^2 M 2. ZOIVDAfi 5 JA1VUAKM. V& EN JAAEGAKG. BINNENLAND. 1864. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Jon narij. IEPER COURANT. Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten aelit ure, door A. A. DAK KER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nominers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Aovektf.ntien worden aangenomen tot Zaterdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover dcLaan, H 422 ,aan denlletder,tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor icderen regel meer f 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimt» die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den T'itgever. Den 4 dezer vertrekt de O. I. Iiandmail vin TKIEST, den 7 dezer vin MASSSILLE. Even als in voriate jaren, zullen ook nu in de eerste week des jaars, van 310 Januarij bidstonden gehouden worden in onder scheidene plaatsen der wereld, gelijk daartoe eene uitnoodiging: is uitgegaan van wege het Evangelisch Verbom! in alle landen der wereld. Pe onderwerpen voor de verschillende bidstonden zijn: Inleiding tot de gebeden; Dankzegging voor algetneene en bijzon dere zegeningen en belijdenis van schuld Uitbreiding van het Christendom; Pe Christelijke kerk; Bedroefden en bedrukten; Vorsten en volken; Uitstorting van den II. (leest-, De eenheid der Chris telijke kerk. Bij de Christ. Afgesch. Gemeente alhier zullen deze bidstonden, in plaats van op iederen avond der volgende week, ter gelegenheid van de eerstvolgende Woensdag-avond beurten, gehouden worden, •en aanvangen op Woensdag den 6 Jan. a. s. Op morgen, Zondag 3 dezer, zal de zangvereeniging Cecilia eene buitengewone vergadering houden. Pe rederijkerskamer Ohjmpia zal, op Maandag 4 dezer, opvoeren het drama Joon IVouterszvan ■Schimmel; deze uitvoering zal plaats hebben in de kleederdragt van den tijd, waarin de voortestellen gebeurtenissen hebben plaats gehad Verder zal in de volgende week ook een concert van Apollo plaats hebben. Pen 11 dezer zal door de zangschool Euphonia eene uitvoering worden gegeven, terwijl op den 14den eene too- neelvoorstelling zal plaats hebben door het personeel van den schouwburg van van Ollefeu en Haspels. Eindelijk zal op Vrijdag 15 dezer de vierde buitengewone wintervergadering van het Depar tement Helder der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen gehouden woiden. Gemelde vergaderingen en uitvoeringen zulleu allen in het lokaal Tivoli alhier plaats hebben. Naar wij vernemen, zal door den heer T. Bamberg, hekend door zijne onnavolgbare toeren in de goochelkunst, in de maand Februanj a. s. alhier weder eene voorstelling worden gegeven. Het. Nederlandsch Zendeling-Genootschap heeft in 1863 aan giften en legaten ontvangen 41,266.98$. Jan van Veen, die als verdacht van moord op den Heer Zwijsen, aartsbisschop van Utrechteene langdurige voorioopige gevangenschap onderging, is op last der justitie op vrije voeten gesteld. Volgens berigt uit Vlissi.ngen van 31 Pee., was Zr. Ms. fregat Prim Mo*trits der Nederlanden, kapt. luit. Kemper, dien dag naar dq Mtddellandsehe Zee vertrokken. Z. M. heeft bij besluit van 29 Dec. jl., No. 74, benoemd tot 21e luits. bij het wapen der Infanterie de sergeanten: C. J. van Vlierden, W. S. Trouillurt H nissen, J. M. Buffart, J. J. de Vos, J. H. Engelbregt, T. Romein, T. W. J. Buis en den fourier van der Meer, allen behoord hebbende tot het 7de regiment. ■Genoemde officieren zijn bij onderscheidene Infanterie-regimenten ingedeeld Tot. telegraphist der 3de kl. hij 's Rijks telegraaplidienst is, na afgelegd examen, benoemd de heer L. de Hoog. - Op last van het Ministerie van Oorlog zal bij de korpsen worden ingevoerd, een lederen geweeriiem, in plaats van den zwar ten, welke nu in gebruik is. Pen 30 Pee. jl is,.aan het Prov. Gouvernement, te Haarlem, aanbesteed: het onderhouden van de groote cu andere Rijkswegen in de provincie Noordholland, gedurende de jaren 1864, 1865 en 1866, in 5 perceelen. Van het eerste perciel werd aannemer de heer G. v. d. Valck, te Amsterdam, voor 10,990 per jaar; van het tweede de heer A. J. Stoel, te Haarlem, voor ƒ9587 per jaar; van liet derde de lieer J. II. de Kieviet, te Diemerlrvg, voor 7099 99 per jaar; voor het vierde de lieer A. Mijril.ef, te Nieu- werkerk aan den IJssel, voor ƒ7734 per jaar en voor het vijfde de lieer W. van Doorn, te Haarlem, voor 12.940 per jaar. Te Rotterdam is door de regering van het gemeentebestuur advies verlangd over een ontwerp van verbinding van den IIoll. spoorweg, door en over de stad, met den door den Zwijridrechtschen waard aan te leggen staats-spoorweg naar Dordrecht. Volgens het ont werp, zou de weg worden gelegd van de Pelftsehe poort over de Binnen-Rotte, steeds rijzende tot de Boeren-Vischmarktvandaar over de huizen van de Hoogstraat naar het Bolwerk en verder met eene brug over de Maas, boven de brug die voor rijtuigen en voetgangers bestemd zou zijn. Omtrent de uitkomsten van den oogst in de provincie Noord- holland wordt het volgende gemeld De uitslag van den oogst heeft aan de gunstige verwachtingen daarvan be antwoord. De eigenlijk gezegde landbouwproducten toch zijn over t geheel zeer goed geslaagd. De aanhoudende droogte in Julij en Augustus ofschoon door den daarna gevallen regen vrij wat getemperd heelt ecliter op de vee houderij en vooral op de zuivelbereiding eetien min gunstigen invloed uitgeoefend. Ten aanzien van de veldvruchten valt het volgende te melden: De opbrengst van de tarwe was over 't geheel overvloedig en de hoedanig heid goed. Hetzelfde kan van de rogge gezegd worden, ofschoon het stroo daarvan op sommige plaatsen minder was dan in 18G2. Door slechts enkele gemeenten wordt de opbrengst van de gerst matig of schraal genoemdoveral elders was zij ruiin. De haver leverde ook thans zeer veel op. De hoedanigheid van dit gewas, alsmede het stroo daarvan, wordt algemeen geroemd. Het Gooiland, dat, even als ten vorigen jare, van hagelslag verschoond bleef, bragt een in 't algemeen gunstigen boekweit-oogst op. De erwten leverden een vrij goed gewas, ofschoon zij op sommige plaatsen van de droogte en op andere van rups en aardvloo te lijden hadden. Ook de paarden— en duiveuboonen werden hier en daar door de droogte bena deeld. De meeste gemeenten berigten echter gunstig aangaande den uitslag van dit gewas. Ue oogst van witte, bruine en gele boouen was over 't algemeen schraal. Zaden van verschillende soorten slaagden zeer goed. De opbrengst overtrof in 't. algemeen die van 't vorige jaar. De aardappelen, welke, vooral op drooge gronden, van het gebrek aan regen in den zomer te lijden hadden, gaven een bevredigenden oogst. De ziekte, welke over 't algemeen meer het loof dan de knol aantastte, is niet hevig geweest. De knollen, die op verscheidene plaatsen als tweede vrucht na rogge, haver of erwten geteeld worden, slaagden vrij wel. De kool gaf eene goede opbrengst. De wortelgewassen slaagden goed, ofschoon zij hier en daar door insecten beschadigd waren. De opbrengst der uijen was over 't geheel schraal, daar dit gewas door dn droogte in den zomer benadeeld was geworden. Het vlas slaagde goed. Bij de keuring ten minste voldeden slechts enkele stukken den pachters niet, en werd het overige door hen aangenomen. Wikken, spnrrie en maïs worden in deze provincie slechts op zeer enkele plaatsen geteeld, en omtrent de opbrengst zijn moeijelijk bepaalde opgaven te doen De lage prijzen van de meekrap hebben de teelt van dit gewas niet aange moedigd. De opbrengst vooral der gedolven driejarige was overigens voldoende. De klaver slaagde goed. De tweede snede werd meestal niet gehooid, maar afgeweid, voor groen voeder gemaaid, of voor bemesting ondergeploegd. Het grasgewas liet zich iti liet voorjaar vrij wel aanzien. In den zomer had liet echter nog al van de droogte te lijden. Het hooi is, zoowel wat hoeveel heid als hoedanigheid betrett, voldoende. De tuinvruchten stonden in hit voorjaar zeer goed. De vroege groenten, zoo alsspinazie, erwten, bonnen, zijn dan ook goed geslaagd Da snij- cn hccïeubooneu hadden nog al wat van roest te lijden. De spcraicbooucu werden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1