NIEDWEDIEPER COURANT M 21DONDERDAG 10 MAAKT. 1004. EN ht TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Maart. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advf.rtentiÉN worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en hij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenoverdeLaan, H 422,aan der,Helder,tot] 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke, plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noord-Holland de eerste zitting zal honden te Alkmaar en wel voor zooverre deze gemeente betreft op Donderdag den zeventienden Maart 1864, des voormiddags ten half tien ure. Volgens artikel 88, in verband met artikel 91 der wet op de Nationale Militie, moet voor die zitting verschijnen 1°. de vrijwilliger voor de Militie 2- de loteling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Helder, den 3 Maart 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester L. VERHEY, Secretaris. De wei-eerw. heer J. II. Sonstral hield jl. Maandag avond in het kerkgebouw der Herst. Evang. Luth. Gemeente eene historische voordragt, die tot opschrift hadZinzendorf in de heidenwereld. Spreker behandelde thans, als een vervolg op het vroeger geleverde, hetgeen door den edelen graaf in Noord-Amerika, op St. Thomas en in 'tbelang van Suriname is gedaan om aan de zwarten en roodhuiden de zegeningen des Christendoms te brengen. Aan het slot wierp spreker een blik op het vreedzaam ontslapen diens waarlijk grooten mans, die door zijn werkzaam leven een welsprekend antwoord gaf op de vraag, die hij zich eenmaal gesteld zag: Wat helt gij voor mij gedaan Met belangstelling werd deze lezing door de aanwezigen aan gehoord. Op Vrijdag 18 dezer zal aan het Departement van Marine worden aanbesteed, de levering van de volgende behoeften en materialen bij de Directie der Marine alhier, te wetenVuchten en vuren masten en spieren, Rigasehe dekdeeleu, gemaakt en gegoten ijzerwerk, fijn en grof kopersoldeer, het versmelten van koper tot bladen en staven, koperen spijkers, enz., blik, lood, het vergieten van lood, zink in bladen en blokken, ijzeren spijkers, ijzerkramerij, gereed schappen, vijlen en verkappen van vijlen, Moscovische pek, verfwaren, loodwit, halfwit glas, scheepsglas, lichtglazen, steen, kalk, cement en zand, houtskolen, Stokholraer teer, gewone turf, graauw-, karl-, zeil- en vlagdoek, poortlaken, zeil- en bindgaren, huiden en leder, smeer kaarsen, reuzel, roet, borstelwerk en papier. Met ultimo dezer zal Zr. Ms. stoomschip Cycloop buiten, en den volgenden dag Zr. Ms. sehroefstoomschip Prinses Maria in dienst gesteld en het bevel daarvan opgedragen worden aan den luit. ter zee iste kl. W. K. van Gennep, thans het bevel voerende over eerstgenoemd stoomschip. Wijders zal de verdere état-major van Zr. Ms. stoomschip Cycloop bestaan uit: de luit. ter zee 1ste kl. J. W. F. Frucht, 1ste officier; luits. ter zee 2de kl. J. Plantenga en J. II. Benthem Reddingius; de off. van gez. L. J. de Kanter: de off. van adm. 2de kl. H. F. X. Strengnaerts en den scheepsklerk A. de Leef, op laatstgemelden dag op Zr. M9. sehroefstoomschip Prinses Maria overgaan. Zr. Ms. kotter de Vlinder, op reis van hier naar Hellevoet sluis is in den nacht van 5 dezer op de Maasdroogen gestrand; de schipper en de equipage zijn gered en te Hellevoetslids aangebragt. Eerstgenoemde is heden met eene loodsboot weder vertrokken naar de plaats waar het vaartuig gestrand is, om te trachten het af te brengen, en zoo daartoe geene mogelijkheid bestaat, dan te bergen wat te bergen is. Zr. Ms. sehroefstoomschip het Metalen Kruisonder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. E. de Man, is den 28 Jan. jl. te Bio Janeiro aangekomen en heeft den 8 Febr. daaraanvolgende zijne reis naar Oost-Indik' vervolgd. Een paar dagen te voren was aldaar almede aangekomen Zr. Ms. sehroefstoomschip Stavoren, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. R. W. G. Arendsen de Wolff, die vermoedelijk in de helft van Febr. daaraanvolgende de reis naar Oost-Indië zou voortzetten. Jl. Maandag namiddag, ten circa half drie ure, werd er brand ontdekt in de stookkamer van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, die zich weldra had medegedeeld aan de zaal, waarin de Raad van State hare zittingen houdt. Bij den aanvang bestond er vrees voor een hevigen brand. Ten circa drie ure was men den brand in zooverre meester, dat men het gevaar als geweken kon beschou wen. De veroorzaakte schade is slechts van weinig belang. Aan het verslag betreffende den aanleg der Staats-Spoorwegen van 1 Julij 1863 tot 1 Januarij 1864, ontkenen wij de volgende bijzonderheden nopens de iNoordhollandsche lijn: a. Gedeelte NieuicediepNiedorperverlaat. Ten behoeve van den mond der Spoorweghaven te Nieuicediep worden eenige Rijks militaire gronden, water, enz. behoorende tot het Domein van Oorlog, vereischt; wegens dé overneming heeft overleg met de militaire genie plaats. De remmingwerken, tot beveiliging der draaibruggen over het Noordhollandsch kanaal in het Koegras en nabij Alkmaar, bleken geen voldoend vasten stand te hebben. Daarom worden thans paalhoofden, tot versterking dier werken, bij de beide bruggen gemaakt. De aardewerken voor dit gedeelte spoorweg beoosten het Noordhollandsch kanaal, zijn genoegzaam geheel in den ruwe voltooid. Yoor het gedeelte spoorbaan in het Koegras, tusschen het Nieutcediep en het kanaal, moet de aannemer nog eene vrij aanzienlijke hoeveelheid grond uit de Schoterduinen aanvoeren. De kunstwerken zijn nagenoeg alle voltooid. Van de brug over het kanaal en het Koegras zijn al de werken aan de westzijde der kanaalas voltooid, ook het tusschenpenaut, waarvan de bouw met gunstigen uitslag is bekroond. Al de bouwstoffen, ook voor het draaipenant zijn aanwezig, het werk kan dus geregeld worden voort gezet. Te Nieuwediep ziju op het station de gebouwen voor het grootste deel afgewerkt. De dubbele brugwachterswoning in het Koegras is voltooid. b. Gedeelte NiedorperverlaatAlkmaar. Onder de leiding van den heer Mr. P. A. de Lange zijn de gemagtigden werkzaam tot onteigening der benoodigde gronden. Het maken van dit gedeelte spoorweg is aanbesteed. De kunstwerken zullen nu spoedig uitge voerd worden. Almede werd aanbesteed het maken van het stations- terrein te Alkmaar en van eene afsnijding van den bogt van het Noordh. kanaal. Bij de werkzaamheden van den onderbouw der draaibrug nabij Alkmaar, heeft men met bezwaren te kampen gehad. Bij het zinken van de ijzeren kuip barstte zij vóórdat, zij op de gevorderde diepte gebragt was. Het kwam er nu op aan, de meest mogelijke vastheid te erlangen. Daartoe werden voorzie ningen beraamd en ten deele reeds uitgevoerd- Het westelijk land- hoofd van deze brug is voltooid, gelijk mede de dubbele brug-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1