NIEUWEDIEPER COURANT en binnenland! BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. J\°. 27. DONDERDAG 51 MAAKT. l«#4.v hef TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 Maart. HILDERSCHi Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgeus ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentien worden aangenomen tot Zaterdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover dcLaan, II 422,aan denllel der,\o\Wore De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELLER brensten ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde distriet; in Noord-Holland, de tweede zitting zal houden te ALKMAARen wel voor zooverre deze Gemeente betreft op Dingsdag den 12den April e. k;, des voormiddags ten elf ure, tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als Plaatsvervanger of Nummerver wisse laar verlangen op te treden. Zij die het voornemen hebben een Plaatsvervanger of Nummer- verwisselaar te stellen, worden, in hun belang, aangemaand, om zich tijdig ter Secretarie dezer Gemeente te vervoegen, ten einde omtrent de benoodigde stukken inlichtingen te bekomen. Helder, den 30 Maart 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Dat moed en opofferende raenschenliefde in onze dagen nog even als van ouds onder de Nederlandsche vrouwen worden aangetroffen, daarvan levert de volgende gebeurtenis weder een sterk sprekend bewijs. Een kind van vijf jaren was alhier in een regenbak gevallen en het gevaar was groot, 't scheen zoo goed als zeker dat het hulpelooze kind op zoo noodlottige wijze den dood in het water zou moeten vinden. Onderscheidene manspersonen waren op die plaats aanwezig, tengevolge van liet hulpgeschrei. Geen dier mannen scheen echter kans te zien om het kind van een wissen dood te redden. Er moest ook op 't oogenblik gehandeld worden; het minste uitstel zou den dood van het kind ten gevolge hebben. Daar bevindt zich op die plek eene vrouw, genaamd D. B., die zonder aarzelen zich naar omlaag in den regenbak begeeft en, geholpen door de omstanders, het kind in de armen der dankbare ouders terugvoert. Wij vermelden met genoegen het bovenstaande, om daardoor openlijk onze hulde te brengen aan de loffelijke daad eener vrouw, wier kloekheid menigen man tot voorbeeld kan strekken. Jl. Zondag namiddag overleed alhier plotseling de wel-ed. gestr. heer J. L. Crap Hellingman, oud inspecteur der ambulante recherche en controleur der Rijks belasting, ridder der orde van de Eikenkroon, tot aan zijn dood toe controleur der plaatselijke belas tingen alhier. De overledene bezat eene groote mate van kennis en betoonde zich steeds een kundig hoofdambtenaar in den dienst van het Rijk en van de gemeente. Voor eenige jaren viel hem de eer te beurt om het 2Sjarig jubilé van de waarneming zijner betrekkingen alhier te vieren, bij welke gelegenheid hij vele blijken ontving van buide aan zijne niet gewone bekwaamheden eu vele goede eigenschappen. Naar wij vernemen zal het lijk op morgen (Donderdag) worden ter aarde besteld. Gisteren avond gaf het gezelschap Ernst en Scherts alhier zijn feestelijk afscheid aan den winter met eene buitengewone vergadering op de zaal van den heer C. L. Pedroli alhier. Het was voor de leden en hunne dames een waarlijk genoegelijke avond, die zich kenmerkte door flinke voordragten van onderscheidene leden en door de schoone muzijkale uitvoeringen der lieeren Polak. Tot ons ge noegen hoorden we weder het vrolijke blijspel Niet of graagdat, op verzoek voor de tweede maal voorgedragen, thans niet minder dan de vorige keer een grooten bijval verwierf. Aan het einde der wintervergaderingen wenschen wij aan bestuurderen en werkende leden gedurende den zomer eene genoegelijke rust toe, evenwel niet zonder voorbereiding voor een volgend wintersaizoen, waarin wij hopen dat het gezelschap mag voortgaan, om in zijnen kring door ernst en scherts tot onderling nut en genoegen veel bij te dragen. Jl. Zaturdag avond, had in het Algemeen Weeshuis de laatste les plaats der alhier gevestigde Lagere Industrieschool. Even als vroeger, waren er onderscheidene heeren aanwezig, om de vorderingen in den afgeloopen winter te kunnen nagaan. De leden van het bestuur der school, de wel-edel gestr. heer schoolop ziener in het 9de district van Noordholland, de beide wethouders dezer gemeente, leden van den gemeenteraad en leden van het teekenbestuur. De werkzaamheden werden aangevangen door eene toespraak van den heer G. Seholten, lid van het bestuur der school. Spreker wekte de leerlingen op tot vrijmoedigheid en juistheid in het geven van antwoorden, opdat het mogt blijken, dat de zorgen en moeiten, in dezen winter aan hen besteed, niet te vergeefs waren geweest. Daarna nam de heer A. J. Leijer de leiding der werkzaamheden op zich. Achtereenvolgens behandelde deze rekenkunstige en werk tuigkundige voorstellen en besloot met een gesprek over den damp kring. Dit laatste werd opgehelderd door proeven met stikstof, zuurstof en koolzuur. Na het eindigen hiervan werd door den heer Scholten gewezen op het nuttige van den stand der ambachtslieden; hoe die stand ja minder in aanzien is dan de hoogere standen, maar toch onont beerlijk voor het bestaan eener geregelde maatschappij. Kunsten en wetenschappen waren ook voor dezen stand noodzakelijk. De arbei ders uit den vreemde toonden het aan, dat wetenschappelijke vor ming den ambachtsman verhoogt en hem meer getrokken doet zijn. Dit gebruik vau vreemde werklieden moet ophouden in Nederland en het kan dit, bij het grooter worden van het aantal inrigtingeu als deze en het meer verspreid geraken van populaire wetenschap pelijke gesehriften. Van de zijde der leerlingen wordt dan echter vlijt en volharding geëischt om te willen, en dit willen zoude zeker met een goeden uitslag worden bekroond. Aangenaam was het daarom den spreker, in het 3de studiejaar eenige prijzen en getuigschriften te kunnen uitreiken voor betoonde vlijt en gemaakte vorderingen in de wiskundige vakken, het regt- lijnig en handteekenen eu van het 2de en 1ste studiejaar onder scheidene leerlingen eervol te kunnen vermelden. Na de inrigting in de voortdurende belangstelling der aanwezige autoriteiten te hebben aanbevolen en de onderwijzers voor hunne zorgen en moeite dank te hebben gezegd, eindigde de spreker. Hierna nam de wethouder Reeringh het woord. Hij dankte het bestuur voor zijn betoonde zorg voor deze inrigting, betuigde zijne belangstelling, ook door vroegere bezoeken reeds verkregen en nam op zich, dien goeden indruk den gemeenteraad kenbaar te maken en, zooveel in zijn vermogen was, den bloei der school te bevorderen. Naar men verneemt is, ter vervanging van den heer G. A. Taylor, tot vice-consul van Engeland alhier benoemd de heer Jb. Goedkoop.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1