BINNENLAND. BUITENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Jannarij. Dat ik' dienst van ileu opzigter Hei'hut' thans is verstreken, doeli dat het, met het oog op de werken aan het Ileldersch kanaal, wensehelijk mag worden geacht, dien ambtenaar nog een paar maanden in de dienst der gemeente te behouden. De heer Bakker gelooft, dat twee maanden tijds niet voldoende is te achten; hij wijst op de uitbreiding der school aan de Hoofd gracht en meer andere werken, waarbij toezigt noodig is eu acht het wensehelijk den voorgestelden termijn te verlengen. Op voorstel van den heer Reei'ingh wordt bepaald, gemelden opzigter voorloopig in dienst der gemeente te houden en den tijd hoelang te doen bepalen door B. en W., in overleg met de Com missie voor de Onderhoudswerken. Dat nog geen antwoord van den Minister van Birinenlaudsche Zaken is ingekomen, omtrent de aangelegenheid van de daarstelling der brug nabij bet spoorweg-bassin, waarvoor de som vanƒ45,000 in de gemeentekas gereed ligt. B. en W. stellen voor Z. Exc. om een bepaald antwoord te vragen, ten einde over de gelden te kunnen beschikken ten dienste der gemeente. De Voorzitter geeft in bedenking eene commissie te benoemen, die mondeling met den Minister de aanhangige zaak bespreken kan. De heer Bakker zou het beter oordeeleti thans per brief zich tot Z. Exc. te wenden, omdat later welligt eene commissie zou moeten afgezonden worden, ter zake van het wenschelijke om van de spoorwegbrug gebruik te maken voor de passage. De heer Zur Miihlen vraagt of door de gehouden aanbesteding niet is te kennen gegeven, dat over de bijdrage der gemeente niet zal worden beslist. Onderscheidene leden achten het noodig om een bepaald antwoord des Ministers te hebben. Op voorstel van den heer Graat wordt besloten dat de Raad zich ten aanzien van de beschikking over de bewuste gelden per missive tot den Minister zal wenden, om later over de verder aanhangige zaken eene commissie af te vaardigen. Eindelijk vraagt de Voorzitter de voorloopige magtiging van den R.uul voor den aankoop van gronden in den Polder, waarbij worden bedoeld een stuk grond, groot 800 vierk. ellen, om daarop later eene school te bouwen en eenige stukjes grond tot verbetering der straten in dat doel der gemeente. De gevraagde voorloopige magtiging wordt verleend. Bij de gewone rondvraag, verlangt de heer Strootman bet woord. Hij wijst op den brand, die in de vorige maand alhier heeft plaats gehad eu zegt vernomen te hebben, dat dit onheil ontstaan was ten gevolge eener kagchelpijp, die door een kast was aangelegd. Hij wees daarbij op de noodzakelijkheid, dat aan heeren brandmeesters, die schouwing over schoorsteenen en stookplaatsen, houden, dringend werd aanbevolen om toch niet ligtvaardig daarbij 'te werk te gaan en te gelooven, dat een en ander wel in orde zal zijn. De heer Bakker doet opmerken, dat het ligtelijk kan gebeuren, dat, kort na de schouwing een nieuwe en misschien gevaarlijke stook plaats wordt aangelegd. De heer Strootman blijft volhouden, dat er te ligtvaardig mede wordt te werk gegaan en acht in ieder geval zulk eene schouwing in den zomer voor geheel ondoelmatig. De Voorzitter zegt dat het altijd moeijelijk zal zijn om brandgevaar te weren, doch dat hij de brandmeesters zal aanbevelen zorgvuldig toe te zien. De heer Graat verzekert, dat de kagchelpijp in het onlangs afgebrande perceel niet in een kast was aangebragt, maar dat wel aan beide zijden van den schoorsteen kasten waren. Niemand der leden vraagt meer het woord en de vergadering wordt nu door den Voorzitter gesloten. Ben 16 (lezer vertrekt de O. I. Siaridmall via SOITUAMPT3Ï. Waarnemingen aan het Provinciaal Observatorium alhier: Gevroren dikte per Laagste Thermometerstand, in graden Langste Therm. stand Jauuarij. etmaalin strepen. ran tien lionilerddeeligen Thermometer, in graden ïahrenheit. 11 17 2.0 28.4 12 30 5.7 Si.7 13 44 0 0 20.1 Ji. Maandag hebben de stoomschepen Anna Paulowna, Ko ning Willem III en Rubens, met garst van de Oostzee naar Amsterdam bestemd, getracht het kanaal door te ijzen; zij hebben echter niet verder kunnen komen dan tot aan het Zand. Het is een indrukwekkend gezigt een dezer reusachtige stoomschepen met volle kracht op het ijs te zien rammen en dan de groote scholleu tot boven de verschansing te zien uitspringen. De buitengewone vergadering der rederijkerskamer Olympiage houden ten voordeele der algemeene armen binnen deze gemeente, heeft, na aftrek der noodigste onkosten, opgebiagt de som van 47.63|. Met veel genoegen woonden wij jl. Maandag avond in het lokaal Tivoli alhier de openbare uitvoering bij van de zangschool „Fuphonia," onder directie van den heer W. Kuijk. Hel deed ons goed te zien, hoe door de ouders der leerlingen en andere belang stellenden, in zeer grooten getale aanwezig, blijken werden gegeven van hunne ingenomenheid met deze schoone en nuttige inrigting. Over het algemeen werden de verschillende zangstukjes allerliefst gezongen. Voorzeker was deze avond voor de feestvierende jeugd en voor de blijde ouders een ware feestavond, die wel lang nog in herinnering zal blijven. De zang werd op uitmuntende wijze bege leid door strijkmuziek van de heeren Polak. Moge deze feestviering aan den bloei der zangschool regt bevor derlijk zijn geweest; moge deze inrigting veel er toe bijdragen om bij de jeugd, in plaats van den lust tot laffe vermaken, dien voor het schoone en goede meer en meer te doen toenemen Met genoegen vermelden wij, dat van wege de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij aan Klaas Duit, schipper der reddingsboot te Huisduinen een zilveren medaille is uitgereikt, ter zake van du redding der uquipagie van de Lady Mary /Stuurt en van de Amsterdam, op 1 en 3 November des vorigen jaars. Het heeft Z. M. den Koning behaagd aan al de officieren, in garnizoen te Amsterdam, eene toelage van 100 toe te kennen. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. 1864, bevorderd, tot griffier bij de Directie der Marine te llellevoetsluiden couim. bij gemelde Directie G'. E. Blaiikenstein, en tot adj.-comm. bij de Directie der Marine te Willemsoord den klerk bij die Directie C. Meijefs. Door den minister van Marine is ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat de onlangs weggeslagen twee kapen op de bank „de Noordvaarder," nabij Terschelling, thans vervangen zijn door twee hulpbakeus en in ééne lijn zijn geplaatst met de buiten- ton van het Noordzeegat, zijnde het Noordelijke of kleinste haken van den top voorzien met één, eu het Zuidelijke of-grootste baken met twee teertonnen aan den top. Te Enkhuizen hebben in het afgeloopen jaar plaats gehad 207 geboorten, 160 sterfgevallen en 52 huwelijken. Nadat door een eigenaar te Voorburg verscheidene middelen te vergeefs waren beproefd om een schaap van den worm in de wol te genezen, kwam hij op den inval de huid met petroleum te besmeren. De uitslag was zeer gunstig; binnen twee dagen was het schaap volkomen hersteld. Daarna heeft een landbouwer de proef met eetiige andere schapen genomen, die aan dezelfde kwaal leden en ook met het beste gevolg; in korten tijd waren allen volkomen hersteld. Den 8 dezer begaf de lieer v. d. B. ontvanger te Zmjndrecht, zich met zijn l4jarig zoontje in de Noord op het ijs, met dat ongelukkig gevolg dat zijn zoontje er doorzakte en verdronk, hoe wel vrij spoedig terug gevonden, waren alle pogingen orn het leven weder bij den knaap op te wekken te vergeefs. -- Den 8 dezer werd te Blokzijl de aangekondigde maskerade op schaatsen en de vliegende sledevaart gehouden. De maskers waren zeer goed gekozen en de gemaskerden stelden de karakters goed voor. Dit waarlijk aangenaam volksfeest is ten algemeen genoegen en zonder eemge stoornis afgeloopen. Uit vele omliggende gemeenten was een boven mate groot getal aanschouwers toegestroomd. Hoewel het thans voor alle middelen van vervoer de stille tijd is, zijn er in dc eerste week van het jaar toch op deu spoor weg naar Leeuwarden niet minder dan 1495 personen vervoerd. Ook het ijsvermaak schijnt invloed op het vervoer uit te oefenen; althans werden den 7 dezer 87 kaartjes meer afgegeven te Harliu- gen naar de andere stations, dan er personen arriveerden, welk ver schil alleen kan verklaard worden door de omstandigheid, dat velen den afstand tusschen Harlingen en Leeuwarden westwaarts op schaat sen, doch oostwaarts per spoor afleggen. Als eene zeldzame bijzonderheid kan gemeld worden, dat 11. Dingsdag, toen het zeer hard vroor, bij den bakker A. van Veen, te Harlingen, een paar duiven, die vrij uit- en invliegen, twee eijeren hebben uitgebroed. 11e jongen zijn tierig en ving. De fabriekanten te Makkum, die veel turf of steenkolen ge bruiken, hebben van hunne fabriekgebouwen, schepen en huizen gevlagd, omdat met 1 Maart de Rijksaccijns op de brandstoffen is afgeschaft. In Frankrijk openbaart zich, nevens dc blijkbaar voorgenomen aanslagen op het leven des keizers, eene beweging op staatkundig gebied, die 's keizers staatkunde poogt te dwarsboomen. De oppo sitie in liet Wetgevend Ligchaam maakt zich sterk, om, bij de debatten over het adres van antwoord op de Troonrede, onder scheidene queestieuse punten ter sprake te brengen. Daaronder rekent men: het stelsel der officiële kandidaten, de drukpersvrijheid, de algemeene veiligheid, de gemeente vrijheden, de vereenigingen der arbeidslieden, het koloniaal regeringsstelsel, het lager onderwijs, de expeditie van Mexico en de zaak van Italië, zullen niet ter sprake gebragt worden, uithoofde van verschil in gevoelen, omtrent deze aangelegenheden bij de leden der oppositie. De Deensch-Duitsclie qusestie nadert nog weinig het punt van oplossing. Ingeval de conferentie te Parijs bijeenkomt, is het nog de vraag of hiermede wel aan den wensch van de bevolking der hertogdommen zal worden voldaan. Die wensch is de verheffing van erfprins Eriedrich van Augustenhurg en de groote mogendheden schijnen zich bepaaldelijk vast te klemmen aan het bekende Londen- sche protocol, waarbij het erfregt van den tegen woord igen Deenschen koning is verzekerd. In Kopenhagen moet men nog al bevreesd zijn voor eene rustverstoring, ingeval de koning zich al te inschikkelijk betoont. Men brengt daarmede in verband de reis des konings naar het leger en gelooft, dat deze ten doel heeft, om zich te ont trekken aan volksdemonstratiën. Pmissen maakt zich geheel oorlog vaardig en Oostenrijk schijnt in het hondgenootschap met eerst- gemelde mogendheid zijn kracht te zoeken, om zich tegen de aanmatigingen der kleinere Duitsche staten te verzetten, In Holstein is door bondscommissarissen eene nieuwe regering vastgesteld en afgekondigd, onder den naam van „hertogelijke landsregering." Zij maakt met de commissarissen het bewind uit over het hertogdom en bestaat uit een president en vijf leden. Pruissen en Oostenrijk beginnen vrees te koesteren voor de woe lingen der partijen in Duitschland. Zij schijnen het gevaar in te zien van den tegenwoordigen toestand, waarbij de Deensch-Duitsehe queestie tot voorwendsel gebruikt wordt om revolutionaire doelein den te bereiken, terwijl tal van vereenigingen als uit den grond oprijzen, blijkbaar met oogmerk, om het Duitsche vaderland in een brandpunt van revolutionaire elementen te herscheppen. Van wege genoemde mogendheden is protest aangetrekend tegen die woelingen eri dat drijven der zoogenaamde vooruitgangspartij; zij hebben de regeringen der Duitsche Staten op het gevaar opmerkzaam gemaakt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2