GEMEENTERAAD. Publieke Verkooping, AII ZISbK IN TIVOLI, ELF BALLAST-VAARTUIGEN, ADVERTENTIÉN. Ëclele Mensclienvrienden TR1TFQBA. De ondergeteekende M. Schweisfuirtli Zitting vau 1IED EST, Zaturdag 23 Januarij 1864. Voorzitter de heer Burgemeester. Afwezig de heeren de Lange, Haremaker, Papineau, Slebe, Zur Mühlen en Graat, waarvan de laatste drie berigt hebben ingezonden, dat ze door ambtsbezigheden verhinderd zijn de zitting bij te wonen. I)e notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden ge lezen en goedgekeurd. Door den Voorzitter worden medegedeeld, dat deze vergadering is bijeengeroepen uithoofde het ontvangen van eene circulaire van HH. Gedeputeerde Staten, houdende uitnoodiging om de thans vigerende bepalingen van den accijns op het gedistilleerdteherzien, tengevolge van de wet, waarbij de llijks-accijns op het gedistilleerd is gewijzigd en verhoogd en dat de besluiten door den Raad in deze te nemen vóór "26 dezer bij Gedeputeerde Staten moeten worden ingezonden. Na de voorlezing van gemelde circulaire wordt, zonder beraad slaging, met eenparige stemmen besloten, dat, met het oog op de verhooging der Rijks-accijns op het gedistilleerd van '22 tot 35 gulden, de gemeente-accijns op 60 opcenten voor het gedistilleerd en op 40 opcenten voor buitenlaudsche likeuren zal zijn bepaald. Bij invoer wordt de accijns vastgesteld op ƒ21 per vat, bij eene sterkte van 15 graden van den honderddeeligen schaal. Door den Voorzitter wordt, naar aanleiding eener uitnoodiging vau Gedep. Staten, om in de bepalingen voor de gemeente-belasting op het gedistilleerd wijzigingen te brengen, namens B en W. voor gesteld, om den Kunst- en Vruchtenwijn te belasten met 16 cents per kan. De Voorzitter doet opmerken het wenschelijke van zoo danige bepaling, ook met het oog op ontduiking der plaatselijke belasting. Hij dringt verder daarop aan, omdat ook te Haarlem en te Delft soortgelijke bepalingen op den kunstwijn bestaan en omdat nog onlangs eene procedure ten nadeele der gemeente is af- geloopen, waarbij qusestie bestond, of ingevoerde wijn gewone of kunstwijn was. Terwijl tegen dit voorstel van het Dagel. Best. geene bedenkin gen werden geopperd, werd eene andere wijziging, om namelijk teruggave van plaatselijke belasting bij uitvoer van het gedistilleerd op minstens 10 en die van de likeuren op 5 kan te bepalen, zon der aanduiding van den graad van sterkte, bediscussieerd. Omtrent het voorstel betreflende den kunstwijn werd nog door den heer de Breuk in het midden gebragt, dat ook te Amsterdam dusdanige bepaling bestaat. Wat de bepaling van het minimum van den uitvoer betreft, verklaarde Z.Ed., het voorstel van het Dagel. Best. zeer te ondersteunen. Op onderscheidene gronden werd genoemd voorstel door de heeren Maalsteed en vau Kelckhoven bestreden. Zij achtten die bepaling belemmerend voor den handel en zouden het minimum op 5 kan willen hebben bepaald. De heer van Strijen wijst mede op het ongerief voor de ingezetenen en verklaart zich voor een minimum van 5 kan, met de be paling van 50 percent sterkte voor het gedistilleerd. Hij stelt een amendement in dien zin voor, dat door audere leden ondersteund wordt. Nadat de Voorzitter en de heer Reeringh het voorstel van het Dag. Best. hadden verdedigd, waarbij werd gewezen op de noodige zekerheid voor de inkomsten der gemeente, werd het amendement van den heer van Strijen in stemming gebragt en met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren van Strijen, Maal steed en van Kelckhoven. Het voorstel van B. en W. werd daarop in stemming gebragt en met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren van Strijen, van Kelckhoven en Maalsteed. Er werd gelezen eene missive van den heer AJ. Leijer, houdende dankbetuiging voor de gunstige beschikking van den Raad ten zijnen aanzien, waarbij hij de verzekering geeft, niets onbeproefd te zullen laten om zijne inrigting voor het zeevaartkundig onderwijs in bloei te doen toenemen. Aangenomen voor kennisgeving. Bij de gewone rondvraag vraagt en verkrijgt de heer de Breuk het woord. Hij wijst op het in het oog vallende gebrek aan het noodige licht hij gelegenheid van brand in den nacht en vestigt hierop de aandacht van het Dag. Bestuur. De "Voorzitter doet echter opmerken, dat dit zich alleen bepaalt tot de spuiten van de Marine, want dat bij die van de gemeente, de noodige middelen tot verlichting wel aanwezig en in goede orde zijn. De heer Braaksma spreekt over het wenschelijke eener verplaat sing der spuiten, opdat ze meer op een evenredigen afstand van elkander zijn geplaatst. De Voorzitter antwoordt, dat daaraan wel wordt gedacht, zoomede aan den aankoop van nog eene spuit en dat bij eene verbouwing van het wachthuis op het Molenplein, een nieuw brandspnithuis zal worden daargesteld. De Voorzitter doet echter ook opmerken, dat in dit deel der gemeente de spuiten der Marine steeds uitmuntende diensten bewijzen en spoedig bij de hand zijn. De heer Maalsteed bespreekt het wenschelijke eener afschaffing van de gemeente-belasting op de turf, waartoe de vermeerdering der gemeente-inkomsten, tengevolge der nieuwe verordeningen op het gedistilleerd, de gelegenheid zullen aanbieden, omdat daardoor de inkomsten met ongeveer 3000 worden verhoogd. De Voorzitter en de heer Reeringh maken echter de opmerking, dat die verhoo ging welligt niet zooveel zal zijn en bevelen aan, om minstens één jaar de werking der nieuwe bepalingen af te wachten. De heer Maalsteed zegt, zijne opmerking slechts in overweging te geven. Do Voorzitter verklaart hierop de vergadering voor gesloten. Bevallen van eene Dochter, E. BIJKEESBOUWEN. Helder, 21 Januarij 1864. De ondergeteekenden, diep bewogen inet het rampzalig lot eener inderdaad beklagenswaardige, ziekelijke Weduwe, met zes hulp behoevende Kinderen, waarvan het jongste 9 maanden oud is, wier braaf en oppassend vader dezer dagen is overleden, tengevolge waarvan zij van hunnen eeuigen verzorger zijn beroofd, wagen het, een beroep te doen op den weldadigheidszin hunner edele landge- nooten, die altijd en spoedig, voornamelijk in dit barre jaargetijde, ter hulpe snellen, wanneer er, zoo als in dit droevig geval, dringende behoefte bestaat. Moge de beklagenswaardige weduwe met haar kroost, door uwe onbekrorapene weldadigheid, leniging in hunne zware beproeving te danken hebben. De goede God stemme uwe harten tot spoedige en milde bijdra gen, opdat de ondergeteekenden in staat worden gesteld, deze weduwe eene nering aan te schaffen, om haar en hare kinderen, door Gods bijstand, voor armoede te vrijwaren. Land- en Plaatsgenootenhunne hoop is op uwe weldadigheid gevestigd. Odat deze niet moge beschaamd worden. De ondergeteekenden hebben zich bereid verklaard tot de ontvangst der giften en om daarvan openbare melding te maken. Mr. D. P. H. ABERSON, Griffier bij het Kantongeregt te Helder. L. I. GROEN, l A. L. LEIJW Jr.Kerkbestuur der Israëlietische gemeente. M. J. MANHEIM, I L. V. LEDE ROER Az., Hervormd Predikant. A. L. VAN GELDER, Directeur van het Collegi.evan Weldadigheid. H. OP 'T HOLT, Predikant bij de Chr. Afg. Gereformeerden. JOHs. DYSER1NCK, Predikant bij de Doopsgezinden. B. R. DE BREUK, Lid van den Baad. M. HEERTJE, Godsdienst-Hoofdonderwijzer bij de Israël. Gem. De Vereeniging maakt bij dezen bekend, dat zij aan 64 huis gezinnen (daaronder 42, die aanbevolen waren door hen, die van 2.50 tot 20.— hadden bijgedragen), BEDEELTNG heeft gegeven, bestaande in: 6 Bedden, 12 Kussens, 11 Wollen Dekens, 72 Hemden, 38 Bokken, 44 Broeken, 42 Borst rokken, 24 paar Kousen. 12 Mutsen en 80.contanten, om te laten verwerken en in bijzondere gevallen te verzorgenalles te zameti tot een bedrag van 441.07. Bedroeg de som der ontvangen gelden 541.07de Vereeniging is dan ook haar tweede jaar kunnen ingaan met een kapitaal van 100.in de vaste overtuiging dat zij door ruime bijdragen, aan genoemde som toegevoegd, zich in staat gesteld zal zien om op den ingeslagen weg voort te gaan, en zooveel in haar vermogen is steeds meer werkzaam te zijn voor de bevordering van welvaart, orde en arbeidzaamheid in de kringen der behoeftigen. Namens de Vereeniging, Den Helder, C. AMPTGUIJOT, 19 Januarij 1864. Penningmeesteres. berigt, dat de compagnieschapbestaan hebbende tusschen M. SC If W E IS F R TII tj BLANKENB U R G ontbonden is, en dat de zaak verder gedreven zal worden door den ondergeteekendedie zich minzaam blijft aanbevelen. op Vrijdag den 29 Januarij 1864, des avonds ten half acht ure, in HET BIERHUIS van Mej. de Wed. MöHLER, aan het I^icuwediepten overstaan van den Deurwaarder J. W. DE HEER, van: van verschillende grootte, waarvan voor een groot deel met IKTEKTAR1S, benevens MATERIALEN en GEREEDSCHAPPEN, zoo als al hetzelve is gebezigd tot het hallasten van Schepen aan het Nieuwediep. De Tnartuigen zullen daags vóór en op den verkoopdag genummerd liggen en te bezigtigen zijn in de Binnenhaven. De materialen, ten deele in het Vaartuig N°. 5 en voorts op het Koegras; terwijl nadere informatiën zijn te bekomen bij den Heer A. BRAND, aan de Binnenhaven, aan het Nieuwediep. op ZONDx\G 24 JANUARIJ 1864. 7 ENTRÉE en DANS VRIJ. Anus ang 8 ura. Gedrukt bij A. A. BAKKER Cz., Hoofdgracht, No. 32. te Nieuwediep,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 4