BUITENLAND. Heden middag liad alhier een schromelijk ongeluk kunnen gebeuren. De Pruissisclie stoomboot Emilie kwam bij het biunen- komen in aanzeiling met het turfschip de Hoop, schipper Smagier. Als door een wonder is de ligter er afgekomen met een gebroken kluiver en zeil. Jl. Zaturdag avond heeft alhier een poging tot moord plaats gehad, een gevolg van herhaalde twist tusschen twee buren. Een sjouwerman heeft zijne buurvrouw, terwijl zij hare woning wilde ingaan, met een mes eene wonde nabij den schouder toegebragt en is van verdere gewelddadigheden terug gehouden, doordien zijn mes al dadelijk was gebroken. De off. van gez. Sachse heeft de eerste geneeskundige hulp toegediend. De wond is niet gevaarlijk. De dader heeft zich zelf bij de policie aangemeld De miliciens verlofgangers, die waren opgeroepen om met het lste bat. 7de reg. infanterie, alhier in garnizoen, de oefeningen in het kamp van Millingen bij te wonen, zijn gisteren morgen naar hunne haardsteden teruggekeerd. De heer D. K. Wielinga, theol. cand., heeft het beroep naar de Christelijke Afgeseh. Geref. Gemeente te Oldehove aangenomen en voor dat naar den Helder bedankt. Ds. D. J. van der Werp, predikant bij de Afgescheiden Gemeente te Burum, vertrekt naar Pella in de Vereenigde Staten. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen tele- graphisch berigt, is Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman, komrnandant kapt. ter zee J. van der Meersch, den 11 dezer te Portland binnen- geloopen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. schroefstoomschip Coehoorn, onder bevel van den luit. ter zee lste kl. W. F. L. de Vriese, is jl. Maandag voormiddag van de reede van Hellevoetsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. Door den minister van Marine is aan den kwartiermeester N. Brinkman, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Bataviatoegekend de gouden medaille, ter zake van SOjarigen diensttijd. Door het Departement van Oorlog is bepaald, dat aan de Israëlitische militairen die zulks verlangen, ter viering hunner gods dienstige feesten, een verlof zal worden verleend van 27 Sept. tot 26 Oct. e. k. Mogten er onder hen miliciens zijn die aanspraak op groot verlof hebben, deze zullen op 27 Sept. in het genot daarvan worden gesteld. Tot leden der commissie, die op 5 October a. s. en volgende dagen, onder voorzitterschap van den inspecteur van het lager onderwijs in de provincie NoordJiolland, den heer A. Beeloo, de rang-examens van onderwijzers en onderwijzeressen te Haarlem zal afnemen, zijn benoemd: de heeren van der Toorn, schoolopziener in het 3de, Dr. A. L. Garstman in het 5de, P. J. Heijning in het 7de en Mr. W. Bok in het 9de district van Noordkolland. Gisteren werd te Zaandijk het 9de congres gehouden van de Noordhollandsehe Rederijkerskamers. Brand, -vooral schoorsteenbrand, door zwavel te blus- schen, is een genoegzaam algemeen bekend feit. Dit middel vindt echter, in de gewone toepassing, eenig bezwaar. Niet altijd heeft men glimmend vuur bij de hand, om de zwavel er op te strooijen, en al slaagt men er in, hoe vaak smelt de zwavel dan niet en wordt zoo taai, dat aan geene ontvlamming te denken valt. Om dit alles te voorkomen heeft de heer Spruijt, droogist te Botterdam, een chemisch prseparaat van de zwavel gemaakt en het zoodanig ingerigt, dat ieder gemakkelijk en tegen weinig onkosten de brandblusch-kardoesen van dien heer zich kan aanschaffen. Zulk een kardoes is uit papier vervaardigd, in den vorm van een koker tje, ter hoogte van 2 palm en ter wijdte van 6 duim, van boven voorzien van eene lont. Men behoeft nu slechts bij brand een of twee vaD die kardoesen in een aarden of ijzeren pan te plaatsen en dan de lont aan te steken. Dadelijk vallen de kardoesen daarop uit elkander en er ontwikkelt zich een gas, hetwelk in den schoor steen optrekt en waartegen geen vuur bestand is, zoodat men spoedig vlam, smeuling en vonken ziet uitdooven. Per 100 stuks kosten dig kardoesen ƒ45, per 10 stuks ƒ6. Een proef daarmede heeft plaats gehad in de vergadering van het Kon. Instituut voor ingeni eurs, die voldoende aan het oogmerk voldeed. In de volgende week wordt Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden met Z. Exc. den minister van Marine te Vliseingen verwacht. Beiden zullen een bezoek afleggen aan boord van het fregat der Noordelijke Staten van de Amerikaansche Unie Niagara. Te Nunspeet, in Gelderland, worden de pruimen opgekocht tegen 50 cents de 100 Ned. ponden. De N. B. Ct. meldt, dat de gemeente Binteloord en eene naburige gemeente onder hare inwoners tellen 3 broeders, Johannes, Govert en Joost de Yisser. Hunne jaren klimmen met een gelijk verschil op, daar de jongste 60, de volgende 62 en de oudste 64 jaren telt. Zij zijn alle drie op 9 Sept., en op gelijk uur, nl. ten 1 ure des nachts geboren. Bij de loting voor de nationale militie heeft geen hunner voor zich zeiven geloot, maar lieten zij dit aan den militie-commissaris over, daar telkens slechts één lot in de bus bleef. Voor hen allen was echter dit laatste lot juist het hoogste. Yoor eenigen tijd vermeldden wij, dat de keizer van Oostenrijk in den loop dezer maand een tegenbezoek zou afleggen bij zijn bond genoot, den koning van Pruissen te Berlijn. Wij zagen in die tijding eenig staatkundig gewigt, omdat zij getuigde van de naauwe verstandhouding tusschen beide souvereinen en van gewigt kon zijn voor de verder te volgen gedragslijn te midden der Europesche verwikkelingen. Thans wordt uit Weenen gemeld, dat dit bezoek uitgesteld is of dat de keizer er geheel van heeft afgezien, daar Z. M. deze maand niet naar Parijs zal vertrekken. Wel schijnt het zoo goed als zeker, dat de koning van Pruissen tot bijwoning van de jagtparlijen te IscJtl zal worden uitgenoodigd. Een der ministeriële Berlijnsche bladen berigt het volgende: „Gelijk men weet, is in de vredes-preliminairen bepaald, dat den 15 dezer eene opzegging van den wapenstilstand kan plaats hebben, die na zes weken van kracht zou wezen, indien de vrede alsdan niet gesloten was. Hoewel nu de vredes-onderhandelingen slechts langzaam vorderen en, ten deele om zeer natuurlijke redenen, nog lang zullen duren, denkt toch geen der partijen aan zulk eene op- zegging. Integendeel zullen beiden eene verklaring onderteekenen en openbaar maken, volgens welke de wapenstilstand moet beschouwd worden als voortdurende tot aan het slot der onderhandelingen. Eene formele verlenging van den wapenstilstand, van den 15 dezer tot op een bepaald vast te stellen termijn, ligt, naar het schijnt, niet in de bedoelingen. Onderhandelingen over dit punt hebben reeds in de vorige week plaats gehad." In Engeland houdt zich de dagbladpers voornamelijk bezig met de vraag: of het wenschelijk mag worden geacht, het ambt van lord-luitenant van Ierland voor hel vervolg te bestendigen, als de tegenwoordige, titularis, Lord Carlisle, op verzoek eervol zal zijn ontslagen. Men toont daarbij aan, dat genoemd ambt slechts eene vertooning is, die evenzeer onnoodig ah kostbaar is. 't Is nog een overblijfsel uit den tijd, toen Ierland meer als een overwonnen gewest, dat met geweld onder het gebied der kroon werd gebragt, dan als eene provincie van het Vereenigd Koningrijk werd beschouwd. De bevolking van Ierland zal zich zeker niet tegen de opheffing van het lord-luitenants-ambt verzetten, doch zou nog liever zien, dat het land, dat zich door godsdienst, zeden en gebruiken in het oogvallend van Groot-Brittannië onderscheidt, een afzonderlijk rijk kou uitmaken. De bisschop van Orleans heeft in zijnen kring een daad van politieke strekking durven bestaan. Bij herderlijken brief, wekte hij zijne onderhoorige geestelijken op om voor de ongelukkige Polen te bidden en hulp en bijstand voor hen te verwerven. Deze daad heeft, hoe kon het anders, de verontwaardiging der Russische pers opgewekt, die zich ernstig verheft tegen de manier, waarop de bisschop de sympathie voor de ongelukkige Polen poogt op te wekken. De Russen, die zieh durven vermeten om de zienswijze van den bisschop te bestrijden, vergeten echter, dat hun tegenpartij de geheele zedeleer des Evange lies voor zich heeft en dat de behandeling van Poolsche opstande lingen en gevangenen onmogelijk door hem, die de godsdienst der liefde omhelst, kan worden gebillijkt. Maar die uitdrukking is nog veel te zacht; slechts afschuw wekt het gedrag van Russische veldheeren, die op onmenschelijke wijze te werk gingen in het onderdrukken van den opstand, die alleen voor de vrijheid en onaf hankelijkheid werd gevoerd. Nog altijd wacht Europa met eenigzins gespannen aandacht op het tot stand komen des vredes tusschen Denemarken en Duitschland. Naar het schijnt geven Pruissen en Oostenrijk elkaar de schuld van de vertraging die er plaats heeft. Naar men vermoedt, is Busland, met Engeland vereenigd of afzonderlijk, werkzaam om de vredes voorwaarden in een voor Denemarken eenigermate voordeeligen zin te doen vaststellen. Den 3 dezer zijn te Parijs 21,000 jagtacten afgegeven. Den 8 dezer stond voor het hof van assises te Parijs teregt eene jeugdige waschvrouiv, Claudine Labbé genaamd, beschuldigd van haar eenjarig kind te hebben gedood. Zij was voor eenige jaren te Parijs gekomen, had bij hare tante gewerkt en was in kennis geraakt met een metselaarsknecht, die haar trouwbelofte deed en haar wist over te halen met hem te leven. Nyot, zoo heette hij, beschouwde zijnen toestand louter uit een praktisch oogpunt, leefde van de opbrengst van den arbeid zijner minnares en zond wat hij zelf verdiende naar huis, om daarvoor een stukje grond aan te koo- pen, dat hij na zijnen terugkeer zou wenschen te bebouwen. Toen de gevolgen dezer zamenwoning zigtbaar werden en de arme wasch- vrouw niet genoeg meer verdienen kon om hem te onderhouden, maakte hij zich uit de voeten en liet zijn slagtoffer in den treurig- sten toestand, zonder eenige ondersteuning achter. Door hare familie verstooten, door haren verleider aan haar lot overgelaten, trachtte Claudine Labbé zich en haar kind door haren handenarbeid te onder houden, doch hare krachten waren niet toereikend. Zij verdiende bij het zwaarste werk fr. 2.20 daags en moest fr. 1 voor de verzorging en verpleging van haar kind betalen. In de uiterste wanhoop beproefde zij zich en haar kind door kolendamp te doen stikken. Zij werd gered, maar het kind stierf, en van dit feit beschuldigd verscheen zij voor de regtbank. De rampzalige Nyot was als getuige gedaagd. Hjj ver scheen in zijn zondagspak gedost, met een gouden zwaren ketting, en zijn ruw, ongevoelig aanzien verwekte algemeene verontwaardiging. Het openbaar ministerie eischte vrijspraak. „Nadat de daad gepleegd was," zeide de heer Jousselin, die het openbaar ministerie waarnam, „moest de justitie vervolgen. Na de debatten komt de waarheid aan het licht en wij vervullen een verheven pligt, als wij hier ver klaren de ware schuldige zit niet op deze bank, hij zit daar. (Aller blikken wendden zich naar Nyot). Wij hebben u, heeren regters! niets meer te zeggen. Wij doen een beroep op uw hart en uw geweten, om deze arme vrouw regt te doen wedervaren." De ver dediger zag na deze rede van het woord af. De president resumeerde de zaak in korte maar roerende woorden en zeide, dat de beschul digde zeer ongelukkig was en zwaar geleden had, en voor hare wanhopige daad reeds wreed gestraft was. Tot algemeene tevreden heid van het publiek eindigde hij met de opmerking, dat de gezwo renen met hun hart ook gaarne hunne beurs zullen openen. Intusschen had een jong mensch giften onder de aanwezigen opgezameld. Hij hield ook den hoed Nyot voor, doch trok dien ouder het gejuich der omstanders terug, toen deze, na lang zoeken in zijn vestzakje, een paar stuivers wilde geven. Na eene beraadslaging van vijf minuteu sprak de jury eenstemmig het niet-schuldig uit. Claudine Labbé werd op vrije voeten gesteld en ontving'in de raadkamer van het hof de som van fr. 600, die de regters, de jury en het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2