l)e provincie Noord/tolland telt ongeveer *150 molens, door wind of stoom gedreven. Bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-üeneraal in het kiesdistrict Hoorn is gekozen de heer mr. \V. baron van Goltstein met 878 stemmen. Op den heer jhr. mr. W. T. Gevers Deijnoot waren 847 stemmen uitgebragt. Te Egmond aan Zee werd in 1868 door de visschers verdiend ongeveer 58,000, door die van Enkhuizen f 120,000, door die aan den Helder f 36,000. De Urkers voeren met 160 schuiten, bemand met 4S0 personen ter vischvangst. De Monnikendammer visschers vongen in het vorige jaar ruim 25 millioen haringen. Voor deze hoeveelheid werd ruim 166,038.97-g uitbetaald. Onder het opschrift Warmtestof, Brandstoffen, Steenkool," leest men in onderscheidene bladen o. a. de volgende opmerkingen: „Het verbruik der steenkool is zoo algemeen en zoo groot, dat althans in Engeland de voorraad zal worden uitgeput. Volgens den heer Armstroug, die de massa der steenkolenlagen in het Vereenigd Koningrijk onderzocht, is vier duizend voet de uiterste grens der diepte, waarop de arbeid mogelijk is. Nu leveren de mijnen jaar lijks 86 millioen tonnen steenkool en sedert 8 jaar telkens twee en een half millioen meer. Uit een en ander berekent hij, dat na ruim twee eeuwen de geheele voorraad steenkolen in Engeland zal ver bruikt zijn. Hij troost echter zijne landgenooten met de gedachte, dat de voorraad steenkolen in Frankrijk, Belgie en elders buiten alle berekening is, maar waarschuwt echter tegen het verlies der warmtestof en beweert dat zelfs geen dertigste deel er van wordt aangewend en het overige verloren gaat, zoo in de smeltovens fabrieken, op de spoorwegen, als in den huiselijken haard. Hij schat de waarde van dit verlies op het bedrag der belasting op de in komsten (income tax) en zegt, dat als men hieraan geen paal en perk stelt, Engeland ernstig bedreigd wordt in het voortbrengen van kracht door de warmtestof." De heer P. Knuttel Dzn. geeft in zijne „Schetsen uit mijne Japansche Portefeuille" eene beschrijving van het Vliegerfeest, gelijk hij dat in den omtrek van Nagasaki bijwoonde. „In San-goeass d. i. de derde maand, bij ons de vierde (April) wordt in Japan het vliegerfeest gevierd. Op een groot veld, omstreeks een uur gaans van Nagasaki, bij een gehucht, Soekmeki genaamd, vergaderen talrijke familiën, die daar op hunne matjes ternedergezeten, en met hunne binto's (eetmaal, dat in bakjes of porceleinen kommetjes van huis wordt medegebragt), voor zich, onder vrolijk gejoel het oplaten der vliegers gadeslaan. Ofsehoon het voornamelijk eene uitspanning voor de jeugd is, nemen eehter ook meer bejaarden daaraan deel, en hebben deze er even veel genoegen in. De grootste vreugde van het Japansehe vliegerfeest bestaat daarin dat de een des anderen vlieger naar beneden laat tuimelen. Tot dat einde zijn de koorden met een praeperaat van fijn gestampt glas bestreken, zoodat zij elkander door raidden snijden. Gebeurt het nu, dat er een of meerdere naar beneden vallen, dan gaat er een luid gejubel op en maakt de overwonnen strijder zich gereed zijn koord te herstellen en om met een anderen vlieger te trachten er ook op zijne beurt eens een naar beneden te laten tuimelen. Ik heb mij werkelijk geamuseerd met het kijken naar dat spel, en moet tot eer van de Japanners zeggen, dat, hoe vrolijk, hoe luidruchtig alles ook toeging, er niet de minste onbehoorlijkheid plaats greep. Hij, die zijn vlieger door dien van zijn buurman door midden zag snijden, lachte even hard mede als de andere. Niet de minste zweem van een kwaad humeur was bij den verliezer te bemerken hij hoopte alleen vol moed te zijner tijd ook eens de winner te zullen zijn." Yolgens het plan van den heer J. J. van der Maaden, die concessie heeft aangevraagd voor een spoorweg van Amsterdam naar Botterdam, zou die weg loopen over Ouderkerk, Uithoorn, Nieuwveen, Nieuwkoop, Aarlandmeen, Alphen, Boskoop, Moerkapelle en Hillegers- herg. De lengte zou 58 kilometers bedragen en de afstand in l-§- uur worden afgelegd. De kosten van aanleg zullen bedragen 6,000,000; terwijl de zuivere opbrengst als minimum op 300,000 wordt geschat. De lengte van den spoorweg van Amsterdam over Utrecht naar Rotterdam bedraagt thans 87 kilometers en die van den weg over 's Gravenhage, 84 kilometers. De Haagsehe korrespondent van de Arnh. Ct. meldt het volgende: „Bij de concerten aan zee, in bosch en tuin, voegt zich nog een concert in de kerk, van mej. Augusta Bornholdt, eene Deensche zangeres. Dat dames in de kerk een concert geven is natuurlijk prijzenswaardig, doch het spreken der schoonen in de kerk behoort hier te lande minder tot haren werkkring. Nogtans had dit Zondag jl, onder het prediken van den navolger van Réville en Pierson, Ds. Zaalberg plaats. Te midden zijner rede stond die andere „Dina" uit Adam Bede op en protesteerde tegen de door den moderne ge predikte opvatting der leer. De man op den kansel maakte gebruik van het eenig wapen, dat hem ten dienste stond en liet onmid- delijk de gemeente zingen. De vrouwelijke apostel werd dus niet overtuigd, maar haar betoog met regt overschreeuwd." Ofschoon dit thans eerst door de dagbladen wordt vermeld, herin neren wij, dat de gebeurtenis, hier bedoeld, reeds voor een paar weken in genoemde stad heeft plaats gehad. Door den heer burgemeester van Arnhem werd jl. Dingsdag de eerste steen gelegd voor den nieuwen schouwburg, die aldaar zal worden gesticht. In de provincie Overijssel woont in de dorpen Staphorst en Ronveen een bijzonder soort van volk, in taal, zeden en gebruiken geheel afwijkende van de overige bewoners dier streken. Porsch gebouwd en krachtig van gestel, beoefenen zij met tamelijk goeden uitslag den landbouw, doch zouden gewis meer vrucht van hun noesten vlijt en hunne rustelooze werkzaamheid plukken, wanneer eene bijzondere bebouwing van den grond, afwijkende van den gewoonlijk elders gevolgden regel, hen hierin niet verhinderde. Ook in kleeding en woning is het verschil met naburige gemeenten groot. De laag uitgesneden jakjes der vrouwen, gevoegd bij de korte rokken, leveren een vreemd gezigt voor den reiziger, die, den Bijksstraatweg naar 't Noorden passerende, haar in deze eigenaar dige kleederdragt gadeslaat; terwijl de kleine buisjes met staande uitgeknipte kragen der mannen, waarboven zich de groote roode halsdoeken vertoonen, het gezigt op 't wonderlijkst aandoen. De schoorsteenen, die zich niet merkbaar uit het midden der woningen verheffen, daar het vuur zich in het centrum van 't vertrek op den leemen vloer (deel) bevindt, gepaard aan den geheel vreemdsoortigen bouw der huizen, doen denken aan den tijd onzer eerste bewoners; terwijl 't geheel een idee van lang vervlogen dagen onzer historie opwekt. Ook op godsdienstig gebied is men van eene rigting, die aan eenige eeuwen vroeger herinnert. Bij geboorte en sterfte, bij huwelijken en meer andere gelegenheden, hebben de zonderlingste ceremoniën plaats. Vreemd in het een, is men ook vreemd in het andermoed en onverschrokkenheid is een karaktertrek van dit volk. Van tijd tot tijd rukken eenige familiën op en vestigen zich in 't overzeesche groote werelddeel. Vóór jaren was de zucht tot land verhuizing aldaar groot, daarop hoorde men er weinig meer van, doch thans begint zulks weder op nieuw aan te wakkeren. Ver scheidene huisgezinnen zijn bezig met den verkoop hunner goederen en maken zich gereed, om een nieuw vaderland op te zoeken. Of men hierbij aan vreemdsoortige godsdienst-ideën te denken hebbe, dan wel aan gewaande verbetering van eigen toestand, of mogelijk ook aan eene opvolging van hunne begeerte naar 't vreemde en avontuurlijke, kan moeijelijk beslist worden. Voor de oudheidkundi- genj leveren deze lieden en hunne omgeving een tal van beschou wingen op. Uit 't Band van Altena schrijft men „Ofschoon er wel naar regen verlangd wordt, staan de veldvruchten zeer goed. In de tarwe is niets te ontdekken. Het hooi kost 16 per duizend pond. De aardappelen 1,20 a 1.30 per mud. De rogge belooft in vele streken zeer goed te zullen zijn, want ofschoon er plaatsen zijn, waar zij wat dun te velde staat, zijn de aren bijzonder groot en zwaar beladen. „Te Emmikhoven is thans onder de vlasplukkende werklieden van den landbouwer O. de Kok eene vrouw mede plukkende, die den zeldzamen ouderdom van, zoo men zegt, ruim 102 jaren heeft bereikt. De vrouw, genaamd Annigje Kind, bezit al hare vermogens en is nog gezond." Men leest in de Staats-Courant: Onder dagteekening van den 14 Junij 1864, hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandseh eskader in Oost-Indië. Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, kapt. ter zee M. Cazaux van Staphorst, wachtschip ter reede Batavia, Zr. Ms. koryet Juno, kapt. ter zee J. J. Westerouen van Mee- teren, wachtschip ter reede Soerabaija. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pylades, luit. ter zee 1ste kl. W. Euslie, ligt te Muntok, zet de opname benoorden Banka voort. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. C. H. Bogaert, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomkorvet Medusa, kapt.-luit. ter zee jhr, F. de Casembroot, gestationeerd in de wateren van Japan, ligt te Nagasaki. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Djarnbi, kapt.-luit. ter zee P. A. van Rees, gestationeerd in de wateren van Japan, ligt te Nagasaki. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. liet Metalen Kruis, kapt ter zee J. E. de Man, op reis ter versterking der zeemagt in de wate ren van Japan. Zr. Ms. stoomschip 1ste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, op reis ter versterking der zeemagt in de wateren van Japan. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. het Loo, luit. ter zee 1ste kl. H. D. Slegt, ondergaat te Onrust de noodige herstellingen voor de tehuisreis. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Reinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee G. W. E. Moeth, gestationeerd ter Oostkust van Sumatra, kruist op zeeroovers in de wateren tusschen Banka en Billiton. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Reteli, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, gestationeerd in de wateren van Menado, komt vermoedelijk spoedig op naar Soerabaija. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière, in station ter Westkust van Sumatra. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee lste kl. II. E. Bunnik, gestationeerd in de wateren van Celebes, bekruist den noordingang van Straat Macassar. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee lste kl. jhr. J. S. O. von Schmidt auf Altenstadt, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. A. Jarman, tijdelijk gestationeerd te Kwandang. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee lste kl. A. A. 's Graeuwen, met ultimo Mei jl. te Soerabaija buiten dienst gesteld. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. B. D. van Trojen, tijdelijk gestationeerd ter Westkust van Borneo, om deel te nemen aan de expeditie tegen Sintang. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee lste kl. C. A. W. Halverhout, met ultimo Mei jl. te Soerabaija buiten dienst gesteld. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee I lste kl. A. Rietveld, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster- afdeeling van Borneo.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2