ZITTING van den GEMEENTERAAD te HELDER, MM. ZONDAG 10 OCTOltËH llioi. van DINGSDAG 11 OCTOBER 1864. ff. Op eene vraag, of het niet wenschelijk zoude zijn om de levering van kleedingstukken ten dienste der polieie-agenten te doen aanbesteden, werd van wege het Dagelijksch Bestuur de verzekering vernomen, dat steeds eene onderhandsche aan besteding van die artikelen plaats heeft. HELDERSCHE J51J BLAD, behoorendt' tot do Heldersc/te en Nieuwedieper Courant van Donderdag 13 October 1804, N°. 83. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren Slebe, Papincau, Janzen en Haremakcr, de beide laatste» met kennisgeving. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting wor den gelezen en goedgekeurd. Door de Commissie van rapporteurs ter zake van de begrooting, bestaande uit de heeren de Lange, Braaksma en Graat, wordt bij monde van laatstgenoemde een uitvoerig rapport aangaande dat onderzoek voorgelezen De aan- en opmerkingen in de verschillende afdeelingen gemaakt, bepaalden zich hoofdzakelijk tot het volgende: a. De vraag werd in een der afdeelingen geopperd, waarom niet werd overgegaan tot de vervulling der betrekking van Con troleur der gemeente-belastingen. B. en W. hadden hierop geantwoord, dat het uitstel in deze gegrond was op de om standigheid, dat de Hooge Eegering weldra zou overgaan tot eene herziening van het belasting-stelsel der gemeenten. b. De wenschelijkheid van verbetering der brandblusehmiddelen werd betoogd, waarop door B. en W. werd te kennen gegeven, dat zij er naar streven om zoo mogelijk verbetering in dezen aan te brengen. c. Het voorstel, om eene subsidie van 300 's jaars toe te leggen aan eene opterigten Bewaarschool, werd door sommige leden slechts een halven maatregel genoemd; anderen wilden die subsidie aan vankelijk voor 3 jaren hebben toegelegd, terwijl eindelijk de Commissie met B. en W, meende te moeten voorstellen, die subsidie toe te staan voor zoolang als voor de instandhouding zou blijken noodig te zijn. d. Omtrent de subsidie aan de school aan de Binnenhaven werd van eene zijde den wensch geopenbaard om te bepalen, dat de verpligting tot het houden van een hulponderwijzer werd voorgeschreven. Van eene andere zijde werd de vraag geopperd, of door 't toestaan eener subsidie aan den heer Sipkens niet onregtvaardig jegens den heer Dekker wordt gehandeld; met het oog op een aan laatstgenoemden onderwijzer gegeven antwoord meende men, dat ook de school aan de Binnenhaven thans onder de gevestigde inrigtingen van dien aard mogt worden gerekend. De minderheid der Commissie van Bap- porteurs had zich met B. en W. vereenigd in het doen van dit gewijzigd voorstel: er zal, op de vroegere voorwaarden, eene subsidie van 300 's jaars verstrekt worden aan de school aan de Binnenhaven, voor den tijd van nog twee jaren. e. Er werd gesproken over de wenschelijkheid van wijziging in het onderwijs op de openbare scholen in deze gemeente, voor zooveel betreft het onderwijs aan de leerlingen der hoogste schoolklasse. Men berustte echter in de gegeven verzekering, dat omtrent dit punt gedachtenwisseling plaats heeft tusschen de Plaatselijke Schoolcommissie en de hoofdonderwijzers der gemeeute-scholen. Omtrent een post van ƒ650 voor de daarstelling van een gebouwtje nabij het Kerkhof tot berging der lijkbaren, werd de inlichting verstrekt, dat het zoodanig zou worden gebouwd, dat later eene woning voor den doodgraver kan worden aangebouwd. h. Omtrent de gebreken van het schoollokaal in de JSTieuwstad, klank en licht, werd verzekerd, dat dit bij voortduring een punt van overweging bij de Commissie van Onderhoudswerken blijft uitmaken. i. Ten aanzien van de adressen van bewoners der Nieuwstad en van den Polder, bestrating, waterloozing, enz., werd algemeen de meening gedeeld, dat aan adressanten moest worden ge antwoord, dat de geldmiddelen der gemeente niet toelaten aan hun verzoek geheel en al gevolg te geven, ofschoon de wen schelijkheid daarvan wordt erkend; dat in de tegenwoordige omstandigheden, bij de te wachten wijziging in het plaatselijk belastingstelsel, aan geen hoofdelijken omslag of het aangaan eener geldleening kan worden gedacht, doch dat voorloopig, zooveel mogelijk is, in de bezwaren van adressanten zal wor den te gemoet gekomen. j. Bij de overweging van het adres van den heer Aberson was gebleken, dat de meerderheid der leden van oordeel -was, dat tot het onderhoud der schutting, die zijn erf van den gemeente grond scheidt, voor de gemeente geene verpligting bestaat. Uitgenomen de voorgestelde subsidie aan den onderwijzer Sipkens-, waaromtrent verschil van gevoelen bestaat, stelt de Commissie voor de gemeente-begrooting, gelijk mede die van het Burgerlijk Arm bestuur en van het Algemeen Weeshuis, goed te keuren. Over het toestaan van evengenoemde subsidie wordt het eerst het woord gevoerd door den heer Graat, die gelooft, dat, heeft de bijzondere school aan de Binnenhaven na een 3jarig bestaan nog ondersteuning noodig, het dan die inrigting aan levenskracht ont breekt. Alleen tot vestiging van zoodanige school kan hij zich met het verleenen van subsidie wel vereenigen, doch z. i. is dat hier het geval niet. De heer Bakker oordeelt de openbare scholen niet voldoende voor den burgerstand. Hij acht het tot stand komen van bijzondere scholen zeer wenschelijk. Het aange voerde door den heer Graat meent hij dat weersproken wordt door de subsidiën aan de school van mejufvr. v. d. Burgh en aan de Teekenschool, den muziekmeester, enz. De heer Graat doet uitkomen het onderscheid tusschen de door den vorigen spreker genoemde inrigtingen en een school gelijk die aan de Binnenhaven voor een voudig lager onderwijswaarop de heer Bakker nog doet uitkomen, dat het in 't voordeel van de gemeente is bijzondere scholen te subsidiëeren, waardoor eene besparing aan personeel op de openbare scholen ontstaat. De heer de Lange vereenigt zich met den heer Graat en doet opmerken, dat de vraag nog onbeantwoord is ge bleven of de bedoelde school zonder subsidie niet kan blijven bestaan. De heer van Strijen zou, indien er subsidie gegeven wordt, voor 't opnemen zijn eener bepaling, dat de hoofdonderwijzer door een hulponderwijzer moet worden bijgestaan; doch gelooft, dat eene subsidie niet noodig is, met het oog op den bloeijenden toestand der inrigting. De heer Eeeringh doet uitkomen, dat de onderwijzer Sipkens 3 jaar geworsteld heeft voor het tot stand komen zijner inrigting, dat hij niet altijd, zoo als thans, 80 leerlingen heeft ge had en wijst op de groote onkosten, die hij heeft moeten maken. Het voorstel tot het verleenen van subsidie voor den tijd van twee jaren, wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Graat, de Lange en van Strijen. De post van ƒ650 tot daarstelling van een barenhuisje werd met 11 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de heeren Zur Mühlen en de Breuk. De begrootingen werden hierop achtereenvolgens met algemeene stemmen goedgekeurd, die van de gemeente in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van132.S49.03 die van het Burgerlijk Armbestuur tot een bedrag van - 9,200. en die van het Algemeen Weeshuis - 10,021.124 Het voorstel der Commissie van Bapporteurs, tot een antwoord aan de bewoners van de Nieuwstad en van den Polder, werd, ge lijk mede dat betreffende de schutting van den heer Aberson, met 11 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen het eerste voorstel stemden de heeren de Breuk en Zur Mühlen, tegen het tweede de heeren Zur Mühlen en Maalsteed. Er worden achtereenvolgens gelezen de volgende ingekomen stukken 1. Een adres van den heer T. Mooij, waarbij eene jaarlijksche subsidie wordt gevraagd ten behoeve der oprigting eener bijzondere school in deze gemeente. 2. Een adres van den heer W. Kuijk, van gelijke strekking. 3. Een adres van eenige ingezetenen, hoofden van gezinnen, die heeft afgeworpen. Dit spreekt onzes inziens zeer gunstig voor hare doelmatigheid voor die stad. Zouden de inwoners van Utrecht meer behoefte hebben aan reiniging van hunne huid dan de bewoners van den Helder Wij betwijfelen het. Wenschelijk is het, dat van ons niet langer kan gezegd worden, dat wij overdreven zindelijk zijn op onze straten, huizen, zelfs kleederen, maar dat wij onze huid, de volgende bijzonderheden: Te Amsterdam zijn door eene daartoe benoemde commissie plan nen ontworpen tot vestiging van eene gemeente-inrigting voor middelbaar onderwijs. Die plannen zijn thans aanhangig bij het Dagelijksch Bestuur dier gemeente. Te Haarlem is eene lioogere burgerschool met 5jarigen cursus

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1