NIEUWEDIEPER COURANT M 38. ZONDAG 8 MEI. 1864 EN BINNENLAND. BUITENLAND. TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 Mei. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens teu acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars cn Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. 5IOOY, Dijkstraat tegenover delaan, II 422 ,aan denEelder,iotl lure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Yoor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Op het halve eeuwfeest van Helders bevrijding vertoonde een ingezeten dezer gemeente een brief, gedateerd van 3 Mei 1814, gezonden door een koopman te Alkmaar aan den heer J M. Manheim, in de (ïapoleonsstraat, aan den Helder. Dat was de laatste dag dat die straat zóó werd genoemdsinds vijftig jaar noemt men haar thans weder de Langestraat. Het schroefstoomsehip Prinses Maria is jl. Donderdag uit deze haven naar Hellevoetsluis gestoomd om eenige manschappen af te halen. Volgens een dezer dagen door Z. M. den koning genomen besluit is bepaald, dat voortaan aan den Helder een plaatselijk kommandant zal zijn gevestigd. Het jaarverslag van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs in Nederland bevat de vermelding, dat eene som van 31,469 aan giften in ééns en 17,320 aan jaarlijksche giften bij het bestuur is ontvangen. De luit. ter zee 1ste kl. J. J. B. de Jonge Oudraat, behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen en belast met de opleiding van bootsmansleerlingen, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gebragt en met den 16 daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. J. N. Slegt, thans non-actief. In de zitting vati den Raad der gemeente Amsterdam, jl. Woensdag 4 dezer gehouden, kwam een voorstel van eenige raads leden in behandeling, strekkende om een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in te dienen, tot ondersteuning van het ontwerp van wet, rakende de concessie voor de doorgraving van Holland op zijn smalst. Onderscheidene leden van den Raad voerden over dit voorstel het woord. De heer Heshuijsen, een der voorstellers, lichtte breedvoerig dit voorstel toe; hij bestreed het gezegde als zou de kanaal-maatschappij eene speculatie zijn, noemde de aannemers maunen, die in dat soort van werk ervaren zijn, verzekerde dat die aannemers zelve hebben deelgenomen in de maatschappij en twijfelde dus niet aan de goede, 1'igtige en spoedige uitvoering van dit werk, dat alleen nog wacht op de goedkeuring door de wetgevende magt van de wijziging in de concessie, waarbij de kanaal-maatschappij be voegdheid verkrijgt om hoogstens 10 millioen obligatiën uit te geven, waarvan de rente en aflossing zullen gevonden worden uit de opbrengsten der droog te maken gronden. Onder de bestrijders van het voorstel om een adres in te dienen verdienen vooral genoemd te worden de heer Corver Hooft (wethouder) en de Voorzitter van den Raad. De eerste wees op de vele illussiën welke de onderwerpelijke zaak reeds heeft opgeleverd en op de onoverkomelijke bezwaren, waar - mede de vroeger door den Raad aanbevolen concessie te worstelen heeft gehad, hij vraagt inlichtingen: of de maatschappij bestaat, uit wie en welke waarborgen zij biedt? De Voorzitter noemt het indienen van een adres onnoodige moeite, daar Amsterdam reeds zoovele malen verklaard heeft de doorgraving met warmte te ver langen. Hij doet opmerken dat het, voor men zich adresseert bij de Tweede Kamer, moet onderzocht worden of de maatschappij is tot stand gekomen en of de deelhebbers in staat zijn om de groot- sche onderneming tot stand te brengen. Met 18 tegen 8 stemmen werd ten slotte het voorstel tot het indienen van een adres aangenomen. Men schrijft uit het IVestland van den 4 dezer: De veldge wassen staan hier over het algemeen goed en veel belovend, terwijl de zoozeer gewenschte en dezer dagen gevallen regen eenen heilzamen invloed heeft gehad. Op den 3 dezer werden van hier de eerste aspersies, benevens de eerste nieuwe aardappelen, twee mandjes naar Amsterdam verzonden. Het geheele voorjaar bragt weinig groei zaamheid mede; toch geschiedt deze eerste verzending slechts 5 dagen later dan beide vorige jaren. Het graan kan zich bij gunstig weder van de geledene koude nog veel herstellen, doch van het koolzaad is eene schrale opbrengst te wachten. De pereuboomen beginnen te bloeijen en beloven, even als de appelboomen, vele vruchten. Gedurende het jaar 1863 zijn o. a. in 's Rijks Munt vervaar digd en geleverd voor rekening van het Rijk, ten behoeve van de circulatie hier te lande en der West-Indische bezittingen 1,240,000 tien-centsstukken, 640,000 vijf-centsstukken, 10,246,000 centsstukken en 2,428,000 halve centsstukken. Heden zal te Meppel eene regt zeldzame feestviering plaats vinden bij de familie A. S. C. Bij de SOjarige echtvereen-iging van den jongste zullen zes broeders en eene zuster bijeenkomen, die, bij eene goede gezondheid, den buitengewoon hoogen ouderdom hebben van 95 (dit is de zuster), 92, 89, 85, S2, 80 en 79 jaren. Allen zien er nog betrekkelijk jeugdig en sterk uit en zijn dagelijks in hunne verschillende maatschappelijke betrekkingen ijverig werkzaam. Ofschoon in de aangelegenheden van den oorlog in het Noorden nog geeue merkbare verandering is gekomen, wordt toch de hoop verlevendigd op het tot stand komeu van een wapenschorsing. De Fransche regering doet daartoe het voorstel en het is te hopen, dat de strijdvoerende partijen het zoover zullen brengen, dat zij het eens worden over de ontruiming van Jutland en het opheffen der blokkade van de Duitsche havens. Overigens wordt verzekerd, dat Pruissen en Oostenrijk met de beste gevoelens voor het herstellen des vredes bezield zijn. Dit blijkt ook uit den inhoud van het protocol der eerste conferentie, waarin de meest geruststellende verzekeringen voor het ophouden van den oorlog rvorden aangetroffen. Toch is die overtuiging niet algemeen heerschend. Immers wij lezen in een overzigt van de geschiedenis van den dag de volgende opmerkingen, die van het tegendeel getuigen „Treurig is het te zien, hoe weinig het gevoel van regt en onregt levendig is in onze maatschappelijke toestanden. Men heeft indi vidueel sympathie voor het kleine en dappere Denenvolk; die sym pathie openbaart zich hier en daar in welwillende woorden en pogingen. De Europesche regeringen meenen daaraan in zooverre te moeten toegeven, dat zij, op uitnoodiging van Groot-Britlannié', dat zich zoo gaarne in de eerste rei stelt van hen, die zich de belaagde vrijheid en onafhankelijkheid der natiën aantrekken, tot eene conferentie zijn toegetreden. Maar, wat zal deze opleveren? De keizer der Franschen (welligt ook nog wel andere souvereinen) hebben Wilhelm intusschen reeds geluk gewenscht met het bloedbad van Hnppel! Het eiland Alsen en Jutland zullen, terwijl men tweemaal 's weeks vergadert en protocollen schrijft, wel aan de Denen ontnomen worden. Denemarken heeft geen anderen steun dan de breede watermuur die zijne eilanden omgeeft. Bezat het die niet, noch zijne vloot, of was Pruissens zeemagt wat talrijker en stouter, men zou welligt, bij von Bismarck's veroveringszucht, Denemarken al spoedig uit de rei der vrije natiën zien verdwijnen." Ook de jl. Woensdag te Londen gehouden conferentie heeft nog niet tot een wapenstilstand geleidmen meende, dat men het doel eenigzins was genaderd, doch er werd slechts eeue nieuwe vergadering

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1