NIEUWEDIEPER COURANT. m »0. zondag 2 octobelt. («ui: twee-en-twintigste jaargang. binnenland! HELDER en NIEUWEDIEP, 1 October. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. v franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Alen abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zatnrdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 .aan denSelder,\.ot\ 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.CO. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 4 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST, den 7 dezer via MABSEIIIE. Bij de godsdienstoefening in het kerkgebouw der Roomsch Catholieke Gemeente alhier, op jl. Donderdag avond, werd voor het eerst de nieuw aangebragte gasverlichting gebezigd. Waren de gasornamenten, vooral bij de groote glazen kroonen, met smaak aangebragt, niet minder kon de goede plaatsing der 92 gasvlammen worden geroemd, waardoor er zeker in het geheele kerkgebouw geen plek overbleef, waar men minder goed kon zien. Treffend was het gezigt van het nette kerkgebouw, op zoo doelmatige en fraaije wijze verlicht. Gaarne bragten wij hulde aan het zoo wel volbragte werk van den heer Bosch Reitz, ware het niet dat wij dit veilig kunnen nalaten, omdat „het werk zijn meester kroont." De wel-eeiw. heer van Buchem, pastoor der gemeente, hield eene gepaste toespraak, waarbij hij hulde bragt aan de opoffering, die de leden der gemeente zich hadden getroost om de kosten voor deze verlichting te bestrijden. In de vergadering der afdeeling Helder van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, jl. Woensdag in het lokaal Tivoli alhier gehouden, werd door den heer A. J. Leijer eene voordragt gehouden over Eb en Vloed. Op aanschouwelijke wijze toonde de spreker de verschillende verschijnselen aan van het rijzen en dalen van het water, bij den invloed, die zon en maan daarop uitoefenen. Einde lijk deelde spreker de voornaamste bijzonderheden mede van de stroomen aari onze kust, in vergelijking met die nabij de Zuidelijke havens van ons land. Met zeer veel belangstelling werd deze voor dragt door de aanwezigen aangehoord. Jl. Donderdag avond werd door het bestuur der Lagere Industrie-School alhier examen gehouden van de jonge lieden, die zich hadden aangemeld om de lessen aan genoemde inrigting bij te wonen. Van de 30 jongelingen, die zich hadden aangegeven, moes ten 2 omdat zij te jong waren en 1 wegens onvoldoende kennis worden afgewezen. Er werden dus 27 nieuwe leerlingen aangenomen, terwijl van de vroegere studiejaren voorloopig 28 leerlingen zich weder hebben aangemeld. Wij verheugen ons, dat het uit bovenstaande cijfers weder blijkt, hoezeer het nut van eene opleiding, zoo als die aan de Lagere Industrie-School alhier gegeven wordt, door ouders en leerlingen wordt op prijs gesteld en uiten den wensch, dat deze inrigting bij voortduring zich in een gewenschten bloei verheugen moge. Jl. Donderdag had bij de Directie der Marine alhier de aan besteding plaats van het daarstellen van bazaltmuren en het ver nieuwen van beschoeiingen op 's Rijks werf alhier. Ingekomen 15 inschrijvingsbilletten, als, van de heeren: W. van der Wooning ƒ20,000, B. Swets Az. 19,900, W. J. Vermaes 18,100, T. van der Vliet 18,000, R. Vos 16,910, S. Gooien 16,900, M. Deu- tekom 16,499, P. Spruit ƒ15,400, M. F. Wallin 15,200, J. B. Janzen 14,900, A. W. Schouten 14,485, A. Bas ƒ14,339, J. Bos ƒ13,950, Gebr. Janzen ƒ13,780 en J. H. Visser, 13,700. Heden namiddag heeft alhier weder eene oefening 'plaats gehad met de reddingboot van de Noord- en ZuidkollandscJie Redding-Maatschappij. Heden is alhier uitgezeild naar Oost-Indie het Ned. barkschip Java Pochet, kapt. D. Crap Hellingman; met genoemden bodem is een 20tal officieren vertrokken, allen van het O. I. leger. Naar wij vernemen, zal op 26 Nov. a. s. de verkiezing voor leden van de Kamer van Koophandel alhier plaats hebben. Een droevig ongeval had jl. Woensdag op het Groot Noord- hollandsch kanaal nabij de Stolperbrug plaats. Het Nederlandsch barkschip Willem en Kareikapt. Steenveld, van Amsterdam naar het Nieuwediep het kanaal passerende, zou tegen den avond aldaar blijven liggen tot den volgenden morgen. Tot het uitbrengen van de tros werd een drietal matrozen in eene boot afgezondende boot sloeg om en twee der mannen, die zich er in bevonden, kwa men op noodlottige wijze om het leven. Een lijk is er reeds opgevischt. Dezer dagen zijn tusschen de kabinetten van Groot-Rittannië en Nederland zeer veel diplomatieke notas gewisseld, over de Japan- sche aangelegenheden. Men weet dat Engeland een eskader heeft uitgezonden om de vestingwerken aan de straat van Simonoseki aan te tastenmaar daar deze positie zeer sterk is, verzocht de Britsche vlootvoogd de medewerking van den Nederlandschen, die antwoordde geen instructiën te hebben en mitsdien weigerde aan het verzoek te voldoen. Het kabinet van St.-James schreef naar aanleiding hier van aan de Nederlandsche regering, en door deze werd toen verklaard dat zij onzijdig wilde blijven. De onderhandelingen hierover hebben den aanval der Engelscben op Simonosehi vertraagd, die echter toch in Augustus jl. moet zijn ondernomen. Het contingent suppletie-troepen, dat in den loop van het jaar 1865 naar Oost-Indië zal worden gezonden, is door Z. M. bepaald op 2350 militairen; in mindering van dit aantal zullen dit jaar reeds 300 man daarheen vertrekken. Op 1 Julij jl. bedroeg de bevolking der gevangenissen 3707 gedetineerden, tegen 4299 in 1862 en 3957 in 1863. In een tijdsverloop van twee jaren is de sterkte der bevolking met 592 afgenomen en deze verandering betreft hoofdzakelijk de veroordeelden en de bevolking in de burgerlijke en militaire huizen van verzekering. Hierbij kan nog worden gevoegd, dat in de laatste 20 jaren de bevolking der gevangenissen steeds grooter was dan zij thans is. Jl. Maandag werden in de Tweede Kamer der Staten-Generaal de beraadslagingen aangevangen over het adres van antwoord op de troonrede. De algemeene strekking van het ontwerp-adres werd na eenige discussie met 38 tegen 31 stemmen aangenomen. Vooral gewigtig waren de discussiën over 4 van het ontwerp, waarbij den wensch werd geuit, dat de regering mogt voortgaan op het ingeslagen pad van wijze en regtvaardige hervorming. Levendig waren vooral ook de beraadslagingen over de paragra- plien van het adres, waarin over den aanleg van Staats-spoorwegen en over het Onderwijs werd gesproken. Onderscheidene amendementen werden verworpen. Ten slotte werd het ontwerp nog gewijzigd door eene aanvulling met den wensch naar eene wet tot afschaffing der tienden, met 42 tegen 27 stemmen aangenomen. Op de begrooting van uitgaven voor den aanleg van Staats spoorwegen, dienst 1865, is uitgetrokken de som van 1,493,800 voor de lijn NieuwediepAmsterdam. Gisteren is in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht de voordragt tot herstel van het nieuwe dok te Willemsoord, aan 't Nieuwediep. Bij beschikking van den minister van Oorlog is de kapt. der Infanterie H. T. Prins, thans non-actief, in activiteit gesteld bij het 8ste regiment. Aangenomen het beroep naar Schraard (classis Franeherdoor den candidaat P. K. Dommisse Cz. Op het zestal predikanten, opgemaakt ter vervulling der vacature te 's Hertogenbosch komen voor de heeren: E. C. Jungius, te Ileilo en A. G. Pareau, te Anna Paulowna-Polder. De verkoop der haring uit het op Vlieland gestrande Engel- sche schip Freedom heeft 5207,45 opgebragt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1