BUITENLAND. eerste uitvoering geeft, zal ook a. -s. Diugsdag op het Apollo- concert een paar stukken ten gehoore brengen. De treurmare, dat een viertal vischsloepen van Zicartewaal, Pernis en Middelhar nis (provincie Zuidholland) bij den kevigen storm van December jl, waren verongelukt en dat de bemanning dier vaartuigen, die bun leven in de golveu verloren, een aantal treurende en gebreklijdende weduwen en wezen achterlieten, vond ook deelneming bij de ingezetenen dezer gemeente. De heer P. Korft' deed alhier eene poging om gelden te verzamelen, ten einde die aan de commissie, die zich het lot dier ongelukkigen aantrok, over te maken. Zijne menschlievende poging werd met een gunstigen uit slag bekroond, want, niettegenstaande in dit barre jaargetijde de liefdadigheid der ingezetenen zoo vaak wordt ingeroepen, is eene som vau 194.20 bijeengekomen, waarbij gevoegd nog eene gift van M. W., ten bedrage van 15.te zameu alzoo ƒ209.20, die tot gemeld doel zal worden aangewend. De luit. ter zee 2de kl. M. F. Reeringh, thans non-actief, wordt met den 1 April a. s. geplaatst op Br. Als. met dat tijdstip in dienst te stellen schroefstoomschip Prinses Maria. Omtrent het ontwerp van wet, betreffende de Personele Belas ting, door den minister van Financiën ingediend, deelen wij, wat betreft de belasting op de stookplaatsen, de volgende cijfers mede, die aanduiden wat thans en wat volgens het nieuwe ontwerp moet betaald worden Bestaande wet. Nieuw ontwerp. 1 haardstede 0 35 L00 2 haardsteden ieder - 0.70 - 1.50 3 ii 11 - 1.20 - 2 00 4 n H - 1.80 - 2.50 5 u H - 2.50 - 3.00 6 tr 11 - 3.00 - 3.50 7 1/ - 3.00 - 4.00 8 H u - 4.00 - 4.50 9 M 11 - 4,00 - 5.00 10 11 H - 5.00 - 5.50 Uit een aan het ontwerp toegevoegde tabel blijkt, dat voor den grondslag „Huurwaarde" in de gemeente Helder de woningen beneden 57 van huurwaarde zijn vrijgesteld. Voor Vlieland is bepaald 14.voor Terschelling 22.voor Texel 20.voor Wie- ringen f 24.voor Alkmaar 39.en voor de overige plaatsen in het arrondissement Alkmaar 26. Men herinnere zich, dat het aantal jongelingen van het instructie-bataillon te Kampen ten vorige jare is verminderd, zijnde thans door het Departement van Oorlog bevolen dat de sterkte, van gezegd bataillon van 400 op 425 zal gebragt worden, zullende daardoor weder eenige adspiranten, die reeds voor een eventuele plaatsing bij gemeld bataillon genoteerd zijn, in de volgende maand daarbij geadmitteerd worden. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden is op 29 Febr., des namiddags ten 6 ure, gearriveerd ter reede van Messina. Alles was wel aan boord. Binnen eenige dagen zal de korvet zich naar Syracuse begeven. Van een goed ingelichte zijde wordt gemeld, dat de heer Cremers, nieuw benoemd minister van Buitenlandsche Zaken, een perfect gentleman is. Hij heeft veel gereisd en daardoor relatiën aangeknoopt aan de meeste hoven op het vasteland, en moet zich gemakkelijk en vlug uitdrukken in onderscheidene talen. Hij is Katholiek van belijdenis. Wegens zijn verblijf in Italië hebben de onderhandelingen over de aanvaarding der ministeriële portefeuille zoo lang geduurd. Z. M. heeft benoemd tot hoofd-directeur der posterijen, in plaats van den heer mr. J. Pols, overleden, den heer J. P. Hofstede thans, buitengewoon inspecteur der posterijen. De minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem onder het postmerk den Helder ontvangen en in 's Bijlts schatkist gestort is eene som van 1170.tot teruggave van door een onbekende achtereenvolgelijk aan het Rijk ontnomen gelden. (In de Staats courant van jl Woensdag werd abusivelijk gemeld ƒ11.70, hetgeen door ons in ons vorig nommer evenzoo werd berigt). Men meldt uit Amsterdam: „Onder hetgeen in den tegenwoordigen tijd gedaan wordt tot zedelijke verbetering des volks, mag voorzeker ook genoemd worden de poging van een menschenvriend alhier, om mannen en vaders van gezinnen, die hunne avonden in verveling, dikwijls helaas in kroegen doorbrengen, onder het voorlezen van nuttige verhalen als anderzins te brengen. In de vorige maand deed deze volksvriend een billet aanplakken aan een schoollocaal in de Willemsstraat, waarbij hij bekend maakte, dat eiken Vrijdag avond, ten 8 ure, eene voorlezing voor het volk zou worden gehouden, tot welks bijwoning alle vaders van huisgezinnen uit de Willemsstraat en omstreken werden uitgenoodigd, terwijl hun het vrije gebruik van tabak, sigaren en een kop koftij werd toegezegd. Den eersten avond waren reeds 40 personen, met veel belangstelling aanwezig. De volgende keer telde het gezelschap 70 a 80 personen en nog een week later waren niet minder dan 100 a 120 menschen bij deze bijeenkomst rookende, en zeer opgeruimd en dankbaar rondom den spreker vereenigd. Toen in den avond van den 10 dezer in een fruit- en visch- winkel te Hoorn het gas niet wilde branden, ging de man des huizes met een brandende lucifer naar den meter kijken, terwijl de kraan open was. Dien ten gevolge ontstond eene gasontploffing, terwijl de vlam zich al dadelijk aan de winkelgoederen mededeelde. Met veel moeite slaagden de ter bulp gesnelde buren er echter in den brand te blusschen, die door den hevigen wind en de ligging van het huis in de nabijheid van het Postkantoor en de Roomsche kerk, veel schade had kunnen aanrigten. Iemmd schijnt van de verwarring gebruik gemaakt te hebben, om zich. een grooten mand met gerookte bokking toe te eigenen. De uitgever A. W. Sythoff, te leiden, heeft ter perse gelegd eene uitgave getiteld: Algemeen Woordenboek van Kunst en Weten schap voor alle standen, bewerkt naar Nieuwenhuis' Woordenboek, het Conversations-Lexicon en andere bronnen. Hij meende het publick daaromtrent te moeten inlichten en verzoekt ons te berDten: „dat de eerste uitgaaf van het Woordenboek van Kunsten en Wetenschappen, is eene bewerking, in verband met onze Nederlaudsche toestanden, van de vijfde uitgaaf van het Conversation 's Lexicon, in de jaren 1820 tot 1844 door wijlen den Heer H. C. A. Thieme te Nijmegen uitgegeven. „Dat door zijn voorganger, volgens prospectus van 1 October 1851 een nieuwe uitgaaf is aangekondigd naar de tiende uitgaaf van Brockhaus Conversation 's Lexicon, welke door hem met veel moeite, zorg en opofferingen wordt voortgezet. „Dat nu het hem is bekend geworden dat een ander uitgever in zijne regten treedt door de inschrijving te openen op eene Hollandsche bewerking van het Conversations-Lexicon hij besloten is om een boek te geven dat deugdelijk, beknopt, naauwkeurig, behagelijk en daarenboven zóó goedkoop is, dat deze uitgave alle concurrentie zal overtreffen, zoo als uit de eerste aflevering die dezer dagen het licht ziet, zal blijken." In de N. 11. Ct. vau lö dezer vindt men de volgende poëti sche ontboezeming van een kranken kantoorklerk: „Deze dient U te doen ko-.d Dut ik zoo ziek ben als een houd. Mogelijk of misschien Zul U mij deze «eek niet zien. Dingsdag kom ik weêr te werk, Ik blijf Uw dienaar en zieke klerk Jilles." Uit Zwolle wordt van den 10 dezer, ter aanvulling van het in sommige dagbladen voorkomende, gemeld, dat voor den predikant van Rijn een aanzienlijk huis, met tuin en koetshuis, is aangekocht voor de kapitale som van ƒ14,000, dat omtrent de bestemming van dat gebouw verschillende geruchten loopen, o. a. ook dat het zal dienen, tot kerk voor eene nieuw op te rigten gemeente. Ofschoon van vele zijden stemmen van beklag opgaan over Dene- markens verdrukking, worden er ook niet minder beschuldigingen gedaan tegen de staatkunde der Deensche regering ten aanzien van de hertogdommen. Men vergeet te veel uit het oog, dat het kabinet van Kopenhagen de nationaliteit van de bewoners dier erflanden geheel schijnt weg te cijferen. De hertogdommen zijn Duitsche landen; de Deensche taal is er vreemd. Bovendien is de Deensche regering, voor .eenige jaren nog onbepaald monarchaal, weinig gezind om aan de wenschen des volks gehoor te verleenen. In naam is Denemarken een constitutionele staat, inderdaad deelt het land nog niet in al de voorregten, die in andere constitutionele rijken aanf het volk zijn toegekend. De uitgedrukte wenschen der Duitsche bevolking, om eene eigene regering en vertegenwoordiging, om een grondwet, meer bepaald voor de niet Deensche natie geschikt, die wenschen, ze werden ten eeneumaal in den wind geslagen en thans doen zich daarvan de gevolgen op. Als een klein land heeft Dene marken, nu de strijd is uitgebroken, veel voor zich men ziet nu voorbij al de onregtvaardige handelingen der Deensche partij tegen Sleeswijk-Holstein en blijft nu enkel daarop zien, dat dit kleine land zich verdedigen moet tegen twee groote staten. Afgezien nu daar van, dat Denemarken in zijne natuurlijke ligging en in zijne vloot, een ontzaggelijk voordeel heeft, heeft het buitendien de sympathie van zeer velen vóór zich, die een kleinen jongen tegenover een grooten zullen willen beschermen, al is die kleine kerel ook een groote deugniet. Of mag een kleinen staat een grooten tergen, juist omdat hij klein is, en het den grooten niet betaamt den kleinen te straffen? In de laatste dagen is de aandacht weder bijzonder gevestigd op het tot stand komen van een bondgenootschap tusschen Zweden en Denemarken. Tusschen de regeringen van beide landen moet, naar men verzekert, liet plan tot het sluiten van een tractaat, reeds tot rijpheid gekomen zijn en van de zijde der bevolking in Zweden, verneemt men hoe langs hoe meer blijken van sympathie voor de Deensche zaak. I)e Morning Post, een Engelsch dagblad, bevat voortdurend zeer oorlogzuchtige artikelen. Het wijst heen op de mogelijkheid, dat uit de hangende verwikkelingen een Europesche strijd zal ontstaan, waarin Engeland en Frankrijk, als geroepen om Italië, Turkije en Denemarken te ondersteunen, komen te staan tegenover Pruissen, Oostenrijk en Rusland, die het op de vernietiging der constitutionele vrijheid hebben toegelegd. Berigten van het oorlogstooneel vermelder., dat er weder gevechten hebben plaats gehad. De Denen hebben bij de rivier de Veile de nederlaag geleden en vele krijgsgevangenen verloren. Aanzienlijke legercorpsen van de Oostenrijkers en Pruissen rukken tegen Trede- ricia op. Koning Maximiliaan II Jozef van Beijeren is den 11 dezer, 's morgens 111 ure, op ruim 52jaiigen leeftijd te Munchen overleden. Z. M. was de zoon van koning Lodewijk I en koningin Theresia en werd te Mnnclien den 20 November 1811 geboren. Den 5 October 1842 huwde hij bij procuratie en den 12 daaraanvolgende in persoon met Frederika Francoise Augusta Maria Iledwiga van Prnissen, dochter van wijlen prins Wilhelm van Pruissen, oom van koning Wilhelm I. Z. M. beklom, ten gevolge van den vrijwilligen afstand zijns vaders, op 21 Maart 1848 den Beijerschen troon. Uit het huwelijk des overleden konings zijn twee zonen gesproten, te weten de kroonprins-troonopvolger Lodewijk Otto Frederik Willem, geb. te Nymphenbnrg den 25 Aug. 1845 en prins Otto Willem Leopold Adelbert Waldemar, geboren te Munchen, den 27 April 1848. Eerstgenoemde is reeds tot. koning van Beijeren uit geroepen, met den titel vau koning Lodewijk II. Ten bewijze hoezeer de overleden vorst zich immer persoonlijk

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2