BUITENLAND. dienst, pensioen verleend'aan den vice-admiraal H. Wipff, adjudant van Z. M. in buitengewone dienst, ten bedrage van 2400, onder dankbetuiging voor zijne bewezen diensten; den schout-bij-nacht B. G. Escher, op verzoek, ten bedrage van 2400, onder toeken ning van den titulairen rang van vice-admiraal en den kapt. ter zee W. H. A. Wesselink, 1S00, aan wien de titulaire rang van schout-bij-nacht is toegekend. Met den 30 dezer den vice- admiraal H. Wipff en den schout-bij-uacht B. G. Escher, op ver zoek, eervol ontheven als direct, en komm. der Marine, de eerste te Vlissingen en de laatste te Amsterdam, en die betrekking met den I Julij a. s. opgedragen te Vlissingen aan den schout-bij-nacht A. A. de Vries, te Amsterdam aan den schout-bij-nacht G. Fabius. Den schout-bij-nacht B. G. Escher, op verzoek, eervol ontslagen als lid der directie van het Weduwen- en Weezenfonds der militaire offieieren bij 's Eijks .zeemagt en met den 1 Julij a. s. in zijne plaats benoemd den schout-bij-nacht A. A. de Vries. Deu kapt. ter zee H. Camp, aan wien het bevel over het corps Mari niers was opgedragen, op verzoek, met den laatsten dezer maand eervol afgevoerd uit het corps zeeofficieren der Nederlandsche Marine en met Julij a. s. bepaaldelijk benoemd tot kommandant van genoemd corps. De luits. ter zee 2de kl. J. Sandt van Nooten en jhr. W. M. de Gijselaar, den 12 dezer uit Oost-Indie terugge komen, met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. Z. M. heeft jhr. D. C. de Dieu Fontein Verschuir van Heilo, op verzoek, eervol ontslagen als majoor-kommandant der dienstdoende schutterij te Alkmaar, onder dankbetuiging voor zijne langdurige en goede diensten, met vergunning om de uniform der schutterij met de aan zijnen rang verbonden onderscheidingsteekenen te blijven dragen en in zijne plaats beuoemd de heer S. A. de Lange, thans kapt. bij de dienstdoende schutterij aldaar. De heer A. Voormolen, te Enlehuizen, is door den raad der gemeente Deventer benoemd, tot heel- en vroedmeester aldaar. Aan postzegels zijn in 1863 hier te lande vervaardigd: voor Nederland: 300,000 stuks oranje a 15 cents, 2,700,000 stuks rood a 10 cents en 2,500,000 stuks blaauw a 5 cents, te zamen 5,500,000 stuks, tot eene nominale waarde van 440,000. Voor Nederlandsch Indie: 1,450,000 roode postzegels a 10 cents, tot eene nominale waarde van 145,000. Men schrijft uit Texel, omtrent de gehoudene ernst-exercitiën door het Oostenrijksche escader nabij hunne wallen, het volgende: „Buiten het doorboren van het wachthuis en de vlet der haring trekkers, vroeger gemeld, snorde dezer dagen een kogel op de landerijen, geheel buiten het schiettraject, langs de ooren van twee landlieden en een schaap en smoorde op eenige weinige schreden van hen in de aarde. De landlieden bekwamen gelukkig geen letsel, doch het schaap is zoogenaamd mal geworden door de suizing van den kogel. Het is wenschelijk dat aan deze gevaarvolle schie- terijen een einde komen." Jl. Dingsdag, 20 dezer, werd op de begraafplaats te Oude Schild op Texel ter aarde besteld het lijk van een matroos van het Oostenrijksch escader, in de nabijheid der Texelsche kust den vori- gen dag in zee opgevischt. Vier officieren en een geestelijke van het escader waren bij de begrafenisplegtigheid tegenwoordig. Gisteren werd te Texel publiek verkocht het casco van het Pruissische schoonerschip Brillant, zittende in de Eijerlandsche gronden, voor de som van ƒ67. Men schrijft ons uit Petten het volgende: „Jl. Zondag, den 19 dezer, had de Hervormde Gemeente alhier het voorregt om de vacature, ontstaan door het emeritaat van den wel-eerw. heer Rietberg, weder vervuld te zien. De wel-eerw, heer W. Schuurman, kandidaat, werd in de voormiddag-godsdienstoefening op plegtige wijze in de H. dienst bevestigd door ds. Maurik, van Alkmaar, aan wien de consulent, ds. Buis, van Callantsoog, dit dienstwerk welwillend had afgestaan. De bevestiger sprak eene indrukwekkende rede, naar aanleiding van 2 Cor VII vs. 2a: „Geef ons plaats," en leidde den nieuwen leeraar met eene gepaste toespraak bij zijne gemeente in. I)e handoplegging geschiedde, behalve door den bevestiger en den consulent, door nog twee pre dikanten, daartoe van elders overgekomen. Des namiddags trad ds.Schuurman voor het eerst voor de gemeente op. Hij had tot tekst ge kozen Matth. XIII vs. 3h Een zaaijer ging uit om te zaaijen." Door eene talrijke schare belangstellenden werden beide deze godsdienst oefeningen bijgewoond." Jl. Zaturdag zijn de eerste Geldersche kersen, ongeveer 150 manden, via Botterdam, naar Engeland verzonden. - Er heerscht in de gemeente 's Gravesande veel levendigheid door verzending van nieuwe aardappelen voor Engelsche rekening. Er wordt echter geen hoogere prijs dan 3.50 per mud besteed. LI. Zaturdag is te Oldenzaal een jongman van 31 jaren, in het huwelijk getreden met eene weduwe van 55 jaren, die kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen heeft, zoodat deze jonge man dus het zeldzaam voorregt genoot van op eens man, vader, groot vader en overgrootvader te worden. Logementen of herbergen schijnen hier te lande reeds vroeger bestaan te hebben. Onze landsheeren en graven hadden de gewoonte, om voor zich, zoowel gedurende den oorlog als op reis eenen vrijen intrek te bedingen op eenige kasteelen hunner leenmannen, welke in dat geval opene huizen genoemd werden. Die kasteelen, aldus: tot hergplrats der heeren strekkende, werden daarom heerebergen, later herbergen genoemd. Tijdens de kruistogten begonnen eenige inge zetenen er zich op toe te leggen, om ook gewone reizigers te her bergen; anderen hielden wat men thans hotels van den eersten rang zou noemen. Zon leest men, dat ten tijde van Albreeht van Beijeren twee edellieden te 's Hage geherbergd werden „in den Helm" zoo logeerde de gravin van Kleef, in het jaar 1396, bij den Haagschen hotelhouder Engelmans. De graven hadden de gewoonte om hunne wapenschilden voor de gevels der huizen, in welken zij hunnen intrek namen, te plaatsen. Hieraan schrijft men de gewoonte toe der van ouds bekende uithangborden der herbergen. De omstandigheid, dat de zitting der conferentie, bepaald op Zaturdag jl. weder verdaagd is tot heden, Woensdag, veroorzaakt, dat wij er nog niet aan kunnen denken om op beslissende wijze de vraag te beantwoorden: zal er vrede of oorlog zijn? De mededee- lingen, die omtrent deze aangelegenheid intusschen zijn verspreid, betreffen de vermelding: hoe van de zijde van Oostenrijk een aan zoek is gedaan bij koning Leopold van Belgie, om als scheidsregter op te treden, ten einde het geschil over de grensscheiding in Sleeswijtc tot beslissing te brengen hoe men de hoop koestert, dat de gevolmagtigden den tusschentijd van de vorige tot de vol gende zitting der conferentie zich hebben ten nutte gemaakt om tot eene gewenschte schikking te komenhoe in Engeland de publieke opinie zich zeer ter gunste van Denemarken verklaart en het ministerieel orgaan van dat land zelfs volhoudt, dat Engeland verpligt is de Denen ter hulp te komen, zal het zich niet met smaad overladen; - hoe door sommigen, niet zonder reden, wordt geloofd, dat met het verstrijken van den nieuwen termijn voor den wapenstilstand, 26 dezer, de oorlog op nieuw zal uitbreken hoe het ministerie Palmerston door de heerschende gisting wel eens gevaar kon loopen om te moeten aftreden. Al deze mededeelingen zijn uit den aard der zaak weinig zeker, en weinig afdoende om daarnaar den stand van zaken met eenige waarschijnlijkheid te berekenen. De zitting der conferentie van heden zal, naar men verwacht, de gewenschte opheldering geven. In een brief uit Berlijn aan de Köllnische Zeitung gerigt, wordt gemeld, dat ook in de bijeenkomst van Zaturdag beraadslaagd werd over de verlenging van de wapenschorsing. Pruissen zou eene ver lenging van zes maanden hebben voorgesteld, Oostenrijk daarentegen zich voor een korteren termijn, b. v. twee maanden, hebben verklaard. De bekende Eransche tooneelschrijver, Emile Augier, verkeert, tengevolge van een val van zijn paard, in levensgevaar. De Eransche academie telt vrij wat oude leden. De heer Viennet toch is 87 jaren oud, de Ségur 83, de Barante 82, Dupin 80, Lebrun 79, Guizot 77, de Broglie 74, de Lamartine 76, Vil- lemain 74, Berryer 74, Pongerville 72, Cousin 72, Patin 71, Elourens 70, Mignet 68, Thiers 67, de llémusat 67, enz. Uit Parijs wordt het vertrek van de Japansche ambassade gemeld, die niet verder Europa zal bezoeken. Sedert eenige dagen bevindt zich te Parijs een Engelsch ge neesheer, die beweert de doofheid der doofstommen te genezen. Hij heeft zijne methode in eene brochure geschreven en deze verzegeld bij de Eransche academie gedeponeerd. Dit schrijven zal binnen een jaar geopend en de methode dan algemeen eigendom worden. Tot zoolang heeft de Engelsche arts zich het uitsluitend regt tot uitoefening zijner methode voorbehouden. Yoor iedere kuur neemt hij 2500 francs. De beul van Parijs zal een groot dagblad vervolgen, wegens belee- diging ter zake van de uitoefening van zijn ambt. Eene aanmer king van dit blad omtrent de jongste teregtstelling moet daartoe de aanleiding zijn. De maatschappij voor de Ooster-spoorwegen heeft aanmerkelijk verlaagd het tarief voor de groote reis tusschen Parijs, Munchen, JVeenen en Konstantinopel. Men kan thans, voor weinig gelds en binnen vijf en een halve dag Stuttgardt, Munclien, Salzbergen en JFeenen bezoeken, over den Donau van Bazias naar de Zwarte Zee oversteken en na een korten togt over die zee te Konstantinopel aankomen. De Eransche Moniteur deelt mede, dat de kruiser van de Zuidelijke Amerikanen, de Alabama, de reede van Cherburg heeft verlaten ten hall twaalf ure; dat het schip reeds een half uur later in een gevecht gewikkeld was en door de Kerseage vervolgd werd, waarop de Alabama met vol stoomvermogen naar Cherburg terug keerde en daar ten 1 ure aankwam, maar weinig tijds later zonk. De Constitutionel deelt mede, dat het Zuidelijk kaperschip Ala bama en de Kerseage, onder de vlag der Unie varende, dezer dagen in de wateren van Cherburg waren aangekomen. De Alabama had vergunning verkregen aldaar steenkolen in te nemen, niet om te repareren, gelijk men meende. Te gelijker tijd was de Kerseage uitgenoodigd zich op een behoorlijken afstand van de reede verwij derd te houden, ten einde die niet te blokkeren. De Alabama scheen haar tegenstander niet te willen vermijden en jl. Maandag na middag ten half twee ure geraakten beide vaartuigen in een gevecht, tengevolge waarvan de Alabama een half uur later zonk, zonder dat het vaartuig de zeilen gestreken had. Twee sloepen werden door de Kerseage genomen. Dezer dagen begaf zich een deputatie van het Britsche genoot schap tot afschaffing van den verkoop van sterken drank tot lord Palmerston. Zij bestond uit veertig personen, waaronder eenige geestelijken, en had ten doel den bijstand der regering te verzoeken, ten einde het door den heer Lawson in het Lagerhuis gedane voor stel wet wierde. Verscheidene leden der deputatie voerden achter eenvolgens het woord. Zij keurden af het bestaande stelsel, volgens hetwelk door de overheid vergunning wordt verleend tot het slijten van bedwelmende dranken. Het groote aantal der tapperijen is een bron van verontzedelijking voor het volk. De aanneming der ont worpen bill wordt, volgens die sprekers, door den werkenden stand innig en bijna eenstemmig verlangd en zou een middel zijn ter wegneming van het kwaad, te meer daar zij aan de kiezers en de belastingschuldigen in de vlekken en dorpen de bevoegdheid zou geven, te beletten dat de oude vergunningen vernieuwd of nieuwe verleend wierden binnen de grenzen hunner gemeenten of parochiën, mits twee derden der kiezers zich hiervoor verklaarden. Naar het oordeel der afgevaardigden moeten bijzondere belangen niet in aan merking komen waar het de openbare zedelijkheid geldt. De wer kende klassen begeeren die wet, en in het belang dier klassen kwam de deputatie de ondersteuning van den eersten minister vragen. Lord Palmerston erkende in zijn antwoord de rampen door de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2