BUITENLAND. Te Amsterdam is in de nu afgeloopene week gehouden het Internationaal Congres der Vereeniging tot bevordering van de sociale j wetenschappen. Het congres hield zich bezig uiet het bespreken van onderwerpen behoorende tot het gebied van: Wetgeving, Opvoeding en Onderwijs, Kunst en Letterkunde, Openbare Gezondheidsleer en Weldadigheid en Staathuishoudkunde. Men verzekert, dat de bekende luchtreiziger Nadar voornemens is nog dit jaar te Amsterdam met eene ballon op te stijgen. Woensdag morgen ten 9J lire kwam zekere J. II., heibaas te Rotterdam, in een door sterkeu drank opgewonden toestand te huis, voorzien van een geladen pistool met dubbelen loop. Hij had het voornemen (volgens zijne eigene verklaring) eerst zijne vrouw en daarna zich zeiven van het leven te berooven; eerstgenoemde was toev allig niet te huis, en gaf hij daarop zijn boos voornemen te kennen aan zijn 23jarige dochter, die, door schrik bevangen, onmiddelijk de vlugt nam, op welke hij alstoen een schot wilde losbranden, hetgeen gelukkig weigerde. Onmiddelijk daarna verscheen een agent van policie, die hem tot bedaren trachtte te brengen en die al dadelijk met een hakbijl gedreigd en vervolgens met een pistool schot, geladen met gauzenhagel, werd begroet, zonder dat echter daaruit eenig letsel is ontstaan. Men is den waanzinnige spoedig meester geworden en is hij vervolgens in verzekerde bewaring gesteld. Naar men verneemt, is het aanhoudend misbruik van sterken drank en daardoor ontstane huiselijke oneenigheid de aanlei- dende oorzaak. Jl. Donderdag is te Breda de trouwlustige Sljarige timmer man van Cool met zijne 67jarige bruid in den echt getreden. Bij de gewone jaarlijksche prijsuitdeeling aan de stads-teeken- school te Bergen op Zoom, dezer dagen gehouden, werd door den bestuurder dier inrigting, den heer A. J. L. de Roock, eene toespraak gehouden, die door het Weekblad voor Lager, Middelbaar en Gym nasiaal Onderwijs wordt medegedeeld en waaraan wij, omdat de wenken en opmerkingen des sprekers ook bij ons behartiging verdienen, het volgende ontleenen „De kunst is in den tegenwoordigen tijd als het ware eene behoefte geworden. Bijna iedereen, die op degelijke vorming aanspraken mag doen gelden, onverschillig in welken stand, moet die bezitten; hij moet de portefeulle en het potloot uit den zak kunnen halen en op de schets, met de vraag: wilt gij het zóó; met eene andere schets kunnen antwoorden: neen, zóó wil ik het. Die kunst is niet de kunst van Rubbens, van Rembrandt; dat is ook niet noodig; maar het is de kunst die u leert uwe gedachten in eene voor ieder verstaanbare taal uit te drukken. Het is daarbij de kunst, die u ongevoelig er toe brengt, om overal het schooner gevormde van het minder schoone te onderkennen, vermits zij u het bevattingsvermogen mededeelt, om gemakkelijk de eens goed begrepen type vast te houden." „Nijverheid zonder technische kennis is in onze dagen, waarin stoomkracht en electriciteit eene omwenteling in de geheele maat schappij hebben te weeg gebragt, eene onmogelijkheid geworden. De ambachtsman moet van dag tot dag meer worstelen tegen de mede dinging der producten, die de werktuigelijke kracht sneller, goed- kooper en beter voortbrengt dan de menaeben hand, en alleen de kennis dier werktuigen kan hem voortaan in staat stellen zich met oordeel een vak te kiezen en zich te behoeden voor eene nederlaag niet alleen noodlottig voor hem zeiven, maar noodlottig voor de o-emeente, die bij elk te gronde gaand individu aan werkkracht verliest en aan armoede toeneemt. Algemeen is technisch onderwijs niet alleen wenschelijk, maar dringend noodzakelijk. Gevaarlijk wordt het om in deze dagen bij anderen achter te staanwaar de kennis grooter wordt, zal ook de welvaart grooter worden en omgekeerd." Bij een liefhebber van kanaries en andere vogels te Rijsbergen zit, gedurende dit saizoen, een paar kanarievogels (echt Saksisch ras), voor de zesde maal op een nest met eijeren te broeijen. Circa 30 eijeren heeft het diertje gelegd en even zoovele jongen zijn daarvan uitgekomen. Het Fransch-Italiaansch tractaat is thans aan de orde van den dag. Het spreekt van zelve, dat, nu zoovelen huune gedachten daarover laten gaan, de dagbladen zijn gevuld van beschouwingen over de gevolgen van den stap door Napoleon gedaan. Sommigen raeenen ottder'die gevolgen te mogen rangschikken eene verzoening tusschen Oostenrijk en Italië en eene besparing van de kosten, die beide natiën thans voor een groot leger moeten doen en die bij meer vriendschappelijke verhouding van zelve zouden wegvallen. Van eene andere zijde verneemt men, dat het kabinet van Weenen ernstig protesteert tegen Frankrijke houding, die eene, schreeuwende kren king wordt genoemd van de vroeger gesloten tractaten. Van de Deensch-Duitsehe qurestie wordt om verschillende redenen in den jongsten tijd weinig gewag gemaakt. Vooreerst toch mist die aangelegenheid den gloed der nieuwheid ten eenenmaleten andere vorderen de onderhandelingen uiterst langzaam, zoodat er niets bijzonders van te vermelden valt en eindelijk heeft het Itali- aanseh-Fransch tractaat bijna uitsluitend ieders aandacht tot zich getrokken, althans die voor een groot deel van de Deensch-Duitsche verwikkelingen afgetrokken. Zoowel ter conferentie als in 't openbare leven staan de partijen van Denen en Duitschers scherp tegenover elkander. Als bewijzen hiervan kunnen dienen, dat de Duitsche grootmagten, ter bespoediging der onderhandelingen, in Jutland met meerdere gestrengheid (zullen te werk gaan; en dat op een verzoeningsbal, door prins Frederik Karei van Pruissen gegeven, geene Deensche vrouwen verschijnen wilden. De prins heeft om zulke redenen zelfs zijn hoofdkwartier verlegd. In een Hamburgsch tijdschrift komt eene kritiek voor, omtrent de militaire opcratiën van prins Frederik Karei gedurenden den Sleeswijk-Holsteinschen oorlog. Er wordt daarin beweerd dat ai zijne bewegingeu, zelfs de aanval op dc Diippeler-schansen niet uitgezonderd, geheel verkeerd waren, en dat alleen de zwakheid dei- Denen de militaire onbekwaamheid van prins Karei heeft bedekt. Het Pruissisch ministerie moet door dit artikel zeer verstoord zijn geweest, en men zegt dat er een onderzoek plaats heeft om den schrijver er van te ontdekken. De Septemberfeesten te Brussel leverden niet veel bijzonders op; het belangwekkendste was nog op den 26 Sept., de opstijging van le Géant, waartoe dan ook eene groote menigte was zamengevloeid. Tegen drie ure vertoonde de lange linie van de Boulevards de 1'Ob- servatoire tot het Entrepot aan de eene zijde, en de groote rue Royale van af de Mariakerk tot het Park aan de andere zijde, niet dan eene zee van hoofden. Ten één ure begon men den ballon te vullen; 6000 kub. ellen gas werden el in gelaten; 250 zakken zand werden aan de mazen van het net gehangen200 man van het regiment karabiniers hadden moeite om hem vast te houden. Ten half vijf was de vulling verrigt en werd het bekende schuitje in den vorm van een huis er aan bevestigd. Ten vier ure kwam het liof; de koning onderhield zich lang met Nadar, die hem en den hertog en de hertogin van Braband exemplaren van les Mémoires du Géant aanbood, welke nu onlangs te Parijs het licht zagen. Eindelijk werd het schuitje van water, levensmiddelen, kleederen en van werk tuigen voorzien om de hoogte, den warmtegraad en de vochtig heid der lucht waar te nemen. Ook werden 60 duiven meegenomen om tijding over te brengen in geval men ergens neerkwam, waar geen telegraaf in de nabijheid is. Het was reeds half zes toen de oproeping der reizigers begon, die na elkander in het schuitje plaats namen; zij waren 13 in getal, zonder dames. De ballon, die bij het vullen zooveel neiging toonde om de reis te ondernemen, scheen daartoe toen alles gereed was minder gezindhij was dan ook zwaar beladen, zoodat men eerst bijna al den ballast op 18 zakken na, en toen nog 4 passagiers moest achterlaten. Eindelijk werd nu het bevel gegeven alles los te laten en ging de ballon statig omhoog, onder het hoerak! van duizenden. Weldra was er niets meer van zien. Per telegraaf is berigt, dat le Géant nabij Yvres gelukkig is neergekomen. Op zekere hoogte gekomen, hadden de reizigers een sterken oostewind waargenomen, die hen regtstreeks naar zee dreef, waarom zij besloten den ballon neer te laten. Het was half elf toen zij landden. Een half uur langer en zij zouden de zee bereikt hebben. De rigting van den wind was zóó, dat zij over Boulogne en over de geheele lengte van het kanaal boven den Atlantischen Oceaan zouden zijn gekomen. Volgens den Moniteur schijnen de pogingen om den katoen heester in Frankrijk inheemsch te maken te zullen gelukken, en heeft de teelt van dat teedere gewas in het Zuiden van Frankrijk dit jaar goede uitkomsten gegeven. Het Engelsche Athenaeum berigt, dat eene nieuwe expeditie naar de bronnen van den Nijl wordt uitgerust, onder directie van den Venetiaan Miani, die de binnenlandsclie dialecten volkomen verstaat. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1229 sterf gevallen en 1953 geboorten plaats gehad. Een ongehuwde dame, mej. Ililune, in Stoke Newington (nabij Londen) woonachtig, stierf dezer dagen in haar 106de jaar. Zij was geboren in de woning waar zij gedurende al haar leven gehuis vest was en verzekerde meermalen, dat zij nooit een nacht buitens huis geslapen had. Zij deed een kleinen winkel van snuisterijen en was slechts tien dagen vóór haren dood buiten staat den winkel waar te nemen. Tot dien tijd bevonden zich de boeken en rekeningen in de volmaaktste orde. Dezer dagen beklaagde zich een kerkganger in een der Engel sche bladen, dat vele personen dagbladen naar de kerk medenemen en aldaar lezen. Een Amerikaan heeft daarop geantwoord, dat dit in Amerika algemeen de gewoonte is en men zelfs op de bidstoelen dagbladen ten gebruike van de kerkbezoekers vindt liggen. Een Schot merkt ook aan, dat het in Schotland een algemeen gebruik is, om tot aan het begin der godsdienstoefening dagbladen te lezen. Uit den mond der dwazen hoort men de waarheid. In een Duitsch humoristisch blad komt een gefingeerde brief voor van keizerin Eugenie aan keizer Napoleon, waarin zij spreekt van de vorstelijke bezoeken, die haar te Schwalbach gebragt werden. „Aan die van Holland," zoo laat de schrijver de keizerin zeggen, „heb ik gezegd, dat men er niets behoefde te vreezen, als men zich maar rustig hield." De Ostd. Post zegt, dat te Weenen tegenwoordig op eene nieuwe manier wol gesmokkeld wordt. Men voert ongeschoren schapen in en voert ze geschoren weder uit. Offieiël is bekend gemaakt, dat de Deensche prinses Dagmar met den Russischen troonopvolger is verloofd. -Voor eenige dagen zijn te Venetië aangekomen ruim 70 En* gelschen, die gezamenlijk eene reis door Italië doen. Onder hen bevinden zich vertegenwoordigers van de voornaamste Londensche dagbladen, als.- de Times, Daily News, Morning Post, Morning Herald en Star. Zij hebben het voornemen het Venetiaansche gebied in zijn geheel te bezoeken. Generaal Graut van de Noordelijken in Amerika wordt door sommige personen voor een grooten dronkaard versleten. De Rich- monder Wigh haalt zelfs monstrueuse staaltjes daarvan aan. Een New-Yorker correspondent bestrijdt dat ten sterkste. De waarheid is, zegt deze, dat Grant zich van wijn of geestrijke dranken geheel onthoudt en al het mogelijke doet om de officieren, die hem om ringen, zoo matig mogelijk te doen zijn. Hij eet met zijn staf en dan komen noch whisky, noch brandy, noch wijn op tafel. Presi dent Lincoln wees onlangs iemand, die den generaal van dronken schap beschuldigde, aldus teregt: „Gij weet dus zeker, dat Grant zich aan drank te buiten gaat?" „Wel zeker," antwoordde deze, hij drinkt allerschandelijkst!" „O," hernam Lincoln, wees dan zoo

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2