NIEUWEDIEPER COURANT M 39. EN BEKENDMAKING. I> O X I) E li il> A (i 21 .1 U I. IJ TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. GEMEEMEI1AAI). HELOERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advehtentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II422,aan denllelder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Bekening der Inkomsten en Uitgaven van de gemeente over het dienstjaar 1863, gisteren aan den Raad aangeboden, van heden af voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is. Helder, den 20 Julij 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. YERHEY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 19den Julij 1864. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig bij de opening der vergadering 11, later 12 leden. Afwezig de heeren Haremaker, Papineau, Slebe, van Strijen, Strootman en Zur Mühlen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De rekening en verantwoording der gemeente, gelijk mede die van het Burgerlijk Armbestuur en van het Algemeen Weeshuis, worden, namens het Dag. Best., door den Voorzitter den Raad aan geboden. Tot het onderzoeken dier stukken splitst zich de Raad in 3 afdeelingen, die volgenderwijze worden zamengesteld. Voorzitters: de heer Burgemeester en de beide heeren Wethouders. Leden: 1ste afdeeling de heeren: Braaksma, Janzen, Boomsma, Papineau en van Strijen; 2de afdeeling de heeren: de Breuk, Maalsteed, van Kelckhoven, Strootman en Zur Mühlen; 3de afdee ling de heeren: Graat, de Lange, Haremaker en Slebe. De zittingen dier afdeelingen worden door de Voorzitters bepaald respectivelijk op 25, 26 en 27 Julij aanstaande. Er wordt gelezen eene missive van het Bestuur van het Depar tement Helder der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, houdende uitnoodiging aan den Raad tot medewerking in het tot stand brengen eener bewaarschool in deze gemeente, waardoor in eene wezenlijke behoefte zal worden voorzien. Het Bestuur van het Departement legt bij haar verzoek over het uitgebreid rapport van de Commissie, die naar aanleiding van een door den heer P. J. Heijning gedaan voorstel, is werkzaam geweest om ter dezer zake een onderzoek in te stellen. De medewerking van den Raad wordt gevraagd tot het toestaan van eene som van 1000 in eens, ter bekostiging van schoolmeubelen en ter goedmaking van andere uitgaven bij het vestigen der school en eene jaarlijksche subsidie; terwijl het departementaal Bestuur niet twijfelt, of het Hoofdbestuur der Maatschappij zal de kosten van liet lokaal wel op zich willen nemen. De Voorzitter stelt, namens B. en W., voor, deze stukken voor de leden ter inzage neder te leggen en, daar het verzoek ook de financiën der gemeente raakt, hieromtrent bij het opmaken der begrooting voor het volgend jaar wel de aandacht gevestigd te houden. De heer Graat zegt, dat het bijgevoegd rapport een belangrijk stuk is, waardig dat het door de leden afzonderlijk worde ingezien en gelezeD. Hij wijst op het verband tusschen bewaarscholen en onze lagere scholen en doet opmerken, dat er een groot verschil is tusschen de hier bestaande kleine kinderschooltjes en de voorgestelde inrigting, die zich zou aansluiten bij het onderwijs op de lagere scholen. Hij vreest echter, dat, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, het al te lang zal duren eer deze belangrijke zaak haar beslag zal krijgen. (De heer Zur Mühlen komt ter vergadering.) De Voorzitter zegt, dat er op dit oogenblik geene gelden tot dit doel beschikbaar zijn en dat, daar deze zaak eene financiële zijde heeft, thans niet anders te doen is, dan te wachten tot de behan deling der begrooting. Dit tijdsverloop is echter zoo groot niet, daar in September reeds de begrooting wordt ingediend. Het voorstel van het Dagel. Bestuur wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Er wordt gelezen een verzoekschrift van den heer J. E. Janzen, houdende aanvrage tot verwisseling van gronden in de Nieuwstad. Adressant vraagt van de gemeente den afstand van 378 vierkante ellen in ruil tegen andere stukken grond, van dezelfde oppervlakte, die voor de gemeente nuttig kunnen zijn. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W., in overleg met de com missie voor de onderhoudswerken, voorstellen dit verzoek toe te staan in het belang eener geregelde bebouwing en van eene goede regeling der wederzijdsche eigendommen. Op eene vraag van den heer Zur Mühlen antwoordt de Voorzitter, dat aan Gedeputeerde Staten zal worden gevraagd toestemming tot deze ruiling van gronden. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Raad ontvangt mededeeling dat bij de laatstgehoudene verifi catie van de kas en de boeken van den gemeente-ontvanger een en ander is in orde bevonden, terwijl aanwezig was de som van 5 6,995.91-J-. Aangenomen voor kennisgeving. Er wordt gelezen een adres van mej. van der Burgh, onderwij- zeresse alhier, houdende verzoek om bestendiging der subsidie van 300, die zij gedurende den tijd van vijf jaren heeft genoten. Het voorstel van het Dag. Best. om den ten einde loopenden termijn voor den tijd van vijf jaren te verlengen, dewijl de omstandigheden die tot het toestaan der subsidie hebben geleid, nog bestaan, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Door den Secretaris wordt gelezen eene missive, 'namens HH. MM. den koning en de koningin aan den Raad gerigt, geteekend door den adjudant van dienst, den majoor van MansfeMt, inhou dende dankbetuiging voor de betoonde belangstelling in de viering van het zilveren huwelijksfeest.' Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter zegt dat, tengevolge een besluit der vorige zitting, waarbij de Raad heeft bepaald, dat hij zelf zal zorgen voor een geschikten mond van het Heldersch Kanaal, het noodig zal zijn dat het Tolhek worde verplaatst; dat het noodig is dat daartoe de toe stemming van den minister van Binnenl, Zaken te verwerven en stelt voor dat B. en W. zich tot dat einde tot den minister met dergelijk verzoek zullen wenden. De heer de Breuk acht het wenschelijk dat daarbij ook aanvrage zal worden gedaan tot afstand van de noodige gronden tot verbree ding der vaart. Nadat de Voorzitter had verzekerd, dat zulks in de aanvraag zou zijn opgesloten en dat alreeds de medewerking van 's Rijks Waterstaat was gebleken, werd het gedane voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat de nieuwe localen, behoorende tot de school aan de Hoofdgracht, hunne voltooijing naderen en dat er nu moet worden gedacht aan nieuwe schoolbanken en meubelen. Hij stelt namens het Dag. Best. voor om een deel der schoolbanken uit het locaal van mej. van der Burgh naar de school aan de Hoofdgracht te verplaatsen en hunne plaats te doen vervangen door banken en tafels van Utrechtsch model. Hij vraagt een crediet van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1