BINNENLAND. BUITENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Julij. SOO, tot gemelde einden aau te wenden en stelt voor, die gelden te vinden uit beschikbare posten der begrooting van het loopende jaar en, bij gebreke daarvan, ze te brengen op de begrooting voor 1S65. Dienovereenkomstig wordt besloten. Bij de gewone rondvraag wordt het woord verleend aan den heer de Breuk, die tot den Voorzitter de vraag rigt, wat er is geworden van de door den Baad vastgestelde verhooging der jaarwedde van den Burgemeester. De Voorzitter doet de mededeeling, dat die aangelegenheid nog op eene beslissing van deu minister van Bin- nenlandsche Zaken wacht. De heer de Breuk dringt er op aan, dat, ook met het oog op de begrooting voor 1S65, 's ministers antwoord door eene aanvrage deswege worde bespoedigd. Daarna wordt het woord verleend aan den heer de Lange, die als zijne ervaring mededeelt, dat er nog waterkarren langs den weg rijden, waarop het bepaalde opschrift wordt gemist, of die slechts een klein stukje papier met onduidelijke letters bevatten. Hij dringt op beter toezigt aan. De heer Braaksma geeft in overweging om te bepalen, dat, in plaats van bordjes, de bepaalde inseriptiën in olieverw op de karren zelve moeten aangebragt zijn en dat de vaten van hen, die daaraan niet voldoen, moeten geledigd worden. Nadat de Voorzitter had verzekerd, dat er de noodige maatregelen zullen genomen worden om ontduiking te voorkomen, wordt de vergadering gesloten. Den 31 dezer vertrekt de O. I. Handmail vin THIEST, den 33 dezer via KlABSEILLI!. Wie als vreemdeling jl. Zondag namiddag zoo een talrijke schare had zien heengaan naar een der beide bedehuizen van de Hervormde gemeente alhier, had voorzeker reeds kunnen vermoeden, dat daar eene bijzondere plegtigheid zou gesohieden, die in hooge mate ieders belangstelling opwekte. Wie daar binnen een staan- of zitplaats wist te verkrijgen, hoorde er een afscheidswoord van den wel-eerw. heer P. Haverschmidt, bij zijn vertrek naar Schiedam. Spreker had tot tekst gekozen Lucas X vs. 2 en bepaalde, naar aanleiding van die woorden van Jezus, zijne hoorders bij de licht- en schaduwzijde van deze gemeente, om daarna met de opwekking, in den tekst vervat, te besluiten. De scheidende leeraar rigtte gepaste toespraken tot zijne beide ambtgenooteu alhier, tot de predikanten van andere gezindheden ter dezer plaatse, tot de ambtsbroeders, die van elders waren gekomen om deze plegtigheid bij te wonen, tot de leden van het kerkbestuur, tot het gemeentebestuur en de bevelhebbers van land- en zeeraagt alhier en tot de gemeente in het algemeen. Aan het einde der godsdienstoefening zong de gemeente het laatste vers van Psalm CXXXIV. Gedurende ruim anderhalf jaar was ds. Haverschmidt als predi kant ter dezer plaatse werkzaam en gedurende dien tijd werd hij door zeer velen, zoowel om zijn aangenaam karakter, als om zijne buitengewone gaven als prediker, hoog geacht. "Velen zien, hoezeer ze de aanleiding daartoe eerbiedigen, zijn vertrek met innig leed wezen maar hunne beste wenschen vergezellen voorzeker den schei denden leeraar en vriend naar zijne nieuwe standplaats. Ook daar zij zijn werk in de gemeente rijk gezegend! Met gebruikelijke plegtigheid werd jl. Zondag aan G. Schraver, marinier 1ste kl., de gouden medaille voor 36jarigen dienst uitgereikt. Zr. Ms. stoomschip Prinses Maria is gisteren middag van hier naar Vlissingen vertrokken, ten einde een honderdtal man schappen der Marine over te brengen, die overgeplaatst zijn op het fregat Adolf Hertog van Nassau. Zr. Ms. instructie-vaartuig Urania is heden middag in de haven alhier binnengekomen en zal morgen weder naar de Zuiderzee vertrekken. Naar wij vernemen, zal door een Pruissisch adelborst gedu rende drie jaren gebruik worden gemaakt van den cursus aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier. Gaarne maken wij melding van het volgend blijk van lief dadigheid. De heer J. van der Kam, eigenaar der Poffertjes kraam, die alhier nog eenige dagen na de kermis blijft gestatio neerd, noodigde alle Weeskinderen, 64 in getal, uit, om gisteren (Dingsdag) namiddag een bezoek in zijne kraam te komen afleggen, ten einde op Poffertjes te worden onthaald. Met toestemming van hh. Ilegenten, werd daarvan met groote erkentelijkheid gebruik gemaakt. Het streven des heeren van der Kam, om aan minder bedeelde natuurgenooten eenig genot te verschaffen, vinde belooning in een ruim debiet, zoo elders als nu en ten volgende jare hier, maar vinde dat vooral in de streelende zelfvoldoening, die iedere goede daad met zich mede voert. De heer E. Dalbeck, telegrafist 1ste kl. te Vlissingenis in die betrekking overgeplaatst 'bij het telegraafbureau alhier. Met leedwezen verneemt men, dat Z. Exc. de minister van Staat, oud-minister van Justitie, de heer Mr. D. Donker Curtius, te Spa is overleden. Volgens particulier berigt is het schip Nieuw-Holland, kapt. Witting, van Amsterdam naar Batavia, op zee verbrand. De brand is niet aan onvoorzigtigheid te wijten, maar waarschijnlijk door zelf ontbranding ontstaan. Het volk is gered en te Bahia aan wal gebragt. Naar wij vernemen is dezer dagen door den boekhandelaar M. J. Visser, te 's Gravenhage, in handen der hoofdcommissie voor het monument vau 1813, enz. gestort de somma van 1709.80, als opbrengst der uitgave van het werkje, getiteld: De eerste steen. Toespraak, gehouden in het Willemspark te 's Gravenhage, 17 No vember 1863, door dr. J. J. van Oosterzee, hoogleeraar te Vtreclit" ten voordeele van Nationaal Gedenkteeken door hem in het licht gegeven. Wanneer men nagaat dat genoemd bedrag de opbrengst is van een boekje, waarvan de verkoopsprijs slechts 30 cents be- bedroeg, dan mag zoodanige uitkomst wel zeer gunstig genoemd worden. Plantenga's Reisgidsen. Onder dezen titel is bij den uitgever Plantenga te Zutphen eene serie "Reisboeken in het licht verschenen. Wie zich naar den vreemde begeeft, kan zich gerust op deze getrouwe gidsen verlaten; zij geven veel meer dan hun bloote titel aanwijst, want hetzij men zich in Nederland of Belgie, te Parijs of Londen, aan de Nederlandsche grens in Duitschlaiul of verder op aan den Rijn bevindt, op alle plaatsen geven zij de noodige aanwijzingen omtrent de uren van bezoek, den prijs van toegang en de juiste détails der merkwaardigheden, de tarieven der logementen, de koffij- huizen, de gelegenheden tot voortzetting der reis, kortom al wat de vreemdeling maar kan verlangen. Voegen we hierbij, dat zij verrijkt zijn met de plattegronden der voornaamste steden, kaarten en andere ophelderingen, dan begrijpt ieder, dat zulk een handboek tot de benoodigheden der reis behoort, waartoe het zich door het nette stevige bandje, het welgekozen formaat en den zeer matigen prijs bijzonder aanbeveelt. Voor wien het onderscheid tusschen aristocraten en demo craten niet duidelijk mogt zijn, kan een berigt uit Cincinnatie, in de Indépendance Beige tot kering strekken. Men schrijft van daar: het volk is verdeeld in twee standen, de democraten en de aristo craten. De eerste bestaat meerendeels uit varkensslagters, en de andere (voorname) bestaat uit lieden wier vaders varkensslagters waren. De adjunct-administrateur E. Bamberg, thans dienende op het wachtschip te Vlissingen, wordt met den 26 dezer overgeplaatst op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland. Z. M.. heeft benoemd tot heemraad van den polder Kahcoude, den heer J. Kelderman; lot hoofdingeland in het dijksbestuur van den St. Aagtendijk, voor de voormalige banne Wijk aan Duin, den heer II. J. de Wildt. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij beschikking van den 17 dezer, met ingang van den 1 Aug. a. s., bij de dienst van den Bijks telegraaph benoemd tot telegraphisten K. E. Eiggé de Vries, J. A. Carbasius, H. N. Schokker en G. C. Meijer, en bij diezelfde dienst als leerlingen toegelaten E. H. Meijer, J. C. Ter- steeg en T. C. G. ten Bokkel, allen beambten der Nederlandsche Telegraaf-Maatschappij. Door den minister van Marine is, als daartoe door Z. M. gemagtigd, boven het voor dit jaar vastgestelde getal van 16 adel borsten 3de kl., als zoodanig op het Kon. Instituut voor de Marine alhier geplaatst de adspirant W. C. Gobius, die een voldoend examen daarvoor heeft afgelegd, en zulks als eene erkenning der verdiensten van zijn«n vader, den 'luit. ter zee 1ste kl. G. F. G. Gobius, als kommandant van het verdedigingsvaartuig Pro Patria noodlottig omgekomen door het springen van een stuk geschut. Door den gemeenteraad te Delft is benoemd tot eersten leeraar in de wis- en natuurkunde aan de hoogere burgerschool aldaar, de heer dr. P. van Geer, thans leeraar aan het Kon. Inst. voor de Marine alhier. Naar men verneemt, zal de jaarlijksche algemeene vergadering der onderwijzers in het 7de district van Noordholland dit jaar gehouden worden in het Gemeenelandshuis te Petten, op Vrijdag den 19 Augustus a. s. Thans wordt berigt, dat Ds. C. P. Hofstede de Groot, pre dikant te Dicingelo, het beroep naar de Hervormde gemeente te Purmerende heeft aangenomen. Als een bewijs van buitengewone vruchtbaarheid wordt uit Zunderdorp (gem. Nieuwendani) gemeld, dat aldaar bij den landbouwer H. T. Hoeve dezer dagen eene koe drie kalveren geworpen heeft, allen van het vrouwelijk geslacht, zeer gelijk aan elkander en daar door zeer geschikt voor een liefhebber om aan te fokken. Men berigt uit Gorinchem, dd. 16 dezer, dat zich aldaar daags te voren eene gehuwde vrouw uit den deftigen burgerstand van middelbaren leeftijd van het leven heeft beroofd. Haar lijk werd achter hare woning in het water gevonden. Deze daad schijnt een gevolg te zijn geweest van godsdienstige overspanning bij zieleleed dat haar trof. Dezer dagen heeft een sigarenmaker te Kampen zijn twee en twintigste kind bij den burgerlijken stand aangegeven. De vader is 39 en de moeder 41 jaren oud. Vredelievend van aard zijn de jongste tijdingen ten aanzien van de Deensch-üuitsche verwikkelingen. Naar het schijnt heeft de koning van Denemarken tijdens de Londensche conferentie zeer goed ingezien, dat hij niet langer den strijd tegen Duitschlands magt kon volhouden. Zijne volharding om den oorlog weder te doen hervatten wordt dan ook alleen toegeschreven aan het verlangen naar hulp van de onzijdige mogendheden, inzonderheid van Engeland. Maar, nu het uitzigt daarop ten eenenmale is verdonkerd, tengevolge van de weinige gezindheid van bevolking en vertegenwoordiging in Enge land, om zich in dien strijd te mengen, nu geeft de vorst eindelijk toe aan den algemeen geuiten wensch tot herstel des vredes. De koning heeft aan de hoven een wapenstilstand voorgesteld, ten einde te komen tot grondslagen, waarop de vrede kan gevestigd worden, Tengevolge hiervan, hebben Pruissen en Oostenrijk het voorstel daartoe aangenomen, zoodat de blokkade der Duitsche havens opgeheven en de oorlog geschorst zal zijn, zoowel ter land als ter zee, tot 31 Julij a. s. Het berigt hiervan vermeldt tevens, dat de twee Duitsche mogendheden de Deensche regering hebben uitgenoodigd onmiddellijk een gevolmagtigde naar Weenen te- zenden, ten einde daar de noodige overeenkomsten vast te stellen met Oostenrijk en Pruissen, voor het tot stand komen des vredes.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2