EN hc' BINNENLAND. M 83. DOKDEKDAti 13 OCTOUElt «Ktf. TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 October. HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. a franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen dot Zaturdag ea Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY,. Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denffelder.totll ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij dit nomraer der Heldersche en Nieuwedieper Courant behoort een Bijblad, bevattende: 1. het verslag der gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad; 2. Maandstaat der Bevolking van deze Gemeente Den 13 dezer vertrekt de WESï-IADISCHE mail. Jl. Zondag vierden de Katholieken alhier, het vierentwintigjarig feest der inwijding van hun kerkgebouw. Bij deze gelegenheid werd des avonds een plegtig lof gehouden, onder hetwelk de wel-eerw. heer Honigh van Texel naar aanleiding van Spreuk. VIII 31 eene feestrede hield. De heer Sonstral hield jl. Maandag avond eene historische voordragt over Olivier Cromwell. De beschuldiging tegen den Engelschen protector ingebragt, dat hij als mensch geveinsd, als krijgsman wreed en als staatsman heerschzuchtig was, werd in flinke trekken, aan de geschiedenis ontleend, wederlegd en het tegendeel aangetoond. Zeer talrijk werd deze vergadering bezocht. Door den kerkeraad der Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde Gemeente alhier is, ter vervulling der vacature, opgemaakt het navolgende drietal predikanten: P. Wagemaker te Vlaardingen, A. F. Kok te Bedemsvaart en N. H. Dosker te Harlingen. Hieruit zal door de mans-lidmaten der Gemeente eene keuze wor den gedaan. Naar wij vernemen, bestaat het plan om alhier een badhuis op te rigten. De minister van Marine heeft aan den opper-konstabel in het vaste korps dek- en onder-officieren J. F. Wagenaar, dienende op Zr. Ms. wachtschip alhier, toegekend de gouden medaille, ter zake van zijnen 50jarigen diensttijd. Heden morgen ten 7 ure zijn van hier vertrokken de mili ciens van het 1ste bat. 7 de reg. Inf., die met onbepaald verlof huiswaarts keeren. Zij werden begeleid door den lsten luit. Muller met eenige onderofficieren. Zaturdag a.s. zal de helft der zeemiliciens aan boord van Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus, alhier, ten getale van 122 man, met groot verlof naar hunne haardsteden terugkeeren. Z. M. heeft benoemd: tot kapt. 3de kl. bij het 2de reg. Vesting-Artillerie den lsten luit. D. G. F. G. van der Voort Maar schalk; tot kapt.-adm. van kleeding en wapening bij bet 3de reg. Vesting-Artillerie D. Jongkees en bij het 1ste reg. van dat wapen A. G. Kant, beiden 1ste luit.-adm. van kleeding en wapening. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het Prov. Hof in Noordholland mr. J. Heemskerk A., thans regter in de Arr.-regtb. te Amsterdam; tot ontv. der dir. belast en ace. te Oosthuizen den heer W. F. de Salengré, thans te Wieringericaard. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt H. L. Keeder, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Flissingen, wordt met den 1 Nov. a. s. overgeplaatst op het wachtschip te Amsterdam en belast met de waarneming der betrekking van genees- en heelkundige bij de werf der Marine aldaar en van de geneeskundige dienst bij het gedeelte Mariniers te dier stede in garnizoen. Met den 16 dezer wordt de luit. ter zee 2de kl. C. Bijleveld, thans non-actief, geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Z. M. heeft den luit. ter zee 2de kl. J. C. Eek, op verzoek, met den 15 dezer, eervol uit de zeedienst ontslagen. Aan den heer Nits Ihlen is, op zijn verzoek, ter zake van verandering van woonplaats, ontslag verleend als Nederlandsch vice- consul te Iiolmestrand in Noorwegen. Door den minister van Marine is ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat de nieuwe lichttoren op Texel zich rood vertoonen zal, ter betere onderscheiding als dagmerk van den licht toren op Kijkduindie zijne gewone kleur behoudt. De meerderheid der in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tegenwoordig geweest zijnde leden heeft zich thans geneigd verklaard, om de som, benoodigd voor het herstel van het nieuwe drooge dok te Willemsoordtoe te staan om, na het besteden van zooveel tonnen gouds, aan dit werk, de proef te kunnen voortzetten, ofschoon men algemeen van gevoelen bleef dat, omtrent de mogelijkheid om liet dok weder in goeden toestand te brengen, niet zoodanige zekerheid bestond, als wenschelijk is teachten In geen jaren is de toestand der schipperij hier te lande zóó ongunstig geweest als tegenwoordig. Er is zóó weinig scheep vaart en de verdiensten zijn zóó gering, dat de meeste schippers den naderenden winter met komer te gemoet zien. Als hier niet spoe dig verandering komt, zullen vele kleine schippers genoodzaakt zijn, de bij zoo menigeen reeds grootendeels bezwaarde vaartuigen te verkoopen en zich als knechts bij de meergegoeden te besteden. Een treurige toestand, ongetwijfeld; vooral wanneer men daarbij 't oog houdt op den weldra ophanden zijnden tijd, dat de vaartuigen stil moeten liggen en alle verdiensten voor goed zijn gestaakt. Volgens den Haagsehen correspondent van den Pre'curseur zou het plan bestaan om te Amsterdam een groot staatkundig dag blad in de fransche taal uit te geven. Het ontzet van Alkmaar is aldaar weder door een groot deel der bevolking gevierd. Des morgens van den 8 dezer werd uit vele huizen de Nederlandsehe vlag, en wel het meest in vajee- niging met den Oranjewimpel, uitgestoken. Dien avond voer eene der stoombooten met muziek in de Vermeer en wierp het daarop ontstoken electrisch licht een schoonen glans op de wallen en de daaraan liggende schepen, met eene groote menigte toeschouwers gestoffeerd. Te zelfder tijd waren twee vereenigingen, die zich ten doel stelden om genoemden dag feestelijk te gedenken, vergaderd en vierde elk op hare wijze een huiselijk feest. De voornaamste vereeniging had haar openbaar feest van den waren datum op den volgenden verschoven, daar zij in deze aan den Zondag boven den marktdag de voorkeur gaf. Dien middag ten 1 ure deed dr. J. J. de Gelder eene voordragt, ten betooge dat het verzet in 1578 niet was eene zaak der hervorming, en alzoo oncatholiek, maar dat die hervorming Filips II juist te stade kwam om tot voorwendsel te kunnen dienen, en dat het verzet, van alle gezindten uitgaande, eene algemeene zaak was en ook zoo dit feest een algemeen feest moest zijn. Dien avond gaf laatstgenoemde vereeniging een goed concert, waarop eene cantate werd uitgevoerd, die door den heer M. Boon, van Bergenvoor dit feest gecomponeerd en door den heer A. Otto gearrangeerd is. In de laatste dagen wordt door meest alle dagbladen in ons land de ongelukkige togt van de Kapoeas (een der kleinste indische stoomschepen) niet ver van Sintang, medegedeeld, en gezegd dat onder de ernstig gekwetsten zich bevindt de jeugdige luit. ter Zee M. P. Struick. Uit een particulier schrijven van den 27sten Aug. jl. van Batavia wordt, vooral tot geruststelling van zijne veel vuldige familiebetrekkingen, vrienden en kennissen, berigt, dat het schot niet zoo gevaarlijk is, als men aanvankelijk dacht, want dat het niet in den buik is doorgedrongen, maar in den linkerheup, weshalve men zich vleit dat hij zal behouden blijven. ArnhCl.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1