LET WEL! Een gouden Broche. L. K0EKENHEIM, ADVERTENTIËN. TANDMEESTER, GtEVOKTDEKT VERVAARDIGER VAN KUNSTTANDEN EN GEBITTEN, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE KELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, G A R G A L IJ S T. EEN VIJAND VAN LASTER. wapen, straalde eene reusachtige zon. Het feest, dat zich door groote geestdrift kenmerkte, werd gelukkig door geene ongevallen gestoord. Men berekent het getal vreemdelingen, dat tot bijwoning der feesten naar Parijs was gekomen, op 500,000. Daarentegen hadden wel 100.000 Parijzenaars een goed heenkomen in de omstreken der hoofdstad gezocht. Op de beurs te Parijs werd den lOden dezer een zakkenroller in hechtenis genomen. Een ooggetuige verzekert aan den corres pondent van de Oostenrijksehen General-Correspondenz, dat, op den kreet: houd den dief, de helft der aanwezigen de vlugt nam. Sedert eenige dagen verkeert het Parijsche volk in een zeer opgewonden stemming, ja, in een zonderlingen staat van dwaasheid. Het schreeuwt onophoudelijk en bij alle gelegenheden: „Lambert 1 voila Lambert! As-tu vu Lambert?" Omtrent de beteekenis van die kreten loopen verschillende uitleggingen, die allezins natuurlijk luiden, maar ook geheimzinnige. Bij het passeren van den keizer en de keizerin schreeuwde men: „voila Lambert!" in plaats van te roepen: „vive 1'Empereur! De policie begint ongerust te worden, de agenten en gensdarmen worden rood van kwaadheid wanneer men hun dien onbeduidenden naam naschreeuwt en zonder eenige andere reden zijn reeds verscheidene arrestatiën gedaan. Yoor het oogenblik is dat geschreeuw niets anders dan eene flaauwe aardigheid. Op de lijst van jaarwedden en pensioenen in Engeland, komen de prins en de prinses van Wallis voor 40,000 en 10,000 voor de kroonprinses van Pruissen voor 8000, prinses Lodewijk van Hessen voor 6000 en de familie Cambridge voor 24,000; de nakomelingen van William Penn voor 4000 (ten eeuwige dage), vier ex -lords kanseliers, elk voor 5000, enz. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1438 sterf gevallen en 1962 geboorten plaats gehad. -Bij het Camden-road station, aan den Noordelijken spoorweg in Engeland, is dezer dagen de stoomketel eener locomotief gespron gen. De stoker werd bij dit ongeval een eind ver weggeslingerd en in zulk een beklagenswaardigen toestand gevonden, dat hij aan de gevolgen daarvan overleden is. Onderscheidene personen werden min of meer gekwetst. Eenigen, die op kleinen afstand stonden, werden letterlijk tegen den grond geslagen. Een aantal waggons zijn zwaar beschadigd. Uit het hieronder vermelde proces blijkt de excentriciteit der Engelsclie regters. Twee buren leefden in vrede; de een bezat een kanarievogelde ander een kat. Op zekeren dag verslond de kat den vogel, en door den eigenaar van den kanarievogel op heeterdaad betrapt zijnde, moest zij hare misdaad met den dood boeten: zij werd opgehangen. De eigenaar der kat stelde een'eisch tot schadevergoeding inhij vroeg niet meer dan vijf-en-twintig gulden. De regter evenwel oordeelde dat, aangezien de kat door het opeten van den vogel was gedaald tot den rang der wilde en verscheurende dieren, zij alle regt had verloren op de bescherming, welke de wet aan de huisdieren toekent. Als een bewijs van den over het algemeen kouden zomer dezes jaars wordt gemeld, dat den 9 dezer de bergen nabij Inverness Engeland) met eene laag versche sneeuw waren bedekt. De stad Belfast blijft bij voortduring het tooneel van ernstige wanordelijkheden. Dezer dagen zijn een groot aantal oproerlingen gekwetst door de gaffels, waarmede een deel der strijdenden is ge wapend, of door vuurwapenen. Vijf gekwetsten, waarvan twee doodelijk getroffen, zijn naar de hospitalen overgebragt. Die inrig- tingen zijn thans opgevuld met zieken en de heelmeesters kunnen zich den ganschen dag met amputatiën bezig houden. Er zijn nu meer dan 4000 man troepen. Jl. Donderdag zijn 12,000 Protest, werklieden, hij wijze van demonstratie, de stad doorgetrokken. De stad heeft veel meer het uitzigt van eene belegerde plaats, dan van een rustigen zetel van handel en nijverheid. Alle zaken zijn gesehorst, alle huizen gesloten. Den 16 dezer is de policie handgemeen geworden met de oproermakers en werden drie personen gedood en dertig gekwetst, waarvan twee doodelijk. De zeelieden in de haven hebben de werklieden op de werven tot een geregelden strijd geprovoceerd en de laatsten hebben, dientengevolge, de maga zijnen der zwaardvegers overmeesterd en zich van wapenen voorzien. Het volk, voorzien van bijlen, messen, pistolen en gaffels, trekt bij troepen de straten door. De R. C. aartsbisschop heeft, in een mandement aan zijne gemeente, zijne geloofsgenooten tot rust en orde aangespoord. De Katholieken hebben bovendien eene vergadering gehouden en eene deputatie naar Dublin afgevaardigd, om de regering uit te noodigen speciale com missarissen te benoemen, om het bestuur over de stad op zich te nemen en haar te verklaren, dat de tegenwoordige bestuurders het vertrouwen der burgerij niet meer genieten. Een Engelsch reiziger schrijft uit Chamounix aan den Times, dat een bediende, die dezer dagen met een gezelschap den Mont- Blanc had bestegen, is uitgegleden en reddeloos in eene diepte ge stort, wegens het verzuim der gidsen, om allen met touwen aan elkander te verbinden. In de fabriek van de heeren Werhtheim Co., te Weenen, is dezer dagen een reusachtigen ijzeren brandkast vervaardigd, die zoo groot en ruim is, dat verscheidene personen met den hoed op het hoofd niet slechts overeind er in kunnen staan, maar zich vrij kunnen bewegen. De kast weegt 150 centenaars. Volgens de berigten uit Rome van den 16 dezer, zal de paus in het midden der volgende maand aldaar teruggekeerd zijn en wordt zijne gezondheid vaster. De 7 dezer woedden te St. Petersburg vier hevige branden in verschillende wijken der stad. In het gouvernement Saj-atow is alle dagen brand; acht dorpen op den grooten weg naar Moskou zijn onlangs geheel in de asch gelegd, en in de stad Serdobsk zijn 400 huizen tot den grond afgebrand. Vier leden van den Senaat der Noord-Amerikaansche Unie hebben president Lincoln aangeklaagd wegens misbruik van gezag en wegens kwade praktijken bij de verkiezingen. Aan een schrijven uit New-York ontleent men het volgende: „Men is algemeen den oorlog moede; overal ziet men het nut er van in, dat de vrede gesloten wierd en dat leidt tot de overtuiging, dat dit ook binnen kort geschieden zal, op welke voorwaarden weet men echter niet. Over den einduitslag is men zeker en dat veroor zaakt onverschilligheid ten opzigte der krijgsgebeurtenissen. van 12 tot 19 Augustus 1804. ONDERTROUWD: K. de Reuter, meubelmaker, oud 24 jaren en G. Quak, oud 23 jaren. N. Snoeck, matroos bij de Marine, oud 43 jaren eu M. Mulder, oud 36 jaren. J. II. Elerie, zeeman, oud 34 jaren en F. Veberne, oud 34 jaren. A. van Eeken, opperschipper bij de Marine, oud 46 jaren, weduwnaar van P. Mutchison en J. E. Schoonbergen, oud 30 jaren. GEHUWD: P. van de Vliet en W. Tegel. W. Freeke en K. Spruit. H. Krijncn en E. Griek. W. Rietveld en A. Bommel. F. J. S. Jacobi en T. Lijkkedrang. BEVALLEN: A. Schaap, geb. de Ruijter, (D.). D. Ilin, geb. Rei, (Z.). M. van Zuijlen, geb. Smit, (D.). M. Ramler, geb. Ursem, (Z.)T. Roeffel, geb. Greven, (D.). M. Ham, geb. Veen, (D.). G. Bakker, geb. Mossel, (D.). P. Zachariassen, geb. Selijn, (D.). M. van Wolferen, geb. Klop, (D.). N. de Klerk, geb. Groot, (Z.). OVERLEDEN: M. M. Verfaille, (11 maanden). T. Visser, (15 weken). D. Boon, (1 maand). G. II. M. Brocx, geb. Padtberg, (32 jaren). Ambts halve ingeschreven 2. van 12 tot 19 Augustus 1864. ONDERTROUWD: Pieter Marinus Stiggelbout, geneesheer, oud 33 jaren en Cornelisje Bruin, oud 30 jaren. GEHUWD: Geene. GEBORENJannetje, dochter van Tijs Buis en Bregje Buis. Keeltje, dochter van Dirk de Ruiter en Hendrikje Kooger. Tetje, dochter van Sijbrand Ellen en Antje Visser. Klaas, zoon van Pieter Jz. Boon en Trijntje Boon. Jacomijntje, dochter van Klaas Mastenbroek en Cornelia Rijnbrand. Willem, zoon van Willem Biersteker en Grietje Postma. Trijntje, dochter van Willemtje Bakker. Dirk, zoon van Albert Boon en Trijntje Keijser. Geertje, dochter van Cornelis Mz. Koorn en Martje Eelman. OVERLEDEN: Pieter Hz. Keijzer, (26 jaren). Jacob Ferdinand Eckhard, (19 maanden). Cornelia Wilhelmina Koning, (10 maanden). Aangekomen van 1720 Augustus ter losplaats HELDER, om aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van SUNDERLAND.Pytho,P.Anderson.285tonsSteenkolen.B.HagedoornS:Z.,teAmst. Heden overleed, in den ouderdom van 32 jaren, na een kort en hevig lijden en mij drie jeugdige Kinderen nalatendeGEERTRUIDA HELENA MATHILDE PADTBERGEchtgenoot van L. G. B R O C X. Willemsoord, 17 Augustus 1864. Algemeene kennisgeving. De eigenaar kan dezelve terugbekomen, tegen betaling van de advertentiekosten. Adres Bureau dezer Courant. zal den 33 en 33 dezer zijne Abonnés aan het Nieuwcdiep en den Helder komen bezoekenen zal te spreken en te ontbieden zijn van 8 tot 9 en van 6 tot 8 ure bij den Heer BOLL, Binnenhaven te Nieuioediepvan 12 tot half 1 ure bij D. DE VAAN, Biersteeg, en den 3-S dezer bij BROEKKAMP, aan den Burg op Texel. Mejufvrouw L. B., bij de Koeijenkop te N. D., schijnt nog al lust tot praatjes te hebben, ten nadeele van anderen, vooral van vrijgezellen, en deze praatjes meestal met laster te vermengen, wordt bij deze opmerkzaam gemaakt, dit geheel achterwege te laten, ter voorkoming van regterlijke vervolging. Daar de bewijzen zouden kunnen gegeven worden, dit uit naijver geschied, daar zij zich uitgelaten beeft, door iemand gevraagd te zijn, en die peisoon volstrekt niet de minste gedachte op baar beeft gehad, daar hij geen meisje verlangt, die langs de straten slenterd, om zich te doen opmerken. Iemand die vreest een blaauwtje te loopen, is deze partij aan te bevelen, want bet Duifje wil zich gaarne laten vangen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 3