BUITENLAND. Naar wij vernemen ral, door het tooneelgezelschap onder di rectie van de heeren van O i Ie ten en Haspels, op Donderdag 25 dezer weder eene voorstelling worden gegeven in het lokaal Tivoli alhier. Een vader van een viertal zonen hield, wegens ambtsbezig heden, tijdelijk verblijf in eene naburige gemeente. Achtereenvolgens hadden drie zijner zonen voor verschillende ligtingen der Nationale Militie vrijgeloot; de jongste zoon was nu aan de beurt, om door het trekken van een lot zich voor de krijgsdienst aangewezen, of daarvan vrijgesteld te zien. De vader deed eenige dagen voor de loting het verzoek, dat, terstond na het bekend worden van den uitslag, hem dien per telegraaf zou worden medegedeeld. Aan dit verzoek werd gevolg gegeven, want eenige oogenblikken nadat de 19jarige jongeling volgens aloud gebruik, met het nommer op de pet, het locaal der loting had verlaten, zond zijn oudste broeder aan het adres des vaders per telegraaf dit berigt„Mattheus XVII vers 26, laatste gedeelte." Naar men verneemt, is door het Provinciaal Geregtshof in Nuordholland weder een gasverbruiker veroordeeld wegens diefstal van gas in het door hem bewoonde perceel, en wel. onder verzach tende omstandigheden, tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf. Een liefhebber der jagt te Texel trof dezer dagen een droevig ongeluk. In de duinen bemerkte hij een konijn en naderde het langzaam, terwijl hij eene zwaar geladen pistool er op had aan gelegd, maar hij struikelde, met het ongelukkig gevolg, dat de pis tool afging, de kogels zijne hand doorboorden en hij ook aan de zijde van zijn hoofd gekwetst werd. Te Alkmaarwaar van rijkswege geene gelegenheid bestaat tot opleiding voor aankomende onderwijzers, is van wege het gemeente bestuur, op voordragt der plaatselijke Schoolcommissie, tot oprigting eener Gemeentelijke Normaalschool besloten. Tengevolge hiervan zal in genoemde gemeente, niet slechts voor kweekelingen, maar ook voor hulponderwijzers, gelegenheid zijn, om zich voor het vak hunner keuze te bekwamen. De rector van het gymnasium en drie hoofd onderwijzers zullen met het onderwijs belast zijn. Dezer dagen werd te Rotterdam eene vrouw door de politie aangehouden, wegens het vermoedelijk door haar ontvreemden van eenige paren pantoffels. In de wachtkamer heeft zij zich, in bijzijn van eenige politie-agenten, den schoudermantel over het hoofd ge worpen, waaruit niets kwaads vermoed werd, doch weldra bleek het dat zij zich, waarschijnlijk uit vrees, geworgd had, door de banden van den schoudermantel zoo stijf mogelijk digt te knoopen. Te Sliedrecht is dezer dagen eene weduwe, moeder van drie kinderen, overreden door een jongeling, die op een los paard over den dijk kwam aanhollen, juist toen bedoelde vrouw zich daar be vond; zij is aan de gevolgen van de bekomen wonden eenige uren later overleden. De geheele gemeente is begaan met dit droevig ongeluk, te meer, daar de weduwe om hare braafheid algemeen werd geacht. De ongelukkige ruiter heeft, eenigen tijd geleden, ook zijn eigen vader overreden, die van de daarbij bekomen wonden nog niet hersteld is. Den 10 dezer gebeurde te Sleeuicijk het volgende vermeldens waardige voorval. Twee jongentjes, Cornelis, oud 10, en Hendrik, oud 12 jaar, van den vlasbouwman G. van Helden, waren op het ijs nabij de woning op een water van niet minder dan 16 voet diepte. De eerstgeraelde had zijne schaatsen afgetrokken en was verderop geloopen, alwaar het ijs krachteloos was. Het gevolg hiervan was, dat hij op die diepte door het ijs viel. Ofschoon er onmiddellijk op de plaats genoegzaam volk was, en wel niet minder dan 50 personen, toeschoten, bleef evenwel alle poging tot redding vruchteloos, hoewel sommige personen zich te water begaven. Na lang dobberen, door zich op het ijs te willen plaatsen, waardoor hij telkens door het afbreken onder water schoot, kwam zijn redder, en wel zijn broeder van 12 jaar, die mede op schaatsen verre was verwijderd, toesnellen; deze liep moedig tot zijn broeder toe en redde hem van een anders wissen dood. Men vooronderstelle de verbaasde gezigteu der menigte toeschouwers, toeu het eene kind het andere redde, terwijl de krachten van eene massa menschen te kort schoten. Als een bewijs, dat men voor het buitenland nog al hooge prijzen voor het vee durft besteden, verdient vermelding, dat den 8 dezer onder den Zevenbergschen Hoek, nabij Bredaeen koppel vaarskoeijen voor 525 is verkocht. Volgens een statistiek zijn in het jaar 1862 op de eilanden Java en Madura 356 personen door den bliksem gedood, 148 wer den door tijgers en 40 door crocodillen verscheurd, en 43 werden een buit der slangen. In de buitenbezittingen werden slechts 10 personen door den bliksem getroffen, maar daarentegen 151 door tijgers, 124 door crocodillen en 3 door slangen gedood. Omtrent de geschiedenis van Denemarken en de aanleidende oor zaak van den Deensch-Duitschen oorlog, deelt de Furmerender Courant van 10 dezer de volgende bijzonderheden mede, die een duidelijk begrip geven van het ontstaan der qusestie, die den oorlog deed geboren worden. „Nadat koning Frederik VI in 1814 Noorwegen aan Karei Jan (Bern ulotte) koning vari '/.weden had moeten afstaan, bestond zijn rijk, uit het eigenlijk Denemarken 1| miilioen, het hertogdom Sleeswijk miilioen, liet hertogdom Holstein miilioen en het hertogdom Lauenburg 50,000 inwonersvoorts Fsland en de Faroër Eilanden. Frederik VII, die geen kinderen had, voorzag, dat. na zijn overlijden Sleewijk en Holstein zich van Denemarken zouden afscheiden, omdat in de hertogdommen de erfopvolging in de vrouwelijke linie niet erkend wordt, volgens een verdrag in 1460 door koning Christiaan, den eersten koning uit het huis van Oldenburg en den Deenschen staatsraad gesloten. Dc koning nam, om dit onheil te voorkomen, zijne maatregelen, die echter groote tegenkanting vonden in de hertogdommen en aanleiding tot een oorlog gaven; welke evenwel ten gunste van koning Frederik VII in 1850 eindigde. Daarna, in 185 2, werd een tractaat van erfopvolging tot stand gebragt van de geheele Decnsche Monarchie, bekrachtigd door Denemarken, En geland, Frankrijk, Oostenrijk, Pruissen en Rusland; waarbij de keizer van Rusland afstand deed van zijn erfelijk regt op Holstein; zoo ook de hertog van Augustenburg, de laatste evenwel tegen uitkeering van 1^ miilioen thalers, maar zonder toestemming van zijn meerder jarigen zoon en erfgenaam dezer regten. Voorts werd bij dat tractaat bepaald, dat bij kinderloos overlijden van Frederik VII, hij opge volgd zou worden door prins Christiaanuit het huis van Sleeswijk-Holstein-Sonderburg-Glucksburgals gehuwd met eene zusters-dochter van 's konings vader Christiaan VIII, dus door den echtgenoot van zijne bloeduicht en naaste erfgenaam. Door de invoering eener constitutie in November 1863, trachtte hij de hertogdommen nog naauwer met zijn rijk te vereenigen, doch ook in diezelfde maand, den 15 November, stierf de koning en werd opgevolgd door zijn neef, onder den naam van Christiaan IX." Dat de Denen in Sleeszeijk zijn teruggetrokken zonder het bolwerk de Dannewirke te verdedigen, wordt algemeen besproken. Men schrijft dit toe aan den invloed van Engeland, of aan de overtuiging des bevelhebbers, die door eene hardnekkige verdediging de bezetting van Sleeswijk slechts enkele dagen kon doen vertragen. Het volk te Kopenhagen is zeer ontevreden en sloeg op het vernemen van zuik een ongunstige tijding tot ongeregeldheden over. Het volk in de hertogdommen gaat voort om den prins van Augustenburg tot her tog te proclameren; de Pruissische en Oostenrijksehe bevelhebbers schijnen dat niet te kunnen tegengaan; ofschoon beider regeringen zich op den Bondsdag tegen de aanspraken van den pretendent ten sterkste blijven verklaren. Nog altijd blijft het uitzigt bestaan op Zweedsche hulp en wordt uit Italië de. vrees geopenbaard, dat, terwijl de oorlog in de hertog dommen van het Noorden voortduurt, er een nieuwen krijg tusschen Italië en Oostenrijk zal ontbranden. Een sterke gisting heerscht er in de verschillende deelen van het Italiaansche koningrijk en men dringt bij de regering aan om van het gunstig oogenblik, dat Oostenrijk de handen vol heeft, gebruik te maken om het aan te vallen en zijn magt op het schiereiland te knottep. Een belangrijke beweging openbaart zich in den jongsten tijd in Ierland, waar men op nieuw luid den wensch te kennen geeft om wat het beheer betreft van Groot-Britannie gescheiden te worden. Er worden gedurig in dien zin openbare redevoeringen gehouden, men wijst op de toenemende volksverhuizing en zoekt de reden er van in de weinige gezindheid der regering om voor de welvaart van dit deel der Britsche monarchie te zorgen. Volgens het laatste Dingsdagsehe bulletin van het Parijsch observatorium, is jl. Zaturdag en Zondag bijna in gansch Europa sneeuw gevallen. Het sneeuwde in geheel Frankrijk, zoowel als te Weenen, Turijn, Itome, Bilbao {Spanje), Brussel, Berlijn, enz. Bij sommige kunsthandelaren te Parijs is eene „Kaart van Europa in 1866" tentoongesteld. Daarop zijn Fenetie eu Rome bij Italië ingelijfd; al de Duitsche Staten zijn onder den Pruissischen scepter geplaatst; de Rijnprovinciën zijn bij Frankrijk gevoegd. Voorts bevat de kaart een Slavisch, een Poolsch en een Scandina visch rijk. Het blad Le Progrès de Lyon vermeldt de volgende ware ge beurtenis, die hoogst curieus is. Voor eenigen tijd bezocht een geneesheer van eene stad in het departement van de Ain zijne zie ken. Een boer, die op een afgesloten erf woonde, zag des doctors rijtuig en liep naar hem toe, hem smeekende en biddende, om toch eens bij zijne zeer zieke vrouw te willen komen. De doctor voldeed dadelijk aan dit verzoek en, na de zieke gezipn en ondervraagd te hebben, gaf hij eenige geneesmiddelen op. De boer, die al die vreemde woorden niet kon onthouden, verzocht vriendelijk, of de doctor ze niet op wilde schrijven. Er was echter geen inkt noch pen in 's mans woning. Wat nu gedaan? De boer kwam op den inval om den doctor te verzoeken, de medicamenten maar met een stuk krijt op de deur te schrijven. Maar nu zat de boer op nieuw in de pekel. De deur zat vast en de apotheker moet toch de medicamenten weten, kortom, hij nam een cordaat besluit. Hij maakte de hengsels der deur los en met die logge deur op zijn rug ging hij naar den apotheker, wiens niet te breede winkeldeur hij volstrekt niet binnen kon. De apotheker kwam toen op de straat en gaf den man wat hij hebben moest. De Morning Post meldt, dat Engeland het voorstel heeft ge-- daan tot het sluiten van een wapenstilstand op den grondslag van de ontruiming van Sleeswijk door de Denen, met uitzondering van het eiland Alsen. Een preliminair voorstel betreft het houden eener conferentie. Blondin heeft een kontrakt gesloten met zekeren heer Russell, om met hem voorstellingen te geven in Italië, Duitschland en Rus land, waarvoor hij in eens af 10,000 zal ontvangen. Daarna zal Blondin een vlugtig bezoek brengen aan Spanje, om zijne aan de koningin gegeven beloften na te komen. Vervolgens zal hij naar Engeland terugkeeren, om in elke stad, waar hij optrad, eene voor stelling te geven, ten einde daarna op een of ander buiten het overige zijner dagen in weelde door te brengen, dank zij het enorme kapitaal, dat hij door zijne halsbrekende toeren zal gewonnen hebben. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1655 sterf gevallen en 2078 geboorten plaats gehad. Den 22 dezer zullen 7 vreemde zeelieden, die dezer dagen ter dood zijn veroordeeld wegens het vermoorden van den schipper, diei)3 broedpr en den eersteu stuurman, aan boord van het schip Flowerg Land, voor de Okl-Bailey gevangenis te Londen worden opgehangen. Men is aldaar druk in de weer, om er bij de bevoegde autoriteiten op aan te dringen, dat deze vreeselijke strafoefening niet in de City, maar aan de rivierzijde, of in eene zeeplaats, worde voltrokken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2