SCHROEFSTOOMBOOTDIENST op het GROOT HOOKD-HOLUNDSCH KANAAL. Gemeente HELDER. STAAT van clen Maandelijkschen Loop der Bevolking- in 1864. lijs AANMERKINGEN. bij den ltaad aandringen op de ondersteuning van liet tot stand komen eener bijzondere school, die voldoet aan de eischen eener goede lagere school. 4. Eene missive van den heer D. Dekker, die protesteert tegen sommige uitdrukkingen, vervat in het vorige adres, waardoor hij z. i. in zijn openbaar leven wordt benadeeld, uitdrukkingen die hij, zoolang ze onbewezen zijn, met laster gelijk stelt. De Voorzitter stelt voor al deze stukken in handen te stellen eener commissie, bestaande uit B. en W. met nog vier leden. Door den heer de Breuk wordt voorgesteld omtrent het onder sub 3 genoemde stuk over te gaan tot de orde van den dag. De Voor zitter doet echter opmerken, dat hiervan kon sprake zijn, indien die stukken thans aan de orde werden gesteld, hetgeen niet het geval is. Nadat de benoeming van leden der commissie was overgelaten aan den Voorzitter, werden door deze hiertoe benoemd de heeren Strootman, Graat, de Breuk en Maalstecd, die zich hunne benoe ming lieten welgevallen. Op voorstel des Voorzitters werd besloten met 1 Januarij a. s. overtegaan tot eene nieuwe wijkverdeeling vau de gemeentescholen, tengevolge waarvan de school aan de Hoofdgracht door een getal van ruim 400 kinderen zal worden bevolkt, terwijl de scholen in de Schoolstraat en aan de Weststraat zullen worden ontlast. Voor kennisgeving wordt aangenomen: a. De mededeeling des Voorzitters, dat bij de jongste doorB. en W. gehouden verificatie van de kas en de boeken van den Gemeente-ontvanger een en ander is in orde bevonden, terwijl de in kas zijnde gelden bedroegen 52,453.22|. b. Eene mededeeling van Gedep. Staten, betreffende de vaststelling van het tractement van den cipier der kantonnale gevangenis alhier, tot een bedrag van 300 's jaars, voor de helft ten laste der gemeente. c. Eene missive van het Bestuur der Vereeniging Tot Verbreiding der Waarheid alhier, waarbij het voornemen tot oprig- ting van zoodanig eene school, naast het gebouw der Vereeniging, werd medegedeeld, zoodra daarvoor de benoodigde gelden bijeen zijn. De Voorzitter deelt mede, dat den 29 dezer maand de termijn van 6 maanden is verstreken, gesteld voor de belegging der gelden, die ongebruikt in de gemeente-kas aanwezig zijn. Hij vraagt, namens het Dag. Best., of die termijn op gelijke voorwaarden zal worden verlengd, rif dat de leden eene wijziging dier voorwaarden noodig acht. Eene wijziging, door den heer Zur Mühlcn ter sprake gebragt, blijkt niet noodig te zijn, daar het contract reeds eene bepaling bevat, waarbij de opzegging eene maand vooraf is aan genomen. De heer Reeringh doet uitkomen, dat het Dag. Best. de medewerking van den Raad inroept, ten gevolge van de vuile ge zegden en de hatelijkheden, die in den laatsten tijd omtrent deze zaak zijn verspreid. De heer de Breuk wil de geldbelegging op eene andere wijze doen plaats hebbenz. i. is de rente veel te laag gesteld; geen particulier zou zijn geld tegen zulk een interest uit zetten, laat staan wat dan aan een gemeentebestuur te doen staat. Hij vraagt, in wiens handen zich die gelden bevinden, omdat de verantwoordelijkheid daarvan voor een deel ook door hem wordt gedragen. Hij koestert ten deze geen wantrouwen, maar gelooft het zijn pligt genoegzame zekerheid te hebben. Op eene aanmerking van den heer Reeringh, dat de vorige spreker eerder dan thans daarnaar had kunnen vragen, antwoordt de heer de Breuk dat hij het thans, bij de behandeling der begrooting, een gepast tijdstip acht. Omtrent het eerste punt door den heer de Breuk ter sprake ge bragt, de gelden meer winstgevend uittezetten, wordt geen voorstel in het midden gebragt. Ten aanzien van het tweede, de persoon in wiens handen zich de gelden bevinden, wordt, nadat het rapport der vroeger ten deze bestaan hebbende commissie gelezen was, door den Voorzitter mede gedeeld, dat de heer D. de Lange de contractant is. De vraag des Voorzitters, of op de vroegere voorwaarden, de belegging der gelden zal voortduren, wordt met 10 tegen 2 stemmen toestemmend beantwoord. Tegen stemden de heeren Bakker en de Breuk. De heer de Lange hield zich buiten stemming. Bij het uitbrengen van zijne stem werd door den heer Bakker gezegd, dat hij afwezig was buiten de gemeente, toen het besluit werd genomen tot belegging der gelden. Hij zou zich echter ook toen met het voorstel daartoe niet hebben kunnen vereenigen, omdat de Raad z. i. de bevoegdheid om zulks te doen mist. Spreker haalt ten bewijze daarvan aan eene missive van HH. Gedep. Staten van Zuidholland. Eindelijk wordt, op voorstel des Voorzitters, het verzoek van den heer Klok, om ontslag als hulponderwijzer, om de vroeger vermelde reden, nog eene maand aangehouden. Niemand der leden vraagt meer het woord; de zitting wordt daarop door den Voorzitter gesloten. K sa p ■4 GEBORENEN. De levenloos aangegevenen niet mede begrepen.) Wettig Onecht. Jannarij... Februari) Maart April Mei ■Tun ij..., Julij Augustus September 33 22 31 36 39 23 26 29 16 27 29 27 18 18 19 26 29 23 Wettig en Onecht. LEVENLOOS AANGEGEVENEN. Wettig. 36 25 33 36 43 24 27 30 17 27 31 27 21 20 22 27 29 23 Oneckt. Wettig Oneckt. STERFTE. (Hieronder begrepen die van per sonen, die hunne woonplaats niet hebben in de Gemeente. Onge- huwden. Ge huwden, Totaal. V ERANDERINGEN VAN WOONPLAATS. s 5 fi i O I 9 D O. Ot-rC -j rö ai —f HUWELIJKEN TUSSCJIEN Totaal... 255 216 16 11 271 227 15 16 19 19 136 81 35 28 11 177 120 275 327 342 353 122 15 151 Totaal der beide geslachten 471 27 498 31 38 217 63 17 297 602 695 151 Gedrukt bij A. A. BAKKER Cz., Hoofdgracht No. 32, te Nieuwediep. tv t.EKaur,sie,i.LiHtiuo v^,„. jjigvucvwuii, mooiweer. Helder en ligtbewoikt, koele wind. Helder. Starlicht. Koude lucht. 4 Oct. Helder. Koelwecr. Winderig. Goedweer. 5 Oct. Helder. Koude lucht. Schoon, 's Nachts dikke natte mist. Koud weer. 6 Oct. Dikke natte mist. Koudweer. 's Avonds helder. Starlicht. Koud. 7 Oct. Helder, mooiweer, koel. Helder. Schoon. Starlicht. Zeer stil. 8 Oct. Digtbewolkt en betrokken. Stil mooiweer. 's Nachts betrokken. Regenbui. Vochtig. Stil. 9 Oct. Digtbewolkt. Vochtig. Betrokken. Regenbuijig. Ligtbewoikt. Helder. Goedwcer. Toestand van de zee-, 3 en 4 Oct. Golvend, 5 Oct. Gewoon. 6 Oct. Slecht water. 7 Oct. Vlak. Stil. 8 Oct. Vlak. 9 Oct. Kalm. Gedrukt bij A. A. BAKKER Cz., Hoofdgracht, No. 32, te Nieuwediep,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2