BUITENLAND. hier en daar door de groene vlieg benadeeld. Van de najaarsgroeoten gaf alleen de kool een overvloedig gewas. De hoedanigheid der augurken liet veel te weiischen over. Het ooit gal' cetie zeer schrale opbrengst. Er waren echter meer peren dan app h u. Van de 1'ijue fruiten gaven abrikozen eu perzikeu een zeer gering, doch aardbeziën, aalbessen en frambozen eeu overvlo dig gewas. Het vee was over 't algemeen gezond. Over het lieersehen van tongblaar wordt uiet, van klaauwzeei sbchts door eene enkele gemeente geklaagd. De longziekte vertoonde zich slechts op weinige plaatsen. Het wolvee had ook uu van den worm te lijden. De varkens maakten op vele plaatsen eene uitzondering op den algemeen guustigen toestand van het vee. Vele van hen werden door de ziekte aangetast eu uiet weinige van deze bezweken. De paarden waren over 't algemeen zeer gezond. De zuivelbereiding was over 't geheel schraal, wegens den nadeeligen invloed van de droogte in den zomer. De Deensch-Dnitsche qurestie doet alle aandacht op zich vest.i" pen. Belangrijk kunnen de berigten van daar echter niet. genoemd worden. Ook ontbreekt het vaak aan bepaalde feiten. Thans wordt gemeld, dat de koning van Denemarken, nu het te laat is, er wer kelijk toe is overgegaan, om zyu ministerie te ontslaan eu den weg tot verzoening met zijne Duitsche onderdanen te bewandelen, 't Is echter ie vreezen, (lat deze maatregel op dit oogenblik toch niets zal baten, hoe Z. M. thans ook tot verzoening is gezind. Had koning Frederik, tijdens zijn leven, zulk een besluit genomen, voorzeker had het huis Augnstenhurg thans niet met zijne aanspra ken op den voorgrond gestaan. E11 dit is thans in de hertogdom- meu algemeen, dat men zich luide en openlijk ter gunste van erfprins Friedrich verklaart, zoodra de Deeusche tr epen door de Duitsche worden vervangen. Hiermede in verband s a.>n de bewe gingen van de vooruitgangspartij, die de Deensch-Duitsche quaestie in den arm neemt., om daardoor haar oogmerk der verwezenlijking nader te brengen. In eene vergadering, te Elmshorn gehouden, is, wie weet door welken invloed, door ongeveer 20,000 personen de erfprins van Augnstenhurg tot hertog uitgeroepen. Wat hiervan ook zij, het zal weldra door den Bondsdag tnoeteu uitgemaakt worden wat men wil. Dit is zeker, (lat, wanneer de Holsteiiische Stenden worden bijeengeroepen, dat (leze zich onbepaald voor den etfprius en tegen de vereeuiging met Denemarken zullen verklaren. De Italiaansche aangelegenheden trekken meer en meer de aan dacht. door de vrees, die iu den jougsteti tijd werd opgewekt, nopens het ontstaan van een nieuwen Oosïenrijksch-Italiaanschen oorlog. Rome en Venetië zijn nog altijd afgescheiden van het oveiige Italië en 't blijft voortdurend het. streven der ware patriotten, om die parelen gehecht te zien aan de kroon van het Vereenigd Koningrijk. Even als altijd bij het ontstaan van belangrijke ver schijnselen op staatkundig gebied, worden ook thans de verzekeringen van een oorlog van andere zijden bepaaldelijk tegengesproken. De Italiaansche regering zelve schijnt het ontstaan van een nieuwen oorlog niet te willen en alleen de mogelijkheid daarvan afhankelijk te stellen van onvoorziene gebeurtenissen, terwijl er ook staatkun digen zijn, die vast gelooven, dat de algeheele vrijheid van Italië, op andere wijze dan door kracht van wapenen moet worden verkregen. Ten aanzien van de Poolsclie quaestie lezen wij in een bui- tenlandsch dagblad de volgende belangrijke opmerkingen „Het is deu meusch eenigertn ite aangeboren, om voor den zwak kere partij te trekken en dit te meer, wanneer deze de onderdrukte schijnt te wezen. Deze deelneming vermeerdert, wanneer de zwak kere partij een volk is, dat als edel en dapper bekend staat, dat voor zijne bevrijding van een vreemd juk, voor liet hoogste goed „de nationale onafhankelijkheid" strijdt en dat tot. alle offers bereid is, oin «lie te verwerven, gelijk het, tnj de Polen onmiskenbaar liet geval is. Zoo verklaart zich de deelneming volkomen, welke den Polen in hun strijd zoo veelzijdig en niet alleen van de volkeren, maar zelfs van de regeringen ten deel is gevallen en nog ten deele valt. Deze sympathie is de reden, waarom men zich zeer levendig het onregt herinnert, dat aan de Polen in de vorige eeuw, door de drievoudige verdeeling van hun vaderland, is aangedaan, maar waarbij men geheel over het hoofd ziet, dat de voornaamste schuld van deze verdeeling aan hen zelven ligt, vermits deze volstrekt niet te regtvaardi'gen daul nooit zou hebben plaats gehad, indien onder hen geeue verraders waren geweest, die liet vaderland voor vreemd geld verrieden en verkochten en hadden zij niet, deels door hunne constitutie, deels door innerlijke tweedragt en twisten deze verdee lingen mogelijk gemaakt. Indien wij nu ook de verdeeling van Polen als een der meest heillooze en schandelijkste politieke hande lingen der vorige eeuw beschouwen, dan moeten wij toch, om regtvaardig te zijn, in aanmerking nemen, dat, in den toenmaligen tijd, in de politiek de aa».winst van vierkante mijlen en van zielen tal als iets zoo belangrijks beschouwd werd, dat elk middel, het welk zulk een aanwinst als mogelijk deed voorkomen, steeds goed gekeurd werd. Had echter Catharina II kunnen vermoeden, welk een tal van onaangenaamheden voor haar kleinzoon eenmaal zou ontkiempn uit de door haar nagejaagde en bereikte vergrooting van haar rijk door ren gedeelte van Polen, dan zou zij voor die hau- deliug zijn t ruggerleinst." De Fransche geneesheer Tiiquet eischt van den romanschrijver tiPvdeun. eene schadevergoeding van 100,1)00 frs., omdat, deze in zijn boek De man der dunnere*, een persoon van (leiizclfden naam, als dien des eiscliers, eene weinig franije rol doet vervullen. In de hoostere kringen Ie Parjs is de volgende anekdote in omloop: „Lord VV., een hooggeplaatst Etigelschtnan r> beboerende tot de eerste serie der te Compiègue geïnvitei rtlen, werd door eene Ligtö ougesteldhoid genoodzaakt zjjue kamera te houdeu. 'L Ai. de Keizer deed hem de eer hem eens te komen bezoeken en, om zijn bezoek zoo noodig nog aangenamer te maken, bragt Z. M. zelf aan den lord de dagbladen, die ten uur te voren van de ovmijde van liet kanaal waren gearriveerd. De Brit glimlachte, toen hij onder die velen de Punch bespeurde en juist de plaats zag opgeslagen, die eeu allesbehalve geflatteerd portret van Z. M. te zien gaf. De keizer, dit bemerkende, klopte zijn gast op den schouder en zeide lugcheude „Tiens zondt ge gelooven, dat ik daarom en hij wees op de prent iets tegen Punch heb Integendeel, ik hou veel van hem, 0111 de eenvoudige reden, dat ik hem niet missen kan. Hij is mijn thermometer en houdt mij op de hoogte van de publieke opinie in Engeland, aangaande mijn persoon en politiek. Poept Engeland: Bravo Napoleon! dan flatteert hij mij sta ik daarentegen om de ecu of andere reden bij John Bult in een kwaad blaadje, dan maakt hij mij nachtleelijk. Aan die plaat kan ik wel zien, dat het tegenwoordig tusscheu mij en mijne Engelscbe buren geen couleur de rose is." Het aanleggen van een spoorweg binnen Parijs is weder ernstig ter spr.,ke geiiragt. Deze spoorweg zou loopeu van de Bastille naar de Madelcine. Het hoofdstation zou worden gebouwd op den Boulevard de Capucins, een 2de station nabij het Stadhuis en een 3de bij In t, Balais Itoyal. In het Journal d'AgricuHitre pratiqve wordt door Buudin het, volgende oordtel geveld ovtr de mithode van Hoibrenk tot kunstmatige bevruchting van giaan. „Ie giheele theorie der kunst matige bevruchting is niets dan eene hersenschim. Zonder (legoede trouw van Hoibrenk in twijfel te trekken, kan uien zich daaromtrent niet misleiden., dat hij het lot van zoovele uitvinders deelen zal, die zich iu hunne verbeelding tot over de grenzen van het mogelijke laten wegslepen. Men moet hun echter dank zeggen, kwesliën ter sprake gebragt te hebben, waaraan men vroeger niet dacht. Nieuwe proeven, beter bestuurde onderzoekingen, kunnen niet anders dan nuttig zijn voor de wetenschap, al geschiedde dit ook alieeu daar door dat dwaalbegrippen worden wederlegd. In liet jaar 1860 had de Eugelschman Ithind, op een reis naar Egypte, in Tliel.e twee papyrussen gevonden, waarvan hij, door middel der photographie, afdrukken verkreeg, welke luj th.tiis, met de verklaring van den beroemden Aegyptoloog Birch, wil in het licht geven. Gedurende de verloopeue week hebben te Londen 1312 sterf gevallen en 1532 geboorten plaats gehad. Het kersfeest is 1e Londen aanleiding geweest tot vele onge lukken. Behalve een groot aantal dloukemanstooneeleu en vecht partijen, hebben ook verscheidene personen uit den geringen stand zich derwijze in gastreren te buiten gegaan, dat zij hunne zeer jonge kinderen, die zij bij zich te bed namen, hebben gesmoord, door in den slaap op hen te gaan liggen; iu eene enkele wijk dezer hoofdstad zijn 33 lijkschouwingen gehouden over kinderen, welke door hun ouders op deze wijze waren gesmoord. Terwijl eeu passagiers!rein dezer dagen tusschen Reading en Didcot in volle vaart was, ontdekten de reizigers dat een der rijtui gen in brand stond. Het gelukte hun den machinist hiervan kennis te geven, die dan ook den trein deed stilhouden, zoodat men den in vlam staanden wagen koude verwijderen en zonder verder onge val de reis voortzetten. Te Cosicig Hongarijestond dezer (lagen een Sjarige knaap teregt, beschuldigd van in genoemd stadje, op verschillende tijd stippen, niet minder dan 13 branden te hebben gesticht, waardoor aan de bevolking eene schade van ruim 22,000 ih. was berokkend, 't Was een zonderling tooueel dien knaap, naast zijn diepbedroefden hem vergezellende» vader, voor zijne refters te zien staan. Zijn uiterlijk nam deze zeer voor hem in. Hij bleek in elk opzigt een kind, onbewust van de ellende, die li ij over tal van huisgezinnen gebragt had. Op alle hein gedane vragen gaf hij op de eenvou digste wijze antwoord en kwam er rond voor uit, dat hij eu nie mand anders de brandstichter was. Een speelgoedwinkel had hij in brand gestoken, o nilat hij begreep, dat, wat nu act.t r de ramen onbereikbaar voor lietn was, dan wel naar buiten zou komen en hij dan het hobbelpaard, waarom hij zijn vader zoo lang te vergeefs gevraagd had, wel krijgen zou. De school had hij later in den ascli gelegd, omdat het dan wel wat spoediger dan naar gewoonte vacautie zoti worden. Het huis van zijns vaders buurman en dat zijner tante had hij later aangpstoken, omdat liij niets liever dan „vlammetjes" zag. Zoo ook al de overige gebouwen. Zonder in de verste verte te vermoeden, welk lot hem wachten zon, ging hij na elk verhoor voor 't venster van de geregtszaal staan en naar de spelende kinderen op straat kijken. De regters, die overtuigd werden, dat de knaap geheel argeloos gehandeld had, hpbben hem vrijgesproken, maar toch zijne opsluiting iu eeu opvoedingsgesticht voor tien jaren bevolen. Alen schrijft uit Amerika „Tot nu toe had men gemeend, dat de ongelukkige Dauphin, zoon van Bodewijk XVI, in de gevangenis te Parijn was overleden; de valsche Lodewijken XVII hebben in Frankrijk laler niet ont broken, maar wel ontbrak het hen aan bewijzen. Eindelijk is de ware Bodewijk XVII ontdekt.; doch hij is, drie jaar geleden, als methodist-geestelijke in Amerika gestorven. De bewijzen, die men opgeeft, zijn de volgende: de geestelijke dr. Vinton heeft die te Brookljn (New-York) medegedeeld. Iu 1794 werd een kind door twee Fransche herren naar Canada gebragt; hij werd onder den naam van Eleazar Williams tot methodist-geestelijke opgevoed. Dr. Vinton bezit twee portretten, ren van Eleazar Williams en een van een Indiaan, die zich de aankomst van het kind herinnert en erkent, dat de overleden gees telijke dat kind was. Dr. Vinton herigt, dat hij op zekeren dag met Eleazar Williams te New-Yorl: eenige platen bekeek. Eensklaps riep deze uit: „O, dien man ken ik." Het was het portret van deu cipier van de gevangenis vau den Teraple, Simon Giraud.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2