BUITENLAND. INGEZONDEN. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Brouwkapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erabrink, doet een togt met den gouverneur-generaal naar Samarang. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, luit. ter zee 1ste kl. K. R. F. Andrau, behoort tot het station in de wateren van Celebes. Zr. Ms. sckroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee 1ste kl. M. O. de Kanter, ondergaat te Soerabaija eenige herstellingen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Montrado, luit. ter zee 1ste kl. P. Koning,' behoort tot het station in de wateren van Celebes bekruist den noordingang van Straat Macassar. Zr. Ms. stoomschip Onrustluit. ter zee 1ste kl. P. Roodzant, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Bomeo, is tijdelijk te Koetei in station geweest. Zr. Ms. sehroefstoomsehip 4de kl. Apeldoorn, luit. ter zee 1ste kl. J. A. H. Hugenholtz, gestationeerd in de wateren van Riouw en linga, onderneemt een togt naar Batoe Barro. Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, kapt. ter zee E. M. ;C. Baak, ge stationeerd in de wateren van de Moluklcen, heeft de Oostkust van Celehes tegen zeeroof bekruist. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Stavoren, kapt.-luit. ter zee R. W. G. Arendsen de Wolff, is 14 Mei 11. ter reede Batavia aangekomen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Delfzijl, luit. ter zee 1ste kl. N. M. J. Kroef, is 30 Mei 11. ter reede Batavia aangekomen. In het naburige België wordt van weerszijden door de elkander hevig vijandige staatspartijen gestreden om de overwinning bij de aanstaande verkiezingen voor de kamer der vertegenwoordigers. Terwijl de clericale partij geen moeite spaart om hare kandidaten in het gunstigste licht te plaatsen, heeft de liberale regering een stouten stap gewaagd om een tegenwigt in de schaal der verkiezingen te leggen. Zij heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin zij zich vrijspreekt van de beschuldiging, dat de leden van het bewind zouden zijn vijauden der godsdienst. Dit manifest zal morgen (Zondag) in al de '2424 gemeenteraden des lands worden voorgelezen. Bovendien wordt het overal aangeplakt. Tegenover de invloedrijke aanbeve lingen der clericale partij hebben de ministers zich genoodzaakt gezien tot zulk een middel de toevlugt te nemen. Men meent te mogen hopen op eene voldoende zegepraal der liberale partij. Yan de Deensch-Duitsche verwikkelingen zou men, na al hetgeen in den jongeten tijd daarover is in het raidden gebragt, zich thans kunnen afmaken door te zeggen, dat de qusestie is geëindigd met het verlies van Sleeswijk, Holstein en Lauenburg voor Denemarken. De Deensche vertegenwoordiging zal nu, hoe ongezind ook daartoe, zich moeten bezig houden met de bekrachtiging der niet zeer vleijende en hoogst nadeelige vredesvoorwaarden. Yan den anderen kant ziet men in Duitschland een heftigen strijd te gemoet over de aanspraken, die de Bond doet gelden, om ook stem te hebben in de beslissing over den vrede en zijne voorwaarden. Men gelooft, dat Pruissen en Oostenrijk, met het oog op de heerscbende onte vredenheid in Duitsclüand, ten aanzien van hunne houding in deze aangelegenheid, zich zullen verantwoorden in eene circulaire, waarin de verklaring wordt verwacht, dat de geallieerden, nu, in het belang van het Duitsche vaderland, de bevrijding der hertogdommen is bewerkt, de beslissing over het definitief politiek bestaan der hertogdommen aan den Bond overlaten. Meer en meer wordt er twijfel geopperd omtrent de schijnbare overeenstemming tusschen Pruissen en Oostenrijk. Men gelooft, dat Oostenrijk slechts ter verkrijging van schadeloosstelling van de kosten des oorlogs en ter verzekering van zijne erflanden door Pruissische ondersteuning in geval van nood, verkiest te gaan aan den leiband van graaf von Bismarck, Pruissens eersten minister. Het herstel der Noord-Amerikaansche Unie en de afschaffing der slavernij, dit is het tweeledig doel, waarnaar door president Lincoln bestendig wordt gestreefd. Men wil, dat de agenten van het Zuiden, die voorstellen des vredes met zich namen, op het vernemen van dien bepaalden eisch zich hebben teruggetrokken. Zij moeten ver klaard hebben te gelooven, dat, wil men in het Noorden op zulke bepaalde voorwaarden den oorlog geëindigd zien, het geslacht, dat dien vrede tot stand zal zien komen, nog geboren moet worden. Yan eene andere zijde geeft men te kennen, dat alle hoop op vrede nog niet weggenomen, dat het uitzigt daarop steeds geopend en het tijdstip daarvan niet ver meer verwijderd is. Onder den titel le Gastrophile verschijnt thans te Angers een blad, dat zich bezig houdt met de belangen der keuken en al wat daartoe behoort. Hoofdredacteur van dit blad is de opperkok van het om zijne tafel zoo beroemde hotel liet witte paard. De Prins van Wallis heeft den 2 dezer den eersten steen gelegd van het monument, dat zal worden opgerigt, ter nagedach tenis van de officieren van gezondheid die in den Krim-oorlog het leven lieten. - Op den Engelschen zuidooster-spoorweg is jl. Maandag een trein, van Londen komende, bij het station Margate ten gevolge van onachtzaamheid tegen een anderen trein aangereden, die naar Sandwich moest en eenige minuten ten achteren was. De schok daardoor ontstaan was zoo hevig, dat de wagens van den laatstgenoemden trein door en sommige over elkander werden geslingerd, zoodat men een paar uren noodig had alleen om de verbrijzelde wagens uit den weg te ruimen. Verscheidene personen werden bij dit ongeval gewond. Ten laatste werd uit de overblijfsels nog eene vrouw te voorschijn gehaald, die kort daarna aan hare verwonding overleed. Gelijktijdig verneemt men een erger ongeluk op den Erie- spoorweg, in Amerika, van Port Jervis naar de vallei van Delaware. Aldaar is een trein met 958 passagiers, waaronder een aantal land verhuizers, tegen een anderen trein van 50 wagens aangereden, die met steenkolen geladen in vollen gang in de tegenovergestelde rigting aankwam, juist op een punt bij eene draaijing, alwaar de machinisten, door hooge rotsen en andere beletselen, elkanders treinen eerst in het oog kregen, toen zij reeds op een korte afstand tegen elkander kwamen opstoomen. Het gevolg hiervan was dat de eerste waggon van den trein met landverhuizers totaal werd verbrijzeld, waardoor 36 passagiers, benevens de machinist en de stoker een plotselingen dood vonden. De meeste lijken vond men deerlijk verminkt, terwijl later nog meer dooden en verbrijzelde ledematen werden gevonden en er overigens veel personen zwaar gewond werden. Het spreekt van zelf, dat er buitendien vele wagens uit het spoor geraakten. De daarop aanwezige stoker kwam insge lijks plotseling om het leven. Naar het schijnt is de machinist van laatstgenoemden trein nog in tijds van de locomotief afgesprongen. De Revue germanique bevat de volgende statistieke bijzonder heden omtrent de bevolking van Engeland: De bevolking bedraagt 16,000,000 zielen. Iedere twee minuten worden er drie kinderen geboren; ieder minuut sterft er een. In Londen is de verhouding van 6 minuten voor de geboorten, tegen 8 minuten voor de sterf gevallen. De bevolking van die hoofdstad, die 3,000,000 inwoners telt, is bijna gelijk met de bevolking van het geheele land in de 14de eeuw. Londen bevat tweemaal zooveel inwoners als Parijs en vijfmaal meer dan Berlijn, Weenen en St. Petersburg. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1607 sterf gevallen en 1951 geboorten plaats gehad. Te Glasgow is zekere Georges Weittington tot 5 boete veroordeeld, omdat hij in zijn tent een man en eene vrouw vertoond heeft, die levende ratten aten. In eene dezer dagen te Bel/ast gehouden vergadering van den gemeenteraad, bezigde de Heer Rea, over eene plaatselijke kwestie, zulke ruwe en beleedigende uitdrukkingen jegens den mayor, dat deze genoodzaakt was het driftige lid uit de zaal te doen verwij deren. Naauwelijks was dit geschied, of hij ontsnapte aan de handen der dienaren en sprong over de balie, doch zoo onhandig, dat hij plat op den grond te land kwam, en hervatte vervolgens zijn onbe suisde taal. Andermaal naar buiten gebragt wordende, klampte hij zich, op den grond liggende, aan tafels en stoelen vast, die alzoo mede werden voortgesleept tot aan den gang, waar hij aan verschei dene policie-agenten werd overgeleverd, die in de onbeschrijfelijke worsteling met hunnen arrestant, voor een oogenblik onder den voet geraakten. In zijne laatste woede uitte hij de verschrikkelijkste bedreigingen tegen den burgemeester. Het getal bezoekers van Baden neemt van jaar tot jaar toe. In 1795 bedroeg dat getal 83; in 1815 waren er reeds 2000 vreem delingen; in 1825 7000; tien jaren later was dit cijfer reeds ver dubbeld; in 1845 klom het tot 32,000. Het vorig jaar bedroeg het getal bezoekers ruim 50,000, terwijl de toevloed dit jaar nog veel grooter zal zijn. Uit Gibraltar wordt berigt, dat de bemanning der bark Oase, sterk 10 koppen, door den scheepskok is vergiftigd. Deze moet opzettelijk en bij herhaling vergif in de spijzen hebben gemengd, waarom weet men niet. Toen gemeld vaartuig te Gibraltar aankwam waren reeds drie matrozen overleden, de overige bemanning ligt nu in het hospitaal; de kok is gearresteerd. De Times bevatte echter dezer dagen een brief van een geneesheer, die, op grond van zijne ervaring, de meening uitsprak, dat hier niet aan kwaadwilligheid, maar aan vergiftiging door den in Engeland nog weinig bekenden vleeschworm moet worden gedacht. Volgens de jongste berigten uit Arabiê is het aantal pelgrims te Mekka dit jaar ongemeen groot. Het wordt op 200,000 begroot. In de heilige stad en in de omstreken heerschten besmettelijke en kwaadaardige koortsen, die vooral aan de opeenhooping van bevol king worden toegeschreven. Op Manilla zijn 8 millioen pond tabaksbladen door brand vernield. Steller dezes heeft met groot genoegen opgemerkt, dat, in 't belang des handels, bij den overgaug der telegraaphdienst tusschen Amsterdam en het Nieuwediep aan het Rijk, de bepaling is vastgesteld, dat op de beurs-uren in eerstgenoemde stad het kantoor aan het Beursgebouw voor het wisselen der haudels-dcpèches zal geopend zijn. Met hoeveel erkentelijkheid van deze gun stige bepaling door den handel wordt geprofiteerd, blijkt het echter bij ervaring, dat hierdoor niet in het spoedeischende der handelszaken kan worden voorzien, omdat, tijdens de heursuren, dikwijls andere dépêches, waarvan sommigen zeer goed vóór of na beurstijd konden worden afgezonden, moeten worden overge seind. Wenschelijk zou men het daaróm mogen achten, dat, hoewel liet algemeen belang niet hij dat des bandcis behoeft achter te staan, door het publiek de gewoonte werd aangenomen, om minder spoedeischende dépêches vóór of na beurstijd af te zenden. Hierdoor zou, mijns inziens, worden te gemoet gekomen aan een niet onbillijken weusch van vele handelaars hier cn makelaars ginds, die nu niet zelden in hunne zaken worden belemmerd, doordien aan het kantoor op de Beurs vaak een tijd van rust wordt bovolcn, juist op een oogenblik, waarin men daar groot belang heeft hij een dadelijk gebruik van dit snel werkend middel van gemeenschap. K. In den loop van de weck tusschen 15 en 20 Augustus zal weder eene Algc- mecne Collecte, ten behoeve der Luthersehe Gemeente alhier, gehouden worden. Be kerkeraad is dankbaar voor de gulle bijdragen der beide vorige inzamelingen in Aug. des vorigen jaars en die van April 11., welke te zamen 234 bedragen. Daardoor is de kerkeraad in staat gesteld van de schuld, groot 900, reeds ƒ350 af te doen. De kerkeraad koestert het aangenaam vertrouwen, dat zijne plaatsgcnootcn ook thans die liefderijke gezindheid zullen openharen, die hun tweemaal zooveel stof tot blijdschap gaf. Het zou overbodig mogen geacht worden, als zij tot de leden lrarer gemeente zeide: „toont dat gij waardig zijt, dat men u ondersteunt, God helpt die zichzelven helpen. Liefde is de stempel des geloofs; zonder haar mist het geloof zijn karakter. Helder, G Augustus 1864. De President van den Kerkeraad der Eerst. Evang. Luth. Gemeente, J. H. SONSTRAL.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 3