BUITENLAND. Iu de zitting van den raad der gemeente Amsterdam, van Woensdag jl., is met 15 tegen 10 stemmen verworpen het ontwerp besluit tot afkoop van tolheffing op den ontworpen waterweg door Holland op zijn Smalst. Volgens de N. li. C. zullen de werkzaamheden aan de door graving van Holland op zijn Smalst nu weldra aanvangen. De ingenieur-directeur van dit werk, de heer Dirks, zal met den pre sident der kanaal-maatschappij, de heer Heshuysen, vooraf een onderzoek gaan doen naar de zeehavens in Frankrijk en Engeland. In een ingezonden stuk vau de Amst. Cour. wordt gewaar schuwd tegen het speculeren in Amerikaansche fondsen, nu de 6 pCt. 1S62, die voor kort nog tegen 70 pCt. grage koopers vonden, thans reeds op 44 en 45 staan, en bij de onvermijdelijkheid, dat de coupons weldra in papier zullen moeten worden voldaan in plaats van in goud, gelijk met de zuidelijke papieren reeds geschiedt, nog veel lager zullen komen, en zelfs een staatsbankroet voor de deur staat, bij een uitgaaf van 1000 mill. dollars 's jaars voor den oorlog. De uitvoering van art. 64 der wet van 13 Augustus 1857, waarbij aan de Plaatselijke Schoolcommissicn de verpligting wordt opgelegd, om 's jaarlijks aan den Gemeenteraad een beredeneerd verslag van den toestand van het onderwijs in de gemeente in te zenden, vindt te Amsterdam eenige bezwaren. Dezer dagen is aldaar bij den boekhandelaar Brinkman eene brochure in het licht ver schenen, waarin deze aangelegenheid in het regte licht wordt gesteld. De schrijver toont daarin aan, dat bedoeld verslag slechts heeft te bevatten een overzigt van het ouderwijs in de gemeente in 't alge meen, eene beoordeeling aangaande het voldoen aan de behoefte dei- gemeente en aan de eischen van den tegenwoordigen tijd, eene ver zekering omtrent den staat der lokalen, de bevoegdheid van het personeel en den toestand der hulpmiddelen, eindelijk eene heenwij zing op de vruchten, die men als resultaten van het onderwijs, dat in de gemeente gegeven wordt, verwachten mag. Schrijver grondt zijne opvatting van het genoemde wetsartikel op hare overeenstem ming met de zienswijze der hooge regering, op het oumogelijke van eene classificatie der scholen en der onderwijzers en op de eigen aardige inrigting der Plaatselijke Schoolcommissiën, die eene naauw- gezette en grondige beoordeeling van het wezen, den staat en de deugdelijkheid eener school geheel onmogelijk maakt. De verslagen der Schoolcommissie te Amsterdam, waarin de scholen in die gemeente werden gerangschikt onder de verschillende rubriekengoéd, matig en slecht, werden openbaar gemaakt, en dit heeft een protest van de Amsterdamsche afdeeling van het Neder- landsch Onder wijzers-Genootschap bij den gemeenteraad en de ver schijning van genoemde brochure tengevolge gehad. Het spreekt van zelve, dat ook voor andere gemeenten deze aangelegenheid niet onbelangrijk te achten is. Een aantal werklieden uit eene der grootste fabrieken te Haarlem wendde zich in 1863 tot den raad dier gemeente, met verzoek om werk. Aan dat verzoek, gelijk dat werd gedaan, kon geen gevolg gegeven worden en de adressanten werden verwezen naar de armbesturen. Het gemeentebestuur stelde echter onder scheidene dier werklieden in de gelegenheid zich met hunne ge zinnen naar Roubaix in het noorden van Frankrijk te begeven, ten einde aldaar als wevers op de fabrieken van wollen stoffen in hun onderhoud te voorzien. De meesten hunner zijn er ook geslaagd. Als eene proeve hoezeer tegenwoordig de verschillende partijen in de Hervormde Gemeente te 's Gravenhage tegenover elkander staan, vooral ook na het gebeurde met ds. Zaalberg, wordt van daar gemeld, dat, terwijl op het bezwaarschrift tegen de leer van de predikanten Hoevers en Zaalberg, door den kerkeraad is geant woord, dat dit stuk in nadere behandeling zal worden genomen, door een der hoofden van de orthodoxe rigting is te kennen gege ven, dat hij na de beslissing hieromtrent zijne medestanders zal bijeenroepen om te besluiten wat hen alsdan zal te doen staan. De luit.-generaals Duyeker en Steuerwald zijn van hunne inspektiereizen te 's Gravenhage teruggekeerd. Uit het Westland wordt gemeld, dat vrij algemeen in die streken in het te veld staande tarwegewas wormen in de aren zijn ontdekt, die de korrels geheel vernielen en daardoor aan dat gewas groote schade toebrengen. Volgens een te Zwolle algemeen verspreid gerucht, is door de Algemeene Synode van de Nederl. Hervormde Kerk het hooger beroep van den gewezen predikant van Kijn verworpen, en derhalve de uitspraak van het Provinciaal kerkbestuur van Overijssel, waarbij hij uit het predikambt is ontzet, bekrachtigd. Nadat in 1862 de hoofdlijnen van de straten in Enschedé waren vastgesteld, hebben de ingezetenen met den meesten spoed een begin gemaakt met den herbouw hunner perceelen, zoodat op het einde van 1863 reeds 450 gebouwen konden gezegd worden voltooid te zijn. Onder de nieuwe gebouwen munten uit het raadhuis, de B. C. kerk en het sociëteitsgebouw, Met den opbouw der protestantsche kerk is men nu ook aangevangen. De toren blijft nog onhersteld. Enschedé heeft nu 10 brandputten op verschillende plaatsen dei- stad. Deze hebben, op een diameter van 5 ellen, een waterstand ter diepte van 8 ellen. Maar ze loopen allen op dezelfde wellen, en zullen dus, bij hevigea brand, niet te gelijk kunnen water geven. Jl. Maandag is te Wijlie eene boerenhofstede met wei- en bouwland voor ruim ƒ20,600 verkocht, die in 1817 slechts 2900 opbragt. Den 19 dezer is in Friesland op 74jarigen ouderdom de nestor der harddravers, de alom bekende Elias van der Veen, van wien in de laatste jaren zoo dikwerf in de berigten melding werd gemaakt, overleden. Hij was een hartstogtelijk liefhebber van die soort van volksvermaken, woonde schier allen bij, hetzij als deelnemer of aan schouwer, en was in de renbaan, op zijn „Holsteiner" gezeten, niet onfortuinlijk. Nog voor korten tijd behaalde hij zijn laatste zege voor Winschoten, bij welke gelegenheid hem de premie ten deel viel. Men meent omtrent de vredes-voorwaarden, in zake den Deensch- Duitschen oorlog, als zeker te mogen aannemen, dat de oorlogskosten voor rekening komen der hertogdommen, die tegen zoo hoog een prijs hunne onafhankelijkheid van Eenemarken hebben verkregen. Eeensch-Sleeswijk wordt nog steeds, naar het schijnt, door Eene- marken, Alsen door Ertussen begeerd. Volksvergaderingen, in de jongste dagen allerwege in Euitschland gehouden, deden zien, dat men daar nog groote sympathie koestert voor erfprins Friedrich van Augustenburg De inbezitneming der vesting Rendsburg door de Pruissische troepen is in d£ laatste dagen het onderwerp geweest, waarmede zich de dagbladen vooral hebben bezig gehouden. De Plannoveraansche en Saksische troepen, die, onder het opperbevel van den Saksischen generaal Ilacke, de bondsbezetting dier sterkte uitmaakten, zijn, onder voorwendsel van ongeregeldheden tusschen deze en de Pruis sische troepen, door een bevel van het Pruissisch legerhoofd een voudig uitgenoodigd hun garnizoen aldaar te verlaten. De generaal Ilacke heeft niets anders kunnen doen dan, onder protest, voor de overmagt bukken. Thans vragen de Duitsche bladen of Pruissen weldra niet zal besluiten om andere steden of landen in bezit te nemen, bij wijze van maatregel van orde. Het volgzaam gedrag van den Saksischen generaal heeft, zoo ziet men duidelijk in, een burgeroorlog tusschen de zonen vau een eenig Euitschland voorko men. Het schijnt, dat Pruissens handelwijze geheel buiten voor kennis van de Oostenrijksche regering heeft plaats gehad. In Pruissen zelve maakt het monster-proces tegen de beschul digden van deelneming in zake den Poolschen opstand, vrij wat beweging. Na het voorlezen van de acte van beschuldiging werd door de gevangenen, op de vraag of zij zich schuldig gevoelden, geantwoord, dat zij zich bewust waren onschuldig te zijn. Een hunner gaf dit indrukwekkend antwoord„Ik ben onschuldig, of schoon ik sedert jaren in de gevangenis ben gehouden en mijne gezondheid geheel verloren heb." Als een bewijs van de genegenheid der bevolking van Mecklenburg voor hunnen souverein, wordt van daar gemeld, dat tegen den plegtigen intogt van den groothertog met zijne groothertogin, de ingezetenen van Rostock letterlijk worden omgekocht, ten einde geestdrift voor hunnen opperheer te tooneu. De meesten krijgen een thaler per hoofd; aan gewone ambachtslieden worden echter slechts vijf groschen toegekend. De gemeenteraad dier stad heeft 8000 th. beschikbaar gesteld om bij de bevolking liefde voor den landheer op te wekken, maar men betwijfelt, of deze som wel ge noegzaam zal zijn. Nog altijd is de toestand van Italië zorgwekkend. Te Napels is eene demonstratie, door de volgelingen van Garibaldi ontworpen, verhinderdde Eransche gezant onderhandelt nog altijd te Rome over de Italiaansche aangelegenhedende bewoners der kusten van de Adriatische zee worden, als vroeger, ook nu weder opgewekt om op de vloot van Italië dienst te nemen, ten einde Venetie's vrijheid te bewerken; te Turijn is weder sprake van eene ontbinding der Kamer van Afgevaardigden en voortdurend blijft men vreezen voor plannen en voornemens van Garibaldi, die van zijn eenzaam eiland bestendig het oog gerigt houdt op hetgeen er aan den vasten wal voorvalt. Het voorname onderwerp der gesprekken van den dag te Parijs is steeds de hoogst vriendschappelijke en welwillende wijze, waarop koning Leopold te Vichy door keizer Napoleon wordt be jegend. Nadat de koning het Hotel de Flandres had verlaten, in 't welk hij eerst zijn intrek had genomen, ten einde een der chalets te gaan bewonen, die ter zijner beschikking waren gesteld, is de keizer met den koning het woonhuis binnengetreden en heeft hij in persoon nagegaan of alles in orde was gebragt voor de goede ont vangst van den bejaarden monarch. Des avonds heeft de muziek van de garde den koning eene serenade gebragt en bij die gele- geneeid het Belgisch volkslied la Brabanconne uitgevoerd. Men schrijft uit Vichy, dat op het bal, aan de soldaten van de garde aangeboden, keizer Napoleon den dans heeft geopend met een boerinnetje en dat hij tot vis-a-vis een soldaat had, wien de tegenwoordigheid des keizers niet weerhield om op een wijze te dansen, die den cancan zeer nabij kwam. Betreffende den veel besproken moord op den spoorweg in Engeland is eene ontdekking gedaan, die het vermoeden ten opzigte van Muller verstrekt. In zijne woning is een life pre- server (een korte elastieke stok met een zwaren knop) gevonden, waaraan bloedvlekkon te bespeuren zijn. Het is het eigendom van een vriend van Muller, die 's Zondags gewoonlijk buiten den dag doorbrengt. Die stok hangt gewoonlijk boven zijn ledikant, en daar vond de politie hem dan ook, maar, gelijk wij boven reeds zeiden, met flaauwe bloedplekken bedekt. Daar de eigenaar van den stok bevestigen kon, dat hij, toen de moord ge pleegd werd, zich bij eenige vrienden op het land had opgehouden, is het vermoeden zeer natuurlijk, dat Muller den stok van zijne plaats genomen en hem daar weder gelegd heeft. Op een feestmaal, door den lord-mayor van Zonden gegeven, heeft lord Palmerston eene rede uitgesproken, waarin hij o. a. het volgende zeide: „De vrede heeft ook zijne overwinningen, zoowel als de oorlog. De zege, die Engeland telkens behaalt, wordt ver kregen door zijne over den aardbol verspreide kapitalen." Lord Busselt, die ook het woord voerde, deed uitkomen, dat Engeland zich nog nooit op zulk een fier standpunt bevond, als dat waarop het nu staat en dat zijn invloed nooit zoo groot is geweest als thans. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1399 sterf gevallen en 1870 geboorten plaats gehad. Te Londen is thans, in de St.-Jamcshall, teD toon gesteld een van was vervaardigd menschenhoofd, dat aan de zoldering is opgehangen en een mechanischen toestel bevat, die, na met een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2