de vervulling der betrekking van stads-ingenieur, zijn geplaatst de heeren J. G. van Niftrik en W. Springer. Naar men verneemt, zal er op Vrijdag a. s., des avonds ten 7 ure, weder eene volks voorlezing worden gehouden in het gewone lokaal op de Vischmarkt, in de Nieuwstad. De spreekbeurt zal alsdan vervuld worden door den wel-eerw. heer F. Haverschmidt. Naar wij vernemen, is de wel-eerw. heer J. II. Sonstral voornemens, om de reeks zijner historische voordragten op Maandag 30 dezer voort te zetten met de behandeling van een onderwerp, dat in deze gemeente voorzeker eene algemeene belangstelling ver wekken zal. Hij stelt zich voor te behandelen de geschiedenis van het beleg en de overgave van den Helder in het laatst van IS13 en in het begin des jaars 1814. Welligt bevinden er zich in onze gemeente nog onderscheidene ingezetenen, die getuigen zijn geweest van de gebeurtenissen, die door den geachten spreker zul len worden behandeld. Op zijn verzoek noodigen wij hen gaarne uit, om, indien zij eenige niet onbelangrijke bijzonderheid voor de geschiedenis van deze gemeente in genoemd tijdsgewricht kunnen opgeven, ze tegen dien tijd hem kenbaar te maken, opdat zijne lezing de meest mogelijke juistheid en volkomenheid erlange. Wij bevelen zulks des te meer aan, omdat in het werk de Ver lossing van Nederland de geschiedenis van den Helder niet zal worden vergeten; terwijl bij mededeelingjvan belangrijke feiten uit den mond van ooggetuigen zulk eene beschrijving aanmerkelijk in waarde zal stijgen. TJitnoodigen tot bijwoning der voordragt is onnoodig; wij twijfelen niet aan eene algemeene belangstelling. Men verzoekt ons te melden, dat de heer Th. de Jongh, van Allernaar, voornemens is met zijn zoontje Jacob, in den loop der volgende maand eene voorstelling alhier te geven, waarbij de aanleg van den jeugdigen knaap voor het tooneel zal uitkomen. Tot aan beveling van den jeugdigen tooneelkunstenaar plaatsen wij onder staande verklaring van den heer ,C. W. Bruinvis, apotheker, lid van onderscheidene genootschappen en eommissiën, te Allernaar. „De ondergeteekende verklaart, dat de jeugdige Jacob de Jongh een buitengewonen aanleg voor het tooneel toont te bezitten. Zijne stem is krachtig, zijne houding ongedwongen, zijne voordragt vol gevoel. Der zake kundige personen, o. a. de heer Hofdijk, hebben zich dan ook allergunstigst over hem uitgelaten en van zijne op leiding voor het tooneel de schoonste verwachtingen te kennen gegeven. Ieder die het knaapje hoort, is opgetogen over zijn talent, dat in geen verhouding staat tot zijn leeftijd, maar eene groote mate van ontwikkeling verraadt. Alkmaar, den 22 November 1S63. C. W. Bruinvis." Gisteren heeft aan het Ministerie van Marine de aanbesteding plaats gehad van het maken van een ijzeren lichtopstand met het stellen daarvan op het duin, ten Zuiden van Kijkduin, alles met den aankleve van dien. Ingekomen 9 inschrijvingsbilletten; minste inschrijvers de heeren D. A. Schretlen Cie., te Leiden, ad 19S4. Door den eerstaanwezenden ingenieur, zal, onder nadere goed keuring van den minister van Oorlog, op den 30 dezer, des mor gens 10 ure, in het lokaal Tivoli alhier, in het openbaar worden aanbesteed -. het bestraten van een gedeelte der binnenruimte van het fort Erfprins, en het maken van riolen, onder het beheer der Genie te Helder. Jl. Maandag heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare beraadslagingen aangevangen over de Staatsbegrooting voor 1864. --Aan een particulier schrijven van Texel ontleenenwij het volgende: „Het eiland Texel op 17 November 1S63! zal welligt menigeen in het lieve Nederland uitroepenviert men daar ook al feest? Zeer zeker, en wel een feest, zoo als misschien aldaar nimmer is gevierd geworden. Als ooggetuige kan ik daarvan het volgende mede- deelen: In den morgen van den 17den, omstreeks 9 ure, werd het volksfeest van Neerland-s bevrijding van het Fransclie juk aan gekondigd door het lossen van 21 kanonschotendaarna zag men

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1