en hen uitgenoodigd, om haar gezag te handkaren en zorg ft dragen, dat de rust in Duitschland niet worde verstoord. De Italiannsche beweging schijnt voor het oogenblik zonder resultaat te blijven. Men ziet in, dat de tijdsomstandigheden voor het beoogde doel minder gunstig zijn, en komt daarin overeen, dat het beter is, om het doel niet te missen, eerst later terug te komen op eeue krachtige openbaring van den wensch tot eenheid it: Italië. l)e instructie iu de zaak der Italianen, -dezer dagen te Var js gearresteerd, onder beschuldiging van zameuzwering en verzameling van wapenen en oorlogs-am munitie, is opgedragen aan den regter van instructie Daniël. De vier personen hebben verklaard te heeten: Antonio Maspoli, Pasquale Groeco, Natale Imperator! en fiaphnël Trabucco. Op bevel van den prefect van policie zijn zij in de cellulaire gevangenis Mazas opgesloten geworden. Daarheen hebben zich de heer Daniël en de heer Moiguon, keizerlijk procureur bij de regtbank in h.et departement der Seine begeven, vergezeld van een griffier en een tólk, ten einde de instructie te beginnen. Uit de bij de Italianen gevonden stukken schijnt te blijken, dat Mazzini de zameuzwering heeft georganiseerd en geleid en de kos ten daarvan heeft gedragen. Hij zou te Lntjano gezocht, gevonden, omgekocht en betaald hebben mannen, die keizer Napoleon zouden moeten vermoorden. Groeco zou de chef der bende zijnTrabucco, die zoowel te Londen als te Varijs reeds veroordeeld was als door trapte dief, zou in een brief, aan Mizzini gerigt, dezen gevraagd hebben de eer te mogen genieten, de luitenant van Groeco te zijn. Mazzini moet daarop gunstig geantwoord hebben, dewijl de brief, door Trabucco aan Mazzini gerigt, bij Groeco gevonden is, terwijl Mazzini aan deze 4000 francs zou hebben ter hand gesteld. Men zegt, dat alle vier hun misdadig plan bekend hebben. Men verneemt verder, dat Trabucco een der duizenden was, die Garibaldi naar Sicilië hebben vergezeld. Bij Aspronionte zouden zij hebben gezworen, Italië op den keizer te wreken. Allen zouden zij verklaard hebben geen berouw te gevoelen en dat het mislukte werk door anderen zal worden voortgezet. „Zoolang de keizer Rome bezet houdt, zullen wij hem geen rust schenken," moeten zij gezegd hebbeu. De Gazette des Trïbuneavx deelt nog tal van bijzonderheden mede over het te Parijs ontdekte complot. Slechts enkele nieuwe punten komen echter in het relaas van het aan de regtszakeu ge wijde blad voor. Wij trekken die punten hier zamenzij zijn aan de eigen verklaringen der beschuldigden ontleend, lleeds den 25 Dec. waren de Italianen te Parijs aangekomen, langs de Zwitsersche grens en met paspoorten, hun door de Zwitsersche autoriteiten ver strekt. Ieder hunner droeg twee niet-geladen bommen bij zich. Zij hadden, om geen argwaan te wekken, in verschillende logementen hun intrek genomen en kwamen des daags bijeen, om hun schan delijk plan verder te beramen. Zij moesten, na hunne bommen te hebben uitgeworpen, zich, met revolvers en dolken gewapend, op den keizer en zijn gevolg werpen. Groeco moet met vreeselijke koel bloedigheid daarbij gevoegd hebben, dat de punt der dolken ver giftigd was, hetgeen ook werkelijk schijnt te blijken. In het begin der vorige week zou het plan zijn uitgevoerdmaar, daar zijhal hun geld verteerd hadden en, 'bij eene noodzakelijke vlugt, niet zonder hulpbronnen wilden zijn, schreven zij vooraf aan Mazzini om nog eenig geld, hetgeen ook blijkt uit een brief van Mazzini, die op de post in beslag is genomen en nog 500 francs bevatte. Zij waren die som nog wachtende toen zij gearresteerd werden. Zij hebben verklaard dat, zoo het geld vroeger ware aangekomen, het plan reeds volvoerd zou zijn geweest. Van de vier is Marpholi, slechts 22 jaar oud, de eetiige die berouw over zijne misdaad ge voelt, Imperatori en Trabucco zijn beiden Garibaldisten en bezitten de medaille van Marsala. Le Temps dringt aan op de stichting van gaarkeukens voor de armen, benevens op het bouwen van zalen, te Parijswaar de behoeftige zich kan komen verwarmen. Te gelijkertijd meldt dat blad, dat dezer dagen een man, die schier van honger en konde stierf, twee francs aan het klooster iri de me Neuve Coquenard ontving. Den anderen ochtend ten 5 ure vond men zijn lijk. De. ongelukkige was reeds te zwak om het huis van een nabijzijnden broodbakker te bereiken. Ter zake van het onheil op den Noorder-spoorweg zijn gevangen genomen de chef van het station te Pierrejit.te en de bestuurder van den van Brussel gekomen trein. Het getal gekwetsten wordt thans op 30 begroot. Men schrijft uit Londan, dd. 9 Jan.: „Na gisteren tot 4 ure namiddag iu eene slede de ijsvermaken, waaraan de prins van Wallis en een aantal aanzienlijke schaatsenrijders te Froymore deel namen, aanschouwd te hebben, schonk de prinses van Wallis ten 9 ure een troonopvolger aan Groot-Brittanidë. Moeder en zuigeling zijn welvarend." De Engelschen, die alles te baat nemen, hebben opgemerkt dat, als het regent, de omnibussen en andere rijtuigen ontoereikend zijn om het volk te vervoeren. Zij hebben eene nieuwe maatschappij gesticht, the umbrella company (maatschappij van regenschermen). Deze maatschappij verhuurt regenschermen aan hen die onvoorzichtig genoeir zijn zonder regenscherm uit te gaan. Te Londen dus is eene maatschappij van regenschermen iot stand gekomen met een kapitaal van 12,000, om de menschen te bevei ligen als het regent, wat bijna dagelijks gebeurt. Men geeft een shilling in pand en betaalt voor huur twee pences; de eerste som dient tot waarborg, de tweede tot bezoldiging der kompagnie. Hoe de kompagnie het aanlegt om hare regenschermen weder te krijgen, weten wij niet, doch in alle geval schijnt het dat de vmbrella company gemiddeld per dag een shilling van elk regenscherm trekt, en dat zij gedurende eene maand ruim 350,000 heeft gewonnen. Een notaris, die den inboedel van een overleden Engelschen, boer inventariseerde, was zeer verwonderd, op den muur van de schamele woning ten hiiukbilkl geplukt te zien. De oveileelt-nt had het op den grootcu weg gevonden en als een prentje beschouwd. Hij plakte liet op den inuur tusschen de voorstelling van de Wandelende Jood" en Gen over a van Brabant." Het bevond zich daar reeds sedert geruimen tijd, zonder dat een der bezoekers de waarde daarvan had vermoed. De steen werd nu uit den muur genomen, naar Parijs gezonden en aan de bank vertoond, die zon der aarzeling betaalde, i'anr het echter onmogelijk zou zijn, zoo danig billet in omloop te brengen, werd het doorgestreept en in het archief gedeponeerd. In een Berlijusch dagblad leest men de volgende advertentie: „Eene voorname dame verlangt tegen billijk loon twee fatsoenlijk gekleede kinderen van 5 tot 8 jaren ten einde dagelijks lenige uren met eene zieke kat ie spelen Te Creto in Tyrol bestaat een zonderling gebruik. Iemand die altijd werkt en niets kan overleggen doch geen schulden heeft en een goede reputatie bezit, wordt lot armen-konitig benoemd. Toen vóór eetiigeu tijd de armen-koning gestorven was werd hij op plegtige wijze begraven, waarna een opvolger werd benoemd, wiens verkiezing tot een waar volksfeest aanleiding gaf. In een oud smerig rijtuig bragl men hem naar een plein waar eene tribune was opgerigt, waarop zich een vermolmde tafel en stoel bevonden: men zette hem eenige schrale spijzen voor, welke met brandewijn waren overgoten; daarna las men het in koddige bewoordingen vervatte testament van zijn voorganger voor, en vervolgens bragt men hem, gevolgd door een stoet in lompen gehulde lieden, in al de herbergen, welker eigenaars hem gratis te drinken gaven. Een dagblad van Iiarcelona deelt uit San Martin Luserras, in de provincie Girona, het verhaal van een verschrikkelijke!! strijd tusschen een man en een groot wild zwijn mede. Toen hij zich, met eene kleine bijl gewapend, in een naburig boseli begeven had, zag die man plotseling het zwijn in eene dreigende houding voor zich staan. Eerst wilde hij zich door het beklimmen van een boom redden, maar het zwijn greep hem aan den voet des booms hij het been, beet hem en wierp hem ter aarde. Toen ving de vreeselijke worsteling aan, en gelukte het den man zijne tegenpartij tlrie of vier diepe wonden met de bijl toe te brengen en eindelijk op de vlugt te drijven, na alvorens nog verscheidene nieuwe en ernstige wouden in het been te hebben bekomen. Men verzekert, dat de maat schappij zich in groote ver legenheid bevindt. Deze maand moeten namelijk de 20,000 werk lieden worden betaald, terwijl de Egyptische Regering zooals te voorzien was, hare hulp daartoe weigert. Uit Japan wordt gemeld, dat den 24 Oetober te Jeddo eene bijeenkomst heeft plaats gehad van de Nederlandsche en Amerikaan- sche gezanten met Japansche bewindslieden, waarin deze laatste hebben verklaard, dat, indien men wilde voortgaan met te Jolohama, handel te drijven, eene omwenteling onvermijdelijk zoude zijn. Op de vraag, of de regering dan niet bij magte was om het oproer te bedwingen, is geantwoord, dat men tot schande van Japan moest erkennen, dat zij daartoe niet in staat was. Men verlangde, dat de vreemde kooplieden Jokohama zouden verlaten en zich in Iiako- dadi of Nagasaki vestigen. I)e meeste zijn werkelijk vertrokken. Een Japanseh koopman, die veel handel met de vreemden dreef, was vermoord. Men begreep, dat het gezag der traclaten niet wel anders, dan met behulp van eeue zeer aanzienlijke vereeuigde scheeps- en krijgsmagt zou kunnen worden gehandhaafd. - Hoewel de mode en het jaargetijde der panama-hoeden voor bij zijn, zal men niet zonder belangstelling de volgende bijzonder heden lezen, welke de Courrier des Plats- L uis omtrent de vervaar diging dezer hoeden mededeelt: Guai/aquil is het groot entrepot waar men zich van panama-hoeden voorziet. Eene waarde van omstreeks 800,000 dollars of 2,000,000 wordt er jaarlijks uit gevoerd. Het stroo of liever het riet, waarvan deze zoo smaakvolle als sterke hoeden worden gemaakt, vindt men voornamelijk in de omstreken der provincie St. Christoval. Men kan ze alleen des nachts of in den vroegen morgen vlechten, daar de hitte van den dag het stroo minder zacht zou maken en doen breken. Een inboor ling des lanrls heeft drie maanden noodig, om een fijnen hoed te maken. De extra-fijne soorten worden in het land zelf nooit onder de 50 dollars of/125 verkocht. Voor de soorten boven de ge noemde som stijgt de prijs dadelijk zeer; er is weinig verschil tusschen een hoed van 50 'en een van 100 dollars. Aangekomensehepente Batavia vóór 2§ ïovember. Alcyonc, kapt. Landweer; Nederland, kapt. van Steenderen en Admiraal de ltdytei', kapt. Möllinger, alle 3 van Ainst.Jedo, kapt. van HossenArgO, kapt. Ankringa; Hondrina, kapt. v. Breen en Juno, kapt. Nicolaï, alle 4 van Rott.: J. C. Schotel, kapt. de Oioot, van I.i: er poolJohannes Heudrikus Fer- dinand, kapt. Lodenijks, van Shields; Anna Diana, kapt. Onman en Watergeus, kapt. Gieze.il, beide van Samarang; Gotdu Verwachting, kapt. Hillenius, van Indramaijoe; President van Rijckevorsel, kapt. Rotgans, van Cheribon; .Maria Adolfiua, kapt. Blom en Maria Catharina, kapt. de Bos, beide van Saigon Isaac da Costa, kapt Klein; Jan van Scbaffclaar, kapt. van Duijn en Sophia Koningin der Nederlanden, kapt. Klein, alle 3 van Melbourne. AFLOOP DER VERKG0PING, gehouden op Zaturdag 9 Januarij 1864, in liet lokaal Tivoliten overstaan van den Notaris \Y. J. Hl DDE BOK: Het Brikschip Wïlliam, f 3535. M. S. Spwngcr, te A,aster deun. De Tuigagie aan Diversen. AD VERTEN TIÉN. Bevallen van eene welgeschapene Dochtkj, J. DITO, geb. WINTER. JVieiiwediep11 Januarij 18(14.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 3