BUITENLAND. werden er mede bestreken run den kop tot den staart, langs den loop der ruggegraat; het ongedierte liep niet weg maar sneuvelde. Z. M. heeft den off. van gez. 2de kl. C. G. de Jong, dienende op de drijvende batterij Nept/mus, op verzoek, met den laatsten dezer maand eervol uit de zeedienst ontslagen. De luit. ter zee 2de kl. G. J. Ooster, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indir en met particuliere scheepsgelegenheid den 23 Maart jl. in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijd stip op non-activiteit gebragt. Door de Arrondissements-Regtbank te Alkmaar is den 21 dezer beëedigd als makelaar te Wieringen, de heer P. Poel, gemeente secretaris aldaar. - Mag de Hervormde gemeente te Oosterend op Texel zich weder in het bezit van eenen leeraar verheugen, naar wij vernemen, zal ook de Christelijk Afgescheidene gemeente aldaar in Mei a. s. weder eenen voorganger krijgen in den gewezen godsdienstonderwijzer bij de Hervormde gemeente te Amsterdam, den heer Bosch, zoodat deze plaats dan ook weder vervuld is. Mogteu beiden aldaar, onder het aankweeken van verdraagzaamheid en liefde, werkzaam zijn tot uitbreiding van het koningrijk Gods! Bij gelegenheid van 's konings verjaardag werd er in den Poelen te Delft door heeren officieren een bal gegeven. Tot de genoodigden behoorden ook verschillende heeren studenten. Bij den dans ontstond tusschen 2 hunner verschil. Na den afloop van het bal gaf de een den ander een klap in het gezigt. De beleedigde vorderde daarvoor genoegdoening. Van beide zijden werden 2 secon danten aangewezen, die eerst pogingen aanwendden tot het uit den weg ruimen der ontstane raoetjelijkheden, maar welke pogingen mislukten. Toen werd besloten tot het houden van een tweegevecht onder Loosduinen, maar dat dit zou ophouden, zoodra aan de eer zou voldaan zijn. Bij dat tweegevecht verkreeg een der strijders een ligte wond aan het been, die gelukkig binnen een paar dagen was genezen. Na afloop daarvan verzoenden zich de partijen aan een diner, ten huize van den heer van der Pijl te 's Hage. Deze zaak, die inmiddels ruchtbaarheid had erlangd, werd van wege de geregtelijke overheid vervolgd. Vandaar, dat Maandag voor de regtbank te 's Hage teregt stonden zoowel hij, die de verwonding had toegebragt, als de vier secondanten als tnedepligtigen. Nopens de feiten bestond geen verschil. - Door het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel is ds. van Rijn met algemeene stemmen als predikant ontzet, na een verhoor voor geheel het Provinciaal Kerkbestuur te hebben ondergaan. De conferentie te Londen heeft, voor dat zij iets heeft kunnen uitrigten door hare besluiten, reeds een vredelievenden invloed uit geoefend op de dagbladen, die al dadelijk hun oorlogzuchtigheid vaarwel gezegd hebben. Nogtans is het zoo zeker niet te achten, dat door deze zamenkomst het hangend vraagstuk voor goed zal worden opgelost. Lord Palmerston heeft in de vorige week in 't Parlement den wensch uitgedrukt, dat een der eerste gevolgen van de conferentie mogt zijnhet tot stand komen van een wapenstil stand. Van heeler harte zal ieder voorzeker dien wensch van den Engelschen minister ondersteunen, vooral na het bloedbad in de jongste dagen bij de bestorming der Djippeler schansen aangerigt. De vertegenwoordigers der conferentie zijn: Voor Engeland: graaf Russell en lord Clarendou; Frankrijk: prins de la Tour d'Auvergne; Oostenrijk: graaf Apponiy en de heer von BiegeleberiPruissen-. graaf Bernstorff en de heer von Balan; de Duitsche Bond: baron van Beust; Rusland: graaf Brunnow en de heer Ewers; Zweden: generaal Wachtmeister; Denemarken: de heeren Quaade, Bille en Krieger. Wij hebben vroeger medegedeeld, dat van wege het Deensehe ministerie van binnenlandsche zaken een protest is geleverd tegen de wederregtelijke en onmenschelijke handelwijze der Pruissische troepen in Jutland bedreven' Ook werd door ous gemeld, dat de Engelsche regering de toezegging heeft gedaan, om ter conferentie deze aangelegenheid wel ter sprake te brengen. Thans wordt het berigt medegedeeld, dat van wege het Pruissische gouvernement eene circulaire is verschenen, waarin die beschuldigingen wederlegd en de aangevoerde feiten voor valscb verklaard worden. Tusschen de Russen en Circassiërs duurt de oorlog nog steeds voort. Met hevigheid wordt er voortdurend gestreden en alleen het afgelegene voor ons van het krijgstooneel veroorzaakt, dat wij er met minder belangstelling, dan anders wel het geval zou zijn, voor bezield zijn. Bij een der jongste gevechten verloren de Russen 2000, de Circassiërs 4500 man. Met hardnekkigheid heeft men nu van het begin dezer eeuw af aan den strijd kunnen volhouden, maar thans schijnen de moedige Circassiërs den moed op te geven. Zij onderhandelen over eene landverhuizing naar Turkije. De vreemde officieren, die in hun leger dienden, hebben het verlaten. De Porte heeft een vijftal stoombooten afgezonden om hen naar Sinope en Varna over te brengen. Volgens ontvangen berigten bedraagt het verlies der Denen bij de bestorming der Duppeler schansen aan dooden en gekwetsten, alles bij elkander gerekend, ongeveer 5500 man. De koning van Pruissen is in den morgen van 24 dezer in wel stand van het tooneel des oorlogs te Berlijn teruggekeerd, vergezeld van den heer von Bismarck en zijnen adjudant, generaal von Man- teuffcl. De minis'er van oorlog, generaal von Roou, is bij zijnen gewonden zoon achtergebleven en keerde eerst later in de hoofd stad terug. Met betrekking tot, 's konings reis wordt uit Rendsburg berigt., dat op het station Büdelshof de directeur van den spoorweg, de heer Louth, toen hij den vorst met eene Engelsche aanspraak begroeten wilde, door Wilhelm I werd afgewezen, die verklaarde geene Engelsche toespraak te willen aanhooren. De heer Louth moest, daar hij de Duitsche taai niet magtig ts, zich verwijderen. De Pruissische Staats-Anzeiger meldt het volgende: „Den 24 dezer is een Pruissische kanonneerboot, bij het posthuis van Wittow, op het. eiland Ragen, met het Deensch schroeffregat Tordenskjold in gevecht geraakt. Het Deensch fregat hieid af en werd eerst vruch teloos door 9 minder snel loopende Pruissische stoomschepen ver volgd, totdat de Tordenskjold eindelijk werd ingehaald door de Grille, die het schip in brand schoot. Het gelukte evenwel aan de Deensehe bemanning den brand te blusschen. Uit Flensburg wordt gemeld, dat de Ro/f Krake en twee groote Deensehe oorlogschepen in het Noordelijk gedeelte van den Alsener Suud kruisen en van tijd tot tijd de kust beschieten. Volgens berigten uit Kopenhagen houdt men het er voor, dat Alsen ontruimd zal worden, indien de pantserschepen niet bij magte zijn het eiland te beschermen. Een groot deel der troepen, die al daar gestaan hebben, is bestemd om zich bij het legerkorps in Noord-Jutland te voegen, hetwelk, ter sterkte van 30,000 man infanterie met de noodige kavallerie en artillerie, aan de Pruissen het verder doordringen in dat gewest beletten moet. In Parijs komen tegenwoordig ook nacht-omnibussen in gebruik, die van 's nachts 12 uren tot 7 uur in den morgen rijden. Men berekent het getal nachtelijke passagiers eiken nacht op 500,000 personen; zij bestaan grootendeels in naar huis keerende schouwburg bezoekers, in handelaars der halles centrales en ambachtslieden, die naar hun werk gaan. De Japansche gezanten zijn den 22 dezer aan het Grand Hotel te Parijs afgestapt. Eerstdaags zullen de Parijzenaars zich in een omnibus mogen verheugen, die niet minder dan 52 plaatsen bevat, met zes wielen is voorzien en door drie paarden getrokken wordt. Nadar gaat zijn luchtreizen te Parijs met den Géant weder eens beproeven en moet dit maal voornemens zijn de Middellaud- sche Zee over te steken. De hongertyphus heerscht in verschillende wijken van Londen, inzon derheid in Bethnalgreen. Wijl er gebrek aan geneesheeren was, zijn er kweekelingen van tle Parijsche Fcole de Medecine uitgenoodigd geworden zich, tegen eene vergoeding van 65 francs in de maand, benevens kost en inwoning in het hospitaal, aan ue behandeling der typhuslijders te komen wijden. De Times tracht in een hoofd artikel de noodzakelijkheid van eene verbetering in het armbestuur, bij de dagelijks toenemende gevallen van hongerdood, te betoogen. Een photograaf heeft te Londen bij de intreding van Garibaldi niet minder dan 500,000 portretten van den man van Caprera verkocht. De vermaarde Eneas Mackintosh, die zijnen naam heeft gegeven aan het kleedingstuk dat in geheel Europa en in de transatlantische gewesten gebruikt wordt, is dezer dagen te Londen overleden, en heeft aan zijne familie een vermogen van 160,000 (f 1,920,000) nagelaten. De grootste pudding die ooit in Engeland gemaakt werd, werd onlangs te Londen in den winkel van een pasteibakker tentoon gesteld. De pudding woog 30 centenaars; zij bestond uit 350 12 blom, 3000 eijeren, 5 vaatjes corinthen, 2 centenaars snippers, 300 <8? boter, 400 12 suiker. Zij was bestemd voorde Union of churchrnen," bij gelegenheid van een jaarlijksch feest. Aan het gebruik van die monsterpudding was tevens eene tombola veibonden, want binnen in de pudding was eene soort van loterij, waaruit de gasten gouden ringen, zilveren bekers, fruitschaaltjes, enz., enz., konden trekkeu. De kroonprins van Engeland heeft jl. Vrijdag Garibaldi ten huize van den hertog van Sutherland te Londen bezocht en ruim een uur bij hem vertoefd. Dit was voor Garibaldi het eerste eerbewijs van den kant van het Engelsche hof. Terstond daarop heeft Garibaldi Londen verlaten om nog een paar dagen in stilte bij eenige vrienden buiten de stad door te brengen en den 26 dezer te Plymouth naar Caprera scheep te gaan. Zijn verblijf te Londen heeft bijna twee weken geduurd. Er was nog tot het laatste toe van onderscheidene zijden moeite gedaan om hem tot het uitstellen van zijn vertrek te bewegenmaar hij volhardde bij zijn besluit. In de Londensche dagbladen van 23 dezer leest, men het volgende schrijven van Garibaldi, gedagteekend den 22 dezer: „Ik bied de Engelsche natie en hare regering mijne hartelijke dankbetuiging aan voor de ontvangst die ik in dit vrije land heb gevonden. Ik kwam hier met het voorname .doel om haar voor de mij en mijn land betoonde toegenegenheid te dankenen deze mijne eerste bedoeling is vervuld. Ik heb gewenscht geheel ter beschikking mijner Engel sche vrienden te zijn en mij te begeven naar elke plaats, waar mijne komst werd verlangd doch ik bevir.d dat ik al die door mijn hart aangegane verbindtenissen thans niet kan vervullen. Heb ik eenige mteite en teleurstelling aan inenigen vriend ver oorzaakt, dan vraag ik vergiffenis; doch ik ben niet in staat eene scheidslinie te trekken tusschen de plaatsen die ik wel, en die ik niet zou kunnen bezoeken; en daarom is dit voor het tegenwoordige mijne dankbetuiging en mijn afscheid. Evenwel hoop ik, misschien eerlang, terug te komen om mijne vrienden in het huisselijke leven van Engeland te zien, en te voldoen aan eenige van mijne verbindtenissen met het edelmoedige volk van dit land, welke ik met diep leedwezen gevoel thans niet te kunnen vervullen." Een aan de geneeskunde gewijd blad van veel gezag, het Londetisch Lancet, spreekt over Garibaldi's gezondheidstoestand en zegt: „Indien het de vraag is, of Garibaldi de voorgenomen rond reis door Engeland geheel dient op te geven of geheel kan uitvoeren, dan antwoordt de geneeskunde, dat zij geheel moet achterwege blijven. Er is een middenweg, maar dien heeft de generaal niet willen kiezen." Het Russische leger bestond verRden jaar uit 600 generaals, 36,000 officieren en 1,161,000 onderofficieren en manschappen, welk getal door de laatste aanwervingen nog merkelijk is toegenomen. Daarvan kunnen 600,000 met 122 batterijen veld- en 25 batterijen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2