ADVERTENTIËN. WINKELDOCHTER, 4 KORENSCHUITEN INGEZONDEN. EENE NUTTIGE STICHTING. 254ste STAATS LOTERIJ. MARKTBERIGTEN. CARGALIJST. pond op een afstand van 2U00 ellen zal afschieten op een doel, voor stellende een gedeelte van den Warrior. Nabij Lewisliam plukte iemand, terwijl hij in zijne tuin wan delde, eenc mooije rijpe pruim; naauwelijks had hij haar in den mond of hij gevoelde een hevigen steek van een wespde keel zwol zoo snel en zoo geweldig, dat de onvoorzigtige man binnen drie vierde uur tijds dood was. Het kleine kottervaartuig van lf ton en bemand met kapt. Donavon, een matroos en een hond, welks vertrek uit New-York naar Engeland onlangs werd aangekondigd, is op 4-5 gr. 10 min. N. breedte,, en 53 gr. W, lengte (dus nabij Kaap Race) gepraaid door het schip Coronetalles was wel aan boord met goed vooruit- zigt van den gewaagden togt te volbrengen alleen had men gebrek aan leeftogt, die door den Coronet gereedelijk verleend werd. De Pruissische Gerichtszeitimg verhaalt het volgende staaltje van treffende dankbaarheid voor ondervonden vriendschapsbewijzen. Een ambtenaar had van een koopman, met wien hij bevriend was, 200 thaler op een wissel geleend. Op den vervaltijd moest uitstel verleend worden en werd de schuld, om de betaling te verge makkelijken gesplitst in vier wissels, ieder van 50 th. Toen ook daarop weder herhaaldelijk uitstel was verleend, werd eindelijk geregtelijk betaling gevorderd. Hierbij bezigde de nobele vriend intusschen een karakteristiek middel van ontduiking, door namelijk de geldigheid van den wissel te betwisten, op grond, dat hij ge- dagteekeud was van den 31 Sept., welke datum niet bestaat. I)e regtbank heeft zich met deze bewering vereenigd en den bedrogen vriend blijft nu niets anders over dan eene kostbare en langwijlige vervolging, wegens eene hem toekomende schuld, in te stellen. - Donderdag a. s. hoopt de heer Joseph Maijer te Praag zijn gouden echtfeest te vieren en daarbij tot opluistering van het feest tegenwoordig te zien de bruidsjonker en de strooimeisjes, die 50 jaren geleden bij het huwelijk die betrekking vervulden. -In Amerika vindt men vreemde namen. Zoo gaf een inwoner van den staat MicJdgan, die Slickncy heette, aan zijne zonen de namen One Stickney, Two Stiekney, Three Stickney, en aan zijne twee dochters insgelijks de namen One Stickney, Two Stickney even als men in Buitschland gewoon is personen van denzelfden naam en dezelfde familie te onderscheiden door I, II, III achter hunne namen te zetten, b. v. Schmitz I, Schmitz II, Schmitz III. De oude Romeinen maakten het overigens met hunne Quintus en Sextus niet veel beter. In een gezin te Vermont heeten drie kin deren Joseph, And (En), Another (Een ander). In een ander gezin werd aan het zesde kind de naam Einis (Eind), gegeven, omdat de ouders het voor het laatste hielden; toen zij echter met nog drie (een dochter en twee zoons) gezegend werden, kregen deze de namen van Addenda, Appendix en Supplement. Er is in de laatste dagen veel gesproken over de schuld der Vereenigde Staten en meer dan een Engelsch blad werd beschuldigd ze overdreven te hebben voorgesteld. De volgende opgave wordt nu beweerd juist te zijn, als getrokken uit de onderteekende opgave van den ex-Minister van Financiën (den heer Chase). Totaal der schuld (met inbegrip van alle onbetaalde vorderingen en acceptatiën, ten bedrage van doll. 48,309,625.56 c.), doll. 1,719,395168.83 c. Daarop is interest verschuldigd: in goud d. 50,823,672.45 c., in papier d. 20,876,057.70 c., totaal d. 71,699,739.15 c., zijnde in doorsnee minder dan 4-| pCt., waarvan ongeveer 3 pCt. in goud. Tau de geheele schuld zijn slechts doll. 118,577,650 opgenomen tegen zeven en drie tiende pCt., aflosbaar 17 Julij 1864. Doll. 501,383,104.41 c. worden vertegenwoordigd door noten green backs en ander papieren geld) en door de wissels en vorderingen op het bewind, zoo als vroeger opgegeven. Bovenvermelde som draagt geen rentelast. De gezamenlijke ontvangsten van ingaande regten bedroegen in het jaar, eindigende 14 Junij 1864, doll. 103,128,193 in goud, en de binnenlandsche lasten en regten bragten op doll. 145,421,752 'va papier, dus gezamenlijk doll. 248,639,945; latende alzoo, zoowel wat goud als papier betreft, een ruim overschot op den Amerikaanschen rentelast. (Dit schiet echter verreweg te kort ter bestrijding van de overige Staatsuitgaven.) melijke ontwikkeling te bevorderen, de zintuigen te oefenen en het gemoed voor het ontvangen van zedelijke indrukken vatbaar te maken. Iloe kan het anders, of het bezoeken van zoodanige inrigtingen moet voor het volgend leven der kinderen van onberekenbaar goede gevolgen zijn. Be hoorlijk voorbereid, bezoeken zij later de lagere school, waar het onderwijs alzoo veel meer vrucht kan dragen, dan vaak het geval is, als de kinderen tot op hun 6de jaar zijn gevoed en gekleed, ja, maar zonder dat er tijd of gele genheid is geweest om hunne sluimerende vermogens op te wekken en hen alzoo vatbaar te maken voor het onderwijs, dat op de lagere school gegeven wordt. Te midden van het vele goede, dat in den laatsten tijd tot verbetering van de leermiddelen ten dienste der scholen is gedaan, zijn ook de bewaarscholen niet vergeten, maar heeft men, als vruchten van studie en ervaring, de beste middelen opgespoord om zulke inrigtingen meer en meer aan het doel te doen beantwoorden. In onze talrijk bevolkte gemeente ontbreekt het tot heden toe geheel aan eene school van dien aard. Geen wonder dan ook, dat van uit den boezem van ons departement der Maatschappij Tot Nut van *t Algemeen eene stem opging, die met aandrang heenwees op de bestaande behoefte in deze. De commissie, die ter dezer zake een onderzoek instelde, hoezeer doordrongen van de overtui ging, dat meer dan eene stichting van dien aard moest worden in 't leven ge roepen, om zooveel mogelijk op alle deelen dezer wijduitgestrekte gemeente van dienst te zijn, liet zich niet afschrikken door het bedenken, dat zulks gelde lijke offers zou eischen, die boven de krachten gaan. Zij trachtte daarom steun te vinden, zoowel bij het gemeentebestuur als bij het departement der M. T. N. v. 't A. alhier, om aanvankelijk eéne goede bewaarschool te stichten. Zij begreep, dat, omdat niet alles in eens kan geschieden, het goede niet geheel behoeft achterwege te blijven en wilde het slechts aan den tijd overlaten, om zoozeer van het nut en het hooge belang van zoodanige school te overtuigen, dat er allengs meerdere bewaarscholen in deze gemeente tot stand komen. Over het belangrijke van goede bewaarscholen, met het oog op de vorming en opvoeding der jeugd, wordt dan ook niet meer getwist; alleen is het nog de vraag, of de noodige fondsen wel zullen komen, die zoozeer eene behoefte zijn tot daars^elling van een ruim en geschikt lokaal en van de noodige meubelen en leermiddelen. Men zegge niet, dat er al reeds zoo veel wordt uitgegeven ten dienste van het onderwijs, want daar, waar het onderwijs bloeit, zal de rente van het uitgezette kapitaal, vermeerderde welvaart, ook niet achterwege blijven. s. Onder de voortreffelijke instellingen van den nieuweren tijd bekleeden de zoogenaamde bewaar- of kleine-kinderscholen voorzeker eene voorname plaats. Voor ongeveer eene halve eeuw waren die inrigtingen in ons vaderland, «ven zoo min als in andere beschaafde landen van ons werelddeel, zoo goed als onbekend. Allengs begon men echter het hooge belang van goede inrigtingen van dien aard in te zien en, terwijl in EngelandFuitschland en Frankrijk de eerste hand werd gelegd aan de oprigting van Infant-scholen, Bewahr-Anstalten en Salles d'asile, werd ook in ons vaderland, vooral op aandrang van den Fricschen schoolopziener Visser en door tusschenkomst der verdienstelijke Maat schappij Tot Nut van t Algemeenmet ijver de hand geslagen aan de verbete ring van bestaande en aan de oprigting van nieuwe bewaarscholen. Zoo zag men achtereenvolgens uitmuntende scholen van dien aard verrijzen te Zwolle, Rotterdam, Gouda, Amsterdam, 's Gravenhage, Groningen, enz.zoodat er thans in bijna elke stad onzes vaderlands, ja zelfs reeds hier en daar ten platten lande, gevonden worden. Tot dusverre de mededeeling van eenige bijzonderheden omtrent de geschie denis der inrigtingen, wier nut en hooge belangrijkheid wij, ook voor de plaats onzer inwoning, met enkele trekken willen aantoonen. De vroegste jeugd bevat, als 't ware} de kiem des levens, die zorgvuldig behoort gekweekt te worden, wil men goede bloesems en vruchten verwachten en toch, zij wordt meestal geheel of voor een groot deel veronachtzaamd. In dat gebrek te voorzien, dat was het doel van de oprigting van goede bewaar scholen. Zij hebben ten doel om de ouders, wier dagwerk hen van hunne kin deren verwijderd houdt, te ondersteunen, of, wanneer zij zich met hunne kleinen niet kunnen bezig houden, die zorg over te nemen; kinderen zelve voor gevaren te behoeden, waaraan gebrek aan opzigt hen blootstelt; hen aan de straat te onttrekken, waar zij voor de schadelijkste indrukken vaak blootstaanhen aan onzindelijkheid, de moeder van vele ziekten, te ontwennen; hen in 't gezellige leven op te leidende eerste ontwikkeling van hunne vermogens te regelen en hunne zedelijke vorming voor te bereiden, 't Zijn scholen, niet om te leeren, maar om, onder gepaste afwisseling van ontspanning en bezigheid, de ligcha- VIJ F D E KLASSE. zeventiende lijst. N°. 12029 niet en premie 3000; N°. 4839 200; N°. 12710 100. TEXEL, 15 Augustus. Ter markt van heden was meer aanvoer van vee dan de vorige week. Scha pen, Lammeren en Veulens werden tegen goeden prijs verkocht; mag. Schapen f9 a 14-, Lammeren f5 a 12, Veulens met weinig kooplust. ALKMAAR, 13 Augustus. Aangevoerd: 9 Paarden, f 60 a 100. 6 Koeijen, f 90 a 120. 1 Kalf. 553 Schapen, f 8 a 28. 44 Lammeren, f 8 a 12. 60 magere Varkens, f 10 a 16. 84 Biggen, f 3,50 a 7. Nuchtere Kalveren, f8 a 10. Boter 65 a 75 c. per kop. PURMERENDE, 16 Augustus. Aangevoerd: 23 Paarden. 503 Runderen, vette goede kooplust, melk- en jong vee weinig handel. 138 vette Kalveren, f 55 a 75 c. per N. p., handel vlug. 22 nuchtere Kalveren, f 7 a 15, handel vlug. 87 vette Varkens, 34 a 39 c. per N. p., handel flaauw. 19 magere Varkens, f 9 a 13 en 149 Biggen, f 2,50 a 5, geen kooplust. 1148 Schapen en Lammeren, vette met goede kooplust. Boter 95 c. a f 1,10 per N. p. Kaas, 186 stapels kleine en 8 stap. middelbare. Kip-Eijeren f 2,70, Eend-Eijeren f 3,40 per 100 stuks. LEIDEN, 13 Augustus. Boter 1ste kwal. f 1,225 a f 1,325, 2de kwal. f 1,125 a f 1,20 per N. p. SCHIEDAM, 15 Augustus. Jenever f 11,50 a 12,per vat contant bij partij. Moutwijn f 8.25. LEEUWARDEN, 12 Augustus. Boter f 53, LONDEN, 15 Augustus. Heden waren ter vee-markt aangevoerd: 6210 Runderen, 29060 Schapen, 334 Kalveren en 420 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 2 d., van Schapen 5 sh. 6 d., van Kalveren 5 sh. 2 d. en van Varkens 4 sh. 6 d. De prijzen der laatste markt waren; Runderen 5 sh. 2 d., Schapen 5 sh. 6 d., Kalveren 5 sh. 2 d. en Varkens 4 sh. 6 d. Aangekomen van 1317 Augustus ter losplaats HELDER, om aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van NEWCASTLE.Zephyrus,F.Elliot.l31chaldronsSteenkolen.B.Hagedoorn&Z.,teAmst. n Pomona,A.Butcher.l55 u v.Vlissingeü&Stuart, v Hart, J. Cloack. 133 C. Berghuijs, te Helder. SUNDERL AND.Roseta,J.Newton.252tons vu» FREDERIKSTADT. FemSöstri, K.C.Knudsen. LadingHout.Gebrs.Janzen,teHelder. Orienten, P. Lassen. LadingHout.Gebrs.Hooglant,teAmsterdam. w Alida, O. Basberg. Lading Hout. Pauk de Lange, te Zaandam. Elizabeth, O.C.Gjersoe. LadingHout. Fortuijn&Co., teZwolle. In eene VICTUALIE WINKEL verlangt men eene welke tevens in het huishouden, des noodig, kan behulpzaam zijn. Adres, brieven franco, bij den Uitgever dezer Courant. Na afloop der HOUTVËILIXC! der RES O L UTIO Nzullen nog geveild worden ter bezigt.iging liggende in het Heldersch Kanaal, bij de Telegraafsteeg.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 3