BUITENLAND. 15 vierk. Ned. roeden K op liet zaaijen volgde, was daarenboven van zeer ongunstigen invloed op liet opkomen van bet zaad. Ten gevolge van c*n en ander had deze proef weinig gevolgende opgedane oudervinding was echter niet vruchteloos. In den afgeloopen herfst werd de grond behoorlijk omgespit en bemesten door reeds toen het noodige zaad te bestel len, slaagde men er in om in de lente uit Cliaamin Noordbrabant, uitmuntend versch gesprongen zaad te verkrijgen. Daarmede werden bezaaid: onder Schoort h Katwijk a Scheceningen 15 op Schouwen 5 alles op goed bewerkten en bemesten grond, in kweekerijen, die door omheining tegen beschadiging van hazen en konijnen beschermd zijn, en ouder dagelijks toezigt zijn gesteld van vertrouwde lieden. Deze dennen nu kunnen soms in het tweede, doch meestal eerst in het derde jaar nadat zij gezaaid zijn, in het vrije veld worden overgeplant, zoodat men de thans in 1864 gezaaide in het voorjaar van 1867 en misschien reeds gedeeltelijk in 1866 zal kunnen over planten. Daarvoor zullen tegen dien tijd de meest geschikte plaat sen voor het aanleggen der bosschen moeten worden uitgekozen. Hierbij komen twee omstandigheden vooral in aanmerking: ten eerste, dat de duinen, waarin men de dennen wil planten, niet meer aan verstuiving onderhevig zijn; en ten andere, dat aldaar geen konijnen worden gevonden. Het is onjuist te ineenen, dat het verstuiven der duinen onmiddelijk door dennebeplanting kan worden tegengegaan; eerst wanneer dit stuiven door het planten van helm of andere middelen is bedwongen, kan dennebeplanting in aanmer king komen, om verder tegen het op nieuw loswaaijeu en verstui ven te beveiligen. Ter bezaaijing van tien vierk. Nederl. roeden worden gerekend noodig te zijn tachtig Nederl. ponden dennenzaad, tegen 2.20 het pond. Men berekent, dat van twee Nederl. ponden zaad tien duizend dennepooten, of het noodige ter beplanting van een bunder wordt getrokken. Het spreekt echter van zelf dat, even als bij alle landbouwondernemingen, ook hier het welslagen te zeer van weersgesteldheid en allerlei omstandigheden afhangt, dan dat er met zekerheid op zoodanige uitkomst kan worden gerekend. Daar om is het noodig telken jaren nieuw plantsoen aan te leggen, ten einde geregeld met het uitplanten te kunnen voortgaan, zich nu en dan met eenigzins jong of eenigzins oud plantsoen behelpende. Het stelsel, dat men wil toepassen om onze duinen in dennebosschen te veranderen, is intusschen niet nieuw of geheel onbekend. Op alle Duitsche boschbouwscholen wordt het onderwezenen in Gel derland is die wijze van planten reeds sedert lang en herhaaldelijk in praktijk gebragt. Ook in de zandheiden van Brandenburg schijnt zij zeer algemeen in gebruik. In het Noorden van ons land daalde de waarde der landerijen in de beide vorige jaren. In Noord- en Zuidholland daarentegen steeg de prijs van den grond. Wat de daling betreft, deze werd hoofdzakelijk veroorzaakt door geldschaarschte en gevolg van ongunstigen oogst. Meermalen werd gewezen op de pogingen, die hier in het werk werden gesteld om de vrouwen eene meer onafhankelijke sociale positie, te bezorgen, op de wijze als zulks in Amerika gebruikelijk is. Het zal intusschen eene hoogst onaangename verrassing wezen voor de voorstanders dier rigting, de uitkomsten te lezen, welke het gevolg zijn geweest van het aanstellen van een aantal jonge vrouwen in de departementen van financiën te Washingliton. Dit verslag, dat door een der bladen van Chicago wordt medegedeeld, brengt zoovele zaken en toestanden, welke de bescheidenheid gebiedt te zwijgen, aan het licht, dat men er door tot de conclusie zou komen, dat het oogenblik voor de emancipatie der vrouw tot nu toe niet is gekomen, hoe wensehelijk het ook zij, dat hare positie in de maatschappij even onafhankelijk ware als die van den man. De Vrouwen-vereeniging Tot Heil der Armen, in de Her vormde Gemeente te Hoorn, heeft van II. K. H. prinses Frederik der Nederlanden een fraai geborduurd canapé-kussen ontvangen, om tot prijs te dienen eener te houden loterij. De arrondissements regtbank te Zwolle, heeft jl. Donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer J. G. van Kijn, en dezen schuldig verklaard aan poging tot omkooping van den gevangenbewaarder Lengton. Zij heeft den beklaagde, overeenkomstig het requisitoir van het Openbaar Ministerie, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenzetting van 45 dagen en tot betaling eener boete van 50 en de proceskosten. Den 23 dezer heeft de policie te Groningen op nieuw een onderzoek ingesteld naar de zwaarte der boter. Daarvan is het gevolg geweest, dat weder tegen een der verkoopers proces-verbaal opgemaakt is. De hooge prijs der boter, die thans reeds voor ƒ1.05 a ƒ1.10 het Ned. pond verkocht wordt, maakt het gepleegde bedrog des te schandelijker. Men beweert, en niet zonder grond, dat er vele, zeer vele punten van overeenkomst bestaan tusschen den mensch in zijn leven en werken en het leven der natuur. Niemand ook zal zoo dwaas zijn om te beweren, dat de mensch niet tot de natuur behoort. In den jongsten tijd echter was er al bijzonder veel, dat ons die overeen komst krachtig staafde. Wie maakte in den jongsten tijd niet vaak de opmerking, dat de natuur scheen in de war te zijn, daar zij herfstweer in plaats van een zachten zomer deed genieten. Zij bevochtigde hier het feestprogramma, deed daar de uniformen druipen van water, waar de kamperende troepen voor hunnen vorst defi leerden en gaf eene voorstelling hoe men in de zoogenaamde warme oogstmaand heel gevoegelijk een winterjas kan dragen, zonder een klagt over onvoegzame kleeding te moeten hooren. De mensch leeft in de natuur en maakt er een deel van uit, van daar dan ook zeker dat wij zoo kort op elkander volgende onrustbarende berigten van het tooucel der wereld vernemen, berigten. wier treurige inhoud 't best kan worden vergeleken bij het gure zomerweder van den jongsten tijd. Tot staving van het gezegde, teekenen wij vlugtig op, wat de geschiedenis van den dag van dien aard oplevert. Berigten uit Bern verhalen van onlusten in Genece. Het anders zoo rustige Zwitserland doet daardoor thans druk van zich spreken. Barrikades zijn er opgerigt, er heeft bloed gestroomd en hoewel ten laatste door tusschenkomst der bondscommissarissen de rust is her steld, blijkt het toch dat de ongeregeldheden van vrij ernstigen aard moeten geweest zijn. De omstandigheid dat deze onlusten tengevolge van de verkiezingen hebben plaats gehad, doet ons her inneren aan de jongste woelingen ter dier zake in België, waar de liberale partij niet dan met moeite zich van de zegepraal heeft verzekerd. Noord-Amerika hebben wij slechts even te noemen, om aan onstuimigheid en wat meer van dien aard zij, te denken. De eenvoudige vermelding, dat de oorlog met al zijne verschrikkingen daar nog steeds voortduurt, is voorzeker voldoende om te begrijpen dat het aan gene zijde van den oceaan volstrekt niet aangenamer is als aau dezen kant. Uit Bomhay {Eng. Indiëverneemt men het verschrikkelijk berigt, dat in den strijd tusschen twee emirs (broeders) in het naburige Afghanistan de verliezende partij niet minder dan 2000 dooden en 4000 gevangenen heeft verloren. Het gebeurde op het eiland Jersey (een eiland in het Engelsch Kanaal, behoorende tot Engeland), waar uit onverdraagzaamheid in het godsdienstige een heftig oproer ontstond; de opstand in Noord-Afrika, die nog steeds blijft voortduren; de strijd der belangen ten aanzien van de oplossing der Deensch-Duitsche aangelegenhedende vrees, die zich op staatkundig gebied gedurig openbaart, dat bij Frankrijke keizer een streven bestaat om de natuurlijke grenslinie voor zijn rijk te bepalen, vooral aan de zijde van den Kijn; de aanhoudende ongeregeldheden in Ierland, inzonderheid te Belfast waar de policie niet bij magte was om de baldadigheden te stui ten; deze en meer andere berigten van den laatsten tijd dringen tot het maken van de opmerking, dat de inhoud der nieuwsberigten in onstuimigheid en gebrek aan kalmte, gelijken tred houdt met het zomerweder, dat mede soms al zeer weinig uitlokkend en bekoorlijk is. Een afzonderlijke vermelding wordt nog bij voortduring geëischt door de Deensch-Duitsche aangelegenheden, die nog steeds in af wachting zijn van hoogere beslissing. Meer dan iemand anders wacht de erfprins van Augustenhurg op de vervulling zijner zoo lang reeds gekoesterde wenschen. Gedurig schijnt het of hij nu ein delijk aan zijn doel is genaderd, doch de staatkundige belangen der vorsten houden hem nog maar altijd daarvan verwijderd. Men i hoopt nu dat de Bondsvergadering weldra zal geroepen worden om over de opvolgingskwestie der Elbehertogdommen te beslissen en de bevolking der bewuste landstreken, met uitzondering van adel en geestelijkheid, sterk op de hand van den erfprins, openbaart luide den wensch, dat de hertog, naar hij belooft heeft, de vrijzin nige constitutie van 1848 zal handhaven. Velen meenen echter in Pruissen vooral een hevigen vijand van de liberale staatkunde te zien en gelooven, dat de toekomstige hertog nimmer met goedkeuring van Pruissen de kroon zal aanvaarden, zoolang hij de liberale vlag zoo hoog in top doet waaijen. Het is echter niet onmogelijk dat de erfprins, begeerig naar zoo schoon een buit, onder dubbelzinnige bewoordingen zijne onderdanen tevreden stellende, gaarne voor den Pruissischen Adelaar zal willen buigen. Er hebben ernstige onderhandelingen plaats gehad tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Amerikanen, met het doel om tot een wederzijds aannemelijken vrede te geraken. Men zegt nopens Dumas, dat hij een brief aan keizer Napo leon geschreven heeft, ter zake van zijn stuk les Mohicans, dat door de censuur is afgekeurd. In dien brief moet hij geschreven hebben: „Drie mannen vertegenwoordigen de Fransche letterkunde: Lamar- tine, Hugo en ik; Hugo is verbannen, Lamartine geruïneerd en ik zal het worden" (hetgeen zeggen wil, dat hij geruïneerd zou zijn, wanneer zijn stuk niet raogt worden opgevoerd). Hij is intusschen verpligt geweest, om al die veranderingen in zijn stuk te brengen, welke door de commissie van censuur noodig waren geoordeeld. De heer Lebceuf, een bekwaam beeldhouwer, heeft het borst beeld van Yictor Hugo vervaardigd, om het in den handel te brengen. Zijn werk is uitstekend als kunstvoortbrengsel en de ge lijkenis is treffend, doch er is bijna geen kunstkooper te Parijs te vinden, die het in zijnen winkel wil plaatsen, omdat de policie tot allen het verzoek heeft gerigt, die buste niet te verspreiden! Te Parijs zullen eerstdaags pleiziertreinen naar Madrid ver trekken; de reis zal afgelegd worden in 36 uren; de vracht is 150 fr. heen en terug per persoon. -De 15 dezer is dit jaar te Parijs met meer luister en pracht gevierd dan ooit te voren, 't Was een merkwaardige dag. Alle armoedigen, verminkten, mclaatschen, blinden, doofstommen, pick- pockets, orgeldraaijers, doedelzak-spelers, geprostitueerden, koorden dansers, kunstenmakers, losgebroken of oudgasten van het bagno, kortomal wat Parijs ellendigs, liederlijk- en diefachtigs in zijn midden heeft, had elkander rendez-vous gegeven op de boulevards, om de bezoldigde fabrikanten der kantaten, vleijers van Cesar en zangers der gouden eeuw, tot logenaars te maken, om den volke te vertoonen wat hun in gewone tijden wordt verborgen gehouden en op hun wijze, den heiligen Napoleonsdag vierende, de nieuwsgierige wandelaars af te zetten. Die bonte hoop van ellen- digen is nu weder met hun buit in hunne holen teruggekeerd, om gedurende een j aar zich alleen bij nacht op de straten te wagen. Wa t een rijke oogst van boeven zou de policie den 15 Augustus, indien zij de handen vrij had, kunnen inzamelen, want men beeft bij de gedachte, dat Parijs welligt 50,000 lieden onder zijn bevolking

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2