TIVOLI TE KOPENHAGEN. 254ste STAATS LOTERIJ. tietjes gekleed, bevond zich op een bootje van rozen hout, dat op de punch dobberde, waarvan hij aan ieder man der equipage zijn deel toediende. De admiraal had bovendien nog in de lanen van den tuin groote tafels laten aanrigten, voorzien van allerlei mondbe hoeften, waarvan naar hartelust gebruik kon worden gemaakt. Te Angouléme heeft 11. Zondag een wedren met ezels plaats gehad. De tribunes waren zoo overladen met nieuwsgierigen, dat zij invielen, waardoor verschillende personen meer of minder ernstig gekwetst werden. In het departement Cótes du Nord is een rijk avonturier gestorven, die eene fortuin had bijeengebragt, door zich zwart te verwen en zich dan telkens als slaaf te verkoopen; den volgenden morgen ontwaakte hij als blanke. Toen dit eenige keeren goed was gegaan, heeft hij diezelfde spekulatie in het groot gedreven. Een leerlooijer van Marseile heeft aan de Bank de overblijfselen van 5000 francs aan bankbilletten gezonden, ten einde daarvoor gerembourseerd te worden. Hij had namelijk de onvoorzigtigheid gehad eene portefeuille met 10,000 francs in een stroohoed te leggen, die nabij eene geit geplaatst was. Gedurende zijne afwezigheid verslond het dier een gedeelte der portefeuille en de helft van zijn inhoud. Dadelijk sneed hij de geit open en haalde de overblijfselen der 5 bankbilletten te voorschijn, die thans door de Bank zijn ontvangen. Met de Royal Sovereign zijn dezer dagen verschillende proef- togten en tevens proefnemingen met het aan boord zijnde geschut gedaan, die de beste resultaten hebben opgeleverd. Dit is bij de Britsche vloot het eerste schip, hetwelk van draaijende schiettorens voorzien is. Men vreesde dat het daarmede niet goed zou gaan en dat in allen geval bij de werking der ladingen van 35 a 40 12 kruid, het draaitoestel defect worden en andere averij ten gevolge hebben moest. Desniettegenstaande is alles geregeld en zonder schade afgeloopenalleen zijn er een paar schijven aan stukken gesprongen. Koningin Yictoria heeft het schip, hetwelk thans bij Osborne voor anker ligt, in oogenschouw genomen. Onder de Indianen in Noord-Amerika beginnen de huwelijks- aanvragen ook mode te worden. Het Prairie-Journal bevat de volgende aankondiging„De hoofdman van den stam Haynse biedt duizend paarden aan een achtenswaarden, jongen blanken man, die van goede aanbevelingen is voorzien, en zijn achttienjarige dochter wil huwen. Hij moet zich op het grondgebied der Indianen neder zetten en met den akkerbouw bekend zijn, waarin hij den Indianen onderrigt moet geven. De paarden zijn 50.000 tot 80.000 dollars waard. De jeugdige iudiaansche dochter is van middelbare gestalte, heeft regelmatige gelaatstrekken, zwarte oogen, mooi haar en stevige vormen. Zij is zeer aanvallig en regt lief!" Te Mercer, in Westelijk Canada, woont een vrouw, die sinds vier jaren lijdt aan een zonderlinge onaangenaamheid in de maag. Dit vreemde gevoel deed zich het eerst bespeuren door een prikke ling, die zoodanig toenam, dat men den raad van geneeskundigen inriep, die verklaarden van oordeel te zijn, dat de ongesteldheid het gevolg was van het groeijen eener slang, welke zij bij het drinken van water als een onmerkbaar diertje moet hebben doorge slikt. Wanneer de slang honger heeft, of wanneer vleesch of viseh gebraden wordt, klimt zij tot in den slokdarm op en veroorzaakt de vrouw een benaauwdheid, die haar schier doet stikken. De geneesheeren durven geen middel tot verdrijving van het dier aan te wenden, omdat het leven der vrouw er mede gemoeid konde wezen. (Vervolg en slot van N°. 61). De beide hoofdgebouwen - eene schouwburg— en concertzaal - van de Alhambra zijn in MGorschen stijl opgetrokken. De in amphitheatersgewijzen vorm gebouwde schouwburg bevat meer dan 2000 gemakkelijke zitplaatsen. De hooge boogvensters van gekleurd glas brengen eene indrukwekkende uitwerking te weeg. In plaats van de in schouwburgen gewoonlijk in bet ruim aange- bragte lichtkroon, wordt hier in het tusschenbedrijf eensklaps eene uit ontel bare digt in elkander gedrongeue gasvlammen bestaande en onder een hel geslepen glaslantaren zich bevindende zon ontstoken, wier licht zich, door een aantal reflectie-glazen verveelvoudigd, zoo beider als de dag over de toeschou wers uitstort en, bij het op nieuw aanvangen der voorstelling, weêr uitgebluscht wordt, iets, dat een hoogst voortreffelijke, zeer doelmatige en in der daad verrassende nieuwigheid mag heeten, wier invoering op alle schouwburgen hoogst wenscbelijk ware. Schrijver dezes heeft in de Alhambra, op den 25 Julij 18**, het overwin ningsfeest van den slag bij Jdstedt bijgewoond, waarbij echter de wil om het feest een regt grootsch vertoon bij te zetten, ver, zeer ver beneden de uitvoe ring bleef, daar 't er alles vrij kinderachtig uitzag. Reeds den ganschen dag bad er eene bende van in gemeeue uniformen gekleede jongens, al tromme lende, door de straten der stad gezworven. Of die armzalige militaire kleeding- stukken aan de eene of andere instelling behoorde, of misschien bloot als maskerade voor de feestviering van dien dag moest dienen, ben ik niet te weten kunnen komen. Ook op de plaatsen der openbare vermakelijkheden trof ik die jeugdige levenmakers weer in bun volle kracht. Het feest werd met een lied voor den slag, door 24 kanonschoten begeleid, geopend. Drie blijspelen met zang, waarvan ik, de Deensche taal niet magtig zijnde, geen woord ver stond, maar wel opmerkte, dat ze hoogst gebrekkig uitgevoerd werden levende standbeelden in den schouwburg in den tuin, onder den blooten hemel, door het gezelschap van zekeren heer All'onso cn „diens dames" uitgevoerd, waarbij vleeschkleurige tricots dc hoofdrol speelden; groot concert met een nieuw zangstuk: „de slag bij Idstedt;" een vrij woeste, door de beeldschoon e kunstenares Louise Hélin uitgevoerde, dans; -de pantomime: „Pierrot de Jjarbier," benevens een door een honderdtal soldaten uitgevoerde eu met kunst- vourwerk begeleidde aanschouwelijke voorstelling van den slag, dit waren zoo nagenoeg de bestauddcelcn van bet vrij schrale overwinningsfeest. Het talrijk opgekomen publiek hield zich vrij lijdelijk en stelde daardoor den schrijver ook hier in de gelegenheid, om den takt te bewonderen, dien te Kopen hagen de uit alle rangen en standen bestaande menigte, in grooten getale te hoop geloopen, toont te bezitten, om zich fatsoenlijk te gedragen. Niet de minste of geringste stoornis valt er vooralles beweegt zich vrolijk door elkander heen en vermaakt zich op de onschuldigste manier met hetgeen hun wordt aangeboden. Te Berlijn zou er, dat moet ik, helaas! ronduit bekennen, aan eene plaats van openbare vermakelijkheden voor alle klassen der zamenleving tegen zulk eeu gering entreegeld, zonder buitensporigheden niet te deuken vallen, daar het Berlijnsch gemeen zich, boven dat van alle andere Duitsche hoofdsteden, in ruwheid jammerlijk onderscheidt. Voor 't overige slapen de tegenwoordige bestuurders der Alhambra en de aandeelhouders van dit établissement alles behalve op rozen. Niet langer toch dan één enkel jaar kan het lokaal, door de bekoorlijkheid van het nieuwe geprikkeld, de geweldige concurrentie van het Tivoli wederstaan cn zal binnen weinig tijds bij openbare veiling aan den meestbiedenden toegeslagen worden. Of 't zich dan onder betere dan de tegenwoordige, in allen gevalle hoogst ge brekkige en eenzijdige, leiding staande zal kunnen houden, moet nog blijken. Even buiten de Westerpoort treft men het eene lokaal voor publieke vermake lijkheden voor, het andere tooneel na, aan, van welke allen ik hier, als merk waardig en bezienswaardig, alleen „de mummie der Partrana" wil noemen. De prachtigste tuinen voor bierdrinkers, met hunne smaakvolle salons, beslaan geheele reien en men kan aan al die gebouwen den invloed van den originelen bouwtrant van Carstenson duidelijk ontwaren. Ook het zeebad Marienlijst kweekt in de laatste jaren, door de oprigting van een aantal scbouwtooneelen, restauratie's met danszalen en zanggezelschappeD, den lust voor openbare vermakelijkheden niet weinig aan. Deze onderneming is insgelijks door eene maatschappij van aandeelhouders in 't leven geroepen en door het - het ten algemeenen nutte strekkende doel ia aanmerking geno men - schenken van den prachtigsten en uitgestrekten hoschgroud door het ministerie op de beleefdste wijze ondersteund geworden. Een genoegelijker en de moeite meer waardig uitstapje, als dat naar Hel- singör over Marienlijst en terug door de diergaarde, kan men zich moeijelijk voorstellen. Voor menschen van eenigzins levendige verbeeldingskracht zal op eerstgemelde plaats ook het Hamlet-terras, waar Shakespeare den geest des konings van Denemarken laat verschijnen, en het graf van Hamlet eenig belang hebben, 't Laatstgenoemde wordt ons op een grasperkje in den tuin van het logement aangewezen, is met een van boven af'geronden, zeer ruw bewerkten geknotten zuil versierd en laat de verbeeldingskracht des toeschouwers de meest uitgestrekte speelruimte. Voor lieden, die de drie en een halve silbgr. entree in het Tivoli of de Alhambra nog niet kunnen betalen, leveren de volksfeesten in de diergaarde, gedurende de maanden Juuij en Julij, overvloedige stof om zich te vermaken op. De diergaarde toch onderscheidt zich, zoo als bekend is, door hare reusachtige groote boomen en verwonderlijk fraaijen aanleg. Ter wijl nu de welgestelde minderheid zich in hare prachtige équipagien, met hoofdschen pronk af- en aanrijdende, hier liever in de breede lanen langs laat voeren, drentelt de menigte op de door prachtvolle beuken ingesloten grasperken rond, waar tallooze tenten, kramen met ververschingeu, straatkunstenaars, koorddansers, goochelaars, carousels, vuur-eters, enz. enz. tegen betaling van een stilling - eene zeer kleine Deensche koperen munt - tot een bezoek uitnoodigen. Hier gaat 't, vooral op zon- en feestdagen, dol en lustig toe en moeten - om met hertog Hendrik van Nieuw-Scbleiz-Lobenstein te spreken - bij het vallen van den avond en de duisternis, de begrippen van fatsoenlijk en onfatsoenlijk wel eenigzins in de war beginnen te raken. Niettemin blijft toch nog altoos het gemoedelijke cn goedaardige den boventoon houden, zoodat de vreemdeling er - zoo als dit in groote steden doorgaans onvermijdelijk is - ruwe uitdrukkingen van beschonkenen, schandalen en woest getier te vergeefs zal zoeken. Welk een contrast tusschen de walgelijke slemppartijen op den Haniburgschen berg en dat vrolijke volksgejoel te Kopenhagen! En waar is nu bet onderscheid in te zoeken? Dat de regering ter laatstgemelder plaatse de oprigters van lokalen voor openbare vermakelijkheden op alle mogelijke manieren aanmoedigt en ondersteunt en ben in de mogelijkheid stelt, om die tegen een uiterst geringen entreeprijs voor alle volksklassen evenzeer open te stellen; terwijl de zware lasten, die in Duitschland dergelijke établissementen drukken, dit daar volstrekt ondoenlijk maken. Als bet tot stand komen van dergelijke inrigting als het Kopenbaagsche Tivoli te Weenen, Hamburg of Berlijn onder gelijke voorwaarden denkbaar was, zou daardoor het volk eene uitnemende weldaad meê bewezen worden, dan zou de zoogenaamde geringe man zijn penningske niet meer naar de kroeg breugeu, maar van lieverlede lust in fatsoenlijker vermaken krijgen het verkeer met beschaafder menschen zou niet zonder uitwerking blijven en een aantal ruwe gewoonten verdwijnen, die ons thans met verontwaardiging vervullen. Daarop - niet alleen voor Duitsch land, maar tevens voor alle beschaafde landen - opmerkzaam op te maken, was het doel dezer regelen. Moge 't niet Men! V IJ F D E KLASSE, negende lijst. N°. 4063, 8821 en 16964 ieder 1000; N°. 172, en 8558 ieder/ 400; N°. 510, 11960 eA 15899 ieder 200; N°. 2341, 4047, 5139, 5178, 5395, 12353, 13210, 13748, 13957, 19523 en 19996 ieder 100. MARKTBERIGTEN. TEXEL1 Augustus. Aan de markt was weinig aanvoer; de prrijs der Schapen was f 8 a 17 cn der Lammeren f 4 a 12. ALKMAAR, 30 Julij. Aangeroerd: 5 Paarden, f 60 a 100. 6 Koeijen, f 100 a 160. 271 Schapen, flS a 28. 141 Lamineren, f 6 a 12. 60 magere Varkens, f 10 a 14. 92 Biggen, f4 a 7. Nuchtere Kalveren, f 8 a 10. Boter 70 a S0 c. per kop. BEEMSTER, 1 Augustus. Stieren met vrij goede kooplust; vooral Frausche en Engelsche koopers. Enkele zijn a f200 verkocht, voorts was de prijs p. m. f150 eu daar beneden. PURMERENDE, 2 Augustus. Aangevoerd: 99 Runderen, handel stug. 140 vette Kalveren, handel vlug, 55 a 75 c. per N. p. 4S nuchtere Kalveren, f 6 a 14, handel stug. 71 vette Varkens, 33 a 39 c. per N. p., handel matig vlug. 4 magere VarkeDs, f 9 a 1 14 cn 54 Biggen, f 2,50 a 5, handel stug. 1020 Schapen en Lammeren, handel flaauw. Boter f 1,05 a 1,20 per N. p. Kaas, 159 stapels kleine, f25,75 a f26 en 5 stapels middelbare, f25, per 50 N. p. Kip-Eijereu f2,60, Eend- Eijeren f 3,40 per 100 stuks. De prijs der Beemster Wol is f2,35; de Oudelandsche is opgeruimd van f 2 tot f 2.25. LEIDEN, 30 Julij. Boter 1ste kwal, f 1,225 a f 1,325, 2de kwal. f 1,125 a f 1,20 per N. p. SCHIEDAM, 1 Augustus. Jenevek f 11,50 a 12,per vat contant bij partij. Moutwijn f 8.25. LEEUWARDEN, 22 Julij. Boter f 45, LONDEN, 1 Augustus. Heden waren ter vee-markt aangevoerd: 5720 Runderen, 27120 Schapen, 360 Kalveren en 340 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 2 d., van Schapen 5 sh. 0 d., van Kalveren 5 sh. 2 d. eu van Varkens 4 sb. 6 d. De prijzen der laatste markt waren: Runderen 5 sh. 2 d., Schapen 5 sh. 6 d., Kalverep 5 sh. 2 d. en Varkens 4 sh. 6 d.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 3