NIEUWEDIEPER COURANT VACCINATIEN. M ZONDAG 51 JU LIJ. EN hf TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. HELDER en NIEÜWEDIEP, 80 Julij. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. v franeo per post1.50. Enkele nommers. 0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan denHelder,i otllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Belanghebbenden worden verwittigd, dat door den Plaatselijken Heelmeester op Vrijdag den 5den Augustus aanstaande, des namiddags van 4 tot 6 ure, in de Werkinrigtingop de Kerkgracht, eene zitting zal worden gehouden tot het KOSTELOOS VACCI NEBEN van behoeftigen, en dat daarmede gedurende eenige weken, op den bij elke zitting te bepalen dag, zal worden voortgegaan. Helder, den 30 Julij 1864. Be Burgemeester der gemeente, STAKMAN BOSSE. Wij vernemen, dat mej. A. Bornholdt, uit Kopenhagen, die zich thans te 's Gravenhage bevindt en aldaar morgen een vokaal- en orgelconcert zal geven, voornemens is, binnen eenige dagen deze gemeente te bezoeken, om ook onze plaatsgenooten met een orgel concert te verrassen. De bijval, haar in het buitenland en ook te HaarlemDelft en Rotterdam te beurt gevallen, maakt aanbeveling bijna overbodig. Wij kunnen aangaande deze zangeres het volgende mededeelen »Mej. Bornboldt heeft liare muziekale opleiding te Stokholm ontvangen en wijdt zich uitsluitend aan de voordragt van kerkelijke klassieke muziekstukken; haar repertoire omvat o. a. die van Handel, Beethoven, Mendelssohn, Schubert, Pergolese, enz. De Noordsche en Duitsche bladen zwaaijen hoogen lof toe aan hare door kracht, volheid, omvang en buigzaamheid uitmuntende stemmiddelen, die bij voorkeur geschikt schijnen om in groote kerken en lokalen een indruk to maken, die door hare warme en juiste voordragt zeer verhoogd wordt. Over het door mej. Bornholdt in de Domkerk te Schwerin gegeven concert, dat door den groothertog en de vorstelijke familie werd bijgewoond, berigt men o. a. het volgende: „In mej. B. leerde mén cene zangeres van zeldzame begaafdheid kennen. Hare stem, eene mezzo-sopraan met heldere en aangename hoogte, heeft eene ongewone kracht en eigenaardige volheid, zoodat eenerzijds het zachtste piano in de groote ruimte hoorbaar is, anderzijds echter ook eene groote ruimte vereischt wordt, om zulk eene stem volkomen te kunnen ontwikkelen. Mej. B. maakte vooral diepen indruk door de schoone, eenvoudige voordragt der aria die Ehre Gottes, van L. van Beethoven en van stukken van Schubert en Ahnfeldt. Zij toonde alle eigenschappen eener degelijke zangkunst en in 't bijzonder eene zeldzame bekwaamheid in het portamento te bezitten. Wij mogen haar alle muziekvrienden als eene kunstenares aanbevelen, wier kennismaking men niet verzuimen mag. De groothertog van Mechlenburg vereerde de zangeres een prachtig geschenk." Gisteren avond is alhier gearriveerd en aan het hotel den Burg afgestapt Z. Exc. de heer Jhr. Mr. H. H. Roëll, commissaris des konings in deze provincie, met gevolg. Heden voormiddag verleende Z. Exc. op het Raadhuis alhier audiëntie aan onder scheidene militaire en burgerlijke autoriteiten en bijzondere perso nen. Later werd door Z. Exc. een bezoek gebragt aan liet Provin ciaal Observatorium, onder directie van den heer van der Sterr. Eindelijk heeft Z. Exc. de Kantonale Gevangenis, het Weeshuis, de Gemeentescholen, de Spoorwegwerken, de Dokwerken en de Nieuwstad bezocht. Z. Exc. werd vergezeld van Burgemeester en Wethouders en den Secretaris der gemeente. Met het Nederl. barkschip Zeenymph, kapt. L. E. Graadt van Roggen, jl. Donderdag alhier binnengekomen, zijn medegebragt: 2 wilde varkens (een paar), 1 stekelvarken, 1 O. T. eekhoorn, 4 boschhanen en 2 boschkippen, aangevoerd van Java en bestemd voor het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam. Z. M. heeft den heer Dr. P. van Geer, op verzoek, met den laatsten dezer maand eervol ontslagen uit de betrekking van leeraar in de hoogere wiskunde aan het Kon. Instituut voor de Marine alhier. Met den 10 Aug. a. s. worden op non-activiteit gebragtde luit. ter zee 2de kl. P. ten Bosch, dienende op Zr. Ms. schroef- stoomschip Zoutman en de off. van gez. 3de kl. E. M. van Lier, dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip de Bommel. Daarentegen worden met den 11 Aug. a. s. geplaatst of overge plaatst: op Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman: de luits. ter zee 2de kl. G, Doorman, behoorende tot de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd op de gepantserde kanonneerboot, E. H. baron van Verschuer en R. D. Crommelin, beide laatsten thans non-actief; de adelborsten 1ste kl. W. F. Wesselink, F. G. M. van der Wyck, C. Adriani, B. L. M. E. Keus, P. M. W. T. Kraijenhoff van de Leur, C. II. Cornelissen, A. W. Vinkhuyzen en C. J. Damme, allen dienende op het fregat met stoomvermogen Zeeland; de off. van gez. 2de kl. J. Lamie van het wachtschip te Amsterdam; de off. van gez. 3de kl. D. Dronkers, van het wacht schip te Vlissingen; de scheepsklerk H. Horneer, thans non-actief; op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam de off. van gez. 2de kl. T. J. J. Gori, non-actief, in de rol van het wachtschip te Hellevoet- sluis en gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam-, de luit. ter zee 2de kl. J. H. Commijs, non-actief; op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen: de off. van gez. 2de kl. C. Noordewier, non-actief; op Zr. Ms. schroefstoomschip de Bommel: de off. van gez. 2de kl. E. J. Muller, dienende op het wachtschip te Vlissingen. De machinisten Meeuwsen, Verschuer en Jaël zijn overgeplaatst op Zr. Ms. fregat Adolf van Nassau, even als de machinist-leer lingen, die tot nog toe op Zr. Ms. fregat Zeeland dienst deden. Z. IC. H. de prins van Oranje heeft tegen Zondag 28 Aug. a. s. een wedren vastgesteld voor de te Millingen aanwezige officieren, met de noodige prijzen. Men verneemt, dat door den heer Ch. Wiener, medailleur van Z. M., een gedenkpenning wordt vervaardigd, ter vereeuwiging van de vele pogingen, door sir Moses en lady Montefiore in het belang van godsdienst en humaniteit aangewend. Aan de eene zijde dier medaille, (welke in brons a 5 sh. en in zilver a 4.4 te Londen zal worden verkrijgbaar gesteld), zullen prijken de wel gelijkende portretten van het edele echtpaar, terwijl de keerzijde hunne veelvuldige bemoeijingen, tot verbetering van den toestand hunner natuurgenooten, zal vermelden. Jl. Donderdag is aan het Prov. Gouvernement van Noordholland aanbesteed: het uitvoeren van werken ter voltooijing der schutsluis beoosten de Willemsluis, tegenover Amsterdam; minste inschrijver de heer J. Kooy, te Amsterdam, voor 23,185. Donderdag 1 Sept. a. s. zal, door den minister van Binnenl. Zaken, in het lokaal van de bureaux der Staats-spoorwegen, te 's Gravenhage, worden aanbesteed: het maken van gebouwen, berg plaatsen, afrasteringen en verdere werken op het stationsterrein te Alkmaar, ten behoeve van den spoorweg NieuwediepAlkmaar. Op Donderdag den 4 Augustus a. s. zal in het hoofdkies district Hoorn de herstemming plaats hebben voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Er moet gekozen worden tusschen de heereu Gevers Devnoot en baron van Goltstein. De heer Matamoros, bekend door de vervolging die hij in Spanje heeft moeten ondervinden, heeft dezer dagen in de Schotsche Zendingskerk te Amsterdam eene toespraak gebonden in de Spaan- sche taal.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1