MARKTBERIGTEN. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, MiÖDELBÜRGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. AFLOOP DER VEILING, C A 8 G A L IJ S T. dezer, zoo schrijft hij, kwam eeuo afdeeliug Pruissische soldaten des morgens ten 3 ure te Strandkuus (een dorp aan de noordkust der baai van Kolding). Op dat uur alles nog in rust vindende, drongen zij de huizen binnen en joegen de bewoners het bed uit, waarbij zij, om zich te overtuigen dat niemand zich schuil hield, de slaap plaatsen met hunne bajonetten doorstaken. Ieder jongeling, man en grijsaard kreeg hierbij bevel om zich te voorzien van eene spade en van den noodigeu leeftogt voor drie dagen, en alsdan dadelijk de gewapenden te volgen, die gereed stonden om ben langs den weg naar Fredericia aan het werk te zetten. Na alzoo een aantal - personen te heoben bijeengebragt, werden deze als een hoop slaven voortgedreven tot bij Giidsoetot het maken van loopgraven aan iedere zijde van den grooten weg, Onder de gepresten bevond zich een man van ongeveer 80 jaren, die niet naar huis terug mogt keeren, voor het duidelijk gebleken was dat hij naauwelijks op de been blijven en dus ook nog veel minder werken kon. Even zoo handelen de Pruissen ook in alle omliggende dorpen. In een dezer plaatsen werd ook de geestelijke uit zijne pastorie gehaaid en met de anderen naar buiten gebragt, om in gezelschap met de rijkste pachters en armste daglooners aan den gedwongen arbeid deel te nemen. Reeds bij het eerste binnenkomen te Kolding schenen de troepen het op eene algemeene plundering toe te leggen. De huizen en winkels werden met geweld opengebroken en alles er uitgehaald wat hun aanstond, terwijl zij er overigens zoodanig huis houden, dat menig welgesteld burger reeds totaal geruïneerd is. Hierbij komt dan nog wat er dagelijks moet worden opgebragt. Het siadje Horsens o. a., hetwelk slechts 5 a 6000 zielen telt, moet dagelijks leveren: 40,000 IC brood, 16,000 46 vleesch, 5,500 <0! rijst, 15 vaten sterke drank, 550 IR suiker, 550 46 koffij, 67,000 46 haver, 33,500 IC hooi, 1300 16 tabak, 2500 sigaren, 700 Uesschen wijn en 20,100 16 stroo. Te Aarhnus en te Veile werden de ambtenaren en voor naamste ingezetenen met geeselstraf bedreigd voor het geval dat er den een of anderen dag iets te kort kwam aan hetgeen aldaar in niet mindere mate moest worden afgeleverd. Den 29 dezer is te Kopenhagen overleden de landgravin Charlotte van Hessen, moeder der koningin van Denemarken. Volgens de Inde'pendance Beige zullen uit Frankrijk onverwijld een Eranscb oorlogsschip met troepen naar Japan, en een ander met materiëel naar Ma.dagascar vertrekken. Volgens dezer dagen bekend gemaakte opgaven, bezit de Pransche Marine thans, gedeeltelijk voltooid, gedeeltelijk nog in aanbouw, 43 gepantserde schroefstoomschepen, te zamen voerende 1356 stukken geschut en voorzien van stoomwerktuigen van 24,000 paardenkracht. Onder die vaartuigen zijn 4 linieschepen, 19 fre gatten, 12 kanonneerschepen en een zoogenaamd spooi- of snebbe- schip. Voorts heeft de Fransche zeemagt 245 schroefstoomschepen, voerende 5528 kanonnen en machines van 63,850 pkr., 85 rader stoomschepen, voerende 538 kanonnen en 105 zeilschepen, voerende 2344 stukken geschut; te zamen 478 schepen, met 9766 kanonnen. De Fransche koopvaardijvloot bestaat uit omstreeks 15,000 zeil- vaartuigen, 500 stoombooten en 9000 visschersschepen. Het bof van assises van bet departement de la Seine heeft, zonder de jury geraadpleegd te hebben, Mazzini bij verstek veroor deeld tot deportatie, op grond van te hebben deelgenomen aan een zamenzweririg tegen het leven des keizers van Frankrijk, (zaak van Grecco c. s Het nieuwe Japansche gezantschap is Dingsdag 11. te Parijs aangekomen en heeft voor keizer Napoleon een brief van den Taikoen benevens prachtige geschenken medegebragt. Onder de vrij dwaze verhalen, die te Parijs in omloop zijn naar aanleiding van Garibaldi's bezoek aan Engeland, behoort het volgende: De generaal zou daar te lande, met oogluikende goed keuring van den prins van Wallis, een korps vrijwilligers aan werven, waarmede hij Denemarken zou willen ter hulpe snellen. ï)e toestand van Garibaldi staat hem echter op dit oogenblik nog geenszins toe, om aan zulk eeue onderneming te denken, waarbij bij persoonlijk handelend moet optreden. Zijn wond is radicaal gene zen, maar gaat daarentegen somwijlen open, als wanneer er been- scherven uitkomen, die den dapperen soldaat groote pijn doen lijden. Men zegt, dat Dr. Nelaton van Parijs naar Londen zal gaan, om aan een consult van heelkundigen te kunnen deelnemen. Hoe dit ook zij, dat Garibaldi het staatkundig tooneel weder heeft betreden, wordt aangemerkt als een voorteeken van ernstige gebeur tenissen in de toekomst. De heer Ath. Coqnerel Jr., te Parijs, heeft dezer dagen met bijzonder goeden uitslag gepredikt in een lokaal, door de Protes- tantsclie liberale vereeniging aldaar tot dat einde gehuurd, dat stampvol was. Hij is thans nog veel meer populair dan vroeger en uit alle gewesten des lands worden hem adressen van sympathie gezonden. Onder de arbeidende klasse te Parijs is de armoede buiten gewoon groot. Sprekender bewijs daarvoor kan niet geleverd worden dan door het feit, dat in de vorige week bij de spaarkassen is ingebragt de som van 150,000 frs., maar daarentegen er uitge nomen de som van 560,000 frs. Gedurende de verloopene week hebben te loonden 1397 sterf gevallen en 1897 geboorten plaats gehad. In Britsch Indiê worden tegenwoordig op de spoorwegen derde-klasse-waggons met twee verdiepingen gebruikt. In eiken waggon kunnen 120 reizigers zitten: 70 op de eerste en 50 op de tweede verdieping. In den Confederate, een dagblad hetwelk te Paleigh, de hoofd stad van den afgescheiden staat Noord-Carolina uitkomt, leest men Te Kingston, (een stad in dien staat, niet ver van Newbern, welke zeehaven in de magt der Noordelijken is), zijn in het begin van Maart in eens 23 soldatpn opgeknoopt, die zich aan de ligting voor de krijgsdienst der Confederatie onttrokken en in het leger der Unie dienst genomen hadden. Zij hebben voor het oog eener talrijke volksmenigte den dood moeten ondergaan en de vergiffenis die hun werd aangeboden, mits zij in het leger der Confederatie wilden die nen, met verachting afgewezen. Na hunne laatste gebeden verligt te hebben, verklaarden zij bereid te zijn om te sterven voor hun land, waartegen men hen had willen dwingen de wapenen te voeren. Nooit zag men treffender blijk van trouw aan de otule banier. De schare toeschouwers was tot schreijens toe aangedaan, en gaf onbe wimpeld hare afkeuring te kennen over die moordtoonoelen welke vele militairen in bet leger der Confederatie tot desertie nopen en eene verontwaardiging verwekken, die weliigt bezwaarlijk in toom te houden zal zijn. I)e Standard, een dagblad van Baleigli heeft die nuttelooze wreedheid onbewimpeld berispt; maar hij schijnt al te vrijmoedig te zijn geweest; althans is spoedig daarna de verdere uitgave van dat blad op een uitdrukkelijk bevel van den president Davis belet. Men verzekert dat de Geconfedereerden voornemens zijn, eerstdaags 51 andere soldaten van bet leger der Unie, die in hunne handen zijn gevallen, op te knoopen, terwijl de voor de Unie gestemde ingezetenen van Noord-Carolina, die in liet leger der Ver- eenigde Stalen dienen, zweren den vijand bij de eerste gelegenheid met gelijke munt te zullen betalen, en diegenen van hunne officieren, welke zoodanige weerwraak afkeurden, gedwongen hebben bun ont slag te nemen. Zoo komt er dag op dag meer barbaarschheid en wreedheid in den oorlog. Een groote veldslag zou verre verkieslijk zijn boven die bloedige strooptogten, die dagelijksche schermutselin gen en wreedaardige strafoefeningen, welke zoovele menschenlevens kósten en de klove tusschen de twee deelen des lands al dieper en dieper maken, terwijl zij den strijd niet nader tot de beslissing brengen. De effective staat van de legermagt der Confoederatie wordt op 344,000 man begroot'. SCHIEDAM, 31 Maart. Jenever f 15,50; Ainst. proef f 16.75. Moutwijn f 10. LONDEN, 31 Maart. Heden waren ter VuF.-markt aangevoerd: 1040 Runderen, 5260 Schapen, 177 Kalvereu en 130 Varkens. De prijs der Runderen was 4 sh. 10 d., van Schapen 8 sh. 0 d., van Kalveren 6 sh. 2 d. en van Varkens 4 sh. S d. De prijzen der laatste markt waren. Runderen 4 sh. 10 d., Schapen 8 sh. 0 d., Kalveren 5 sh. Ï0|jd. en Varkens 4 sh. 6 d. van 25 Maart tot 1 Afrit, 1864. ONDERTROUWD: H. Eibers, schoenmaker, oud 23 jaren en A. Teerinfc, oud 20 jaren. N. Plagge, machinist bij de Marine, oud 29 jaren en M. van Beele, oud 18 jaren. j. Paardekoper, konstabel bij de Marine, oud 45 jaren en T Schuijt, oud 33 jaren. J. van Toorn, matroos hij de Marine, oud 26 jaren en J. Slot, oud 34 jaren. GEHUWD: R. Quast en M. Boclsums. BEVALLENJ. van Oosten, geb. Abbeues, (D.). N. Thie, geb. Papfneau, (Z.). E. M. van der Wedden, geb. Breet, (D.). H. P. Louws, geb. van der Poel, (Z.). J. C. van Bruggen, geb.-Wallin, (Z.). E. Spigt, geb. Bruin, (D.). A. Metselaar, geb. Bohlen, (Z G. van Varik, geb. Kaptein, (Z.). OVERLEDENA. P. Tcerink, (10 maanden). J. L. Crap Hellingman, (66 jaren). A. Klein, (48 jaren). P. Bruggeman, (52 jaren). J. C. Neef, (33 jaren). J. T. Schmidt, (21 jaren). 1 aangespoelde drenkeling. van 18 Maart tot 1 April 1864. ONDERTROUWD: Maarten Dijker, arbeider, oud 24 jaren en Antje Koorn, oud 20 jaren. Jacob van Keeren, wagenmaker, oud 22 jaren en Martje Dijt, oud 27 jaren. Cornelis Zunderdorp, veehouder, oud 31 jaren en Antje Huis man, oud 20 jaren. GEHUWD: Sijbrand Keijser en Immetje Kooiman. GEBOREN: Pietje, dochter van Cornelis Bakker en Grietje Veen, Aris, zoon van Pieter Kooiman cn Marijtje Eelman. Harmen, zoon van Aldert Tiessen en blaartje de Ridder. Krijn, zoon van Cornelis Breen en Pieternella Bakelaar. Aafje, dochter van Jacob Eelman en Geertje Bakker. Anganieta Engelberta, dochter van Engelbertus Roerdinkholder en Anna Maria van der Rijd. Maria Theresia, dochter van Johannes Brcepoel en Cornelia Smits. Leendert, zoon van Paulus Bosland en Johanna Westhoven. Tiesje, dochter van Adrianus Blom cn Adriana Alderliesten. OIERI.EDEN: Pieter Cz. Spreeuw, (3 weken). Pietertje Koning, geh. met Cornelis Duinker, (26 jaren). Albert Poriner, geh. met Elisabeth Slot, (71 jaren). Cornelis Gerardus Mens, (6 jareD). Cornelia Bloin, (8 maanden). Maria Ocquee, geh. met Josef Schafraad, (33 jaren). Maria Theresia Brecpoel, (1 uur). Gerbrand Zoetelief, (16 dagen). Van MIDDELBURG: 4 April 's morg. 9 ure 30 min. 5 April 's morg. 10 ure. 7 April 's morg. 11 ure 30 min. 8 April 's middags 12 ure. 9 en 10 April 's morg. 6 ure. Van ROTTERDAM 4 April 's morg. 6 ura. 5 cn 6 April 's morg. 7 ure. 8, 6 en 10 April 's morg. 8 ure 30 min. gehouden door den Notaris B. WERENDLIJN SMIT, op Donderdag 31 Maart 1864, in het lokaal Tivoli. 1. Huis cn Erf, Westgracht, No. 3485, f 871. A. Kleijenburg. 2. Huis en Brf, Achtergracht, westzijde, 1790. S. Heijblok. 3. Acht Huizen, Erven en stuk Bouwland, Nieuwstad, f 3600. O. Ottevanger. 4. Huis en Erf, Zuidstraat, No. 926, f 955. Opgehouden. 5. Een perceel Grond, Helderschen Polder, No. 3670, 66. O. Ottevanger, 6. Twee Woonhuizen enz., Nieuwstad, achterzijde. Niet geveild. Aangekomen van 30 Maart2 April ter losplaats HELDER, om aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van SUNDERLAND. ElizabethJane,J.Dinsdale.l31chald.Steenk.Wnrfbain&Co.,teAmst. William Walker,! .Hicks.286tonsSteenkolen.W.Hoven,te'sHage.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2