last Inlaudsche of Pruissischc Rogge, wegende 72 pond per mud. Ingekomen 3 inschrijvings-billettenminste inschrijver voor alle 3 partijen de heer D. Bakker Bz., te Nieuicediep, als: voorde Rhijn- Tarwe ad 253, voor de Zeeuwsche ad 249.70 en voor de Rogge ad 186.40 per last. Heden is van hier naar Vlissingen vertrokken Zr. Ms. stoom schip Frans Naerebout, welke bodem jl. Maandag alhier arriveerde, ter afhaling van de adelborsten lste kl. van Zr. Ms. transportschip He'din, die op Zr. Ms. zeilkorvet Prins Maurits der Nederlanden geplaatst zijn. Naar men verneemt, zullen Zr. Ms. stoomschepen Meialen Kruis en Prinses Amelia, bij gunstige gelegenheid, morgen vertrekken. Het Noordsche barkschip Mercuur, kapt. J. Larsen, zittende op de zoogenaamde Razende Bol, is heden in publieke veiling ge kocht door F. Stheemau, voor 50. Ten vervolge op ons uitvoerig berigt, voorkomende in het vorig nommer, betreffende storm en zeerampen, diene het volgende: Onder de schepen, die jl. Zoudag met schade alhier zijn binnen- gebragt, behooren een Engelsche vischsloep en de stoomboot Alert, van Huil naar Amsterdam bestemd, beiden door het volk verlaten. Het eerste vaartuig werd binnengesleept door de Eng. stoomboot Diana, het tweede door de sleepboot Amsterdam, kapt. Duinker. Later vernam men, dat de bemanning van het stoomschip Alert, het schip verlatende, aan boord van een ander vaartuig opgenomen, in goeden staat te Bremerhaven is aangekomen. Een man der equi page heeft het leven verloren. Jl. Zondag morgen werd alhier op de kust een flesch met een brief er in gevonden, die door den vinder terstond aan den strand vonder is ter hand gesteld. Drie broeders, aan boord van het schip Harmonie, namen daarin afscheid van hunne betrekkingen, terwijl zij de dood voor oogen zagen. Veie goederen zijn alhier komen aandrijven, afkomstig van schepen, die in den omtrek zijn vergaan. Heden morgen werd veel drijfhout in zee gezien. De stoom boot Texel was op de reis herwaarts tweemalen genoodzaakt achteruit te stoomen. Jl. Maandag avond is in de Eijerlandsehe gronden op strand gekomen eene Engelsche vischsloep. De reddingboot van de Coeks- dorp begaf zich gisteren morgen ten 8 ure te water; de manschap pen waren met moed bezield, om, zoo mogelijk, redding aan te brengen. Eerst des namiddags ten twee ure keerden zij, na de grootste krachtsinspanning, onverrigter zake terug. De bemanning van het vaartuig was, eer zij het konden bereiken, in de golven omgekomen. Onze berigtgever verzekert, dat de mannen van de reddingboot,, gedurende verscheidene uren, met groot gevaar tegen het woedend element hebben gekampt en, ofschoon hun pogen niet met den gewenscliten uitslag werd bekroond, den meesten lof ver dienen voor hunne opofferende menschenliefde. Uit Texel ontvingen wij gisteren het volgende ontzettende berigt: „Het schip TFilhelmsburg, kapt. Kroes, van Hamburg met 300 passagiers, behalve de bemanning, naar *Moreton-Bay, is in den geweldigen storm van 4 dezer bij Terschelling totaal verongelukt. Slechts 17 personen zijn gered." Uit de officiële verslagen omtrent den jongsten storm en hooge vloeden op 3 en 4 December jl., ontleenen wij het volgende betreffende de provincie Aoordholland.- „De zanddijk van de provinciale zeewering te Petten heeft veel geleden. Over de geheele lengte van dezen dijk is, gerekend van den teen aan de buitenzijde, gemiddeld ongeveer 20 el weg geslagen. De kruisbreedte is daardoor op vele plaatsen tot op 6 a 7 el en op eene plaats ten noorden van Petten tot op ruim 4 el verminderd. Geheel de onlangs aan de buitenzijde aangebragte stroobeplanting is vernietigdde dijk heeft aan die zijde zijne glooijing verlooren en loopt steil naar beneden. De duinen ten noorden van de Pettener zeewering zijn ongeveer 5 el afgenomen. Ook de werken van het hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Duinen tot Petten\Aesm niet verschoond. De zanddijk, hoewel aan de buitenzijde minder geleden hebbende dan die der provincie, is aan de binnenzijde op verschillende plaatsen en over eene belangrijke uitgestrektheid afgeschoven of weggezakt. Aan den noordoosthoek van het eiland Texel is een belangrijke bres ontstaan in de steenglooijingen van het waterschap der 29 gemeenschappelijke polders; zoowel de steenglooijingen voorden dijk van den Prins-Hendrik-Polder als die aan de Balg en die aan den Amsteldijk werden duchtig geteisterd. Te Wieringen, alwaar de rijkswerken niet minder beschadigd werden dan door de stormen van verleden winter, werd het pol- dertje, het Buitenr.eld genaamd, geïnundeerd en de dijk bijna geheel weggeslagen. De zeevangsdijk heeft op sommige plaatsen veel geledende in den loop van dit jaar aan den Waterlandschen zeedijk tusschen Uitdam en Monnikendam uitgevoerde werken bleven niet gespaard." In den morgen van 6 dezer is Zr. Ms. zeilkorvet Prins Manrits der Nederlanden door dc Frans Naerebout uit het dok te Vlissingen naar de reede gesleept, Een matroos van genoemde korvet die zich des nachts heimelijk van boord had willen begeven om aan wal tc komen, heeft zijn pogen duur bekocht; hij is daarbij in het water geraakt cn verdronken. Het lijk is opgevischt en naar het hospitaal gebragt. Pen 26 Nov. jl. is, op 43 gr. 14 min. N.B., 16 gr. 14 min. W.L. gepraaidZr. Ms. stoorafregat Zeeland, kapt. ter zee Pels Rijcken, van Vlissingen naar Zuid-Amerika en Kaap de Goede Hoop. Men verneemt dat de compagnie Mariniers, die voor eenigen tijd naar JVest-Indiê is vertrokken, ter handhaving der orde bij de emancipatie der slaven, met 1 Januarij a. s. weder zal repatriëren. pe Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft zich in de jongste da^en onledig gehouden met de beraadslaging over de begrotings wetten. Tot dusverre zijn de verschillende Hoofdstukken met meerder heid van stemmen aangenomen. Bij onderscheidene Hoofdstukken vond de regering bestrijding van hare tegenpartij, die het inzonder heid op den minister van Buitenlandsche Zaken scheen gemunt te gebben. Doch ook die begrooting is het ongunstig lot ontgaan, dat sommigen -daaraan hadden toegedacht. Bij het Hoofdstuk Financiën, werd ernstig aangedrongen op amortisatie van schuld en een amendement van den heer van Bosse, om de som, daarvoor door de regering voorgesteld, met 5 millioen te verhoogen, werd, nadat eerst daarover de stemmen hadden gestaakt, in eene volgende zitting met 32 tegen 28 stemmen aangenomen. Inzonderheid werd ook op de behoefte aan verbetering van ons belastingstelsel en op c/e beloften door den minister van Financiën vroeger gedaan, om het geheele stelsel te herzien. De minister kondigde op nieuw aan de reeds vroeger toegezegde wet op liet personeel en die tot afschaf fing van den accijns op de brandstoffen. In de zitting vau Maandag zijn de beraadslagingen aangevangen over Hoofdstuk VIII (Departement van Oorlog) en gisteren voortgezet. Het antwoord van Z. M. den koning op de uitnoodiging voor het congres door keizer Kapoleon, luidt o. a. als volgt; „ïk waar deer allezins de edelaardige gedachte van U. M. en ik zal mij gelukkig gevoelen, met, daarmede instemmende, mede te werken, in overeenstemming met al de andere souvereinen van Europa, om het edel doel te bereiken, 't welk U. M. zich heeft voorgesteld." Van wege het Hoofdbestuur van liet Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap wordt berigt., dat de door haar ontworpen Maatschappij van Levensverzekering, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 13 Augustus jl., den lsten Januarij 1864 in werking zal treden. Git een particulieren brief van Hoornontleenen wij betrekke lijk de Oranje-feesten aldaar nog het volgende: „Den 30sten was de stad weder in feestdosch getooid. De aan komst van den souvereinen vorst te Scheveningen werd op dien dag herinnerd en aan de inwoners voorgesteld op de volgende wijze Ten 10 ure ging de prins met zijne adjudanten en gevolg scheep, verliet de Engelsche kust, om naar het vaderland tc stevenen, ten 11 ure verkondigde het kanongebulder, dat de vorst in aantogt was. Aan wal gestapt zijnde, hield de prins een toespraak, welke op de verzamelde menigte eenen zigtbaren indruk maakte. De trein stelde zich daarna in beweging in de volgende orde Een muziekkorps aan het hoofd, daarna een aantal vaandeldragers, ver volgens de prins, in een prachtig versierde koets, met paarden bespannen; voorts een honderdtal personen in Scheveningsche klee- derdragt. Vervolgens de geregtigden tot het dragen van het Metalen Kruis, gevolgd door eene cerexvacht te paard, bestaande uit dezelfde ruiters, die het feest van den 17den hebben opgeluisterd. De trein werd omgeven door eene juichende en jubelende menigte. Zoo eindigde alhier liet jubelfeest, dat in de geschiedenis der stad Hoorn met gulden letteren voor de nakomelingschap bewaard zal blijven." Den 5 dezer heeft zich eene 79jarige weduwe uit Hoorn in de zee verdronken. Men vermoedt, dat de slechte behandeling, welke zij van hare kinderen, bij wie zij inwoonde, ondervondj aanleiding tot deze daad gegeven heeft. Te Botterdam heeft zich den 8 dezer de commissie geconsti tueerd, ter oprigting ter dier stede vau een standbeeld voor Gijsbert Karei, graaf van Hogendorp. Blijkens de acte van beschuldiging, opgemaakt door den proc.- gen. bij het Prov. Geregtshof van Gelderland tegen George Ilornidge, zich noemende Somerset Lee, wordt deze beschuldigd van in den namiddag van 29 Julij 11.. na een mes en een dolk tc hebben ge borgen in den zak van zijn chambercloak, met het doel, om daar mede zijn buurman, den heer Reinhard Willem Roelof van Dongen Prancke aan te vallen, met dat mes en dien dolk genoemden heer herhaaldelijk te hebben gestoken en gesneden, waardoor deze zoo ernstige wonden bekomen heeft, dat bijna onmiddellijk de dood is gevolgd en tevens de echtgenoot van gezegden heer, Anna Trip, moedwillig met die wapens te hebben verwond, en alzoo van 1. moord en 2. moedicillige verwonding De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten: eene som van 1000 beschikbaar te stellen, ten einde de feestcommissie en sub- commissiën voor het feest van 30 Nov. jl., dat zoo luisterrijk is afgeloopen, als erkenning voor hare verdiensten, feestelijk te onthalen. Een ingezetene der gemeente Bemmel (Gelderland), die reeds meermalen blijken van belangstelling in het opsporen van geschied kundige bijzonderheden heeft gegeven, heeft aan Z. M. den koning het denkbeeld ter overweging aangeboden, om in elke gemeente van ons vaderland een gedenkboek aan te leggen, waarin de voornaamste gebeurtenissen, die in eene gemeente plaats grijpen, zouden kunnen worden opgeteekend en waarvan de eerste bladzijden zouden kunnen bevatten een verslag van de feestviering der jongst verloopen dagen. Een 12tal adelborsten en andere jongelieden, behoorende tot het état-major van Zr. Ms. korvet Prins Manrits der Nederlanden, hetwelk te Vlissingen zeilklaar ligt, en van het aldaar liggend wachtschip, kwam 11. Zaturdag avond de bewoners dier stad veront rusten door allerlei baldadigheden. In opgewonden toestand liepen zij, van stokken voorzien enkelen, die er geen bij zich hadden, schaften zich die hier aan een gedeelte der stad door en maakten daarbij menigeen het slagtoffer hunner brooddronkendheid. In de 's Gravenstraat werd een 22jarig jongeling door hen aangevallen en zoodanig verwond, dat hij zijn regteroog voor goed zal moeten missen. Na verder in de Sociëteit op de markt te hebben vertoefd, vonden zij er o. a. behagen in, eene vrouw, die op dat plein met een kraampje geplaatst was en hare nog onverkochte koopwaren naar huis bragt, aan tc vallen en bij herhaling tegen den grond te werpen. Te verwonderen was het niet, dat mannen uit de_ volks klasse, bij wien gewoonlijk een sterk sprekend gevoel van billijkheid en regtvaardigheid huisvest, al moge het zich soms in ruwen vorm openbaren, dit niet lijdelijk konden aanzien. Een der eersten die toeschoten, om de koopvrouw bescherming tc verleenen, zekere P.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2