BUITENLAND. Met de vredesonderhandelingen te Weetien schijnt men van Duitsche zijde wat meer spoed te willen maken, hetgfen vooral in het belang van Oostenrijk is, dat, met het oog op de Fransch- Italiaansche overeenkomst en hare eventuële gevolgen, den handel wel vrij zal willen hebben. Tot afstand van een deel van het Soudtolkapitaal blijft Denemarken echter nog altijd ongezind. Nadat sinds lang van de vele ontworpen herzieningeu der kaart van Europa geene sprake is geweest, komt thans een Duitsch blad hiermede weder voor den dag, en wel ter aanbeveling van eene nieuwe verdeeling van Duitschland, ter verkrijging van de Duitsche eenheid. Ziehier het planDe koning van Pruissen neemt den titel aan van „keizer van Noord-Duitschland," en de keizer van Oostenrijk dien van „keizer van Zuid-Duitscliland." Noord-Duitschland zal voornamelijk het Protestantsche Duitschland bevatten en zamengesteld zijn uit: Pruissen zoo als het thans bestaat, de koningrijken Saksen en Hannover, de groothertogdommen Mecklenburg, Oldenburg en Saksen-Weimar, de keurvorstendommen Hessen en de hertogdommen Sleeswijk, Holstein, Brunswijk, Nassau en Saksen-CoburgZuid- Duitschland zal bestaan uit het Catholieke Duitschland en zamen gesteld zijn uit: Oostenrijk eigenlijk gezegd, Bohemen, de koning rijken Beijeren en Wurtemberg en de groothertogdommen Baden en Hessen. De twee keizers zullen beurtelings gedurende zekeren tijd ver blijf houden te Frankfort, welke stad de zetel zal zijn van één par lement, vertegenwoordigende geheel Duitschland. Mogt de manne lijke nakomelingschap van een der keizers uitsterven, dan wordt het hoofd van het andere keizerlijke huis keizer van geheel Duitschland. In het bedoelde dagblad leest men wijders, dat Frankrijke toestemming, in deze regeling, natuurlijk een vereischte, reeds verkregen is, doordien de linker-Rijnoever aan deze mogend heid is afgestaan; dat Italië er genoegen mede neemt, omdat het Venetië van Oostenrijk erlangt, en Rusland er geen bezwaar tegen heeft, omdat de Poolsche provinciën, thans tot Pruissen enOostenrijk behoorende, Russisch grondgebied zullen worden.Indien deze hersenschim eens mogt kunnen worden verwezenlijkt, dan zal Duitschland voorzeker zijn zamengesteld zoo als graaf von Bismarck het begeert. Uit Kopenhagen klaagt men bij vernieuwing over de wijze waarop Jutland door de Duitsche troepen wordt uitgemergeld; wil men Denemarken daardoor nopen tot het aannemen van geldelijke voor waarden, die den financiëlen ondergang des rijks zouden ten gevolge hebben, er zou nader uit blijken, hoe onedelmoedig Duitschland zich betoont tegenover zijn overwonnene. Men haakt anders te Kopenhagen innig naar den vrede, daar de handel door de onzeker heid van den ooflog kwijnt. Het publiek in Belgie is diep bewogen met de betrekkingen van den heer Lamiroy, den ontvanger der registratie te Gent, die heimelijk vertrokken is, een aanzienlijk te kort in 's lands kas achterlatende, en die uit Rotterdam een brief aan zijne echtgenoot heeft geschreven, inhoudende, dat hij, aan boord van het schip Prins Frederik, naar Singapore is vertrokken, met achterlating van zijne uiterste wilsbeschikking bij den notaris Hoorickx, en voorne mens is om zich den derden nacht na zijn vertrek in zee te werpen terwijl hij alle maatregelen zal nemen om zijn lijk, indien het wordt gevonden, te Gent te doen begraven. Alexander Dumas heeft dringende uitnoodigingen uit Netc-York ontvangen, om zich naar Amerika te begeven en er een roman te schrijven over het tegenwoordig conflict tusscben het noorden en het zuiden. De Amerikaansche boekverkoopers bieden hem fabel achtige prijzen. Hoewel hij voor het oogenblik zich weinig geneigd toont om aan die uitnoodigingen gehoor te geven, gelooft men toch dat hij voor den aandrang zwichten zal. De heer Renan vertrekt naar Azië Hij wil de plaatsen be zoeken, waar de apostel Paulus het grootste gedeelte van zijn leven heeft doorgebragt. Gelijk men weet, is het nieuwe werk van den beroemden schrijver van la Vie de Jésus gewijd aan de prediking der apostelen. De beroemde componist Auber is ernstig ongesteld. Eene zeer elegant gekleede dame, van jeugdigen leeftijd, kwam dezer dagen in den winkel van een papierverkooper in de rue Neuvc-des-Petits-Camps te Parijs en vroeg zeer beleefd om in zijn kantoor een briefje te mogen schrijven, waar haast bij was. Verleid door de bevallige manieren en den exquisen toon van die dame, bood de koopman, heel galant, de plaats, die hij zelf aan den lessenaar gewoonlijk bezette, haar aan en haastte zich om haar van alles, wat zij noodig had, te voorzien. Om haar buitendien niet lastig te zijn, bleef hij, uit diseretie, op een afstand van haar verwijderd. Toen de dame haar briefje geschreven en digtgemaakt had. stond zij haastig op en nam met een lief glimlachje afscheid van haren geïmproviseeerden gastheer, die, als man van de wereld, haar tot aan de deur uitgeleide deed. Eenige oogenblikken later kwam hij weêr op zijn kantoor. Daar de geldlade openstond, wierp hij werktuigelijk een blik over den inhoud en stond hoogelijk verbaasd, toen hij twee bankbiljetten, van 100 fr. ieder, welke vóór de komst der dame daar nog in lagen, vermiste. De schoone onbekende bleek nu eene behendige diefegge te zijn. Zeker vreezende geraas te maken, had zij de goudstukken, welke naast de bank- billetten lagen, niet aangeraakt. Dezer dagen is de doodgraver van de begraafplaats van het Westen van Parijs (Montparnasse,) terwijl hij met zijn arbeid bezig was, door eene aardstorting bedolven; alleen het hoofd van den ongelukkige stak boven den grond. Hij bleef twee en een half uur in dien toestand, terwijl de insecten hem in ooren, neus en j oogeu kropen. Toen men hem hulp aanbragt gaf hij geen teeken van leven meer; door geneeskundigen bijstand echter weder tot i bewustzijn geroepen, is hij naar het hospitaal overgebragt. 1 lii den nacht tusscben 3 a 4 Oetober jl. heeft er een vreesselijke brand gewoed in de stad Grand-pre {Ardennen, Frankrijk.) Er zijn 55 of 56 huizen bij verwoest. Meer dan honderd gezinnen zijn er door zonder verblijf geraakt en hun inboedel is grootendeels verbrand of onbruikbaar geworden. Men heeft gelukkig alleen slechts materieële schade te betreuren, die echter wel een som van écn millioen francs zal beloopen. Hierbij komt nog dat de meesten der getroffenen niet voor hunne bezittingen verzekerd waren. Bij het ontvangen van het telegraphisch berigt, heeft de prefect terstond 1000 francs als noodpenning gezonden en tevens aan den minister van Binnenlandsche Zaken het verleenen van nog aanzienlijker te gemoetkomingen aangevraagd. Verschillende jagers waren jl. Woensdag in het bosch van Qnillon, digt bij Plogastel-Saint-Germain, bijeen, ter jagt op de wolven, die daar zeer talrijk zijn. Een der jagers trad in het bosch, niettegenstaande de in zoodanige gevallen gedane waarschuwin gen, en wel op zeer geringen afstand van den post, bezet door den heer FDeze laatste, geloovende aan de tegenwoordigheid van een wolf, schoot in het digte kreupelhout. Een vreeselijke kreet kondigde zijne deerlijke vergissing aan. Men vond den onge- lukkigen en onvoorzigtigen jager hevig gewond in de lendenen, zonder hoop van zijn leven te kunnen redden. Hij -overleed drie kwartier uurs daarna, eene vrouw en drie kinderen in een hulpeloozen toestand achterlatende. In Engeland wordt met het beste succes tot het dooden van ratten en muizen de koolzure baryt gebruikt, gemengd met meel of tot een deeg gebragt. Dat het wel de moeite waard is, een middel tot het verdelgen dezer dieren aan te wenden, blijkt uit eene opgave van Radwell, die heeft berekend, dat ratten, muizen en dergelijk schadelijk gedierte op Engelsche bouwhoven dagelijks evenveel opteren als de dubbele bevolking eener stad als Londen het welk tegenwoordig de som van 6 millioen franc bedraagt De hoeveelheid rogge, die voor zulk eene bezetting gedurende een jaar gevorderd wordt, vertegenwoordigt de waarde van 500 millioen franc, waarmede deze gedierten dus het grondeigendom bezwaren. Het suikerverbruik was in Engeland in 1734 slechts ongeveer 10 pond per hoofd, in 1835 in geheel Britsch-Europa 20| "8, 1849 nagenoeg 25 <8, 1854 circa 30 12, waarbij niet over het hoofd moet worden gezien, dat in Ierland niet meer dan 8 a 10 *8 per hoofd komen. Nog onder Hendrik IY werd in Frankrijk de suiker slechts bij het ons door de apothekers verkochtF. Scheer berekent dat omstreeks 1845 het suikerverbruik per hoofd was in Rusland 0,77 kiloin Oostenrijk en Italië 1,2 kiloNederland, België en Noord- westelijk-Duitschland 5,41 kilo; Portugal 2,93 kilo; Spanje 2,62 kilo; de Vereenigde Staten van Noord-Amerika 8 kilo. In het Duitsche tolverbond vermeerderde het van 2| 12 in het jaar 1834 tot op 8-J 12 in het jaar 1858. De invoer van suiker vermeerderde van 1834 tot 1847 met 147,5 pCt., van koflij met 117,5, van specerijen met 58,2, van zuidvruchten met 34,5 en van cacao met 246,2 pCt. Op de laatste tentoonstelling te Londen bevond zich een schaafwerktuig van de firma Worssam Comp., waarmede eene plank of deel te gelijk aan de vier zijden geschaafd werd door snel rondwentelende schaven. Eene der zijden werd door de machine nagewerkt met een vlakken beitel. In ééne minuut werden er 16 Ned. el hout, bij 34 duim breedte en 16 duim dikte mede geschaafd en geploegd. Het monster-adres, dat dezer dagen van Londen naar New-York werd gezonden, om aan te dringen op het sluiten van den vrede, was door niet minder dan 350,000 personen geteekend en besloeg ongeveer 700 ellen papier. Men verwacht hiervan eene goede uitwerking, op welken grond is evenwel niet duidelijk. - In Duitsche bladen wordt verhaalt, dat volgens berigten uit Ysland aldaar groote ontevredenheid heerscht en zich eene partij gevormd hebben zou, welke die kolonie van Denemarken wil los scheuren en hare toevoeging aan Zweden verlangt. Men schat de waarde van den uit paarlen zamengestelden collier, door den keizer van Rusland aan de verloofde van den grootvorst-troonopvolger, prinses Dagmar van Denemarken, geschon ken, op 80,000 rijksdaalders. Het cadeau van de keizerin aan de prinses bestaat uit een paar zeer kostbare diamanten armbanden. FI. M. heeft de prinses voorts bij een zeer hartelijken brief welkom geheeten als nieuw lid van de keizerlijke familie. Het vorstelijk paar zal eerst over anderhalfjaar in 't huwelijk treden. In den aanstaanden zomer echter zal de prinses zich reeds naar Rusland begeven. H. K. H. is bij uitmuntendheid schoon en de indruk der persoonlijke kennismaking moet de verwachtingen, welke phothographische beeldtenissen bij den grootvorst hadden doen ont staan verre hebben overtroffen. Griekenland is verheugd over het besluit tot afschaffiing van den Senaat (Eerste Kaner), waardoor het budget met eene bezuini ging van 1,150,000 gebaat wordt. De houders van blaauwe Grieken mogen er zich mede over verheugen. Noord-Amerika is verheugd, namelijk de Vereenigde Noorde lijke Staten, over eene glansrijke overwinning, door den wakkeren generaal Sheridan behaald op de Zuidelijke troepen onder Early. De menschheid kan zich niet verheugen over eene overwinning die wederom het leven van tienduizenden gekost heeft, maar zij hoopt nogthans dat door zulke groote slagen een einde zal komen aan het vreeselijk bloedbad. Zie hier de lijst van de presidenten en vice-presidenten der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, met de jaartallen wanneer zij aan het bewind zijn gekomen. Bij de ophanden zijnde verkiezing is deze historische bijdrage voor velen misschien niet onbelangrijk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2