BINNENLAND. BUITENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 December. Den S!> dezer vertrekt de O. I. iiniidmnil via SOUTHAJIFTOIV. Den 2J) dezer vertrekt de WEST-USTDISCHB mail. Woensdag avond jl- verkondigde het klokgeklep, dat zich van onze torens deed hooren, dat er brand heerschte. Een woning, nabij de Kolensteeg, aan den Kanaalweg, brandde in korten tijd tot aan den grond toe.af. Een zeer groot aantal menschen was in een oogenblik op de plaats des onheils aanwezig; terwijl de spuiten der gemeente en die van de Marine zoo spoedig mogelijk werden aangevoerd. Zelfs de spuit No. 3, gestationeerd te Huisduinen, werd met grooten spoed aangevoerd, om, ware 't noodig geweest, met kracht tot blussehing mede te werken. Spuit No. 1 gaf het eerst water en werd daarin dadelijk gevolgd door de spuit van het wachtschip Kortenaar, die ieder de premie van 25 verwierven. Men verzekert ons, dat de manschappen der Marine, die gemelde premie verdienden, besloten hehben die gelden af te staan aan een der bewoners van het afgebrande perceel, een bootsmansmaat, wiens inboedel niet was verzekerd; wij maken daarvan gaarne melding, met betuiging van onzen lof voor deze edele daad. Het perceel zelve en de meubelen van de overige bewoners waren tegen brandschade verzekerd. Op noodlottige wijze kwamen jl. Woensdag namiddag twee zeelieden alhier in de haven om 't leven. De sterke stroom dreef hen weg en eer nog hulp kon worden aangebragt vonden zij nood lottig hun einde. Dezer dagen had op den openbarenweg alhier het volgend voorval plaats. Een klein meisje had, terwijl zij was uitgezonden om een boodschap te doen, een zekere som gelds verloren. Het begon reeds duister te worden en alle pogingen, aangewend om het verlorene terug te vinden, waren vruchteloos. Ten gevolge van haar geschrei, verzamelde zich om haar heen een schaar van kinderen, die uit medelijden met het kind onder elkander een collecte deden, om haar het verlorene te vergoeden. Een paar heeren, die dit aangenaam schouwspel op eenigen afstand hadden bijgewoond, waren getroffen door dit blijk van deelnemende liefde en bleven niet achterlijk om het nog ontbrekende aan te vullen. Op verzoek, maken wij gaarne dit schijnbaar weinig beduidend voorval openbaar, omdat deze uiting van liefde tot den naaste, zoo wel lof als navolging verdient. Zr. Ms. sckroefstoomschip 4de kl. Schouwen, in aanbouw op 's Rijks werf te Amsterdam, is in den namiddag van den 23sten dezer met goed gevolg te water gelaten. De Minister van Oorlog heeft de chefs der legerkorpsen ge- magtigd om, gedurende dezen winter, de kamers der kazernen in de garnizoenen te doen verwarmen en gelden voor den aankoop van brandstoffen beschikbaar gesteld. Bij de beantwoording der aanmerkingen van de Eerste Kamer, op het Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken der Staatsbegrooting voor 1864, wordt door de regering verzekprd, dat omtrent de doorgraving van Holland op ziju Smalst niets anders kan worden medegedeeld, dan dat de maatschappij daartoe is opgerigt. Bij de beantwoording van de aanmerkingen betreffende de Marine heeft de minister voor dat Departement medegedeeld, dat er een ontwerp is ingekomen voor het herstel van het dok te Willemsoord, ten koste van 270,000. Men schrijft ons van Vlieland, dd. 24 Dec.: „In den jongsten storm is alhier gestrand het Zweedsche fregat Sumatra, kapt. Brunsen, van Londen naar Gotenburgh bestemd. Twee matrozen en een jongen zijn gered, terwijl de overige equipage, bestaande uit 17 man, is verdronken." Bij het aftuigen van een der gestrande schepen op Ameland had dezer dagen het volgend ongeluk plaats.' Een anker van wel 2000 pond viel van de boeg op het dek, juist op 't been van een lOjarig jongetje, die daar aanwezig was. De medicus van 't eiland zag geen kans den armen knaap te helpen. De hulp van elders gehaald moetende worden, bleef lang weg en toen het been boven de knie geamputeerd was, had de jongen reeds vier volle dagen ongeholpen moeten liggen. Bij zulke gevallen zoo zegt de berigtgever ondervindt men eerst dat men op een eiland woont. De collecte voor noodlijdende kerken en personen, in 1863 in de classis Alkmaar gehouden, heeft opgebragt de vrij aanzienlijke som van ƒ914.151, waartoe de onderscheidene gemeenten hebben bijgedragen als volgt Alkmaar ƒ145.50, Schagen ƒ67.000, den Ilelder 53.92^-, Ileïlo 44,Warmenhuisen 40.28, Bedjkte Schermer ƒ36.Driehui zen en Zuid-Schermer 33.93, Winkel f 32.10, Bergen 30 62, N. en Z. Zijpe te zamen ƒ25.Oud-Curspel 24.Burg op Texel 22 611, St. Maarten en Valkoog 22.—, Limmen 19.01, Koedijk ƒ18.40, Nieuwe Niedorp f 17.66, Callantsoog ƒ15.60, Noord-Schar- woude ƒ15.431-, de Rijp f 14.35^, Schoorl c. a. f 13.28|-, Barsin- gerhorn f 13.13, Oude Niedorp c. a. ƒ12.63, Ilaringcarspel en D.irkshorn 12.30, St. Paucras f 12.Schermer hom 10.50, Akersloot ƒ10.15, O. en W. Grafdjle f 10.25, Ouddorp en Oterleek 10.Anna Panlowna Polder 10.Egmond aan Zee f 9.50, Egmond op den Hoef en Binnen 9.Oosterend op Texel f 8.08, Broek op Langendijk 7.63, Grootschenner ƒ7.50, Hippolitushoef c. a. 7.43, Westerschelling ƒ7.06, den Hoorn op Texel ƒ6.75, Midsland 6.30, Hoorn op Terschelling ƒ6.17, Zuid-Scharwonde ƒ5.Eenigenhurg ƒ5.Oost-Vlieland ƒ5.Huisduinen 4.75, Oude Schild 4.35, Oosterland c. a. ƒ4.18, Ejerland ƒ4.Eol- horn f 3.431, Graft 3.10, Wieringerwaard 3.05, Waal en Koog f 2.55 en Petten 2.50. De collecten te Warmenhuizen, Briehuizen c. a.Oud-Carspel en Callantsoog hebben in dit jaar aaim de huizen der gemeenteleden plaats gehad, waaraan het aanzienlijk bedrag is toe te schrijven. Aan het fonds tot verbetering der schraalste predikauts-tracte* menteu hebben bijgedragen: de ring Alkmaar 35.20, de ring Rijp ƒ26.de ring Schar/ronde 16, de ring Zijpe 34.de ring Texel 17en de ring Terschelling f 16.te zamen 204.20. De Maatschappij van Brandverzekering voor het koningrijk der Nederlanden te 's Hertogenbosch, heeft den heer Lam bert van den Bogaert, handelaar in petroleum, die meer dan 500 vateu in een magazijn, gelegen in het midden der stad, voorhanden heeft, bij deurwaarders-acte, verantwoordelijk gesteld voor alle schade, welke de maatschappij tengevolge van die gevaarlijke zelfstandigheid mogt lijden. Op de berging van petroleum is den 20 dezer door den gemeente raad eene verordening vastgesteld, ten gevolge waarvan eene afge zonderde plaats tot algemeene bewaarplaats van petroleum zal worden aangewezen, en geene schepen, met die olie geladen, zullen mogen liggen of lossen dan op de plaats, door burgemeester en wethouders aan te wijzen. In het gehucht Dorst, aan den grooten rijksweg van Breda op Tilburg, is den 22 dezer een diefstal, door middel van braak, in de kerk gepleegd. De diefstal bestaat uit eenig kerkelijk zilver werk tot het mis-offer behoorende, en het ligten van den inhoud van een offerblok. Tot nog toe zijn alle nasporingen der justitie vruchteloos geweest. In de vorige week gebeurde den heer JL te Arnhem een ongeval, dat anders zelden aan mannen overkomt, te weten dat zijne kleederen vlam vatteden, hetgeen hij, welligt ten gevolge van slaap, eerst bemerkte toen de vlam zijn ligehaam raakte. Op het gerucht, dat hij toen maakte, verschrikte zijne nog jeugdige echt- genoote zoozeer, dat zij van de trappen en in zwijm viel. De heer M. hierdoor nog meer ontsteld, vergat voor een oogenblik zijn eigen gevaar, zoodat de vlam eerst gebluscht was toen hem de rug ver schroeid was. Het gebeurde heeft een treurig gevolg gehad, daar de heer M. den 22 dezer na smartelijk lijden is overleden. De Redactie van het Christelijk Zondagsblad, uitgegeven door E. Gerdes, heeft het navolgende programma openbaar gemaakt. „Wij hebben bij de oprigting van ons Christelijk Zondagsblad voor het Nederlandsche volk" de rigting aangegeven, welke wij wenschen, te volgen. Daar wij thans den derden jaargang zullen in het licht geven, achten wij het goed en noodzakelijk om de woor den toen gezegd, te herhalen. Goed, omdat de inteekenaren kunnen zien, dat wij getrouw gebleven zijn aan onze belofte; noodzakelijk om de nieuwe inteekenaren te doen weten wat zij te wachten hebben Nu gelooven wij wel, dat ieder, die tnet onzen naam en onze rigting op Christelijk litterarisch gebied bekend is, verzekerd kan zijn, dat wij hem steeds goede vruchten zullen aanbieden nostans, zoo voor ons zeiven als voor de koopers, achten wij het wenschelijk, dat wij duidelijk ons programma bekend maken. Wij wenschen ons volk eene degelijke christelijke lectuur in handen te geven. Wij zeggen degelijke, omdat wij onder degelijke lectuur zulke lectuur verstaan, die eene blijvende waarde heeft voor ieder hart, dat behoefte heeft aan de regtvaardigheid. (Rom. X vs. 10.) Wij zeggen christelijke lectuur, omdat alles wat wij schrijven Jezus Christus, Zijne verlossing en heerlijkheid tot middelpunt zal hebben. Wij hebben ons tijdschrift Zondagsblad genoemd, omdat wij zeer wenschen dat ons volk, dat in de week weinig tijd heeft tot' lezen, zich des Zondags heilzaam zou kunnen bezig houden. Ons boek of Tijdschrift zal vrij zijn van alle politica. Wij willen ons volk niet in het doolhof en op de slingerpaden eener onbereken bare uitkomst leiden, maar zullen hen, met de hulpe Gods, langs den door God, in Zijn onfeilbaar woord, aangewezen weg, brengen naar die plaats, van waar alleen alle heil en zegen afdaalt, namelijk, het kruis van Jezus Christus. Wij zullen ons Tijdschrift gesloten houden voor alle twistgedingen, zoowel op kerkelijk gebied, als op dat der dogmen. Wij wenschen opstellen te leveren in eenen milden Evangelischen zin, die geschikt zullen zijn om den wereld- ling tot nadenken te brengen, en den Christen aan te sporen tot een volstandig geloof in den God zijns beils. Het heeft ons ver blijd te vernemen dat het Zondagsblad, gedurende zijne tweejarige wandeling, vele lezers heeft aangetroffen. Ook weten wij dat ons blad niet ongezegend is geweest, en wij danken den Heer, die ons in staat heeft gesteld duizenden bekend te maken met de blijde boodschap des heils en zeer velen in hun geloof en geloofsleven te versterken." Terwijl wij ons ter neder zetten, om de staatkundige geschiedenis van den dag in enkele trekken te beschrijven, vieren de Christenen hier en elders het feest, dat spreekt van „vrede op aarde." Jammer dat de geschiedenis van den dag nog steeds een bewijs van het tegendeel moet opleveren. Neen, er is nog geen vrede op aarde, verre van daar. Getuige daarvan het bloed, dat dagelijks in Polen wordt vergoten, het gedonder van 't kanon in Amerika, het klet teren der wapens in den Kaukasus, het gekerm der gekwetsten in Amerika, het krijgshaftig aanzien van Noord-Didtschland. Nog geen vrede op aarde, dat bewijzen ons de woelingen, die in de jongste dagen in Italië zijn opgemerkt en die het uitzigt eenigermate verlevendigen op 't uitbreken van een krijg met Oos tenrijk tegen 't volgende jaar. De bevrijding van Venetië., de ver vulling der keizerlijke profecij: „Italië, moet vrij zijn tot aan de Adriatische Zee," ziedaar wat bestendig door rle Italianen wordt bedoeld. De Engelsehe regering heeft echter door eene ernstige aanmaning, om voor alsnog den bestaantlen vrede niet te verbreken, het uitbreken van mogelijke rustverstoringen zoeken te bezweren. Italië, cn Oostenrijk schijnen zich, om voor ieder geval gerust te ziju, op de grenzen zooveel mogelijk te willen versterken. Nog geen vrede op aarde, die waarheid wordt almede beves-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2