mm. 'lo i» (i 12 .1 li ij. 1804. en twee-en-twintigste jaargang. ijsebrand" de joode, binnenland! HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Junij. V.A, r. HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentièn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II422 ,aan denHelder, totl lure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op e. k. Dingsdag den 14 dezer, des avonds ten zeven ure. Helderden 11 Junij 1864. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. TOKTEN VAN BEHANDELING: 1. Uitslag aanbesteding Kanaal. 2. Brief doorvaart Spoorwegbrug. 3. Aanbesteding riool Oostgrootsloot. 4. Adres van den ondernemer der Duinwaterleiding. Milicien Verlofganger der gemeente Woudrichemverblijf houdende in deze gemeente, doch die aan het opgegeven adres niet is gevonden, zal zich ten spoedigste ter Secretarie der gemeente moeten aanmelden, tot afhaling eener kennisgeving omtrent de te houdene Inspectie over de Verlofgangers, op den 20 dezer maand. Helder11 Junij 1864. De Burgemeester der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE. Den 13 dezer vertrekt de WEST-I1ÏDISCME mail. De kandidaten, die genoemd worden voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in hef hoofd kiesdistrict Alkmaar zijn, behalve het aftredend lid, de heer Jhr. Mr. C. VAN EOREEST, de heeren J. L. KIKKERT, te Texel, Mr. M. J. DE LANGE, te Amsterdam en R. C. SLOOS, gepens. kapitein ter zee, te Winkel. Nadat in het begin dezer week de gen.-majoor Wagner, inspec teur der 1ste Artillerie-directie, alhier inspectie heeft gehouden over het materiëel der artillerie; is thans in deze gemeente aanwezig de generaal-majoor Duijeker, inspecteur van het wapen der Infanterie, vergezeld van zijn adjudant, den kapt. Vrooms, ter inspectie van het 1ste batt. 7de reg. Infanterie, alhier in garnizoen. Zr. Ms. sehroefstoomschip de Dommel is heden morgen te Hellevoetsluis aangekomen. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit wordt het bevel over Zr. Ms. sehroefstoomschip Zoutman met den 21 dezer opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee J. van der Meersch, thans non-actief. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt, W. C. A. Hajenius, thans non-actief, wordt met den 16 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd op het kost- schip te Rotterdam. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van jl. Donderdag is in behandeling gekomen het door de Tweede Kamer nu onlangs aangenomen wetsontwerp tot nadere bekrachtiging van een artikel der concessie van het Kanaal door Holland. De eerste spreker over dit onderwerp was de heer Messchert van Vollenhoven, burgemeester van Amsterdam, die verklaarde te geloo- ven, dat alleen door de aanneming dezer wet een einde aan de zaak zal komen. Spreker kon echter niet zeggen of bierdoor de uitvoe ring van het werk zal worden verzekerd, dewijl niemand daarover een bepaald oordeel kan uitbrengen. Spreker eindigde zijne rede op de volgende wijze: „Treurige onzekerheid is in deze omstandigheden gewis te verkiezen boven eene pijnlijke onzekerheid, die reeds sedert 12 jaren duurt en de uitvoering van vele plannen heeft in den weg gestaan." De volgende sprekers, de heeren Fransen van de Putte (de vader) en van Eijsinga, verklaarden zich als warme voorstanders van de zaak der doorgraving. De heeren van Swinderen en Michiels van Kessenich deden uitkomen, dat zij alleen daarom vóór deze wet stemden, omdat zij de eenmaal genomen beslissing der Kamer eer biedigden. De heer van Sasse van IJsselt stemde tegen de wet, omdat hij twijfelt aan de verwezenlijking van het voorgenomen werk, terwijl de heer Boreel van Hogelanden, even als hij de wet op de waterwegen, zich ook nu buiten stemming wilde houden. Nadat nog door enkele leden en door den minister van Binnenlandsche Zaken het woord was gevoerd, werd het wetsontwerp met 26 tegen 2 stemmen, die van de heeren van Amerongen en van Sasse van IJsselt, aangenomen. De heer Boreel van Hogelanden had zich inmiddels verwijderd. In diezelfde zitting is nog behandeld en met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp van wet tot onteigening van perceelen voor den spoorweg van Alkmaar naar den IJdijk. De Eerste Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Ter gelegenheid van bet in den loop dezer maand te Haarlem te houden landbuishoudkundig congres, zal den 23 dezer aan het Kruisdorp te Haarlemmermeer eene tentoonstelling van jonge paarden, zoowel rijtuig-, zadel- als werkpaarden, worden gehouden, waarvoor vele premiën tot een zeer aanzienlijk bedrag zijn uitgeloofd. Ook zal daaraan een hengstenkeuring, eveneens tegen flinke premiën, worden toegevoegd. Men verwacht, dat velen van deze gelegenheid zullen gebruik maken, om de vreemdelingen, die het congres zullen bezoeken, het bewijs te leveren, dat liet Hollandsch paardenras den alouden roem onzer fokkerij blijft handhaven. Men schrijft uit het Westland: „Wat men ook mag geschre ven hebben over het nadeel door nachtvorst en wind, alhier aan veld- en boomvruchten toegebragt, de veldgewassen en inzonderheid de aardappelen, als hoofdproduct, beloven een ruimen oogst, terwijl de boomvruchten, en niet het minst de druiventeelt, op een blijde toekomst doen hopen. Reeds worden van de zoogenoemde rabatten de eerste aardappelen gewroet en gescheept. Binnen weinige dagen reeds zullen duizende handen zich reppen, om ze ook van tuin en veld in te zamelen. Van wege eene Broederkring te Utrecht is eene uitnoodiging verspreid, om, ter gelegenheid van het 25jarig huwelijksfeest van HH. HM. de koning en de koningin, een dank- en bedestond te houden, ten einde 's Hemels besten zegen af te smeeken over ons vorstelijk echtpaar. In den IJssel zijn weder 11,000 jonge zalmen geplant. Zij waren aangevoerd in blikken bussen rondom met stroo omwonden en van boven met ijs bedekt; er was geen enkele op de reis over leden. Er zijn nu in de Overijsselsche wateren 22,000 zalmen ge plant en daarin gezaaid 50,000 eijeren van Fera, een viscb, nog fijner dan de zalm. Tengevolge van de vechtpartij, die te 's Hertogenbosch tusschen eenige manschappen van verschillende wapens, aldaar in garnizoen liggende, jl. Zondag heeft plaats gehad, en waarbij een korporaal zeer ernstig en nog 5 dragonders insgelijks gewond zijn, heerscht daar ter stede eenige spannning, ook onder de burgerij, waarvan eenigen insgelijks deel hebben genomen aan die waarlijk treurige schermutseling. Tot handhaving der goede orde, heeft men de hoofdwacht tweemaal verdubbeld en nu en dan patrouilles uitgezonden. De markt was Zondag en ook Maandag avond als bezaaid met menschen uit alle standen. Men hoopt, dat de burgerij verstandig genoeg zal zijn, zich rustig te houden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1