BUITENLAND. Jl. Woensdag avond bragt een rondloopende dolle houd te Zutphen veel ontzetting te weeg. Spoedig ontdekte men echter, dat een spelend kind door dat dier erg aangevallen en mishandeld was, benevens een ander in ligteren graad, en voorts dat die hond een aantal andere honden had gebeten. Onmiddelijk werd er jagt op gemaakt, en mogt het een heer, aldaar woonachtig, gelukken hem op den Lochemscheweg dood te schieten. Deu 30 Aug. heeft men te Zutphen opgehaald het lijkje van een knaapje, dat zich in den stroom had gestort, omdat het van zijne moeder straf had ontvangen, wegens het achterhouden van twee centen bij een boodschap, die het voor haar zoude doen. De gemeenteraad van Zierikzee heeft, in zijne zitting van den 26 Aug. jl., besloten, een schip met zoet water te laten ontbieden, om in het bestaande gebrek aan water aldaar te voorzien. Men leest in de Staats-Courant.- Onder dagteekening van den 14 Julij 1864, hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-Indiê. Zr. Ms. fregat Prins AlexanAer der Nederlanden, kapt. ter zee M. Cazaux van Staphorst, wachtschip ter reede Batavia, Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. Westerouen van Mee- teren, wachtschip ter reede Soerabaija. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Bijlades, luit. ter zee 1ste kl. W. Enslie, vervolgt de opname der noordkust van Banka. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. C. H. Bogaert, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomkorvet Medusakapt.-luit. ter zee jhr. P. de Casembroot, gestationeerd in dc wateren van Japan. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Djambi, kapt .-luit. ter zee P. A. van Rees, gestationeerd in de wateren van Japan. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. het Metalen Kruis, kapt ter zee J. E. de Man, gestationeerd in de wateren van Japan. Zr. Ms. stoomschip 1ste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, gestationeerd in de wateren van Japan. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. het Loo, luit. ter zee 2de kl. jhr. A. J. van Geen (tijdelijk commandaqt), ondergaat te Onrust de noodige herstellingen voor de tehuisreis. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beinier C'laeszen, kapt.-luit. ter zee G. W. P. Moeth, gestationeerd ter Oostkust van Sumatra, kruist op zeeroovers in de wateren tusschen Banka en Bïlliton. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, gestationeerd in de wateren van Menadois op geroepen naar Java. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière, in station ter Westkust van Sumatra. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee 1ste kl. II. E. Bunnik, gestationeerd in de wateren van Celebes, bekruist den noordingang van Straat Macassar. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. S. O. von Schmidt auf Altenstadt, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, heeft het hoofd der opstandelingen Amin Oelah naar Samarang overgevoerd. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeerluit. ter zee 1ste kl. A. Jarman, tijdelijk gestationeerd te Kt vandaag, bestemd om de Beteh in het station in de wateren van Menado af te lossen. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee 1ste kl. B. D. van Trojen, tijdelijk gestationeerd ter Westkust van Sumatra, toe gevoegd aan de expeditie tegen Sintang. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee lste kl. A. Rietveld, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster- afdeeling van Borneoheeft een togt gedaan naar de Barito-rivier. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, wordt te Soerabaija gerepareerd. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, luit. ter zee lste kl. K. R. P. Andrau, behoort tot het station in de wateren van Celebes, heeft den noord-ingang van Straat Macassar bekruisd. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee lste kl. M. O. de Kanter, ondergaat te Soerabaija eenige herstellingen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Montrado, luit. ter zee lste kl. P. Koning, behoort tot het station in de wateren van Celebes, doet een togt naar Soemba. Zr. Ms. stoomschip Onrust, luit. ter zee lste kl. F. Roodzant, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, is van het tijdelijk station Koetei te Bandjermasin teruggekeerd. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Apeldoorn, luit. ter zee lste kl. J. A. II. Hugenholtz, gestationeerd in de wateren van Biouw en Linga, bekruist de Anambas-, Natuna- en Tambelang-eilanden. Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, kapt. ter zee E. M. C. Baak, ge stationeerd in de wateren van de Molukken, heeft in den Bangaai- Archipel en op de kusten van Ceram gekruist. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Stavoren, kapt.-luit. ter zee R. W. G. Arendsen de Wolff, wordt te Soerabaija voor de dienst in de Oost-Iudiè'n ingerigt. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Delfzijl, luit. ter zee lste kl. N. M. J. Kroef, wordt te Soerabaija voor de dienst in de Oost- Indiën ingerigt. De staatkundige geschiedenis van den dag mist de belangrijkheid, die afdoende gebeurtenissen haar slechts geven kunnen. Van de Deensch-Duitsche zaken verneemt men, dat eenige bewoners der Elbe-hertogdommen bij den Duitschen Bondsdag te Frankfort een adres hebben ingediend, strekkende om aan te dringen op eene naauwe vereenigiug van beide gewesten en op eene toenadering tot Pruissen. De erfprins van Angustenburg wordt in dat stuk zelfs niet eens genoemd. Dat men bij zoodanig verzoekschrift de invloed van Pruissen in het oog te houden hebbe, valt voorzeker niet te ontkennen. Een ander berigt omtrent genoemde aangelegenheden vermeldt, dat de gekroonde hoofden van Oostenrijk en Pruissen weinig een stemmig zijn over de vraag: wie zal nu dc souverein der hertog dommen worden? Het schijnt zelfs, dat hun zamenzijn ten dezen aanzien zonder vrucht is geweest. Oostenrijk moet nog voor erfprins Friedrich zijn gestemd, doch Pruissen ondersteunt liever ieder ander dan de man, die openlijk verklaart niet aan den leiband van anderen te willen gaan en die de vrijzinnige grondwet van 1848 wil naleven en handhaven. Ook de Duitsche Bondshervorming is nu weder ter sprake geweest, doch de beide Duitsche grootmagten komen ook daarin niet overeen. Wat de handelspolitiek betreft, moeten de onderhandelingen evenwel zoodanig zijn afgeloopen, dat er gegronde hoop op eene weldra te wachten overeenstemming bestaat. Het nieuws uit Noord-Amerika is ook thaus geen afdoend nieuws. Men is thans weer ter zee slaags geweest en ofschoon het Noorden eene overwinning op het Zuiden heeft behaald, is dit nog geen middel om de verwoestingen van den krijg voor goed te doen ophouden. Toch vinden wij het een gunstig verschijnsel, dat bestendig de hoop wordt verlevendigd op eene schikking tusschen de strijdende partijen Want, al bestaat dan ook bij de regeringen van weerszijden voor alsnog het bepaalde voornemen om den strijd voort te zetten, de openbare meening is een magt in den staat, die op den duur over- magtig is. En teregt ziet de publieke opinie het meer en meer in, dat het burgerbloed nutteloos wordt geplengd, dat de schatten, die de oorlog kost, nutteloos worden ten otter gebragt, dat de welvaart kwijnt, en dat dus hoe eerder hoe liever een einde moet komen aan een krijg, die wel meerdere offers vragen, maar geen enkel voordeel aanbrengen kan. Ook uit Zuid-Amerika klinken de berigten ons oorlogzuchtig tegen. Men schijnt zich daar op een oorlog met Spanje voor te bereiden. Welligt zal men zich daar echter nog wel eens bedenken, vóór dat men het zwaard ontbloot. De handel, in den laatsten tijd op Zuid-Amerika's westkust zoo levendig, zou toch, door het ont staan van een buitenlandschen oorlog, eene onberekenbare schade beloopen. Sedert geruimen tijd verneemt men weinig meer van den toestand der bevolking van Polen en haar verhouding tot den jongsten opstand. Dat die opstand zoo goed als geheel onderdrukt is, werd herhaaldelijk verzekerd. Naar het schijnt, is de keizer van Busland voornemens, om na zijne overwinning een edele wraak te nemen. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat de toestand des lands door den vreeselijken burgeroorlog, die er heeft gewoed, zeer bedroevend is de keizer wil nu de noodige voorzieningen nemen, om het staats bestuur op een geregelden voet te brengen, en de welvaart te ver beteren. Is dit den keizer ernst en toont hij zich daarbij niet ongezind om in de billijke wenschen der bevolking zooveel mogelijk te willen voorzien, dan zullen zijne maatregelen voorzeker strekken om een opstand, zoo als die heeft plaats gehad, te voorkomen. De stad Parijs heeft op verzoek der keizerin besloten, dat eene der nieuw aangelegde straten den naam zal voeren van straat van den koning van Spanje. Aan het oordeel van den Raad van State in Frankrijk i s onderworpen een plan, om een spoorweg dwars door Parijs te leggen, ten einde de uiteinden der stad met elkander in verbinding te brengen. Reeds tracht men dit doel te bereiken door den spoorweg om de stad heen, waaraan met ijver wordt voortgewerktmaar, dewijl de stations zoo ver van het centrum der stad verwijderd zijn, heeft deze weg bijna geen nut voor de reizigers. De genoemde nieuwe spoorweg zal een direct voordeel hebben, dat door de bevolking der hoofd stad zeker op hoogen prijs zal worden gesteld. In de straten van Parijs loopt tegenwoordig een hond met een houten been. De Société protectrice des animaux heeft den eigenaar eene medaille geschonken. Te Yvetol (Frankrijk) is thans eene vrouw van 21 jaren, die aan eene vreemdsoortige ziekte lijdt. Sints 14 dagen heeft zij, da gelijks gedurende 23 uren, zeer veel weg van een lijk. 's Avonds tegen 10 ure ontwaakt zij uit eene bedwelming, praat dan ongeveer 20 minuten met hare familie en vervalt dan weder in denzelfden staat van gevoelloosheid, die tot 10 ure in den morgen aanhoudt. Op het oogenblik dat zij wakker wordt kruist zij gewoonlijk hare armen boven het hoofd en, 10 minuten later, heeft zij weder het gebruik van hare faculteiten. Gedurende de 20 minuten van haar dagelijksch aanzijn eet noch drinkt zij bijna iets. Als die 20 minuten voorbij zijn slaapt zij weder in op dezelfde wijze als zij ontwaakt is. - Hoe ongeduldig men in Engeland is, ten opzigte van de arrestatie van den vermoedelijken moordenaar van den heer Briggs, blijkt uit de volgende advertentie in het Londonlife-, „Zes honderd pond st. belooning! Men vraagt een moordenaar, die voldoende bewijzen van bekwaamheid kan leveren. Men verlangt slechts iets zeer eenvoudigs. Hij moet namelijk reizen in de eerste klasse en op zijne wijze afrekenen met een directeur van eene spoorweg maatschappij. llelooning 500 pond st. Vijftig pond st. bovendien, indien hij onder handen krijgt een president van zulk eene maat schappij en vijftig pond st. extra, zoo hij aan de handen der policie weet te ontsnappen." Op deze advertentie zijn zoovele aanbiedingen ingekomen, dat men moeite heeft om eene goede keuze te doen. De straf van door spitsroeden te loopen wordt in Engeland nog steeds vlijtig toegepast, en in 1863 bedroeg het getal delin quenten 388. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1413 sterf gevallen en 1915 geboorten plaats gehad. In Cardiganshire wonen thans in hetzelfde huis drie zusters

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2