NIEUWEDIEPER COURANT EN AANBESTEDING. 1 BINNENLAND. BUITENLAND. M 28. ZONDAG 3 APKIL. 1864. TWEE-EN-TWINTIGSTE (fijt S *4*! JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 April. KÜOERSCHi Deze Courant wor.lt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentie:» worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II 42.2,aan denSelder,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Op Vrijdag den 15 April 1S64, des namiddags ten cén ure, zal, aan het Raadhuis der Gemeente Helder, in het openbaar worden aanbesteed Met doen van eenige herstellingen en ver nieuwingen, alsook het onderhouden van de Cïemeente-Cehouwen, Bruggen, enz. Het bestek ligt ter lezing aan de Secretarie der Gemeente. Nadere inlichtingen worden gegeven door den Gemeente-Bouw meester, op Woensdag den 13 April a. s., des voormiddags ten 9 ure. Helder, den 2 April 186 4. Burgemeester en Wethouders dier Gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEYSecretaris. Den 4 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST, den 7 dezer via MA RSEIIXE. Naar wij vernemen zullen, tengevolge van de opheffing van de belasting op de brandstoffen, eerlang tot den aanvoer van steenkolen uit Engeland ook stoomschepen gebezigd worden. Binnen enkele dagen wordt reeds een met steenkolen geladen stoomboot alhier verwacht. Met. den 16 dezer wordt de luit. ter zee 1ste kl. R. P. Struick, dienende op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus, als 1ste officier overgeplaatst op Zr. -Ms. transportschip Heldin, liggende alhier; |terwijl de luit. ter zee 1ste kl. jhr. AV. E. van Spengler, thans non-actief, met dien datum wordt geplaatst op genoemde drijvende batterij, mede alhier liggende. Z. M. heeft de kapt. ter zee A. J. Voet, op zijn verzoek, met den laatsten dezer maand eervol ontheven van het bevel over het corps Mariniers, en is hij, onder toekenning van den rang van schout-bij-nacht, met den 1 Mei a. s., ter zake van langdurige dienst, op pensioen gesteld, ten bedrage van 1800 's jaars. AVijders is bij Hooggemeld besluit het bevel over het corps Mariniers, met ingang van den 1 Mei a. s., opgedragen aan den kapt. ter zee H. Camp, thans non-aetief. Bij Kon. besluit is o. a. verplaatst de controleur der dir. bel., in- en uitg. regt. en aec. de heer J. AV. van der Noordas, van Schagen naar Medemblik, en benoemd tot controleur der dir. bel., in- en uitg. regt. en ace. te Schagen de heer P. H. W. Ligtenberg, thans surnumerair te Amsterdam. Z. M. heeft goedgevonden aan den heer J. G. A. ATerhoeff, kapitein bij het 3de bat. 1ste comp. rustende Schutterij in Noord- holland, op zijn verzoek, een eervol ontslag te verleenen. Volgens particulier berigt van Malta dd. 23 Maart, zou Z. M. korvet Prins Maurits den 1 April van daar naar Korfu vertrekken aan boord was alles wel. Ter reede van Malta lag het Eugelsche o o hniesehip Bulce of Marlborough van 131 stukken. De berigten den 31 Maart te 's Gravenhage ontvangen betref fende den ziekte-toestand van Z. M den koning van Wurtemberg zijn iets gunstiger dan die van den vorigen dag. Intusschen bleven de benaauwdheden aanhouden en verminderen de krachten. Te Scheveningen zullen morgen (Zondag) de heer Jacob Groen, oud 70| jaar en mej. Fieret, oud 69V jaar, hun gouden bruilofts feest vieren. Beide echtelieden genieten/ nog eene volmaakte gezond heid. De heer G. heeft, naar men meldt, eigenhandig en zonder gebruik te maken van een bril, het concept voor de kaartjes opge maakt, waarbij hij de viering van dat familiefeest zijnen vrienden en bekenden zal aankondigen; een feest, te heugelijker, omdat het zal- worden bijgewoond door de 91jarige moeder van de „gouden bruid," die tevens het voorregt mag genieten 8 kleinkinderen en en 48 achter-kleinkinderen, de telgen der jubilarissen, in dezen familiekring vereenigd te zien. Naar men zegt, moet de predikant J. G. van Rijn, die nog steeds te Zwolle in hechtenis is, het voornemen hebben zijn ontslag te vragen als leeraar bij de Nederduitsche Hervormde gemeente aldaar. Dit wordt in verband gebragt met het oprigten eener nieuwe gemeente, die zich onder leiding van dien predikant zou vestigen. Door den gouverneur-generaal van Neerl Indië is, wegens ziekte, een tweejarig verlof naar Nederland verleend aan den lsten machinist bij de gouvernements Marine, L. Smit. De berigten omtrent de gebeurtenissen in het Noorden bevatten uitsluitend détails van de wijze, waarop het leger van den koning van Pruissen den Paasch-Maandag heeft gevierd. Het mislukken der tweede poging van de Pruissen om de Duppeler schansen te bestormen, heeft de sympathie voor de Denen niet wei nig doen toenemen. Zoo schrijft men uit Parijs, dat het berigt dezer schitterende zege der Denen daar voldoening heeft verwekt, niet zoo zeer uit een grond van vijandigheid tegen Pruissen, maar omdat de belangstelling dagelijks grooter wordt in dat kleine volk, hetwelk zich met onverzwakten moed, aanhoudende onverschrokken heid en onverstoorbare standvastigheid tegen de verpletterende krachten van twee vereenigde groote mogendheden verdedigt. Het gebeurde voor Fredericia blijft raadselachtig. Het beschieten dier stad is plotseling gestaakt geworden. Berigten uit Parijs melden, dat Denemarken tot nog toe niet heeft geantwoord op het voorstel betreffende de conferentie. AVat het aannemen derzelve door Pruissen betreft, dit gaat vergezeld van de verklaring, dat de oplossing moet gezocht worden op anderen grondslag dan de verdragen van 1852 en de bevrediging der nati- onaliteitsvraag in aanmerking genomen. Uit Christiania wordt nog gemeld, dat de Storthing de aange vraagde 800,000 speciedaalders heeft bewilligd en aan den koning de bevoegdheid verleend om, wanneer hij zulks noodig oordeelt, het leger en de vloot tot ondersteuning van Denemarken te mogen bezigen. Er worden 6000 man van het leger en de geheele vloot gereed gemaakt. Eene dépêche uit Kopenhagen meldt, dat de oorlogschepen Niels Juel en Danebrog zijn bestemd om in de Noordzee te kruisen en eventueel de Oostenrijksche oorlogschepen aan te tasten. De uit rusting van het linieschip Frederik is voltooid; hetzelve begeeft zich den 7 April naar de wateren van Alsen. Met uitzondering van twee linieschepen is thans de geheele Deensche vloot gereed om uit te loopen. De te Holding aanwezige correspondent van de Morning Star spreekt in een zijner laatste brieven over den last des oorlogs, dien de bevolking van Jutland zich thans heeft te getroosten. Den 18

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1