BUITENLAND. 254ste STAATS-LOTERIJ. CARGALIJST. België vult in de de tegenwoordige dagen eene voorname plaats bij de beschouwing der buitenlandsche politiek; want, waarlijk bij onze naburen, schijnt het maar weinig harmonisch toe te gaan bij de verkiezingen voor de kamer der vertegenwoordigers, 't Geldt daar dan ook een vrij gewigtig vraagstuk. De natie heeft te kiezen tusschen de politiek van 't kabinet, eene staatkunde, waarbij men zich wel heeft bevonden die te volgen, omdat het land daaraan zijn goeden naam onder de Europesche staten van den tweeden rang te danken heeft, en de heerschappij der clericale rigting, die den tijd vóór 1789 wil doen terugkeeren, met de overheersching van den staat door de kerk. Hier en daar zijn de gemoederen der kiezers al tamelijk opgewonden, zoodat de policie zich maar heeft gereed te houden om rustverstoringen, die met zekerheid kunnen worden te gemoet gezien bij de vervulling der burgerpligten, zoo goed mogelijk te onderdrukken. Aan opzienbarende kuiperijen en om- koopingen ontbreekt het daarbij niet. De clericale partij is ijverig in de weer, om van de grondeigenaren eene soort van belasting te vorderen van 100, 50 en 25 francs ieder, ten einde te voorzien in de „noodige onkosten" voor de behartiging der belangen van devrienden. Uit Polen verneemt men dit akelig berigtJl. Yrijdag werd in den vroegen morgen op het glacis van de citadel te Warschau de doodstraf uitgevoerd aan de heeren Traugott, Krajewsky, Poczyski en Jezioranski, hoofden van het nationaal bewind. Zij lieten hun leven voor de zaak van hun vaderland, dat in stilte den dood zijner kinderen beweent. Maar beklagenswaardiger nog is het lot van elf hunner beambten, die tot den gevreesden dwangarbeid en vesting straf in Siberie zijn veroordeeld. De vermelding in hun vonnis, dat zij 's keizers genade hebben verworven door de verleende gratie van de doodstraf, is eene gruwelijke vermelding. Zwaarder ellende dan die van deportatie naar Siberie, waarbij den beambten, die over de gebannenen waken, ieder inmengsel van barmhartigheid wordt ver boden en gestraft, zwaarder ellende is er niet te bedenken. En zulk een verschrikkelijk lot ondergaat men dan nog bij de gratie des keizers Berigten uit Weenen en Berlijn vermelden, dat de tegenwoordige wapenstilstand voor onbepaalden tijd is gesloten en stellig tot 15 September duren zal. 't Is echter zeker dat de vrede tot stand zal komen en bij die zekerheid komt het er nu weinig op aan of de stilstand van wapenen voor 3 of 6 maanden is gesloten. Terstond nadat de oorlog voor goed geëindigd is, zullen, naar men meent, Oostenrijk - en Pruissen er toe overgaan, om voorstellen tot Bonds - hervorming te doen, tengevolge waarvan de Midden-Staten welligt in een moeijelijken toestand geraken en genoodzaakt zullen zijn aan de eischen der magtigen toe te geven, ook tegen wil en dank. Volgens eene officiële opgave bevinden zich op dit oogenblik in Pruissen 4750 Deensche gevangenen, die in verschillende vestingen opgesloten zijn. Koning Leopold heeft den 9 dezer Parijs verlaten en is derhalve een dag vroeger vertrokken, dan hij aanvankelijk voornemens was geweest. De koning begeeft zich naar Brussel, doch zal, ten einde zich op een afstand te houden van de tegen den 11 dezer uitge schreven verkiezingen voor de Belgische Tweede Kamer, schier onmiddellijk doorreizen naar Ostende. Er is te Parijs een schouwburg in aanbouw die 25 millioen francs zal kosten. De verkoop van den inboedel van la Pommerais te Parijs wordt voortgezet, maar de zucht om zich voorwerpen aan te schaffen, welke den gifmenger toebehoord hebben, heeft van lieverlede voor den grootsten afkeer plaats gemaakt, zoodat niemand meer biedt. Een kostbare verzameling chirurgicale instrumenten is op die wijze toegewezen voor de som van 5 centimes. In het jongste nommer der Presse leest men het volgende berigt uit Vichy, de bekende Eransche badplaats in het departement Allier: „Boven den ingang van een goudsmidswinkel alhier wordt een opschrift gevonden, luidende: In de drie deugden. Onder elk dier deugden bevindt zich een medaillonin No. 1 de beeldtenis des keizer als het symbool van het geloof, in No. 2 die der keizerin als de liefde en in No. 3 die van den kroonprins als de hoop. Volgens den Times hebben, in 1863, 907 menschen hun dood gevonden in de mijnen. Het is echter 222 minder dan in 1862. JI. Woensdag avond zijn uit Cremone Gardens, te Londen, onder een verbazenden toeloep van nieuwsgierigen, twee luchtballons opgestegen, namelijk de kolossale Eagle, van den heer Godard, die met verhitte lucht werd gevuld en de Prir.ce of Wales, van den heer Adams, een veel kleineren, op de gewone wijze reet gas gevulde ballon; toen in beide eenige liefhebbers hadden plaats genomen, verhieven zij zich statig in de ruimte; de laatste die veel sneller opschoot, verdween spoedig uit het gezigt, terwijl de Eagle geruimen tijd boven Londen bleef zweven en eindelijk langzaam in een veld nederkwam, waarbij echter een paar der luchtreizigers letsel bekwamen. Den 15 dezer zal de noordelijke Spaansche spoorweg, die van Madrid over de Pyreneën naar Frankrijk loopt, geopend worden. Het openen van dezen weg, waardoor eene regtstreeksche en onaf gebroken spoorweggemeenschap tusschen Madrid en Parijs wordt verkregen, beschouwt men te Parijs, zoowel uit een politiek als uit een maatschappelijk oogpunt, als eene gebeurtenis van veel gewigt. Om de moeijelijkheden, die in Spanje aan het reizen en het vervoer te lande verbonden waren, was Engeland, door zijne menigvuldige en gemakkelijke scheepvaart-verbinding met de Spaan sche havens, als het ware de naaste buur van dat land. Dit zal voortaan niet meer zoo zijn. Door den nieuwen spoorweg zal nu Spanje onmiddelijk met Frankrijk verbonden wezen, en het toene mend maatschappelijk en handelsverkeer zal de betrekkingen tusschen deze twee landen veel naauwer maken dan zij tot dus ver waren. Aan den nu voltooiden noordelijken spoorweg, die wegens het doorbreken door de Pyreneën groote moeijelijkheden opleverde, is in de laatste jaren met alle magt gewerkt. Het aantal der arbei der» werd in het voorjaar van 1862 van 4000 tot 13,000 ver meerderd, en in het begin van dit jaar tot 15,000 opgevoerd. Behalve dezen weg, die over Valladolid naar de Eransche grenzen loopt, bestaan nu in Spanje reeds vijf groote, van de hoofdstad uitloopende spoorwegen, te wetennaar Barcelona, Valencia, Ali- cante, Sevilie en Cadix. In geen land van Europa is in de laatste jaren met zooveel ijver en op zoo breede schaal aan spoorwegen gearbeid als in Spanje. Deze werken zijn meest met behulp van Engelsche kapitalen en voor een groot^deel ook van Engelsehe deskundigen tot stand gebragt. De hongersnood, die op de anders zoo welige Kaap-Verdische Eilanden heerscht, heeft de grootste rampen veroorzaakt. Men schrijft van daar, dd. 13 Julij„De gevolgen van de langdurige droogte, meldt kapt. Bickford, onlangs van Porto-Praya te Boston aangekomen, zijn verschrikkelijk. Het heeft sedert een jaar aldaar niet geregend, en de oogst is er geheel mislukt; het groen des velds is geheel verschroeid en de grond zelfs verdroogd, hij verstuifd als poeder. De bevolking van 't platte land, die voor haar bestaan op den oogst rekent, is, na al haren voorraad te hebben verbruikt, naar de steden komen vlugten en sterft bij honderden. Kapt. Bickford heeft vernomen, dat op San Yago, het voor eiland van de groep, en dat een jaar geleden 55,000 zielen telde, van 1 Jan. tot 1 Mei jl. zeven duizend menschen door den honger zijn omgekomen. De Portugesche regering heeft eene som van 75,000 piasters toegestemd om aan de armen bijstand te bieden, doch die ontoerijkende som was spoedig uitgeput. Antonio Bella-Eortes en nog een vermogend burger hebben een ruim gebouw doen oprigten, waarin zooveel mogelijk uitgehongerde lieden, die van het platte land kwamen, werden opgenomen en verpleegd; doch bij velen waren de krachten reeds zoodanig gesloopt, dat alle bijstand nutteloos was. Het was voor den heer Bella- Eortes, dat kapt. Bickford eene lading graan en rijst overbragt, en hij heeft deze treurige bijzonderheden van dien heer zeiven vernomen. Gedurende zijn verblijf te Porto-Praya stierven dagelijks 40 of 50 personen van den honger of aan de ziekten, die van het doorge stane gebrek het gevolg waren, ofschoon alle voorzorgen waren om hen van levensmiddelen te voorzien. Men kon de straten niet doorgaan, of men zag drie of vier dier ongelukkigen ter neergezegen op den grond. Mannen, die door den honger als tot razernij waren vervallen, vraagden hem om voedsel; vrouwen vermagerd en verbleekt, gingen met wankelenden tred langs den weg, en bezweken soms vlak bij de stad, waar zij redding hadden gehoopt te vinden; kinderen staken hunne tot op het been vermagerde armpjes uit en smeekten sprakeloos om hulp. Kapt. Bickford trok tot op eenigen afstand landwaarts in om zich van alles te overtuigen, en hij keerde met verslagen hart aan boord terug. Toen de lading van de brik gelost en naar de stad vervoerd was, zag men mannen en vrouwen nog den grond doorwoelen om naar eenige rijstkorrels te zoeken, die uit de zakken gestort waren, en ze oprapen alsof het goud ware geweest." V IJ F D E KLASSE, dertiende lijst. N°. 1840 25,000; N°. 764, 8899 en 10161 ieder 1000; N°. 7495 en 18295 ieder f 400 N°. 7004, 8241, 11142, 17192 en 19399 ieder 200; N°. 2174, 2621, 8289, 9592, 9668,10648,13358,13717,15267,16853 en 17285 ieder 100. MARKTBERIGTEN. TEXEL8 Augustus. Vee met weinig aanvoer. Schapen f 8 a 12, met weinig kooplust. ALKMAAR6 Augustus. Aangevoerd: 5 Paarden, f 60 a 100. 4 Koeijen, f 80 a 150. 240 Schapen, f 8 a 28. 82 Lammeren, f8 a 12. 51 magere Varkens, f10 a 10. 71 Biggen, f4 a 7. Nuchtere Kalveren, f7 a 11. Boter 70 a 80 c. per kop. PURMERENDE, 9 Augustus. Aangevoerd: 293 Runderen, handel stug. 144 vette Kalveren, handel vlug, 50 a 70 c. per N. p. 34 nuchtere Kalveren, f 6 a 13, handel redelijk vlug. 83 vette Varkens, 32 a 39 c. per N. p., handel stug. 27 magere Varkens, f 9 a 13 en 16S Biggen, f2,50 a 5, handel stug. 1451 Schapen en Lammeren, handel traag. Boter f 1,05 a 1,15 per N. p. Kaas, 206 stapels kleine en 10 stapels middelbare. Kip-Eijeren f 2,60, Eend-Eijeren f 3,40, per 100 stuks. De prijzen der Beemster Wol blijven voortdurend f 2,35. LEIDEN, 7 Augustus. Boter 1ste kwal. f 1,225 a f 1,325, 2de kwal. f 1,125 a f 1,20 per N. p. SCHIEDAM8 Augustus. Jenever f 11,50 a 12,per vat contant bij partij. Moutwijn f 8.25. ZUTPHEN, 8 Augustus. Wol. De aangevoerde partijen zijn verkocht tot f 1 a 1,12 per pond. LEEUWARDEN, 5 Augustus. Boter f 47,50. LONDEN, 8 Augustus. Heden waren ter vve-markt aangevoerd: 6680 Runderen, 30640 Schapen, 361 Kalveren en 470 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 4 d., van Schapen 5 sh. 4 d., van Kalveren 5 sh. 6 d. en van Varkens 4 sh. 4 d. De prijzen der laatste markt waren: Runderen 5 sh. 2 d., Schapen 5 sh. 6 d., Kalveren 5 sh. 2 d. en Varkens 4 sh. 6 d. BRESLAU, 5 Augustus. Wol. Er werden gedurende de week 1200 kwintals omgezet. De kenze bepaalde zich weder hoofdzakelijk tot ord. kwaliteiten, die dan ook naar even redigheid zeer hooge prijzen bedongen. In de fijnere soorten daarentegen was de omzet zeer beperkt en bestond alleen uit eenige partijtjes goede Poolsche en Silezische Scheerwol tot S0 a 90 tb., alsmede enkele partijtjes zomer Lams- en Silezische Winterwol tot 90 a 100 th. Eenige kleinigheden supra fine soorten bedongen 118 rth. en daarboven. Aangekomen van 610 Augustus ter losplaats HELDER, om aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van: NEWCASTLE. Advena, R.Hales. 140 chaldronsSteenkolen. Wurfbain&Co., teAmst. SUNDERLAND. Wiltonwood.J.Canney. I44ch. ,t RichardMoront.M.Dumble.l04c.h. SalisburryHarrison,J.Forccr.l28ch.„ SHIELDS. Newton, J. Chambers. 356 tons SEAHAM. Times, J. Robinson. 236 tons r Lucinde, J. Stamp. 262 tons Isabella, J. Watson. 249 tons

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 3