V It l.l I» A 4, 1 JA A U A R IJ. NIEUWEDIEPER COURANT TWEE-EN-TWINriG3TE JAARGANG. Ean Jaar voorbij! M 1- EN 1864. NELDERSCHi Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondejïdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOT, Dijkstraat tegenover deLaan, II 422, aan den Helder,\o\\ 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Mij dunkt de klokslag, die wij daar op den Oudejaarsavond 'tiooreu en die ons zegt, hoe weder de eene d.tg voor den anderen lieeft plaats gemaakt, klinkt indrukwekkender ons tegen dan ge woonlijk. Hoe onderscheiden ook de meuschen zijn door rang en staat, door aanzien en vermogen, allen schijnen toch meer of min den ernst te gevoelen van 't oogenMik, dat zoo krachtig spreekt van het voorbijsnellen van onzen levenstijd. O, hoe verscheiden zal die plegtigste der avonden van het jaar worden doorgebragl! Hier in den gezelligen vriendenkring, daar in de eenzaamheid; hier omstuwd door aardsche pracht en luister, daar iu een armoe dige hut of in een gevangenis-celhier in gezondheid en vreugde, daar op het akelig ziekbed. Overal echter even ernstig "vermeldt het einde des jaars, hoe kort de tijd is en hoe snel hij vervliegt. Overal geeft dit plegtig oogenhlik rijke stof tot nadenken en herinnering; in de verbeelding zweven ze voorhij de gelieurte- nissen, die er hebben plaats gegrepen in den hulselijken eu in den familiekring, in onze omgeving, in de maatschappij, in het vader land, in de wereld, niet het minst in ons eigen hart en leven. Een rijk, zeer rijk veld ter beschouwing biedt zich aan voor hem, die zich voorstelt, eenige regelen daaraan te wijden. Is de jaars verwisseling niet ongepast te vergelijken met het bereiken van een mijlpaal op den weg; we overzien dan, op dit keerpunt gekomen, het gedeelte des wegs, dat achter ons ligt en zien ons beurtelings genoopt tot blij&sehap over bemoedigende, tot droefheid over ontmoedigende gebeurtenissen, die wij opmerken. Weinig opbeurend is de terugblik over het afgeloopen jaar, als wij letten op hetgeen in Polen plaats greep, en dat ons vaak bij 't vermelden der gepleegde gruwelen een traan deed storten over izulke menschonteerende daden. Verschrikkelijke gebeurtenissen hebben daar plaats gehad, gebeurtenissen, die ons doen blozen over onze medeinensehen, die zoozeer hun beter gevoel onderdrukken en zich aan onmenschelijke wreedheid overgeven. Hoe velen zullen daar in dat ongelukkige land, bij de verwisseling des jaars, moeten weenen over het gemis van dierbare betrekkingen, die in den strijd voor de onafhankelijkheid zijn gevallen! Hoevelen zullen, verwijderd van hunne geliefden, in kerkerhol of in balling schap een nieuw jaar zien aanbreken, waarvan zij gelukkiger ge beurtenissen hopen voor hun dierbaar vaderland! En, worden ook al hunne wenschen niet bevredigd, toch is het zeker de beê van iederen menschenvriend, dat er spoedig een einde kome aan zooveel afschuwelijke wreedheid, als het afgeloopen jaar ons te aanschouwen gaf. Een nieuw jaar breekt er aan zou het voor Pruissen een betere toekomst voorspellen? He verloopen tijdkring leverde over vloedige stof tot verdeeldheid t.ussehen de burgers van hetzelfde vaderland en strooide overvloedig het zaad uit voor een te wachten burgerkrijg. Steeds heerscht er eene groote spanning tusschen 'stands vertegenwoordiging en de regering; de eerste door verreweg het grootste deel der bevolking, de andere door de zoogenaamde jonkerpartij en den koning ijverig gesteund. Wat zouden de gevolgen kunnen zijn, als de koning blijft voortgaan te weigeren, de wenschen zijner natie te bevredigen? Wij weten niet wat de toekomst zal geven, maar zien slechts met bezorgdheid de staat kundige hemel boven dit land met donkere wolken bedekt. Amerika daagt op voor onze verbeelding met de geleverde veldslagen, met al bet vergoten bloed, met de door den oorlog verslonden schatten! Nog blinkt ons in 't verschiet geen vredefeest tegen, nog worden de gemoederen verdeeld door twist en haat en gaat men voort zich toe te rusten tot het leveren van veldslagen, waarin de menschenlevens als weggemaaid worden. Daar wordt door de wereld vernomen, dat zich een nieuwe tijdkring ontsluit, met al de onzekerheid aan de toekomst eigen. Die komst van den nieuwen tijdkring kan den dwingeland op zijn troon, den vorst, die de vrijheden zijns volks verkort, den bur gers, die elkaar te vuur en te zwaard bestrijden, de verzekering niet geven, dat zij het einde van dit jaar zullen bereiken. Die jaarsverwisseling spreekt hen van al den ernst van 't leven en van de magt van den tijd, die ook eenmaal hun werken en woelen zal verstoren 1 Gelukkig gaan er gedurig meer stemmen op, die er op aandringen, dat er vrede kome; en op bet ernstig oogenblik der jaarsverwisseling is bet voorzeker de wensch van ieder vrede lievend gemoed, dat w el Ira een betere tijd voor de wereld aanbreke, een tijd, waarin men, wars van bloedvergieten en van inwendige verdeeldheid, slechts de materiële en zedelijke welvaart des volks zoekt te behartigen en de zwaarden tot spaden slaat. De blik over bet veld der geschiedenis van het, afgeloopen jaar doet ons opmerken de troonsbestijging van den nieuwen Grieksclien koning, maar ook het ombrengen van den koning van Madar/atcar: bet aanvaarden der regering van Denemarken door koning Christiaan, tengevolge van den dood van zijn voorganger, maar ook de twij felachtige bonding van aartshertog Ferdinand Max. die. zondei de noodige zekerheid voor de bevestiging van zijn troon, den keizers- zetel te Mexico niet wil in bezit nemenhet congres te Frankfort, dat wel tot stand kwam, doch weinig resultaat opleverde, maar ook het congres te Parijs, dat wel voorgesteld, maar niet tot stand kwam, ook omdat men er geen resultaat van durfde hopen. En eindelijk trekt onze aandacht de Deensch-Duitsche qurestie, die in den jongsten tijd in hooge mate de aandacht op zich gevestigd houdt. Voegt men tot dit alles nog de vrees van een op nieuw uitbreken der vijandelijkheden tusschen Oostenrijk en Italië, dau mag men den blik over den verloopen tijdkring wel ontmoedigend lieeten, als men zoo veel opmerkt, dat van strijd eu verdeeldheid, zoo weinig dat van vrede spreekt. Gelukkig, driewerf gelukkig dan ons vaderland, dat, te midden van al 't gewoel der volken, rust en vrede geniet en zieh voor eenige weken, één van zin, als om den troon van zijn geliefden Oranjevorst schaarde, ter viering van het halve eeuwfeest van Nederlands herstelling. Scherp was het contrast tusschen onze feestviering en den burgertwist en den strijd in andere gewesten. Hier werd gejuicht en met dankbare vreugde herdacht, hoe het vaderland, na langen hangen druk. van de slavenboeijen eens dwingelands werd verlost en sedert dien tijd, onder een weldadig eigen bestuur, in bloei en welvaart was toegenomen. Ilier werd door bet volk eenparig feest gevierd, aanzienlijken en geringen werkten daartoe zamende orde werd nergens verstoord en overal heersehte eene gewenschte eendragt onder de zonen van hetzelfde vaderland. Terwijl elders het gedonder van 't, geschut den strijd aankondigde, werd hier hot geschut gelost om te verkondigen, dat door 's kouings hand de gedenksteen werd gelegd, die het nage slacht herinneren kan ra i dagen van hangen druk, aan dagen van heerlijke uitredding, aan dagen ook van dankbare herinnering van 't verledene. Deemoed vervult het hart bij de herinnering van rampen en tegonheden, die talrijke offers bragten aan den dood. Zoo vinden wij eene treffende herinnering, waar wij denken aan de stormen, die vooral ook in onze onmiddelijke nabijheid gewoed en vele menschen levens gekost hebben. Wie denkt niet met. droefheid terug aan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 5