NIEUWEDIEPER COURANT EN BINNENLAND. M 40. ZONDAG 18 MEI. 1864* TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Mei. HELOERSCHE 1 Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, (les morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post«1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denHelder,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op e. k. Woensdag den 18 dezer, des avonds ten zeven ure. Helderden 14 Mei 1864. De Voorzitter voornoemd STAKMAN BOSSE. EUNTÏN VAN BEHANDELING: 1. Benoeming van een Stembureau. 2. Adres van eigenaren van pereeelen in den Polder. 3. Af- en Overschrijvingen, dienst 1363. 4. Antwoord van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken. 5. Mededeeling van ingekomen stukken. Den 16 dezer vertrekt de O. I. Landmail via SOIITHAMPTOSr. Jl. Donderdag namiddag had alhier, in tegenwoordigheid van heeren Burgemeester en Wethouders en leden van den Gemeenteraad, de uitreiking van prijzen plaats aan veertien leerlingen der Plaatse lijke Teekenschool. Met het meeste genoegen werden de prijs- teekeningen beschouwd en de belangrijke vorderingen der leerlingen opgemerkt. Aan het einde der plegtigheid bragt de heer Burge meester dank aan de bestuurderen en den teekenmeester; ZEd. betuigde zijne hooge ingenomenheid met deze inrigting en beval die op nieuw aan in de zorg van de directie en van den onderwijzer. In den loop dezer week is de eerste steen gelegd voor bet nieuwe gebouw, bestemd tot lokaal voor de zamenkomsten der Vereeniging Tot Verbreiding der Waarheid alhier. 11e heer Wilkens, evangelist, hield ter dier gelegenheid eene gepaste toespraak. Het bedoelde lokaal wordt gebouwd op een perceel grond, vroeger behoord hebbende tot het land van den heer Beets. Te oordeelen naar de teekening, zal dit gebouw zich uitwendig net voordoen. De benedenverdieping zal bevatten een bibliotheek en eene groote zaal voor openbare zamenkomsten, terwijl boven een gedeelte van het gebouw eene kleinere vergaderzaal zal worden daargesteld. Gisteren en eergisteren zijn alhier aangekomen de miliciens, behoorende tot het 1ste batt. 7de reg. Infanterie, alhier in garnizoen. De Pruissischeoorlog-schroefstoomkanonneerboot Blitz is gisteren voormiddag alhier ter reede geankerd, om steenkolen en water in te nemen en daarna eene zending naar de Noordzee uit te voeren. Zr. Ms. transportschip Heldin zal, indien de gelegenheid gunstig is, morgen vertrekken. Op het zestal predikanten, opgemaakt ter vervulling eener vacature bij de Herv. gemeente te Schiedam, komt voor de wel- eerw. heer F. Haverschmidt, predikant alhier. Op uitnoodiging maken wij belangstellenden opmerkzaam op een hierachter voorkomende advertentie, waarbij een volksfeest aan de Kooi op het Koegras wordt aangekondigd, te houden op Maandag a.s. Naar men verneemt, zijn maatregelen genomen, dat aan de kat, die daarbij een rol speelt, geen leed kan geschieden. Z. M. heeft den off. van gez. 3de kl. bij de zeemagt J. van IJzeren met den 16 dezer bevorderd tot off. van gcz. 2de kl., met bepaling, dat hij rang zal nemen tusschen de off. van gez. 2de kl. T. J. J. Gori en W. Pannevis. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van jl. Woensdag het wetsontwerp tot bekrachtiging van eene wijziging der concessie voor de doorgraving van Holland op zijn Smaht aangenomen met 32 tegen 27 stemmen. De heer van Foreest, afgevaardigde van het kiesdistrict Alkmaar, heeft bij de behandeling van dit wetsontwerp eene rede gehouden, waarin hij aantoonde, dat de sympathie van Amsterdam voor dit grootsche ontwerp aanmerkelijk is verflaauwd. Spreker wees er op, dat de meening, als zouden de Texelsche zeegaten verzanden, ge bleken is eene grove dwaling te zijn. Hij hield zich overtuigd, dat de hoofdstad door deze wet niet zal worden gebaat en wees er op, dat door den heer Conrad onwederlegbaar is aangetoond, dat de Texelsche zeegaten, in plaats van verzanden, nog dieper worden en dat eene radicale verbetering van het Groot Noordh. Kanaal, waarvan de plannen geheel gereed zijn, het eenig redmiddel is, dat niet zooveel offers kosten en de noodige zekerheid aanbieden zal. Tegenover den langeren waterweg staat dan over de deugdelijkheid der haven van het Nieuicediep, een der beste van Europa. Den 26 dezer zal, aan het Provinciaal gouvernement van Noordholland, o. a. worden aanbesteed: het verzwaren van den Pettemer zeedijk en het uitvoeren van eenige werken aan de daar voor gelegen zeewering. Volgens een buitenlandsch blad, zou het nieuwe Japansche gezantschap reeds in Julij a. s. 's Gravenhage komen bezoeken. Uit het dezer dagen door het hoofdbestuur verzonden jaarboek voor 18621863 blijkt, dat de Maatschappij Tot Nut van' t Algemeen 310 departementen met 83,931 leden telt; dat het batig saldo bedroeg 31,895 26§; het getal volksleesbibliotheken 293; dat der spaarbanken 126; terwijl wegens loffelijke bedrijven aan 44 personen de zilveren medaille en aan den heer L. Masion, ter herinnering aan verschillende loffelijke bedrijven, het buitengewoon eereblijk of de gouden medaille is toegekend. De in het einde van het afgeloopen jaar te Delft genomen proeven ter vergelijking van het Nederlandsche buskruid met andere soorten, vooral ten opzigte van de schadelijke overblijfsels, hebben de voortreffelijkheid van ons kruid op nieuw doen uitkomen. Uit Deventer wordt gemeld, dat, naar het zich laat aanzien, de opbrengst der vruchtboomen dit jaar buitengewoon groot zal zijn. Immers de meeste zijn zoodanig met bloesem bedekt, dat zelfs de bejaardste menschen zich niet herinneren, ooit de boomen zoo gezien te hebben. Te Zwolle is een adres, van 500 handteekeningen voorzien, aan de Algemeene Sijnode der Nederl. Hervormde kerk gezonden, waarin wordt gevraagd, dat een beslissing in de zaak van Ds. van Rijn wordt verdaagd tot den afloop van het bij het provinciaal geregtshof in Overijssel aanhangig geding. Eerlang zal ook de beslissing van het Provinciaal Hof aldaar in hooger beroep vallen in de zaak betreffende de ontzetting van mevr. P. uit de voogdijschap over haar minderjarig kind. Jl. Zondag morgen had te Druten een buitengewoon uitgaan der R. K. kerk plaats. De persoon H. namelijk moest op reis per Geldersehe stoomboot en had, uit voorzorg, iemand verzocht, indien hij gemelde stoomboot zag aankomen, hem uit de kerk te roepen. Weldra kwam iemand en zeide fluisterende aan II.,,Ik zie den rook al (der stoomboot), kom gaauw!" Die boodschap werd ai zeer spoedig aldus overgebragt: „daar is zeker brand!" een derde: „er is branden toen men een alarm begon te maken om het kerk gebouw te verlaten, schoten allen in allerijl naar de deuren (welke, helaas! even als bij zoovele kerken, nog naar binnen opengaan) en over het altaar, liepen elkander omver, velen kregen flaauwten, ligte wonden; ook de pastoor was zeer ontsteld. Toen men eindelijk buiten kwam, zag men slechts de rook der stoomboot Eene kleine bazar, te Groningen, door eene aanzienlijke dame bijeengebragt, tot verzachting van den nood van Denemarken, heeft opgebragt 1018,65.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1