NIEUWEDIEPER COURANT EN BINNENLAND. M 96. ZONDAG 29 IVO VEMBEK. 1665. 'te/ EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWE/DIEP, 28 November. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondejidag, des morgeus ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in deu boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advektf.ntiên worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. 1100Y Dijkstraat tegenover de Laan, H 422,aan denlle/der,totlï ure- De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iedcren regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 39 dezer vertrekt de O. SOUTHAMPTOIV. Eandinail via In de zitting van den Gemeenteraad, Dingsdag den 1 December a. s. te houden, zullen de navolgende punten behandeld worden, als 1. Benoeming van Leden der Commissie voor de Onderhoudswerken. 2. Benoeming van twee Eegenten en eene Eegentesse voor het Algemeen Weeshuis. 3. Benoeming van Leden voor het Burgerlijk Armbestuur. 4. Vaststelling maximum van onderstand voor 1864. 5. Brief van Gedeputeerde Staten over de Bank van Leening. 6. Aankoop van een Huis en Erf op de Westgracht. 7. Brief Armbestuur, tractement Geneesheeren. 8. Plan van bebouwing in den Polder. 9. Mededeeling van ingekomene stukken. Met genoegen vernemen wij, dat de Damesvereeniging tot onder steuning van behoeftige kraamvrouwen alhier van II. M. de koningin eene som van 100 heeft ontvangen. Op verzoek plaatsen wij het volgende „Het Nederlandsche volk heeft in deze maand een heugelijk •feest gevierd, waarvan de indruk niet spoedig zal uitgewischt wor den, gelijk het feit dat er aanleiding toe gaf, onvergetelijk blijft dn de gedenkboeken van ons vaderland. Een der eerste zegeningen wan Nederlands verlossing was de overplaatsing uit Engeland op vaderlandschen bodem van het Bijbelgenootschap. Op den 29 Junij 1814 werd het opgerigt. Telken jare viert het zijnen gedenkdag en steeds heeft het stof tot dankbaarheid gehad. Op deze plaats zal dit weder op Woensdag avond, 2 December, in de Nieuwe Kerk geschieden, en wie overtuigd is, dat de waarheid alleen waarlijk vrij maakt en dat het woord des Ileeren blijft tot in eeuwigheid, zal wel eeu opwekking tot trouw aan beide willen aanliooren en een lofzang zingen ter eere van Hem, die Zijn woord doet spre ken, in de kerk en in het huisgezin. Nederlands verlossing en de dienst van God zijn ééne gedachte'" Naar men verneemt, is het vertrek van Zr. Ms. zeilkorvet Prins Maurits der Nederlanden bepaald op den 6 Dec. a. s., met bestemming naar de Middellandsche Zee. Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee E. M. C. Baak, is den 10 Oct. jl. aan de Kaap de Goede Moop aangekomen en heeft den 19 daaraanvolgende zijne reis naar Batavia voortgezet. Z. M. heeft met ingang van den 1 Dec. a. s. den sergeant adspirant kwartiermeester van het korps Mariniers, J. Allot, benoemd tot 2den luitenant-kwartiermeester bij dat korps. Z. M. heeft aan Dr. W. van Leeuwen, te Alkmaar, op ver zoek, eervol ontslag verleend als lid der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Noordholland. Bij het 1ste batt. van het 7de reg. Infanterie, alhier in garnizoen, is geplaatst de onlangs tot kapitein bevorderde 1ste luit. van het 3de rcg. H. Ilendrikse, ter vervanging van den kapt. II.Prins, thans non-actief. Door den gemeenteraad van Amsterdam is jl. Woensdag be noemd tot stads-ingeuieur de heer J. G. van Niftrik. Jl. Donderdag is aan het Departement van Binnenl. Zaken aanbesteed: het graven van een mond am de Spoorweghaven te Nieuwediep en het maken eener dubbele basculerende brug met bij komende werken, ten behoeve van den spoorweg Niemcediep-Alkmaar. Ingekomen 19 inschrijvingsbillettenminste inschrijver de beer P. Brugman, te Nieuwe Niedorp, voor 88,000. Hoogste inschrijver ■was de beer W. A. Hartog, te Sliedrecht, voor 178,000. H. M, de koningin neemt steeds in beterschap toe. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft de minister van Binnenl. Zaken medegedeeld, dat de termijn van het tweede uitstel, aan den concessionaris voor de doorgraving van Holland op zijn Smalst verleend, eindigt op 30 dezerdoch dat de concessionaris hem heeft verzekerd, dat heden de maatschappij voor de doorgraving zal tot stand komen. De eigenlijke naam van den heer C. Somerset Lee, die eerst daags te Arnhem zal teregt staan, wegens moord op den heer W. E. van Dongen Francken, is George Hornidge. Men schrijft ons van Texel, dd. 27 November „Met veel genoegen woonden wij gisteren avond de voorstelling bij, gegeven door het gezelschap Leering en Genoegen," in het lokaal de Vergulde Kikkert, aan den Burg. De opgevoerde stukken warenDe Indianen in Engeland, blijspel in 3 bedrijven, van A. von Kotzebue, gevolgd door een gelegenheidsstukOpoffering voor het Vaderland, eene herinnering uit November 1S13, tooneelspel in 2 bedrijven. Het eerste stuk verwierf den meesten bijval. Niettegen staande het min gunstisre weder, was het publiek vrij wel verte genwoordigd. De muzijkanten kweten zich fiks van hunne taak. Wij hopen nog dikwijls in de gelegenheid te zijn, de voorstellin gen van dit gezelschap, dat waarlijk goede vorderingen maakt, te kunnen bijwonen." Men verneemt van Texel, dat aan den heer P. de Yries, post directeur aldaar en schrijver van het gelegenheidsstuk Duisternis en Licht, den 17 dezer met algemeenen bijval door de rederijkers ten tooneele gevoerd, van wege de rederijkerskamer Tollens een prachtig cadeau tot aandenken zal worden aangeboden. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Oosterend, op Texel, is beroepen de wel-eerw. lieer T. C. van der Kulk, candi- daat bij liet provinciaal kerkbestuur van Zeeland. Door eene vriendelijke hand zijn wij in staat gesteld het volgende te melden „In verband met de jongste feesten vierde het Departement Wieringertcaard der Maatschappij Tot Nut tan 't Algemeen den 23 dezer eene harer vergaderingen. Al dadelijk bij het binnentreden der vergaderzaal werd het oog geboeid door een nette en op liet feest toepasselijke decoratie, door de zorg eener feestcommissie aangebragt en daargesteld. Nadat de president de vergadering het welkom en de muziek hare welluidende toonen had doen hooren, betrad de eerste feest redenaar den katheder en schetste in krachtige en sierlijke woorden den toestand van ons land van af 1795 tot den jare 1813. Wij zeggen niet te veel, wanneer wij beweren, dat al de hoorders, ge ïnspireerd door den talentvollen spreker, als bet ware zich verbeeldden deelgenooten te zijn van den hangen druk en de daarop gevolgde verademing, en dan ook volmondig instemden met des redenaars laatste woordenBescherm o God, bewaak den grondde zoo treffende woorden van den grooten Tollens. Voorts werd door bet voordragen van op de tijdsomstandigheden toepasselijke gedichten, door verschillende sprekers, het feestgenot verhoogd. Toen de geachte president het spreekgestoelte beklom, en als geregtigde tot het dragen van liet Metalen Kruis, een gedicht reciteerde, getiteld: Het Metalen Kruis," toen was de geestdrift ten top gestegen, en ware op dat oogenblik onze beminde vorst Willem de Goede in de zaal getreden, dan had hij voorzeker de woorden herhaald, die hij den 17 November jl. in het vorstelijk 's Gravenhage heeft uitgesproken: „Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen." Onder gezellige kout, hartelijke toasten en degelijke muziek, werd deze feestavond doorgebragt, en met de jubelkreeten „voor Vaderland en Oranje" en „Nederland en Oranje." keerde ieder, des nachts leD 3 ure, welgemoed en opgewekt huiswaarts."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1