NIEUWEDIEPER COURANT en binnenland! M 37. DOWVËltüAti o Al El. TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 Mei. HELDERSCHE ltttt-i, Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAK KER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal.ƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars cn Post directeuren. Advertentie^* worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. 3MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan deulle] der3iot\\wxt. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 5 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST, den 7 dezer via RARSEILLE. Gaarne voldoen wij aan een ons gedaan verzoek, om van de feestviering der Zangvereeniging Nut en Genoegen, onder directie van den heer P. Uurbanus, op Maandag den 2 dezer, een eenig- zins uitvoerig verslag te geven. Genoemde Zangvereeniging, sedert jaren gewoon om in den loop der maand April eene Buitengewone Vergadering te houden, besloot voor eenigen tijd om dit jaar een paar weken later dan gewoonlijk die vergadering te houden en dan te gelijk op gepaste wijze bet halve eeuwfeest der bevrijding van deze plaats te vieren. Er had zich uit de leden dier Vereeniging eene Eeestcommissie gevormd, bestaande uit de heeren T. Mooij, Foorz., G. E. Kloosterhuis, Secr., P. Jonker, C. J. Yerheij en C, Jonker, die, bijgestaan door den heer B. H. Polak, eerelid der Vereeniging, de noodige maatregelen tot voorbereiding en uitvoering dezer feestelijke vergadering met goed gevolg ten uitvoer hebben gebragt. Op den avond der feestviering was de ruime zaal van Tivoli eenvoudig net versierd, prijkende tegenover den ingang met eene trophée, voorstellende de zinnebeelden van Neêrlands welvaart, en aan welks voet de borstbeelden van onze Vorsten. Een zeer talrijk» publiek was er tegenwoordig om van deze plaatselijke feestviering getuige te zijn. Tot opening der vergadering hield de Voorzitter der Feestcommissie de volgende toespraak Geachte Plaats- en Feestgenooten Vijftig jaren zijn er heengegaan, sinds den heugelijke» stond, toen deze gemeente van d<^ Eransche overheersching werd verlost. Had reeds maanden geleden bijna geheel het vaderland het Eransche juk afgeschud en van een blij Oranje bovende lucht doen weergalmen, hier werd de uiting van den volksgeest onderdrukt door de over- magt der Eransche wapenen. Wel werd het drukkende der tijden aanmerkelijk verzacht door het wijs en weldadig bestuur van den admiraal Ver Iiuel, wel bleef onze gemeente gespaard voor de verwoestingen des oorlogs, doch van heeler harte verlangde men er naar, om ook aan dezen uithoek des lands in te stemmen met het Oranje boven, dat heinde en ver door het geredde vaderland weer klonk. Eindelijk, met het laatst der maand April, werden de onderhandelingen, die reeds gedurende geruimen tijd werden gevoerd, tot een goed einde gebragt en tot het verlaten der vesting werd door den bevelhebber besloten. Daar rijst de witte vlag en ver kondigt van over de batterijen der vesting heen, dat de dag des vredes ook voor den Helder is aangebroken en dat deze gemeente, voortaan van de lasten der belegering bevrijd, een deel zal uit maken van bet gebied van een der telgen uit het geliefde Oranje huis. Weldra heeft de laatste Eranschman deze plaats verlaten en wappert de Oranjevaan van den toren der Oude Kerk. Was het wonder, dat de ingezetenen, na den geleden druk, zich op den dag van 4, Mei aan vrolijkheid overgaven en zich verblijdden over de heugelijke gebeurtenis, die hen van de Eransche overheersching had verlost,! Ouden van dagen onder ons, al is hun getal ook klein, herinneren zich nog ;den blijden stond, "die wij daar in enkele trekken hebben geschetst. Er zijn er nog in leven, die ons weten te vertellen van den druk der vreemde heerschappij 'en van de blijdschap na de gelukkige bevrijding. De geschiedenis van den vestingkrijg in Nederland, ten jare 1813 en 14, vermeldt met eere, hoe de admiraal Ver Huell zijn eed getrouw bleef, zijn eer handhaafde en in het bewaren van ves ting en vloot zijn land en volk ten zegen strekte; hoe hij daarbij werd gesteund door eene bevolking, die zich, ook te midden der moeijelijke tijdsomstandigheden, kenmerkte door gehoorzaam heid aan de wet en door zucht tot orde en daarin werd voorgegaan door de leden der municipaliteit met den maire Westerholt en den adjunct-maire Pieter Korff aan 't hoofd hoe de toenmalige luite nant ter zee J C. Rijk en de schipper Erans Oom de stoutste gevaren trotseerden, door in een ranke visschersboot, midden door de En- gelsche vloot en door bet ijs, naar Frankrijk te stevenen, ten einde van daar regtstreeksche bevelen af te halen, waarnaar de admiraal zich zou hebben te gedragen. De geschiedenis heeft de namen dier mannen bewaard, en mogt ook al over een enkele hunner, door onbekend heid met den toestand hier ter plaatse, aanvankelijk een minder gunstig oordeel zijn geveld, de oude Helderschen weten ons te ver zekeren, dat men hier eerbied en achting en liefde koesterde jegens den beleidvollen bevelhebber Ver Huell, wiens bestuur weldadig, wiens volharding noodzakelijk werd genoemd. Vierde den 17 November des vorigen jaars geheel het dankbare vaderland feest, omdat het op dien dag herdacht, hoe vóór juist 50 jaren te 's Gravenliage het eerst met goed gevolg de vaan van den opstand tegen de vreemde heerschappij werd omhoog geheven, wij deelden ter dezer plaatse in de feestvreugde van dien dag. Maar thans, nu een halve eeuw is voorbijgegaan sedert onze woonplaats, na de lasten eener langdurige belegering te hebben verduurd, in het genot harer vrijheid werd gesteld, nu past het ons voorzeker niet minder den juichtoon aan te slaan. En terwijl wij u allen welkom heeten in onze feestelijke vergadering, worde onze feestzang door liet zangkoor aangeheven." Hierop werd het eerste nommer van het programma, Feestzang 4 Mei 1864 (woorden van den heer P. Uurbanus) door het Zangkoor aangehevenHet 1 ste couplet door het koor, het 2de en 3de door enkele sopraanstemmeu, het 4de door 1ste en 2de sopraan met alt; het eerste couplet, dat tot slot door het koor werd herhaald, luidde aldus Heil den dag dien wij beleven, Feest voor Helder's bnrgerij. Laat alom de juichtoon zweven Vijftig jaren zijn wij vrij Heil ons! waar zich 't oog ook wende, Niet één blik, die jam'ren spelt; Weggenomen is d'ellcnde, Steeds verknocht aan vreemd geweld De spreker hervatte hierop zijne openingsrede met de volgende woorden „Ja, wel mogen wij juichen, dat de ellende der vreemde over heersching is weggenomen, wel mogen wij den feesttoon aanslaan op het halve eeuwfeest van onze bevrijding. Slaan wij den blik om ons heen, schier overal ontmoeten wij de teekenen, die ons herinneren aan de zegeningen, die na de heugelijke bevrijding van deze gemeente ons deel zijn geworden. Als met iederen stap worden wij gewezen op nuttige en noodzakelijke werken hier tot stand gebragt en die in ruime mate hebben bijgedragen om den omvang en den bloei dezer gemeente uit te breiden. Willem I bezocht korten tijd na de overgave deze gemeente en zijne getrouw heid aan de belofte, om de welvaart van dit voordoelig gelegen punt van zijn gebied te bevorderen, bleek uit verschillende maat regelen, die daartoe ook in 't algemeen belang des lands konden strekken. Weldadig waren voor de plaats onzer inwoning de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1