BUITENLAND. woon hoogwater en 30 ellen boven het duin, liggende op 53 gr. 10 min. 57 sec. 9 N. breedte en 4. gr. 5L min. 21 sec. 9 lengte Oost van Greenwich. Eveneens zal met dien datum het licht van Vlieland niet meer als zeemerk dienen, maar. alsdan alleen dienstig zijn voor het beva ren van Stortemelk en het N.O. gat van de Vliereede. Van om de West komende zal het licht zich rood vertoonen, en wel van Z. 50 gr. 30 min. W., door het Westen tot N. 9 gr. 30 min. W. en verduisterd zijn van N. 9 gr. 30 min. W. tot N. 39 gr. O.; daarna zal het wit zijn van N. 39 gr. O. door het Oosten tot Z. 50 gr.SOmin.W. De kompasstreken zijn miswijzendmiswijzing in 1864, 19 gr. N.W. In de eerste helft dezer maand zullen van het instruetie- batallon te Kampen een veertigtal korporaals-titulair naar de verschillende Inf.-reg. worden afgezonden, oin daarbij in den effec tieven graad van korporaal te worden ingedeeld. In den nacht van 3 Oct. is uit het huis van correktie te Hoorn ontvlugt de gevangene J. II. Weringh, zich noemende Krieger, de zoo algemeene liefhebber van kerken bezigtigen en wat in zijnen smaak viel mede te nemen. Na uit zijne cel te zijn gebroken, is hij op het magazijn gekomen en heeft van daar een jas en pet van den magazijnmeester medegenomen. Hij schijnt zich met de touwen van de schalen, op het magazijn aanwezig, naar beneden te hebben laten zakken. In den nacht van 3 dezer is te Oudendijk, nabij Hoorn, ten huize van den landman David Purmer inbraak geschied. Men vermoedt dat dit in verband staat met bovenvermelde ontvlugting. Men is den volgenden dag er in geslaagd den bernchten dief Krieger te Oudendijk weder in handen te krijgen. Men schrijft uit 's Gravenhage, dd. 4 October: „De winterkoning heeft bereids zijnen eersten voetstap op onze wateren gezet. Heden nacht toch heeft het in de kleine vaarten reeds zoodanig gevroren, dat het voor onze suikerbakkers mogelijk was, heden ochtend deze eerste gifte van den wintervorst, voor hen een kostbaren schat, te doen weghalen. Hoewel wij ook dezen tak der industrie alle mogelijke voorspoed toewenschen, hopen wij evenwel dat hun vooreerst nog niet weder het inzamelen zulk eener „onvoor ziene bate" zal vergund zijn." Van den 28 Sept. tot en met den I Oct. had te Flissingen het eerste jaarlijksche concours plaats der nieuw opgerigte Marine- schietvereeniging Prins Hendrik der Nederlanden," aan welk con cours de officieren van alle wapenen deel namen. De eerste prijs, een kristallen sigarenstandaard, aschbakje en lucifersstandaard, alle drie op zilveren voet, werd behaald met de buks door den luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. P. E. de Stueurs. De 2de prijs voor het Marine-geweer, eene fraaije kristallen inktkoker met zilveren deksel, werd behaald door den luit. ter zee 2de kl. P. C. Pabst. De 3de prijs voor het revolver-pistool, een kristallen sigaren- en lucifer standaard, beide met zilveren voet, viel den luit. ter zee 1 kl. H. J. baron van Boecoop ten deel. De 4de prijs, zijnde de rozenprijs, een kristallen sigarenstandaard met zilveren voet, werd geschoten door den lsten luit. der Infanterie PI. van Dijk. Verder werden nog de volgende geldprijzen gewonnen, als: met de buks, door den kapt. der Mariniers Wilkens en den kapt. der Infanterie Velius Baert, en met het revolver-pistool, door den lsten luit. der Inf. Vogelenzang. Gemelde prijzen werden door den schout-bij-nacht, president der vereen., onder eene gepaste aanspraak, den overwinnaars aangeboden, terwijl het muzijkkorps van het 6de reg. Infanterie zich den laatsten dag bij tusschenpoozen deed hooren. Een hoogst beklagenswaardige twist is te Flissingen voor gevallen, welke zeer ernstige gevolgen kan hebben. De kwartier meester van Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, alge meen als een zeer bekwaam onderofficier bekend, gedecoreerd met de Militaire Willemsorde, en een matroos 1ste kl. van het wacht schip Sambre, insgelijks als een goed zeeman bekend, zijn met el kander in worsteling geraakt, die bloedig is geëindigd; de kwar tiermeester heeft den raatroos met een mes twee bedenkelijke wonden toegebragt, een in de borst en een in den onderbuik. De dader is in verzekerde bewaring gesteld, terwijl de gewonde in het garnizoens hospitaal wordt verpleegd; met genoegen verneemt men echter dat de wonden voor alsnog niet doodelijk zijn geoordeeld. De aangelegenheden van de Elbe-hertogdommen en de oplossing van het Deensch-Duitsche vraagstuk schijnen nu weer te rusten en plaats gemaakt te hebben voor beschouwingen meer bepaald aan de verhouding van Frankrijk en Italië aan de eene en Oostenrijk en Home aan de andere zijde. Allerlei onderstellingen leidt men thans af van het tot stand komen van bedoeld tractaat met het oog op de gevolgen, die het na zich zal slepen. Zooveel is zeker dat, mogt ook al de pauselijke regering in een moeijelijken toestand zijn ge- bragt, Vietor Emmanuel niet minder in netelige omstandigheden verkeert. Deze toch heeft, zoowel met zijnen bondgenoot, als met zijnen tegenstander, Oostenrijk te doen en wordt daarenboven niet weinig lastig gevallen door den wensch des volks, dat de hoofdstad van het eenig Italië nog iets zuidelijker wenscht gevestigd te zien dan te Florence, bijvoorbeeld te Rome. Nu wordt der Italiaansche regering de keus gelaten tusschen het tractaat en Rome. Die positie is waarlijk weinig benijdenswaardig. Van verschillende zijden wordt gewag gemaakt van vrees voor een oorlog in Italië. Men is niet gerust over de houding van keizer Napoleon en het gewigt, dat de Boraeinsche regering aan het meer genoemde tractaat schijnt te hechten, versterkt het gevoelen, dat hieruit te eeniger tijd ernstige gevolgen kunnen voortvloeijen. Ter voorkoming van misverstand omtrent de houding der Erausche're gering, zal zij aan hare agenten in het buitenland eene circulaire uitvaardigen tot toelichting van hare den vrede niet vijandige handelwijze. De toestand van Britsch-Indië wordt in Engeland met bezorgd heid waargenomen. Men ziet de toekomst als somber en onzeker aan. De tegenwoordige landvoogdij, die het opperbestuur der koningen vertegenwoordigt, deelt minder nog dan de aloude Oost- Indische Compagnie in de sympathie des volks. De heer Delebecque, bisschop van Gent, is den 1 dezer in 66jarigen ouderdom plotseling overleden, na gedurende 26 jaren de bisschoppelijke waardigheid te hebben bekleed. Nog een krachtig man, was hij jl. Donderdag van een pastoraal bezoek in welstand teruggekomen. Een Fransch dagblad geeft eene berekening van de „millioenen der Patti's." Het heeft uitgerekend dat wanneer Adelina voortging een hororarium van 3000 francs per avond te ontvangen en zij zong zoolang als Grisi, zij eindigen zou met vermogen van 15 millioen. Een Engelsch blad maakt de opmerking dat hare zuster Carlotta nog eenige millioenen rijker zal worden dan hare zuster, wanneer zij voortdurend voor hare concerten zooveel ontvangt als in de laat'ste jaren. Gemiddeld toch brengen deze 40,000 francs dus een half millioen 's jaars op, terwijl Adelina, die maar tien maal in eene maand zingt, slechts 30,000 francs ontvangt. Carlot ta toch geeft 30 concerten in eene- maand. Maar de berekening is niet zuiver te maken, daar Ullmann en Strakosch met de grootste winst weggaan. Voorts leven de zusters op vorstelijken voet en ondersteunen op milde wijze hare familie. Nog korten tijd geleden heeft Carlotte haar broeder Carlo uit Amerika doen komen om hem op het conservatoire te Brussel te plaatsen. Deze is reeds een uitmuntend vioolspeler, maar hij neemt het leven van de vrolijke zijde op. Ofschoon hij maar 22 jaar oud is, was hij al tweemaal op Amerikaansche wijze gehuwd. Hij ontvlugtte het ouderlijk huis en nam dienst bij het leger der Zuidelijken, waar hij het tot den rang van kapitein bragt. Bij Gettysburg krijgsgevangen gemaakt, verwisselde hij het zwaard met de viool. Jl. Zaturdag morgen, omstreeks zeven ure, is de groote buskruid-fabriek van de heeren Hall en Zonen te Fritli (eenige uren ten oosten van Londenin de lucht gesprongen. Te Londen en zoo ook in eene menigte andere plaatsen, was de daardoor ver oorzaakte schok zoo sterk, dat men algemeen geloofde, dat er eene aardbeving plaats had. De voorraad van kruid in de fabriek wordt op 30,000 tonnen geschat. Men beweert dat er ongeveer vijftig menschen bij zijn omgekomen en de schade, door de verwoesting teweeggebragt, ongeveer 1 millioen pond sterling bedraagt. In de volgende maand zal te Londen een aanvang worden gemaakt met de werkzaamheden tot aanleg van een nieuwen onder- aardschen spoorweg, veertig voeten dieper dan de onderaardsche spoorweg van Ilammersmith naar de City, Het nieuwe station zal in eene diepte van 70 voeten worden opgetrokken. De passagiers zullen bij het vertrek van den trein op den beganen grond de wachtkamers binnenstappen, die vervolgens door middel eener machinerie worden nedergelaten, terwijl even zoo bij de aankomst van den trein, die lokalen vol reizigers zullen worden opgehaald. Het Pruissische leger telt 7988 officieren, van welke 4688 adellijke en 3300 niet adellijke. Te Genève heeft een vreeselijke brand gewoed. Een groot gebouw van 7 verdiepingen, genaamd het Chateau-Branlant, is midden in den nacht in brand geraakt en in zeer korten tijd in asch gelegd. De droevigste episodes worden inde brieven vermeld: mannen en vrouwen zag men voor de vensters wanhopig uitziende naar hulp en een oogenblik later, door den instortenden vloer, in eene opstuivende vuurzee verzinken. Op een hoek van het dak waren een man, vrouw en kind voor de vlammen gevlugt, die in tusschen al meer en meer naderden; iedereen achtte ook hen verloren. Het gebouw was zeer hoog, aan die zijde 3 verdiepingen boven het naaste huis. Geen hulp scheen aan te brengen. Eensklaps ziet men door een dakvenster een langen paal steken, doch nog bijna 3 voet te kort. Evenwel het gelukte den man dien te bereiken en hij gleed langs den paal af. Onder ijselijke jammerkreten stonden daar nog de moeder en kind, De heldhaftige spuitgast, die den paal had aangebragt, kon den edelsten aandrang in zijne ziel, tot redding der ongelukkigen niet weerstaan. Met schier bovenmen- schelijke kracht klimt hij langs den staak op en hij vindt zijne belooning, want in twee togten mag hij beide redden. Bij de opruiming heeft men 9 lijken gevonden; 18 gekwetsten zijn naar het gasthuis vervoerd, waaronder twee geneesheeren. Garibaldi heeft in den Movimento onderstaande brief ge schreven „Mijnheer de redacteur! Ik verzoek u in uw geacht blad het volgende op te nemen. Men zegt dat in Engeland wissels in om loop zijn, waaronder mijn naam geschreven staat. Ik breng hier mede ter kennis dat de onderteekeningen valsch zijn, terwijl ik er de verklaring bijvoeg, dat ik aan niemand een wissel, voor welk bedrag ook, afgegeven heb." Te St. Petersburg is den 29 Sept. jl., des morgens ten 9 ure, de eerste sneeuw gevallen. Te New-York ontvangen berigten van do Kaap Ferdische- Eilanden vermelden bij voortduring den verschikkelijken toestand, waarin de inwoners dier eilanden zich bevinden, In den loop van een gansch jaar is er geen druppel regen gevallen, de oogst is geheel mislukt, er was geen groen blad te zien, de grond was er droog en dor. Op het eiland Santiago, het voornaamste eiland van deze groep, dat eene bevolking van 55,000 zielen telt, zijn van 1 Jan. tot 1 Mei jl. zeven duizend inwoners den hongerdood gestorven. In de compagnie der pompiers te New-York is een hond, die vooral belast is over de brandspuiten te wakenhij is, men moet het bekennen, de vernuftigste waker, die er zijn kan. Eenigen tijd geleden was een dusdanige hond onder dc wielen eener zware spuit verpletterd geworden. Deze hond werd opgezet en als een kostelijk overblijfsel bewaardhij zetelt thans op het hoogste der spuit,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2