NIEUWEDIEPER COURANT. M 69. DO N DElt DAG 23 AUGUSTUS. UMM.fi EN BINNENLAND. TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 24 Augustus. i' - HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aau denHelder,\ otllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Uit het door den kerkeraad der Christ. Afgesch. Geref. Gemeente alhier geformeerde drietal, is jl. Zondag door de manslidmaten tot predikant bij die gemeente beroepen, de wel-eerw. heer D. V. Wielinga, theol. cand. te Kampen. Zr. Ms. stoomschip Prinses Maria vertrok gisteren namiddag van hier, met bestemming naar Brouwershaven. Naar men verzekert, zouden aldaar eenige ongeregeldheden onder werklieden hebben plaats gehad, waartoe die zending zou noodig geacht zijn. Na de terug komst van dat stoomschip zal het tot overvoer van een transport voor Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Graaf Adolf van Nassau naar Vlissingen stoomen. Men schrijft uit Vlissingen van den 21 dezer „Heden morgen ten 8 ure werd Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Graaf Adolf van Nassau op eene waarlijk plegtige wijze in dienst gesteld. Naauwelijks was de groote vlag geheschen en ontplooide zij hare breede banen over het schoone schip, of de driekleur, den zeeman zoo dierbaar, deed een onbeschijfelijke geestdrift ontstaan. Door de fraaije hoornmuziek van het 6de regement infanterie voor het eerst met de geliefkoosde volksliederen begroet, donderde het hoezee der bemanning tusschen het schetteren der fanfaren. Bezield door liefde en eerbied voor de vlag, die smetloos door zoovele helden aan de nakomelingschap, als het palladium van moed en trouw, werd overgebragt, sprak de waardige kommandant de kapt. ter zee Uhlenbeck, tot het ctat-mayor en de bemanning in die krachtige en mannelijke taal en met die echte militaire welsprekendheid, welke niet alleen doeltreffend schoon was, maar ook, diep gevoeld, weerklank in alle trouwe harten vond. Zeldzaam werd er schooner en voortreffelijker schip op onze rijkswerven gebouwd. Landgenoot en vreemdeling, die dit meesterstuk van Nederlandsche scheepsbouwkunde mogten bezigtigen, zijn eenparig in hunne bewondering. Eergisteren is Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen buiten dienst en de état-mayor op non activiteit gesteld. Zr. Ms. korvet Prins Manrits der Nederlanden, kapt.-luit. ter zee d'Hamecourt, zal van hier binnen kort naar West-Indiê vertrekken en, na eene afwezigheid van zes maanden, weder hier binnenvallen." De adelb. 1ste kl. C. Maas, thans non-aetief, wordt met den 1 Sept. a. s. geplaatst op Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden. De 2de luit. C. J. Visser, van het corps Mariniers, is geplaatst bij de divisie te Hellevoetsluis. Omtrent de verwachtingen van den te velde staanden oogst in de provincie Noordholland ontleenen wij het volgende: »De bouwlanden zullen, naar men veronderstelt, over 't geheel een gunstigen oogst opleveren, terwijl daarentegen de opbrengst (lcr graslanden ongunstig te noemen is. Met betrekking tot schadelijke invloeden, als storm, hagel, insecten, is niets bijzonders mede te deelen. Van de veldgewassen voldoet de tarwe bet minst. Hoewel tot dusver nog uit geen enkel berigt is gebleken, dat zij ook iu dit gewest door een schade lijken worm zou zijn aangetast geworden, hebben de vorst en de voorjaarskoude haar zeer benadeeld. Rogge, garst en haver laten zich daarentegen over 't geheel zeer goed aan zien. In den Haarlemmermeerpolder is echter een groot gedeelte der beide eerstgenoemde gewassen uitgeploegd geworden; betgeen is blijven staan belooft een redelijk gewas. De boekweit heeft veel van dc droogte te lijden gehad. Men voedt echter de hoop, dat ook dit gewas, hij tijdig gevallen regen, eene goede opbrengst zal geven. Erwten en boonon staan vrij goed te velde. De opbrengst der wortelgewassen belooft in 't algemeen gunstig, die der augurken schraal te zullen zijn. Omtrent de verschillende zaden wordt vrij gunstig berigt. Het mosterdzaad belooft overvloedig en van voortreffelijke hoedanig heid te zullen zijn; het koolzaad is daarentegen nog al door de vorst benadeeld. Van vlas verwacht men eene voordeclige, van meekrap in den Haarlemmer meerpolder eene vrij goede, elders daarentegen eene schrale opbrengst. Ook thans ziet men weder, behalve in de duinstreken, een gunstigen aard appelenoogst te gemoet. De hoedanigheid van dit gewas wordt geroemd. De ziekte is tot dusver slechts op enkele plaatsen, en alleen aan het loof, opge merkt geworden. De vroege tuinvruchten hebben eene goede opbrengst gegeven. De latere hebben nog al van de droogte te lijden gehad, doch men veronderstelt, dat, zoo de droogte bij tijds getemperd wordt, ook deze oogst voordeelig zal zijn. Wat het ooft betreft, luiden de berigten omtrent de fijne vruchten over 't geheel bevredigend, en die ten aanzien van de appel- en perenboomen zeer gunstig. Het grasgewas is, vooral in de hooger gelegen gronden, tengevolge van de droogte, zeer schraal geweest. Dientengevolge is de uitkomst van den hooioogst ongunstig. Op sommige plaatsen beeft men niet meer dan de helft van da gewone opbrengst verkregen, ofschoon eene enkele laaggelegen gemeente ook dezen oogst bevredigend noemt. Deze ongunstige toestand van het gras- en booigewas beeft op de zuivelpro- dnctie een nadeeligen invloed geoefend. Het vee was gezond. De longziekte eischte slechts een enkel offer. Van tongblaar is geen geval medegedeeld geworden. Ook de varkensziekte heerschte tot dusver slechts in geringe mate op enkele plaatsen. Het schaapvee, en vooral de lammeren, leed hier en daar aan den worm. De collecte voor de noodlijdende kerken en scholen in Hongarije, op uitnoodiging der Synodale Commissie in de verschil lende Hervormde gemeenten in ons vaderland gehouden, heeft opgebragt de som van ƒ17011. Ds. B. Brouwer, te Barsingerliorn, heeft voor het beroep als predikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Groningen bedankt. Het 5de nommer der „Gegevens omtrent de zaak der spoor wegen op Java, door den heer T. J. Stieltjes, ontslagen adviseur bij het ministerie van Koloniën," is dezer dagen in het licht verschenen. Dit nommer heeft tot opschrift„Adressen, door den adviseur inge diend over vervalsching van stukken en niet over de rigting van den spoorweg." In het voorberigt doet de schrijver uitkomen, dat hij niet slechts strijd voert tegen spoorwegrigtingen, maar vooral ook tegen vervalschte stukken, waaromtrent hij zich per adres tot de beide Kamers der Staten-Generaal en tot Z. M. den koning heeft gewend, De heer S. geeft tot eene meer juiste beoordeeling der zaak en tot bevordering eener gewenschte volledigheid ook de tekst van de beschikking van den minister van Koloniën, waarbij schrij vers beweringen, vervat in zijn adres aan den koning voor ten eenenmale onjuist worden verklaard. De heer S. doet daarop uit komen, dat als zijne beweringen geheel onjuist zijn het dan zeker aan den minister o. a. moet zijn gebleken, dat op 19 a 24 palen oppervl. te Singen-lor 46 palen boseh groeijen, plus eene groote hoeveelheid rijst en dat er dan nog ruimte overschiet voor 42,000 menschen, waardoor dus de mogelijkheid der cultuur in drie of vier verdiepingen, door den minister worden geconstateerd, en meer andere zeer grove onnaauwkeurigheden. Zonder te beslissen aan wiens zijde eene schromelijke vergissing heeft plaats gehad, mag men toch de belangrijkheid niet ontkennen van dit werkje, waarin wordt aangetoond: 1. dat de minister geheel verkeerde stukken aan de Staten-Generaal heeft gegeven en gelaten; 2. dat de ingezonden adressen alleen tegen vervalsching waren gerigt 3. dat de adviseur S. ontslagen is, omdat hij de waarheid voorstond en de leugen bestreed; 4. dat de minister pleegt hetgeen hij den ontslagen adviseur ten laste legt: onjuistheden mede te deelen aan Z. M. den koning. In het TJtreehtsch Dagblad van 20 dezer komt een ingezonden artikel voor, waarin de schrijver, met het oog op het gedurig

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1