Openbare Verkooping. BUITENLAND. ADVERTENTIE N. Eene partij WRAKHOUT, BRANDHOUT EN EENIfi TIMMERHOUT. CORRESPONDENTIE. C A R G A L IJ S T. Geldof, bekwam daarbij twee ernstige verwondingen aan liet hoofd cn eene kneuzing aan den arm. Van de nachtwacht en policie, die inmiddels, bijgestaan door eenige burgers, te hulp kwamen, trof velen geen beter lot. De nachtwaker J. van Luyk werd zoodanig geslagen en aan het hoofd verwond, dat drie bloedige hechtingen moesten worden aangelegd, terwijl hij nog verscheidene andere won den bekomen heeft. Eindelijk is men er na veel moeite in geslaagd, zeven der adelborsten en een adjunct-administrateur de overigen hadden zich uit de voeten gemaakt in verzekerde bewaring te nemen. Den volgenden morgen zijn zij in vrijheid gesteld, echter niet voor dat de policie van het gebeurde proces-verbaal had opgemaakt. (Middelb. Cl.) Te fFommels (Friesland) heeft men onlangs feest gevierd met een Napoleon van stroo, dien men te paard zette en door het dorp liet rondrijden. Daarna plakte men de sire in eene koets cn deed men met hem denzelfden togt, onder het aanheffen van het Wil helmus en het Volkslied. Eindelijk werd de gevangen held, die alles lijdelijk aanzag, onder vrij wat beweging verbrand. De natuur en de staatkunde hebben in de jongste dagen weder het bewijs geleverd, dat het leven der menschen slechts eene getrouwe afspiegeling is van het leven der natuur. In beiden komen stormen en bedreigingen daarvan gedurig voor, beiden zijn oorzaak van ge durige woeling en verandering. Waren de dagen der vorige week gekenmerkt door zware najaarsstormen, die ter zee en op het land door hun sterken drang verwoesting en ramp kwamen brengen, in de staatkundige wereld is het in den jongsten tijd niet minder vol van beroering en soms is 't, als zou de schrijver van de geschie denis van den dag genoopt worden de bekende verklaring af te leggen „Wij zijn aan den vooravond van een geduchten strijd Worden de in de natuur heerschende stormen soms afgewisseld door tijden van meerdere kalmte en stilte, ook in het staatkundig leven had dit plaats in de verloopene dagen, toen het uitzigt op vrede lievende schikking door middel van congres of alliantie werd ver levendigd. Falen vaak de voorspellers van stormen, omdat de weerkundige waarnemingen nog altijd moeten wachten op de noodige volkomenheid, tot voorspelling van het weder gevorderd; de pro- fecijen omtrent de hoop van vrede en de vrees voor oorlog worden niet minder gedurig gedwarsboomd door vaak onverwachte wen dingen van het groote raderwerk der diplomatie. En, gelijk de ranke kiel door wind en golven voortgestuwd, een prooi der diepte dreigt te worden, evenzoo drijft het groote vaartuig, dat Europa heet, op den breeden stroom des tijds, aan niet minder gevaren blootgesteld, dan waarvoor de schepeling op den oceaan heeft te vreezen Het schijnt inderdaad, dat de Poolsche opstand voor de Russi sche regering zorgwekkend begint te worden. Behalve toch, dat het onderdrukken van den opstand zeer veel geld en menschenlevens verslindt, komt er bij verderen voortduur hoe langer hoe meer een oproerige geest in de naburige provinciën. En nog bovendien heeft Rusland door de Poolsche verwikkelingen zijn magt naar buiten meer en meer verloren en een en ander kon bij 't uitbreken van een krijg met het aanstaande voorjaar, ligt tot gevolgen aanleiding geven, van zeer ernstigen aard. De Russische Invalide laat zich dan ook reeds op eene wijze uit, die doet vermoeden dat Rusland behoudens zijne eer, gaarne zich uit dien neteligen toestand zou willen redden, ook door een voegzamen afstand van Polen. Spreken de geruchten waarheid dan zou, van wege keizer Napoleon, reeds de verzekering zijn gegeven van de onderwerping der Polen, onder voorwaarde, dat zij dan in het bezit geraken hunner onafhankelijkheid. Vaak zijn de berigten, of wil men liever, de geruchten, die vanuit het buitenland tot ons overwaaijen, tegenstrijdig. Terwijl van den eenen kant de verzekering wordt gegeven, dat keizer Napoleon het congres-plan geheel heeft opgegeven, wordt van eene andere zijde vermeld, dat men te Marseille zich reeds gereed maakte voor eene feestelijke ontvangst van den Heiligen vader, die voornemens is in persoon het congres bij te wonen. Terwijl men uit Duitschland het berigt mededeelt, dat nog altijd veel gewigt wordt gehecht aan de aan spraken van den erfprins van Augustenburg op de kroon vae Sleeswij k-Holstein, verzekert men van andere zijden, dat de groot mogendheden de Deensch-Duitsche qumstie voor zoo goed als op gelost houden en dat die zaak ongetwijfeld eindigen zal met een toegeven der Deensche regering aan de verpligtingen, haar ten aan zien der hertogdommen opgelegd. Evenwel verneemt men uit TFeenen de tijding, dat de bevolking van Oostenrijk zich hoe langer hoe meer krachtig ten gunste der hertogdommen verklaart terwijl de Nordd. Allg. Zeitung, een Pruissisch regeringsblad, de Duitsche beweging ten gunste van Sleeswij k-Holstein eene woeste demagogie onder het masker van patriotische geestdrift gelieft te heeten. Te Rijssel is de heer Dupuis, een zeer geacht wisselagent aldaar, plotseling verdwenen, meer dan een millioen francs mede nemende. Vele familiën zijn daardoor geruïneerd. Dezer dagen werd te Saint-Aiazaire een 5Ojarig man, boek houder bij een der handelshuizen aldaar, dood in zijne kamer gevonden. Die man had een houten been. Eenige dagen na de begrafenis verkocht zijne zuster, die van Nantes was gekomen, de kleederen, meubelen, enz, van den overledene cn daaronder bevonden zich drie houten beenen, welke hij steeds in voorraad bezat. Na de verkooping las de zuster de door haren broeder nagelaten papieren door en hoe groot was hare ontsteltenis, toen zij een brief vond, twee jaar oud, waarin stond. „In mijn met leder bekleed houten been en onder mijne papieren zal, als men goed zoekt, eene som van vijf duizend francs gevonden worden." Onmiddelijk begaf de vrouw zich tot den commissaris van policie, die nog in tijds aan het spoorweg-station de koopster der nalatenschap wist aan te houden en de drie houten beenen te onderzoeken, doch daarin was geen geld; ook was geen dier voorwerpen met leder bekleed. Hierna werd het bekend, dat de goede zuster haren broeder had laten be graven met het zoozeer begeerde houten been. Onverwijld werd de opgraving van het lijk verzocht en de vergunning daartoe verleend. Toen haalde men het met leder bekleede vierde been uit de doodkist en daarin ontdekte de commissaris van policie eene goed verborgene geheime bewaarplaats, die 1080 francs in goud bevatte. Van het overige geld, in den brief genoemd, was niets te vinden en daar deze reeds voor twee jaar werd geschreven, houdt men het er voor, dat de overledene nu en dan genoodzaakt is geweest zijne ambu lante kas te moeten aanspreken. De Engelsche dagbladen bevatten mededeelingen van een aan tal ongelukken, die door den jongsten storm zijn veroorzaakt. De telegraaflijnen van den North-Westeru spoorweg, die boven den weg Tottenham Coart-Road is geleed, zijn op het dak van een huis cn daarna op den weg gevallen; de weg was bijna geheel versperd. De spoorwegen zijn allen te laat aangekomen. Buiten Londen zijn de velden langs de spoorwegen overstroomd. Het kristallen paleis heeft niet de minste schade geleden. Rij het huwelijk eener dochter van graaf Stolberg-Wernigerode met prins Reuss, op het kasteel Janowitz in Silezië, heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Door het vallen van een brandend stukje phosphor van een lucifer op het jurkje van een 11 jarig dochtertje van den graaf, geraakten de kleederen van het meisje in vlam, waardoor zij zoodanig met brandwonden werd overdekt, dat zij twee dagen later stierf. Ook de graaf werd bij zijne pogingen, om de vlam uit te dooven, zoo zwaar gewond, dat zijn toestand aanvankelijk hopeloos was. Het officiële blad van Wilna schijnt het niet meer de moeite waard te achten, om de plaatsen en dagteekeningen op te geven der doodvonnissen, die op bevel van generaal Murawieff voltrokken worden; althans geeft het in zijne jongste nommers alleen de na men op van een aantal personen, die dezer dagen opgehangen zijn. VERBETERING. In ons nommer van Zondag jl. is een kleine fout ingeslopen. Op pag. 1, 2de kolom, regel 37 van boven staat: 0.0GG el onder A. 1'. moet zijn: 0.0G6 el hoven A. P. Aan belangstellenden te Texel zij berigt, dat van bet nummer van jl. Zondag nog eenige exemplaren voorbonden zijn. Aangekomen van 19 December ter losplaats HELDER, om aldaar tc lossen, de volgende chepen, gekomen van NEWCASTLE. WittonCastle,A.Jamieson. 163ch.Stecnkolen. VanLoon&C., teAmst. SUNDERLAND. Leo, J.Robertsen, 106ch.Steenkolen. Tiedeman&Mijnssen,teAmst. Antomatia, J.Yonng. 151 ch. Steenkolen. "Wurfbain &C., teAmst ii Warrior,J.Shotton.4152mudd.Stecnk. Tiedemau&Mijussen,Amst Bevallen van een Zoon, MARTJE DE JONG, geliefde Echtgenoot van A. METZELAAR. Nieuwediep5 December 1863. Voorspoedig bevallen van een Zoon, E. SENDERMAN, geb. STEILBERG. Nieuwediep, G^December 1863. Heden, 2 December, overleed ons jongste Dochtertje EDIENA JOHANNA, ruim 5 maanden oud. K. J. VAN SPALL. A. VAN SPALL, geb. EEKHOFF. Men is van meening, op Zaturdagr den 12 den Beeeirifoer 1§@3, des voormiddags 10 ure, op den Dijk, achter bet Huis, bewoond door den Heer J. P. LiJDSMAN, publiek te verkoopen, ten overstaan van den Deurwaarder J. W. VAN DER V AL Cz. bestaande uit: Daags vóór de verkooping tc bczigtigen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3