en binnenland! M 64 BEKENDMAKING. 1604. ZONDAG 16 ÜCTOBfilt. TWEE-EN-TWIHTIGSTE s WD JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 October. HELOERSCHE i NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgeus ten acht ure, door A. A. BAK KEK Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Eukcle noramers. 0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MO01', Dijkstraat tegenover deLaan, H 422aan denHelder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, maken bij deze bekend, dat, even als vroeger, van den 16 dezer tot en met den 15 April 1865, de quarantaine zal gehouden worden achter in het Nieuwediep bij het Nieuwewerk, en dat alle vroegere bepalingen opzigtelijk het stoppen of ankeren en in quarantaine liggen in den mond van de Haven, van volle kracht blijven zullende de schepen aldaar de eerste visitatie moeten ondergaan, na welke visitatie de visiteur der quarantaine, indien daartegen geene bedenkingen bestaan, vrijheid verleend om naar het Nieuwewerk te verhalen of te zeilendoch ingeval er onverhoopt ziekte of besmet ting aanwezig of te vermoeden is, zoodanige schepen zal gelasten, om in den mond der haven aan den Steenendam te meeren, alwaar zij tot nadere orders van Hoogerhand steeds zullen bewaakt worden. Het zal echter aan schepen, welke slechts aan visitatie zonder quarantaine onderworpen zijn, vrijstaan, om de visitatie op de reede af te wachten, indien het met hun belang in strijd is om in het Nieuwediep te komen. Ieder wordt ernstig gewaarschuwd, om zich zonder schriftelijke vergunning van den Heer Directeur en Kommandant der Marine, aan boord van qnarantaineschepen te begeven; ten einde zich te vrijwaren voor de toepassing der zware straffen, welke op de over treding zijn vastgesteld. Helder, den 14 October 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester L. YERHEY, Secretaris. Den 16 dezer vertrekt de O. I. Landmail vla SOUTHAMPTOIV. Met genoegen hebben wij vernomen, dat Woensdag 11. in het lokaal Tivoli eene vergadering van eenige ingezetenen dezer gemeente heeft plaats gehad, om te geraken tot het daarstellen van eene bad- inrigting. Nadat door den voorsteller eene teekening was overgelegd en het plan door de aanwezigen besproken was, werd er door de vergadering eene commissie benoemd, bestaande uit den voorsteller Dr. P. M. S. Kros en de heeren Jhr. T. J. Kraijenhof, Mr. Ch. Bosch Reitz, B. R. de Breuk en C. Bakker Bz., om verder die zaak geheel tot stand te brengen. De kosten zullen gevonden moeten worden door de plaatsing van aandeelen van 100. Wij wenschen van harte, dat deze commissie in haar pogen mag slagen en dat de behoefte aan baden zich meer en meer zal laten gevoelen. Te Utrecht werd reeds voor vele jaren eene badinrigting opgerigt en opmerkelijk is het, dat de opbrengst hiervan reeds in het eerste jaar toereikend was, om de exploitatiekosten ruim te dekken en dat in de volgende jaren deze inrigting telkens voordeelige saldo's heeft afgeworpen. Dit spreekt onzes inziens zeer gunstig voor hare doelmatigheid voor die stad. Zouden de inwoners van Utrecht meer behoefte hebben aan reiniging van hunne huid dan de bewoners van den Heldert Wij betwijfelen het. Wensehelijk is het, dat van ons niet langer kan gezegd worden, dat wij overdreven zindelijk I zijn op onze straten, huizen, zelfs kleederen, maar dat wij onze huid, I een deel van ons eigen ik, vuil en morsig laten, alsof de zindelijk heid slechts voor een ander en niet voor ons zelve verdiende betracht te worden. Het is daarom dat wij deze instelling met nadruk den inwoners aanbevelen. Naar wij vernemen, zal de bevestiging van den nieuwen leeraar bij de Hervormde Gemeente alhier plaats hebben op Zondag avond den 6 November a s., in de Westerkerk; terwijl Dr. Lamping op Woensdag avond daaraanvolgende in de Nieuwe kerk zijne intree rede houden zal. Door de mans-lidmaten der Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde Gemeente alhier is jl. Woensdag avond, na afloop der gods dienstoefening, uit het vroeger vermelde drietal, met bijna algemeene stemmen tot herder en leeraar gekozende wel-eerw. heer P. Wagemaker, predikant te Vlaardingen, aan wien de beroepsbrief is toegezonden. Naar wij vernemen, zullen de volksvoorlezingen in het daar voor bestemde gebouw op de Vischmarkt, in de Nieuwstad, ook in dezen winter weder even als vroeger plaats hebben. De eerste lezing, bepaald op Vrijdag den 20sten dezer, zal gehouden worden door den heer D. Bakker Bz. en aanvangen des avonds ten 7£ ure. De spreker stelt zich voor eene voordragt te houden over de zeden en gewoonten van het eiland Texel, eene schets van den heer D. Dekker. Zr. Ms. schroefstoomschip Watergeus, liggende te Amsterdam, wordt met den 1 Nov. a. s. in dienst gesteld en het bevel daar over opgedragen aan den kapt.—luit. ter zee L. F. Geerling; wijders worden met dat tijdstip op dien bodem geplaatst: luit. ter zee 1ste kl. G. F. Servatius, als 1ste officier; luits. ter zee 2de kl. W. J. Adams, L. J. E. Hajenius en C. ten Bosch; adelborsten 1ste kl. J. C. Sprenger, J. W. F. ridder Huyssen van Kattendijke, Z. J. Cambier en H. R. J. J. Thorbecke; off. van gez. 2de kl. J. van Yzeren; off. van adm. 2de kl. W. F. E. Ie Rutte. Z. M. heeft den off. van gez. 3de kl. bij de zeemagt J. J. Borst, met ingang van den 1 Nov. a. s. bevorderd tot off. van gez. 3de kl. Op het drietal predikanten, ter vervulling eener vacature bij de Hervormde gemeente te 's Hertogenbosch, komt voor: E. C. Jungius, predikant te Heilo. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben het onderzoek van de wetsontwerpen, uitmakende de Staats- begrooting voor 1865, meest reeds ten einde gebragt. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is in behandeling gekomen het wets-ontwerp tot verhooging van het Vide hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1864 (nieuw droog dok te Willemsoord). De heer W. van Golstein bragt verslag uit op een ingekomen adres rakende dit onderwerp. De heeren Begram die zijne bezwaren omtrent den loop dien deze zaak genomen had in het midden bragt, Storm van 's Gravesande, die den vorigen spreker beantwoordde en den minister van Marine, welke omtrent dit onderwerp de vereischte inlichtingen gaf, voerden daarover het woord, waarna het wetsontwerp met 44 tegen 8 stemmen werd aangenomen. Omtrent de vestiging van Middelbare Scholen in de provincie Noordholland bevat de Memorie van Toelichting tot het Vde Hoofd stuk der Staatsbegrooting Departement van Binnenlandsche Zaken) de volgende bijzonderheden: Te Amsterdam zijn door eene daartoe benoemde commissie plan nen ontworpen tot vestiging van eene gemeente-inrigting voor middelbaar onderwijs. Die plannen zijn thans aauhangig bij het Dagelijksch Bestuur dier gemeente. Te Haarlem is eene hoogere burgerschool met 5jarigen cursus

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 3