en binnenland! M 70. ZONDAG 2« A UftUSTU S. 1064. TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Augustus. HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denEelder, totl lure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60, Yoor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 89 dezer vertrekt de O. I. üandmail via SOUTHAMPTOJV. Den 89 dezer vertrekt de WEST-INDISCHE mail. De 13de verjaardag van Z. K. H. Willem Alexander Karei Hen drik Frederik, tweede zoon des konings, werd jl. Donderdag alhier op gebruikelijke wijze gevierd. Naar men verneemt, is het vermissen van een onlangs ver zonden brief met geldswaarde, vermoedelijk veroorzaakt door een der huisgenooton, die zich van den brief en de geldswaarde schijnt te hebben meester gemaakt. Het stoomschip Prinses Maria is gisteren morgen weder van Brouwershaven alhier teruggekeerd. Naar bet schijnt zijn de onge regeldheden aldaar van weinig belang geweest en in ieder geval spoedig weder tot bedaren gekomen, zoodat, nadat de kommandant aan den wal was geweest, terstond de terugreis kon worden aanvaard. Zr, Ms. stoomschip Zoutman doet heden een proeftogt alhier ter reede, ten einde de machine te onderzoeken. Bij de gisteren gehouden aanbesteding door de directie der Marine alhier van het successivelijk weghalen van 's Rijks werf van de hoeveelheden mot en krullen, van 1 Sept. 1864 tot 30 Junij 1865, was hoogste inschrijver'de heer G. de Groot, als: voor zuiver mot ƒ1.91, voor zuiver greenen mot ƒ1.11, voor gemengd mot ƒ1.51 en voor krullen 0.556, per kub. el. In het begin dezer week overleed te Kampen, in 84jarigen ouderdom, de hoog-edel gestrenge heer N. A. de Yries, gepens. schout-bij-nacht der Marine, ridder der Militaire Willemsorde en van den Nederlandschen Leeuw. Verscheidene jaren achtereen stond de overledene aan het hoofd der Marine alhier en was algemeen geacht en bemind. Naar men verneemt, zal op den aanstaanden verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje een luisterrijk vuurwerk in het kamp van Millingen worden afgestoken, terwijl die dag verder op feestelijke wijze zal worden gevierd. In het volgend jaar zal er waarschijnlijk weêr eene bespoedi ging in de aankomst van de Oost-Indische landmail plaats hebben, daar men voornemens is dan van den Adriatischen spoorweg gebruik te maken. Aan een particulier schrijven uit Schagen ontleenen wij de volgende bijzonderheden „Ofschoon de lucht met zware regenbuijen bedekt was, stroomde er jl. Woensdag toch eene groote menigte volks van heinde en verre toe, om de feesten ter gelegenheid van het leggen van den eersten steen voor het spoorweg-station bij te wonen. De stoet, die zich ten ruim 12 ure in beweging zette om de plegtigheid te vervullen, was zamengesteld als volgt: Ruiterij, met oranjesjerpen versierd; koetsen, waarin zich bevonden burgemeester, wethouders en leden van den raad; de ingenieurs en beambten van den Staats-spoorweg en andere autoriteitenhet muziek-gezelschap onder de leiding van den heer Otto uit Alkmaarde zangvereeniging Euterpe en eindelijk weder ruiterij. Het stations-terrein was met vlaggen versierd en er was een groote menigte toeschouwers. De zangvereeniging voerde, onder begeleiding van het muziekkorps, een toepasselijk stuk uit, waarna de plegtigheid zelve plaats had, die gevolgd werd door onderscheidene toespraken. Na den afloop hiervan zette zich de feesttrein in beweging, be staande uit 15 versierde zandwagens. De aannemer van het werk had kosteloos een en ander ter beschikking van het feest gesteld. Bij de barddraverij des middags werden prijs en premie behaald door het paard de Vogel, van den heer Hartog van Pnrmerend en door het paard Goliath, van den heer J. de Wit te Zjpe. De prijs bestond in eene sierlijke kristallen schenkkan, met zilver gemon teerd de premie in een dito fruitschaal. Jammer, dat het hier bijna den ganschen dag vrij sterk regende, zoodat de decoratiën veel van hunne schoonheid verloren, 's Avonds had, hoewel de regen bij stroomen nederviel, evenwel de serenade voor het Raadhuis en de optogt bij fakkellicht plaats, doch het vuurwerk is, waarschijnlijk tot 4 Sept. a. s., de verjaardag van den prins van Oranje, uitgesteld. Z. M. heeft den schout-bij-nacht G. Fabius, in afwachting dat nader over hem zal worden beschikt, met 15 Sept. a. s. eervol ontheven van de betrekking van directeur en kommandant der marine te Amsterdam, en die betrekking met den 16 dier maand opgedra gen aan den schout-bij- nacht j. J. van de Moore, thans non-actief. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domei nen te Medemblik, den heer H. L. de Grave, thans in dezelfde betrk- king te Noordw'jk; tot heemraad van den Anna Paulotcna Polder, den heer A. Jz. Kaantot dijkgraaf van den polder Westzaanden heer J. Dekker Gz.tot waarschappen van Drechterlandvoor den polder Binnenwijzend, den heer S. Laanvoor Oosterblokker, den heer A. Groot, en voor Westerblokker, den heer D. Koning; tot heemraad van den polder Oostzaan, den heer G. de Ridder Jr. Het buitengewoon ongunstige en gure weder, waardoor zich de zomer van dit jaar in Nederland onderscheidt, wordt ook in 't zuiden van Europa opgemerkt. Zoo leest men in een berigt uit Salzburg, in de de vorige week aan de Weener Presse geschreven, het volgende: „De doordringende koude en het aanhoudend slechte weder hebben te weeg gebragt, dat de zwaluwen hare nesten en eijeren in deze omstreken verlaten hebben, om warmer klimaat op te zoeken. Duizende jongen zijn van koude in de nesten omgekomen. Dit zeld zaam verschijnsel heeft een diepen indruk op de plattelands-bevol king gemaakt. De oudste grijsaards kunnen zich niet herinneren iets dergelijks beleefd te hebben, en het ontbreekt natuurlijk niet aan sombere voorspellingen daarop gegrond." Een sterk contrast maken hiermede de berigten uit Noord-Amerika In een schrijven uit New-York van den 11 dezer lezen wij het volgende: „Sedert de laatste acht weken hebben wij eene bijna algemeene droogte gehad. Eene verschrikkelijke hitte heerscht dag aan dag; geen onweder, geen regen, geen wind, en de thermometer staat op 95 tot over 100 graden Fahrenheit in de schaduw. De vruchten verbranden, de landerijen smachten naar water en vertoonen niets dan stervende planten. Een ontzettend vooruitzigt opent zich: dat van hongersnood." Sedert geruimen tijd is de aandacht van het Gouvernement gevestigd op het nut eener beplanting der woeste duingronden met dennen, hoofdzakelijk tot het tegengaan van verstuiving. Elders, met name in Frankrijk, was zoodanige beplanting beproeft, en wel met bet gevolg, dat aanmerkelijke uitgestrektheden, vroeger woeste duingrond, thans in dennebosch zijn herschapen. Tot het nemen van proeven hier te lande zijn ten vorigen jare in de duinen onder Schoorl en onder Scheveningen, op elke plaats vijf Nederl. vierkante roeden, denneplantsoen aangelegd. Men was toen echter niet in de gelegenheid versch zaad te bekomen: eene langdurige droogte, die

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1